popt 1.11 - en to tr translation catalogue (15 entries)

en: unknown errno
tr: bilinmeyen hata no

en: missing argument
tr: argüman eksik

en: unknown option
tr: bilinmeyen seçenek

en: mutually exclusive logical operations requested
tr: birbirini dışlayan mantıksal işlemler istendi

en: aliases nested too deeply
tr: adlarda çok fazla içiçelikler

en: error in parameter quoting
tr: parametrelerde tırnak işaretleme hatalı

en: invalid numeric value
tr: sayısal değer geçersiz

en: number too large or too small
tr: sayı ya çok büyük ya da çok küçük

en: unknown error
tr: bilinmeyen hata

en: Show this help message
tr: Bu yardım iletisini gösterir

en: Display brief usage message
tr: Kısa bir kullanım iletisi göster

en: NONE
tr: YOK

en: VAL
tr: DEĞ

en: Usage:
tr: Kullanımı:

en: [OPTION...]
tr: [SEÇENEK...]
