popt 1.11 - en to ja translation catalogue (21 entries)

en: unknown errno
ja: 不明なエラー番号

en: missing argument
ja: 引数がありません

en: unknown option
ja: 不明なオプション

en: mutually exclusive logical operations requested
ja: 排他的な悪ぺーレーションが必要です

en: opt->arg should not be NULL
ja: opt->argはNULLではいけません

en: aliases nested too deeply
ja: エイリアスのネストが深すぎます

en: error in parameter quoting
ja: パラメータのクオート付けでエラー

en: invalid numeric value
ja: 不正な数値

en: number too large or too small
ja: 数値が大きすぎるか小さすぎます

en: memory allocation failed
ja: メモリ確保に失敗しました

en: unknown error
ja: 不明なエラー

en: Show this help message
ja: このヘルプメッセージを表示します

en: Display brief usage message
ja: 使い方の概要を表示します

en: Display option defaults in message
ja: オプションのデフォルト値をメッセージに表示します

en: Help options:
ja: ヘルプオプション:

en: Options implemented via popt alias/exec:
ja: poptのalias/execで実装されているオプション:

en: NONE
ja: なし

en: VAL
ja: 値

en: STRING
ja: 文字列

en: Usage:
ja: 使い方:

en: [OPTION...]
ja: [オプション...]
