Avahi - en to da translation catalogue (162 entries)

en: Operation failed
da: Handling mislykkedes

en: Bad state
da: Ugyldig tilstand

en: Invalid host name
da: Ugyldigt værtsnavn

en: Invalid domain name
da: Ugyldigt domænenavn

en: No suitable network protocol available
da: Ingen egnet netværksprotokol tilgængelig

en: Invalid DNS TTL
da: Ugyldig DNS-TTL

en: Resource record key is pattern
da: Ressourcepostnøgle er mønster

en: Local name collision
da: Lokal navnekollision

en: Invalid record
da: Ugyldig post

en: Invalid service name
da: Ugyldigt tjenestenavn

en: Invalid service type
da: Ugyldig tjenestetype

en: Invalid port number
da: Ugyldigt portnummer

en: Invalid record key
da: Ugyldig postnøgle

en: Invalid address
da: Ugyldig adresse

en: Timeout reached
da: Tiden løb ud

en: Too many clients
da: For mange klienter

en: Too many objects
da: For mange objekter

en: Too many entries
da: For mange punkter

en: OS Error
da: Fejl ved OS

en: Access denied
da: Adgang nægtet

en: Invalid operation
da: Ugyldig handling

en: An unexpected D-Bus error occurred
da: Der opstod en uventet fejl ved D-Bus

en: Daemon connection failed
da: Forbindelse til dæmon mislykkedes

en: Memory exhausted
da: Hukommelse opbrugt

en: The object passed in was not valid
da: Objektet, der blev sat ind, var ikke gyldigt

en: Daemon not running
da: Dæmon kører ikke

en: Invalid interface index
da: Ugyldigt grænsefladeindeks

en: Invalid protocol specification
da: Ugyldig protokolspecifikation

en: Invalid flags
da: Ugyldige flag

en: Not found
da: Ikke fundet

en: Invalid configuration
da: Ugyldig konfiguration

en: Version mismatch
da: Forskellige versioner

en: Invalid service subtype
da: Ugyldig tjenesteundertype

en: Invalid packet
da: Ugyldig pakke

en: Invalid DNS return code
da: Ugyldig DNS-returkode

en: DNS failure: FORMERR
da: Fejl ved DNS: FORMERR

en: DNS failure: SERVFAIL
da: Fejl ved DNS: SERVFAIL

en: DNS failure: NXDOMAIN
da: Fejl ved DNS: NXDOMAIN

en: DNS failure: NOTIMP
da: Fejl ved DNS: NOTIMP

en: DNS failure: REFUSED
da: Fejl ved DNS: REFUSED

en: DNS failure: YXDOMAIN
da: Fejl ved DNS: YXDOMAIN

en: DNS failure: YXRRSET
da: Fejl ved DNS: YXRRSET

en: DNS failure: NXRRSET
da: Fejl ved DNS: NXRRSET

en: DNS failure: NOTAUTH
da: Fejl ved DNS: NOTAUTH

en: DNS failure: NOTZONE
da: Fejl ved DNS: NOTZONE

en: Invalid RDATA
da: Ugyldig RDATA

en: Invalid DNS type
da: Ugyldig DNS-type

en: Invalid DNS class
da: Ugyldig DNS-klasse

en: Not supported
da: Ikke understøttet

en: Not permitted
da: Ikke tilladt

en: Invalid argument
da: Ugyldigt argument

en: Is empty
da: Er tom

en: The requested operation is invalid because redundant
da: Den forespurgte handling er ugyldig på grund af redundans

en: Invalid Error Code
da: Ugyldig fejlkode

en: Avahi Discovery
da: Avahi Opdagelse

en: <i>No service currently selected.</i>
da: <i>Ingen tjeneste valgt i øjeblikket.</i>

en: Avahi Zeroconf Browser
da: Avahi Zeroconf-browser

en: Browse for Zeroconf services available on your network
da: Find Zeroconf-tjenester på dit netværk

en: TXT Data:
da: TXT-data:

en: empty
da: tom

en: Service Type:
da: Tjenestetype:

en: Service Name:
da: Tjenestenavn:

en: Domain Name:
da: Domænenavn:

en: Interface:
da: Grænseflade:

en: Address:
da: Adresse:

en: Browse Service Types
da: Find tjenestetyper

en: A NULL terminated list of service types to browse for
da: En NULL-afsluttet liste over tjenestetyper som der skal søges efter

en: Domain
da: Domæne

en: The domain to browse in, or NULL for the default domain
da: Domænet som der skal søges i, eller NULL for standarddomænet

en: Service Type
da: Tjenestetype

en: The service type of the selected service
da: Tjenestetypen på den valgte tjeneste

en: Service Name
da: Tjenestenavn

en: The service name of the selected service
da: Tjenestenavnet på den valgte tjeneste

en: Address
da: Adresse

en: The address of the resolved service
da: Adressen på den klarlagte tjeneste

en: The IP port number of the resolved service
da: IP-portnummeret på den klarlagte tjeneste

en: Host Name
da: Værtsnavn

en: The host name of the resolved service
da: Værtsnavnet på den klarlagte tjeneste

en: TXT Data
da: TXT-data

en: The TXT data of the resolved service
da: TXT-dataene på den klarlagte tjeneste

en: Resolve Service
da: Opløs tjeneste

en: Resolve the selected service automatically before returning
da: Opløs den valgte tjeneste automatisk før returnering

en: Resolve Service Host Name
da: Opløs tjenestens værtsnavn

en: Resolve the host name of the selected service automatically before returning
da: Opløs værtsnavnet på den valgte tjeneste automatisk før returnering

en: Address family
da: Adressefamilie

en: The address family for host name resolution
da: Adressefamilien for værtsnavnsopløsning

en: Avahi client failure: %s
da: Fejl ved Avahi-klient: %s

en: Avahi resolver failure: %s
da: Fejl ved Avahi-opløser: %s

en: Browsing for service type %s in domain %s failed: %s
da: Forsøg på at finde tjenestetypen %s i domænet %s mislykkedes: %s

en: n/a
da: -

en: Avahi domain browser failure: %s
da: Fejl ved Avahi-domænebrowser: %s

en: Failed to read Avahi domain: %s
da: Kunne ikke læse Avahi-domæne: %s

en: Browse service type list is empty!
da: Listen over typer af tjenester der skal findes er tom!

en: Failed to connect to Avahi server: %s
da: Kunne ikke oprette forbindelse til Avahi-server: %s

en: Browsing for services on <b>local network</b>:
da: Finder tjenester på <b>lokalt netværk</b>:

en: Browsing for services in domain <b>%s</b>:
da: Finder tjenester i domænet <b>%s</b>:

en: Failed to create browser for %s: %s
da: Kunne ikke oprette browser for %s: %s

en: Failed to create resolver for %s of type %s in domain %s: %s
da: Kunne ikke oprette opløser for %s af typen %s i domænet %s: %s

en: Failed to create domain browser: %s
da: Kunne ikke oprette domænebrowser: %s

en: Change domain
da: Skift domæne

en: Browsing...
da: Finder ...

en: _Cancel
da: _Annuller

en: Initializing...
da: Initialiserer ...

en: Location
da: Sted

en: Name
da: Navn

en: _Domain...
da: _Domæne ...

en: %s [options]
    
        -h --help            Show this help
        -s --ssh             Browse SSH servers
        -v --vnc             Browse VNC servers
        -S --shell           Browse both SSH and VNC
        -d --domain=DOMAIN   The domain to browse in
da: %s [tilvalg]
    
        -h --help            Vis denne hjælp
        -s --ssh             Find SSH-servere
        -v --vnc             Find VNC-servere
        -S --shell           Find både SSH og VNC
        -d --domain=DOMÆNE   Domænet som der skal søges i

en: Too many arguments
da: For mange argumenter

en: Choose Shell Server
da: Vælg skal-server

en: C_onnect
da: Opret _forbindelse

en: Desktop
da: Skrivebord

en: Choose VNC server
da: Vælg VNC-server

en: Choose SSH server
da: Vælg SSH-server

en: Connecting to '%s' ...
da: Opretter forbindelse til '%s' ...

en: execlp() failed: %s
da: execlp() mislykkedes: %s

en: Canceled.
da: Annulleret.

en: Avahi SSH Server Browser
da: Browser til Avahi SSH-server

en: Browse for Zeroconf-enabled SSH Servers
da: Find Zeroconf-aktiverede SSH-servere

en: Avahi VNC Server Browser
da: Browser til Avahi VNC-server

en: Browse for Zeroconf-enabled VNC Servers
da: Find Zeroconf-aktiverede VNC-servere

en: : All for now
da: : Alt for nu

en: : Cache exhausted
da: : Mellemlager opbrugt

en: Failed to resolve service '%s' of type '%s' in domain '%s': %s
da: Kunne ikke løse tjenesten '%s' af typen '%s' i domænet '%s': %s

en: service_browser failed: %s
da: service_browser mislykkedes: %s

en: avahi_service_browser_new() failed: %s
da: avahi_service_browser_new() mislykkedes: %s

en: service_type_browser failed: %s
da: service_type_browser mislykkedes: %s

en: avahi_service_type_browser_new() failed: %s
da: avahi_service_type_browser_new() mislykkedes: %s

en: avahi_domain_browser_new() failed: %s
da: avahi_domain_browser_new() mislykkedes: %s

en: Failed to query version string: %s
da: Kunne ikke forespørge versionsstreng: %s

en: Failed to query host name: %s
da: Kunne ikke forespørge værtsnavn: %s

en: Server version: %s; Host name: %s
da: Serverversion: %s; værtsnavn: %s

note: Translators: This is a column heading with abbreviations for *   Event (+/-), Network Interface, Protocol (IPv4/v6), Domain
en: E Ifce Prot Domain
da: E Ifce Prot-domæne

note: Translators: This is a column heading with abbreviations for *   Event (+/-), Network Interface, Protocol (IPv4/v6), Domain
en: E Ifce Prot %-*s %-20s Domain
da: E Ifce Prot %-*s %-20s-domæne

note: We have been disconnected, so let reconnect
en: Disconnected, reconnecting ...
da: Afbrudt, opretter forbindelse igen ...

en: Failed to create client object: %s
da: Kunne ikke oprette klientobjekt: %s

en: Client failure, exiting: %s
da: Fejl ved klient, afslutter: %s

en: Waiting for daemon ...
da: Venter på dæmon ...

en:     -h --help            Show this help
        -V --version         Show version
        -D --browse-domains  Browse for browsing domains instead of services
        -a --all             Show all services, regardless of the type
        -d --domain=DOMAIN   The domain to browse in
        -v --verbose         Enable verbose mode
        -t --terminate       Terminate after dumping a more or less complete list
        -c --cache           Terminate after dumping all entries from the cache
        -l --ignore-local    Ignore local services
        -r --resolve         Resolve services found
        -f --no-fail         Don't fail if the daemon is not available
        -p --parsable        Output in parsable format
da:     -h --help            Vis denne hjælp
        -V --version         Vis version
        -D --browse-domains  Find browsingdomæner i stedet for tjenester
        -a --all             Vis alle tjenester, uanset typen
        -d --domain=DOMÆNE   Domænet som der skal søges i
        -v --verbose         Aktivér uddybende tilstand
        -t --terminate       Afslut efter dumpning af en mere eller mindre fuldstændig liste
        -c --cache           Afslut efter dumpning af alle punkter i mellemlageret
        -l --ignore-local    Ignorer lokale tjenester
        -r --resolve         Løs fundne tjenester
        -f --no-fail         Giv ikke fejl hvis dæmonen ikke er tilgængelig
        -p --parsable        Uddata i fortolkeligt format

en:     -k --no-db-lookup    Don't lookup service types
        -b --dump-db         Dump service type database
da:     -k --no-db-lookup    Slå ikke tjenestetyper op
        -b --dump-db         Dump database med tjenestetyper

en: Too few arguments
da: For få argumenter

en: Failed to create simple poll object.
da: Kunne ikke oprette simpelt poll-objekt.

en: Established under name '%s'
da: Etableret under navnet '%s'

en: Failed to register: %s
da: Kunne ikke registrere: %s

en: Name collision, picking new name '%s'.
da: Navnesammenstød, vælger det nye navn '%s'.

en: Failed to create entry group: %s
da: Kunne ikke oprette punktgruppe: %s

en: Failed to add address: %s
da: Kunne ikke tilføje adresse: %s

en: Failed to add service: %s
da: Kunne ikke tilføje tjeneste: %s

en: Failed to add subtype '%s': %s
da: Kunne ikke tilføje undertypen '%s': %s

en: Host name conflict
da: Konflikt ved værtsnavn

en: %s [options] %s <name> <type> <port> [<txt ...>]
    %s [options] %s <host-name> <address>
    
        -h --help            Show this help
        -V --version         Show version
        -s --service         Publish service
        -a --address         Publish address
        -v --verbose         Enable verbose mode
        -d --domain=DOMAIN   Domain to publish service in
        -H --host=DOMAIN     Host where service resides
           --subtype=SUBTYPE An additional subtype to register this service with
        -R --no-reverse      Do not publish reverse entry with address
        -f --no-fail         Don't fail if the daemon is not available
da: %s [tilvalg] %s <navn> <type> <port> [<tekst ...>]
    %s [tilvalg] %s <værtsnavn> <adresse>
    
        -h --help              Vis denne hjælp
        -V --version           Vis version
        -s --service           Udgiv tjeneste
        -a --address           Udgiv adresse
        -v --verbose           Aktivér uddybende tilstand
        -d --domain=DOMÆNE     Domæne hvor tjeneste skal udgives i
        -H --host=DOMÆNE       Vært hvor tjeneste hører til
           --subtype=UNDERTYPE En ekstra undertype som tjenesten skal registreres med
        -R --no-reverse        Udgiv ikke modsat punkt med adresse
        -f --no-fail           Fejl ikke hvis dæmonen ikke er tilgængelig

en: Bad number of arguments
da: Ugyldigt antal argumenter

en: Failed to parse port number: %s
da: Kunne ikke fortolke portnummer: %s

en: No command specified.
da: Ingen kommando angivet.

en: Failed to resolve host name '%s': %s
da: Kunne ikke løse værtsnavnet '%s': %s

en: Failed to resolve address '%s': %s
da: Kunne ikke løse adressen '%s': %s

en: %s [options] %s <host name ...>
    %s [options] %s <address ... >
    
        -h --help            Show this help
        -V --version         Show version
        -n --name            Resolve host name
        -a --address         Resolve address
        -v --verbose         Enable verbose mode
        -6                   Lookup IPv6 address
        -4                   Lookup IPv4 address
da: %s [tilvalg] %s <værtsnavn ...>
    %s [tilvalg] %s <adresse ... >
    
        -h --help            Vis denne hjælp
        -V --version         Vis version
        -n --name            Løs værtsnavn
        -a --address         Løs adresse
        -v --verbose         Vis uddybende tilstand
        -6                   Slå IPv6-adresse op
        -4                   Slå IPv4-adresse op

en: Failed to create host name resolver: %s
da: Kunne ikke oprette værtsnavnsopløser: %s

en: Failed to parse address '%s'
da: Kunne ikke fortolke adressen '%s'

en: Failed to create address resolver: %s
da: Kunne ikke oprette adresseopløser: %s

en: %s [options] <new host name>
    
        -h --help            Show this help
        -V --version         Show version
        -v --verbose         Enable verbose mode
da: %s [tilvalg] <nyt værtsnavn>
    
        -h --help            Vis denne hjælp
        -V --version         Vis version
        -v --verbose         Aktivér uddybende tilstand

en: Invalid number of arguments, expecting exactly one.
da: Ugyldigt antal argumenter, ventede præcist ét.

en: Host name successfully changed to %s
da: Værtsnavn ændret til %s
