Linux-PAM - en to nl translation catalogue (99 entries)

en: Password:
nl: Wachtwoord:

en: Current %s password:
nl: Huidig %s wachtwoord:

en: Current password:
nl: Huidig wachtwoord:

en: New %s password:
nl: Nieuw %s wachtwoord:

en: New password:
nl: Nieuw wachtwoord:

en: Retype new %s password:
nl: Nieuw %s wachtwoord herhalen:

en: Retype new password:
nl: Nieuw wachtwoord herhalen:

en: Sorry, passwords do not match.
nl: Sorry, wachtwoorden komen niet overeen.

en: Retype %s
nl: Voer %s opnieuw in

en: Password change has been aborted.
nl: Wachtwoord wijzigen is afgebroken.

en: login:
nl: gebruikersnaam:

en: Success
nl: Succes

en: Critical error - immediate abort
nl: Kritieke fout ­– onmiddellijk afbreken

en: Failed to load module
nl: Laden van module mislukt

en: Symbol not found
nl: Symbool niet gevonden

en: Error in service module
nl: Fout in servicemodule

en: System error
nl: Systeemfout

en: Memory buffer error
nl: Fout in geheugenbuffer

en: Permission denied
nl: Toegang geweigerd

en: Authentication failure
nl: Authenticatiefout

en: Insufficient credentials to access authentication data
nl: Onvoldoende legitimatie voor toegang tot authenticatiedata

en: Authentication service cannot retrieve authentication info
nl: Authenticatieservice kan geen authenticatie-informatie ophalen

en: User not known to the underlying authentication module
nl: Gebruiker onbekend bij de onderliggende authenticatiemodule

en: Have exhausted maximum number of retries for service
nl: Maximum aantal herhaalpogingen voor service overschreden

en: Authentication token is no longer valid; new one required
nl: Authenticatie-token is niet langer geldig; nieuwe is vereist

en: User account has expired
nl: Gebruikersaccount is verlopen

en: Cannot make/remove an entry for the specified session
nl: Kan een ingang niet aanmaken/verwijderen voor de opgegeven sessie

en: Authentication service cannot retrieve user credentials
nl: Authenticatieservice kan geen legitimatiegegevens van gebruiker ophalen

en: User credentials expired
nl: Legitimatiegegevens van gebruiker verlopen

en: Failure setting user credentials
nl: Fout tijdens het instellen van legitimatiegegevens van gebruiker

en: No module specific data is present
nl: Geen modulespecifieke data aanwezig

en: Bad item passed to pam_*_item()
nl: Onjuist item doorgegeven aan pam_*_item()

en: Conversation error
nl: Conversatiefout

en: Authentication token manipulation error
nl: Fout bij manipulatie van authenticatie-token

en: Authentication information cannot be recovered
nl: Authenticatie-informatie kan niet worden hersteld

en: Authentication token lock busy
nl: Vergrendeling van authenticatie-token is bezig

en: Authentication token aging disabled
nl: Veroudering van authenticatie-token is uitgeschakeld

en: Failed preliminary check by password service
nl: Voorlopige controle door de wachtwoordservice is mislukt

en: The return value should be ignored by PAM dispatch
nl: PAM-dispatch dient de teruggegeven waarde te negeren

en: Module is unknown
nl: Module is onbekend

en: Authentication token expired
nl: Authenticatie-token is verlopen

en: Conversation is waiting for event
nl: Conversatie wacht op een gebeurtenis

en: Application needs to call libpam again
nl: Toepassing moet libpam nogmaals aanroepen

en: Unknown PAM error
nl: Onbekende PAM-fout

en: ...Time is running out...
nl: …De tijd raakt op…

en: ...Sorry, your time is up!
nl: …Sorry, uw tijd is verlopen!

en: erroneous conversation (%d)
nl: foutieve conversatie (%d)

en: %s failed: exit code %d
nl: %s is mislukt: afsluitcode %d

en: %s failed: caught signal %d%s
nl: %s is mislukt: signaal %d%s ontvangen

en: %s failed: unknown status 0x%x
nl: %s is mislukt: onbekende status 0x%x

en: Usage: %s [--dir /path/to/tally-directory] [--user username] [--reset]
nl: Gebruik: %s [--dir /pad/naar/tally-directory] [--user gebruikersnaam] [--reset]

en: The account is locked due to %u failed logins.
nl: Het account is vergrendeld wegens %u mislukte aanmeldingen.

en: (%d minutes left to unlock)
nl: (nog %d minuten om te ontgrendelen)

note: TRANSLATORS: "strftime options for date of last login"
en:  %a %b %e %H:%M:%S %Z %Y
nl:  %a %e %b %H:%M:%S %Z %Y

note: TRANSLATORS: " from <host>"
en:  from %.*s
nl:  van %.*s

note: TRANSLATORS: " on <terminal>"
en:  on %.*s
nl:  op %.*s

note: TRANSLATORS: "Last login: <date> from <host> on <terminal>"
en: Last login:%s%s%s
nl: Laatste aanmelding:%s%s%s

en: Welcome to your new account!
nl: Welkom bij je nieuwe account!

note: TRANSLATORS: "Last failed login: <date> from <host> on <terminal>"
en: Last failed login:%s%s%s
nl: Laatste mislukte aanmeldpoging:%s%s%s

en: There was %d failed login attempt since the last successful login. | There were %d failed login attempts since the last successful login.
nl[0]: Er was %d mislukte aanmeldpoging sinds de laatste succesvolle aanmelding.
nl[1]: Er waren %d mislukte aanmeldpogingen sinds de laatste succesvolle aanmelding.

note: TRANSLATORS: only used if dngettext is not supported
en: There were %d failed login attempts since the last successful login.
nl: Er waren %d mislukte aanmeldpogingen sinds de laatste succesvolle aanmelding.

en: There were too many logins for '%s'.
nl: Te veel aanmeldingen voor '%s'.

en: You have no mail.
nl: Je hebt geen e-mail.

en: You have new mail.
nl: Je hebt nieuwe e-mail.

en: You have old mail.
nl: Je hebt oude e-mail.

en: You have mail.
nl: Je hebt e-mail.

en: You have no mail in folder %s.
nl: Je hebt geen e-mail in map %s.

en: You have new mail in folder %s.
nl: Je hebt nieuwe e-mail in map %s.

en: You have old mail in folder %s.
nl: Je hebt oude e-mail in map %s.

en: You have mail in folder %s.
nl: Je hebt e-mail in map %s.

en: Creating directory '%s'.
nl: Aanmaken van map '%s'.

en: Unable to create and initialize directory '%s'.
nl: Niet in staat om map '%s' aan te maken.

en: Password has been already used. Choose another.
nl: Wachtwoord is al eens gebruikt. Kies een ander wachtwoord.

en: Password has been already used.
nl: Wachtwoord is al eens gebruikt.

en: The default security context is %s.
nl: De standaard beveiligingscontext is %s.

en: Would you like to enter a different role or level?
nl: Wil je een andere rol of een ander niveau invoeren?

en: role:
nl: rol:

en: There is no default type for role %s.
nl: Er is geen standaardtype voor rol %s.

en: level:
nl: niveau:

en: This is not a valid security context.
nl: Dit is geen geldige beveiligingscontext.

en: A valid context for %s could not be obtained.
nl: Een geldige context voor %s kon niet worden verkregen.

en: Security context %s has been assigned.
nl: Beveiligingscontext %s is toegewezen.

en: Key creation context %s has been assigned.
nl: Sleutelaanmaakcontext %s is toegewezen.

en: failed to initialize PAM
nl: initialiseren van PAM is mislukt

en: failed to pam_set_item()
nl: pam_set_item() is mislukt

en: login: failure forking: %m
nl: aanmelding: beginnen van nieuw proces mislukt: %m

en: Access has been granted (last access was %ld seconds ago).
nl: Toegang is verleend (laatste toegang was %ld seconden geleden).

en: Your account has expired; please contact your system administrator.
nl: Je account is verlopen; neem contact op met je systeembeheerder.

en: You are required to change your password immediately (administrator enforced).
nl: Je moet onmiddellijk je wachtwoord wijzigen (op last van systeembeheerder).

en: You are required to change your password immediately (password expired).
nl: Je moet onmiddellijk je wachtwoord wijzigen (wachtwoord is verouderd).

en: Warning: your password will expire in %d day. | Warning: your password will expire in %d days.
nl[0]: Waarschuwing: je wachtwoord zal binnen %d dag verlopen.
nl[1]: Waarschuwing: je wachtwoord zal binnen %d dagen verlopen.

note: TRANSLATORS: only used if dngettext is not supported
en: Warning: your password will expire in %d days.
nl: Waarschuwing: je wachtwoord zal binnen %d dagen verlopen.

en: NIS password could not be changed.
nl: NIS-wachtwoord kon niet worden gewijzigd.

en: No password has been supplied.
nl: Geen wachtwoord opgegeven.

en: The password has not been changed.
nl: Het wachtwoord is niet gewijzigd.

en: You must choose a shorter password.
nl: Je moet een korter wachtwoord kiezen.

en: You must choose a longer password.
nl: Je moet een langer wachtwoord kiezen.

en: Changing password for %s.
nl: Veranderen van wachtwoord voor %s.

en: You must wait longer to change your password.
nl: Je moet langer wachten om je wachtwoord te wijzigen.
