Linux-PAM - en to da translation catalogue (97 entries)

en: Password:
da: Adgangskode:

en: Current %s password:
da: Nuværende %s adgangskode:

en: Current password:
da: Nuværende adgangskode:

en: New %s password:
da: Ny %s adgangskode:

en: New password:
da: Ny adgangskode:

en: Retype new %s password:
da: Genindtast ny %s adgangskode:

en: Retype new password:
da: Genindtast ny adgangskode:

en: Sorry, passwords do not match.
da: Adgangskoderne stemmer ikke overens.

en: Retype %s
da: Genindtast %s

en: Password change has been aborted.
da: Ændring af adgangskode blev afbrudt.

en: Success
da: Udført

en: Critical error - immediate abort
da: Kritisk fejl - afbryder omgående

en: Failed to load module
da: Kunne ikke indlæse modul

en: Symbol not found
da: Symbol ikke fundet

en: Error in service module
da: Der opstod en fejl i tjenestemodul

en: System error
da: Systemfejl

en: Memory buffer error
da: Fejl i hukommelsesbuffer

en: Permission denied
da: Rettigheder nægtet

en: Authentication failure
da: Fejl ved godkendelse

en: Insufficient credentials to access authentication data
da: Utilstrækkelige oplysninger for at få adgang til godkendelsesdata

en: Authentication service cannot retrieve authentication info
da: Godkendelsestjenesten kan ikke hente godkendelsesoplysningerne

en: User not known to the underlying authentication module
da: Ukendt bruger for det underliggende godkendelsesmodul

en: Have exhausted maximum number of retries for service
da: Antal forsøg på at få adgang til tjenesten er udløbet

en: Authentication token is no longer valid; new one required
da: Godkendelses-token er ikke længere gyldig; en ny er påkrævet

en: User account has expired
da: Brugerkontoen er udløbet

en: Cannot make/remove an entry for the specified session
da: Angivelsen til den angivne session kan ikke dannes/fjernes

en: Authentication service cannot retrieve user credentials
da: Godkendelsestjenesten kan ikke hente brugeroplysninger

en: User credentials expired
da: Brugeroplysningerne er udløbet

en: Failure setting user credentials
da: Der opstod en fejl ved angivelse af brugeroplysninger

en: No module specific data is present
da: Der findes ingen modulspecifikke data

en: Bad item passed to pam_*_item()
da: Ugyldigt objekt blev overført til pam_*_item()

en: Conversation error
da: Konversationsfejl

en: Authentication token manipulation error
da: Fejl ved manipulering af godkendelsestoken

en: Authentication information cannot be recovered
da: Godkendelsesoplysningerne kan ikke gendannes

en: Authentication token lock busy
da: Lås til godkendelsestoken er optaget

en: Authentication token aging disabled
da: Udløb af godkendelsestoken er deaktiveret

en: Failed preliminary check by password service
da: Indledende kontrol af adgangskodetjenesten mislykkedes

en: The return value should be ignored by PAM dispatch
da: Returværdien bør ignoreres af PAM-afsendelse

en: Module is unknown
da: Modul er ukendt

en: Authentication token expired
da: Godkendelsestoken er udløbet

en: Conversation is waiting for event
da: Konversation venter på hændelse

en: Application needs to call libpam again
da: Programmet skal kalde libpam igen

en: Unknown PAM error
da: Ukendt PAM-fejl

en: ...Time is running out...
da: ...Tiden er ved at udløbe...

en: ...Sorry, your time is up!
da: ...Din tid er desværre gået!

en: erroneous conversation (%d)
da: konversationsfejl (%d)

en: %s failed: exit code %d
da: %s fejlede: afslutningskode %d

en: %s failed: caught signal %d%s
da: %s fejlede: fangede signal %d%s

en: %s failed: unknown status 0x%x
da: %s fejlede: ukendt status 0x%x

en: Usage: %s [--dir /path/to/tally-directory] [--user username] [--reset]
da: Anvendelse: %s [--dir /sti/til/tally-mappe] [--user brugernavn] [--reset]

en: The account is locked due to %u failed logins.
da: Konto låst på grund af %u fejlende logins.

en: (%d minutes left to unlock)
da: (%d minutter tilbage hvor der kan låses op)

note: TRANSLATORS: " from <host>"
en:  from %.*s
da:  fra %.*s

note: TRANSLATORS: " on <terminal>"
en:  on %.*s
da:  på %.*s

note: TRANSLATORS: "Last login: <date> from <host> on <terminal>"
en: Last login:%s%s%s
da: Sidste login:%s%s%s

en: Welcome to your new account!
da: Velkommen til din nye konto!

note: TRANSLATORS: "Last failed login: <date> from <host> on <terminal>"
en: Last failed login:%s%s%s
da: Sidste fejlende login:%s%s%s

en: There was %d failed login attempt since the last successful login. | There were %d failed login attempts since the last successful login.
da[0]: Der var %d fejlende loginforsøg siden sidste succesfulde login.
da[1]: Der var %d fejlende loginforsøg siden sidste succesfulde login.

note: TRANSLATORS: only used if dngettext is not supported
en: There were %d failed login attempts since the last successful login.
da: Der var %d fejlende loginforsøg siden sidste succesfulde login.

en: There were too many logins for '%s'.
da: Der var for mange logins for '%s'.

en: You have no mail.
da: Du har ingen post.

en: You have new mail.
da: Du har ny e-post.

en: You have old mail.
da: Du har gammel e-post.

en: You have mail.
da: Du har e-post.

en: You have no mail in folder %s.
da: Du har ingen e-post i mappe %s.

en: You have new mail in folder %s.
da: Du har ny e-post i mappe %s.

en: You have old mail in folder %s.
da: Du har gammel e-post i mappe %s.

en: You have mail in folder %s.
da: Du har e-post i mappe %s.

en: Creating directory '%s'.
da: Opretter mappe "%s".

en: Unable to create and initialize directory '%s'.
da: Kunne ikke oprette og initialisere mappe "%s".

en: Password has been already used. Choose another.
da: Adgangskoden er allerede blevet brugt. Vælg en anden.

en: Password has been already used.
da: Adgangskode er allerede i brug.

en: The default security context is %s.
da: Standard sikkerhedskonteksten er %s.

en: Would you like to enter a different role or level?
da: Vil du angive en anden rolle eller niveau?

en: role:
da: rolle:

en: There is no default type for role %s.
da: Der er ikke nogen standardtype for rollen %s.

en: level:
da: niveau:

en: This is not a valid security context.
da: Der er ikke et gyldigt sikkerhedskontekst.

en: A valid context for %s could not be obtained.
da: Der kunne ikke indhentes et gyldigt kontekst for %s.

en: Security context %s has been assigned.
da: Sikkerhedskontekst %s er blevet tildelt.

en: Key creation context %s has been assigned.
da: Nøgleoprettelseskonteksten %s er blevet tildelt.

en: failed to initialize PAM
da: kunne ikke initialisere PAM

en: failed to pam_set_item()
da: pam_set_item() mislykkedes

en: login: failure forking: %m
da: login: fejl ved forgrening: %m

en: Access has been granted (last access was %ld seconds ago).
da: Adgang er blevet givet (sidste adgang var for %ld sekunder siden).

en: Your account has expired; please contact your system administrator.
da: Din konto er udløbet; kontakt venligst din systemadministrator.

en: You are required to change your password immediately (administrator enforced).
da: Du skal ændre din adgangskode omgående (gennemtvunget af administrator).

en: You are required to change your password immediately (password expired).
da: Du skal ændre din adgangskode omgående (adgangskoden er god gammel).

en: Warning: your password will expire in %d day. | Warning: your password will expire in %d days.
da[0]: Advarsel: Din adgangskode udløber om %d dag.
da[1]: Advarsel: Din adgangskode udløber om %d dage.

note: TRANSLATORS: only used if dngettext is not supported
en: Warning: your password will expire in %d days.
da: Advarsel: din adgangskode udløber om %d dage.

en: NIS password could not be changed.
da: NIS-adgangskoden kunne ikke ændres.

en: No password has been supplied.
da: Der er ikke angivet nogen adgangskode.

en: The password has not been changed.
da: Adgangskoden er ikke blevet ændret.

en: You must choose a shorter password.
da: Du skal vælge en kortere adgangskode.

en: You must choose a longer password.
da: Du skal vælge en længere adgangskode.

en: Changing password for %s.
da: Ændrer adgangskode for %s.

en: You must wait longer to change your password.
da: Du skal vente længere for at ændre din adgangskode.
