popt 1.11 - en to is translation catalogue (17 entries)

en: unknown errno
is: óþekkt villunúmer

en: missing argument
is: vantar viðfang

en: unknown option
is: óþekktur rofi

en: mutually exclusive logical operations requested
is: beðið um rofa sem slökkva hvor á öðrum

en: opt->arg should not be NULL
is: opt->arg ætti ekki að vera NULL

en: aliases nested too deeply
is: alíasar of flóknir

en: error in parameter quoting
is: villa í viðföngum (gæsalappir og svo frv.)

en: invalid numeric value
is: ógilt tölulegt gildi

en: number too large or too small
is: talan of stór eða smá

en: memory allocation failed
is: ekki tókst að taka frá minni

en: unknown error
is: óþekkt villa

en: Show this help message
is: Sýna þessa hjálp

en: Display brief usage message
is: Sýna stuttar notkunarleiðbeiningar

en: Display option defaults in message
is: Sýna sjálfgefin gildi rofa í skilaboðum

en: NONE
is: ENGIN

en: Usage:
is: Notkun:

en: [OPTION...]
is: [ROFI...]
