grub 2.0.0-pre6 - en to pa translation catalogue (540 entries)

en: unsupported serial port speed
pa: ਗ਼ੈਰ-ਸਹਾਇਕ ਸੀਰੀਅਲ ਪੋਰਟ ਸਪੀਡ

en: unsupported serial port stop bits number
pa: ਗ਼ੈਰ-ਸਹਾਇਕ ਸੀਰੀਅਲ ਪੋਰਟ ਸਟਾਪ ਬਿੱਟ ਨੰਬਰ

en: unsupported serial port word length
pa: ਗ਼ੈਰ-ਸਹਾਇਕ ਸੀਰੀਅਲ ਪੋਰਟ ਸ਼ਬਦ ਲੰਬਾਈ

en: Don't load host tables specified by comma-separated list.
pa: ਕਾਮਿਆਂ ਨਾਲ ਵੱਖ ਕੀਤੀ ਲਿਸਟ ਤੋਂ ਹੋਸਟ ਟੇਬਲ ਲੋਡ ਨਾ ਕਰੋ।

en: Load only tables specified by comma-separated list.
pa: ਕਾਮਿਆਂ-ਨਾਲ ਵੱਖ ਕੀਤੀ ਸੂਚੀ ਰਾਹੀਂ ਦਿੱਤੇ ਟੇਬਲ ਹੀ ਲੋਡ ਕਰੋ

en: Export version 1 tables to the OS.
pa: ਵਰਜਨ 1 ਟੇਬਲ ਨੂੰ OS ਲਈ ਐਕਸਪੋਰਟ ਕਰੋ।

en: Export version 2 and version 3 tables to the OS.
pa: OS ਲਈ ਵਰਜਨ 2 ਅਤੇ ਵਰਜਨ 3 ਟੇਬਲ ਐਕਸਪੋਰਟ ਕਰੋ।

en: Set OEMID of RSDP, XSDT and RSDT.
pa: RSDP, XSDT ਅਤੇ RSDT ਦਾ OEMID ਸੈੱਟ ਕਰੋ।

en: Set creator field of RSDP, XSDT and RSDT.
pa: RSDP, XSDT ਅਤੇ RSDT ਲਈ ਕਰੀਏਟਰ ਖੇਤਰ ਦਿਉ।

en: Set creator revision of RSDP, XSDT and RSDT.
pa: RSDP, XSDT ਅਤੇ RSDT ਲਈ ਕਰੀਏਟਰ ਰੀਵਿਜ਼ਨ ਸੈੱਟ ਕਰੋ

en: premature end of file %s
pa: ਫਾਇਲ %s ਦਾ ਅਧੂਰਾ ਅੰਤ

en: error: %s.
pa: ਗਲਤੀ: %s

en: out of memory
pa: ਮੈਮੋਰੀ ਖਤਮ ਹੋਈ

en: cannot read `%s': %s
pa: `%s' ਨੂੰ ਪੜ੍ਹਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦਾ: %s

note: TRANSLATORS: It's computer shutdown using ACPI, not disabling ACPI.
en: ACPI shutdown failed
pa: ACPI ਬੰਦ ਕਰਨਾ ਫੇਲ੍ਹ ਹੈ

en: List devices.
pa: ਜੰਤਰ ਦੀ ਸੂਚੀ।

en: filename expected
pa: ਫਾਇਲ-ਨਾਂ ਦੀ ਲੋੜ ਸੀ

note: TRANSLATORS: "embed" is a verb (command description).  "
en: FILE
pa: ਫਾਇਲ

en: Print a block list.
pa: ਬਲਾਕ ਲਿਸਟ ਪਰਿੰਟ ਕਰੋ।

en: you need to load the kernel first
pa: ਤੁਹਾਨੂੰ ਪਹਿਲਾਂ ਕਰਨਲ ਲੋਡ ਕਰਨ ਦੀ ਲੋੜ ਹੈ।

en: Boot an operating system.
pa: ਓਪਰੇਟਿੰਗ ਸਿਸਟਮ ਬੂਟ ਕਰੋ।

en: Disk cache statistics: hits = %lu (%lu.%02lu%%), misses = %lu
pa: ਡਿਸਕ ਕੈਸ਼ ਅੰਕੜੇ: ਸਹੀ = %lu (%lu.%02lu%%), ਖੁੰਝੇ = %lu

en: No disk cache statistics available
pa: ਕੋਈ ਡਿਸਕ ਕੈਸ਼ ਅੰਕੜੇ ਉਪਲੱਬਧ ਨਹੀਂ ਹਨ

en: Get disk cache info.
pa: ਡਿਸਕ ਕੈਸ਼ ਜਾਣਕਾਰੀ ਲਵੋ।

en: Show the contents of a file.
pa: ਫਾਇਲ ਦੀ ਸਮੱਗਰੀ ਵੇਖੋ।

en: two arguments expected
pa: ਦੋ ਆਰਗੂਮੈਂਟ ਦੀ ਲੋੜ ਹੈ

en: Compare file `%s' with `%s':
pa: `%s' ਫਾਇਲ ਦੀ `%s' ਨਾਲ ਤੁਲਨਾ:

en: Files differ in size: %llu [%s], %llu [%s]
pa: ਫਾਇਲ ਆਕਾਰ ਵਿੱਚ ਅੰਤਰ: %llu [%s], %llu [%s]

en: The files are identical.
pa: ਫਾਇਲਾਂ ਇਕੋ ਜੇਹੀਆਂ ਹਨ।

en: FILE1 FILE2
pa: ਫਾਇਲ1 ਫਾਇਲ2

en: Compare two files.
pa: ਦੋ ਫਾਇਲਾਂ ਦੀ ਤੁਲਨਾ।

en: Load another config file.
pa: ਹੋਰ ਸੰਰਚਨਾ ਫਾਇਲ ਲੋਡ ਕਰੋ।

en: Load another config file without changing context.
pa: ਬਿਨਾਂ ਪਰਸੰਗ ਬਦਲੇ ਹੋਰ ਸੰਰਚਨਾ ਫਾਇਲ ਲੋਡ ਕਰੋ।

en: Load another config file without changing context but take only menu entries.
pa: ਬਿਨਾਂ ਪਰਸੰਗ ਬਦਲੇ ਬਿਨਾਂ, ਪਰ ਕੇਵਲ ਮੇਨੂ ਐਟਰੀਆਂ ਨਾਲ ਹੋਰ ਸੰਰਚਨਾ ਫਾਇਲ ਲੋਡ ਕਰੋ।

en: Display/set current datetime.
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਸਮਾਂ-ਮਿਤੀ ਵੇਖਾਓ/ਸੈੱਟ ਕਰੋ।

en: [-e|-n] STRING
pa: [-e|-n] ਲਾਈਨ

en: Display a line of text.
pa: ਟੈਕਸਟ ਦੀ ਲਾਈਨ ਵੇਖੋ।

en: Fix video problem.
pa: ਵਿਡੀਓ ਸਮੱਸਿਆ ਠੀਕ ਕਰੋ।

en: ROM image is present.
pa: ROM ਈਮੇਜ਼ ਮੌਜੂਦ ਹੈ।

en: Can't enable ROM area.
pa: ROM ਖੇਤਰ ਚਾਲੂ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਦਾ।

en: Load BIOS dump.
pa: BIOS ਡੰਪ ਲੋਡ ਕਰੋ।

note: TRANSLATORS: it's a standalone boolean value, opposite of "true".
en: false
pa: ਗਲਤ

note: TRANSLATORS: It means that the specified partition e.g. hd0,msdos1=/dev/sda1 doesn't exist.
en: no such partition
pa: ਇੰਝ ਦਾ ਕੋਈ ਭਾਗ ਨਹੀਂ

en: New MBR is written to `%s'
pa: ਨਵਾਂ MBR `%s' ਉੱਤੇ ਲਿਖਿਆ ਗਿਆ ਹੈ

en: Halts the computer.  This command does not work on all firmware implementations.
pa: ਕੰਪਿਊਟਰ ਬੰਦ ਕਰਦੀ ਹੈ। ਇਹ ਕਮਾਂਡ ਸਭ ਫਿਰਮਵੇਅਰ ਸਥਾਪਨ ਨਾਲ ਕੰਮ ਨਹੀਂ ਕਰਦੀ ਹੈ।

en: Specify hash to use.
pa: ਵਰਤਣ ਲਈ ਹੈਸ਼ ਦਿਉ।

en: HASH
pa: ਹੈਸ਼

en: Base directory for hash list.
pa: ਹੈਸ਼ ਲਿਸਟ ਲਈ ਮੁੱਢਲੀ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ।

note: TRANSLATORS: platform here isn't identifier. It can be translated.
en: DIR
pa: ਡਾਇ

en: Don't stop after first error.
pa: ਪਹਿਲੀ ਗਲਤੀ ਦੇ ਬਾਅਦ ਨਾ ਰੁਕੋ।

en: Uncompress file before checksumming.
pa: ਚੈਕ-ਸਮ ਕਰਨ ਤੋਂ ਪਹਿਲਾਂ ਫਾਇਲ ਅਣ-ਕੰਪਰੈਸ ਕਰੋ।

en: %s: READ ERROR
pa: %s: ਪੜ੍ਹਨ ਗਲਤੀ

en: %s: HASH MISMATCH
pa: %s: ਹੈਸ਼ ਮਿਲਦਾ ਨਹੀਂ

en: %s: OK
pa: %s:  ਠੀਕ ਹੈ

note: TRANSLATORS: "hash checksum" is just to be a bit more precise, you can treat it as just "hash".
en: Compute or check hash checksum.
pa: ਹੈਸ਼ ਚੈਕ-ਸਮ ਕੱਢੋ ਜਾਂ ਚੈਕ ਕਰੋ।

en: Set Advanced Power Management
    (1=low, ..., 254=high, 255=off).
pa: ਤਕਨੀਕੀ ਪਾਵਰ ਪਰਬੰਧ ਸੈੱਟ ਕਰੋ
    (1=ਘੱਟ, ..., 254=ਵੱਧ, 255=ਬੰਦ)

en: Display power mode.
pa: ਪਾਵਰਡ ਮੋਡ ਵੇਖਾਉ।

en: Freeze ATA security settings until reset.
pa: ATA ਸੁਰੱਖਿਆ ਸੈਟਿੰਗ ਮੁੜ-ਸੈੱਟ ਕਰਨ ਤੱਕ ਫਰੀਜ਼ ਕਰੋ।

en: Display SMART health status.
pa: ਸਮਾਰਟ ਹੈਲਥ ਹਾਲਤ ਵੇਖਾਉ।

en: Set Automatic Acoustic Management
    (0=off, 128=quiet, ..., 254=fast).
pa: ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਅਕੁਟਿਕ ਪਰਬੰਧ ਸੈੱਟ ਕਰੋ
    (0=ਬੰਦ, 128=ਸ਼ਾਤ, ..., 254=ਤੇਜ਼)।

en: Set standby timeout
    (0=off, 1=5s, 2=10s, ..., 240=20m, 241=30m, ...).
pa: ਸਟੈਂਡਬਾਏ ਸਮਾਂ-ਸਮਾਪਤੀ ਸੈੱਟ
    (0=off, 1=5s, 2=10s, ..., 240=20m, 241=30m, ...).

en: Set drive to standby mode.
pa: ਸਟੈਂਡਬਾਏ ਮੋਡ ਲਈ ਡਰਾਇਵ ਸੈੱਟ ਕਰੋ।

en: Set drive to sleep mode.
pa: ਸਲੀਪ ਮੋਡ ਲਈ ਡਰਾਇਵ ਸੈੱਟ ਕਰੋ।

en: Print drive identity and settings.
pa: ਡਰਾਇਵ ਪਛਾਣ ਅਤੇ ਸੈਟਿੰਗ ਪਰਿੰਟ ਕਰੋ।

en: Disable/enable SMART (0/1).
pa: SMART ਬੰਦ/ਚਾਲੂ (0/1)।

en: Do not print messages.
pa: ਸੁਨੇਹੇ ਪਰਿੰਟ ਨਾ ਕਰੋ।

en: one argument expected
pa: ਇੱਕ ਆਰਗੂਮੈਂਟ ਚਾਹੀਦੀ ਸੀ

en: [OPTIONS] DISK
pa: [OPTIONS] ਡਿਸਕ

en: Get/set ATA disk parameters.
pa: ATA ਡਿਸਕ ਪੈਰਾਮੀਟਰ ਲਵੋ/ਸੈੱਟ ਕਰੋ।

en: Usage:
pa: ਵਰਤੋਂ:

en: [PATTERN ...]
pa: [ਪੈਟਰਨ ...]

en: Show a help message.
pa: ਮੱਦਦ ਸੁਨੇਹਾ ਵੇਖਾਉ।

en: Skip offset bytes from the beginning of file.
pa: ਫਾਇਲ ਦੇ ਸ਼ੁਰੂ ਤੋਂ ਆਫਸੈੱਟ ਬਾਈਟ ਛੱਡੋ।

en: Read only LENGTH bytes.
pa: ਕੇਵਲ LENGTH ਬਾਈਟ ਪੜ੍ਹੋ।

en: Show raw contents of a file or memory.
pa: ਫਾਇਲ ਜਾਂ ਮੈਮੋਰੀ ਦੀ ਕੱਚੀ ਸਮੱਗਰੀ ਵੇਖਾਉ।

note: TRANSLATORS: "(default)" at the end means that this option is used if no argument is specified.
en: Check if CPU supports 64-bit (long) mode (default).
pa: ਚੈੱਕ ਕਰੋ ਕਿ ਕੀ CPU 64-ਬਿੱਟ (ਲੰਮਾ) ਮੋਡ ਲਈ ਸਹਾਇਕ ਹੈ (ਡਿਫਾਲਟ)।

en: Check for CPU features.
pa: CPU ਫੀਚਰਾਂ ਲਈ ਚੈੱਕ ਕਰੋ।

note: TRANSLATORS: In this file "mapping" refers to a change GRUB makes so if your language doesn't have an equivalent of "mapping" you can use the word like "rerouting".
en: Show the current mappings.
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਮੈਪਿੰਗ ਵੇਖੋ।

en: Reset all mappings to the default values.
pa: ਸਭ ਮੈਪਿੰਗ ਲਈ ਡਿਫਾਲਟ ਮੁੱਲ ਸੈੱਟ ਕਰੋ।

en: Perform both direct and reverse mappings.
pa: ਸਿੱਧੀ ਅਤੇ ਉਲਟ ਮੈਪਿੰਗ ਵਰਤੋਂ।

en: No drives have been remapped
pa: ਕੋਈ ਡਰਾਇਵ ਮੁੜ-ਮੈਪ ਨਹੀਂ ਕੀਤੀ ਗਈ ਹੈ

note: TRANSLATORS:  This is the header of mapping list. On the left is how OS will see the disks and on the right current GRUB vision.
en: OS disk #num ------> GRUB/BIOS device
pa: OS ਡਿਸਕ #num ------> GRUB/BIOS ਜੰਤਰ

en: Manage the BIOS drive mappings.
pa: BIOS ਡਰਾਇਵ ਮੈਪਿੰਗ ਪਰਬੰਧ।

en: Do not use APM to halt the computer.
pa: APM ਨੂੰ ਕੰਪਿਊਟਰ ਬੰਦ ਕਰਨ ਨਾ ਵਰਤੋਂ।

en: Halt the system, if possible using APM.
pa: ਜੇ APM ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰਕੇ ਸੰਭਵ ਹੋਵੇ ਤਾਂ ਸਿਸਟਮ ਬੰਦ ਕਰੋ।

en: no APM found
pa: APM ਨਹੀਂ ਲੱਭਿਆ

en: Version %u.%u
    32-bit CS = 0x%x, len = 0x%x, offset = 0x%x
    16-bit CS = 0x%x, len = 0x%x
    DS = 0x%x, len = 0x%x
pa: ਵਰਜਨ %u.%u
    32-ਬਿੱਟ CS = 0x%x, len = 0x%x, ਆਫਸੈਟ = 0x%x
    16-ਬਿੱਟ CS = 0x%x, len = 0x%x
    DS = 0x%x, len = 0x%x

en: 16-bit protected interface supported
pa: 16-ਬਿੱਟ ਸੁਰੱਖਿਅਤ ਇੰਟਰਫੇਸ ਸਹਾਇਕ ਹੈ

en: 16-bit protected interface unsupported
pa: 16-ਬਿੱਟ ਸੁਰੱਖਿਅਤ ਇੰਟਰਫੇਸ ਗ਼ੈਰ-ਸਹਾਇਕ ਹੈ

en: 32-bit protected interface supported
pa: 32-ਬਿੱਟ ਸੁਰੱਖਿਅਤ ਇੰਟਰਫੇਸ ਸਹਾਇਕ ਹੈ

en: 32-bit protected interface unsupported
pa: 32-ਬਿੱਟ ਸੁਰੱਖਿਅਤ ਇੰਟਰਫੇਸ ਗ਼ੈਰ-ਸਹਾਇਕ ਹੈ

en: CPU Idle slows down processor
pa: CPU ਆਈਡਲ ਪਰੋਸੈਸਰ ਨੂੰ ਹੌਲੀ ਕਰਦਾ ਹੈ

en: CPU Idle doesn't slow down processor
pa: CPU ਆਈਡਲ ਪਰੋਸੈਸਰ ਨੂੰ ਹੌਲੀ ਨਹੀਂ ਕਰਦਾ

en: APM disabled
pa: APM ਬੰਦ ਕਰੋ

en: APM enabled
pa: APM ਚਾਲੂ ਹੈ

en: APM disengaged
pa: APM ਰੁੱਝਿਆ ਨਹੀ ਹੈ

en: APM engaged
pa: APM ਰੁੱਝਿਆ ਹੈ

en: Show APM information.
pa: APM ਜਾਣਕਾਰੀ ਵੇਖਾਉ।

en: file `%s' not found
pa: ਫਾਇਲ `%s' ਨਹੀਂ ਲੱਭੀ

en: unrecognized number
pa: ਬੇਪਛਾਣ ਨੰਬਰ

en: Play a tune.
pa: ਟਿਊਨ ਚਲਾਉ।

en: set numlock mode
pa: numlock ਮੋਡ ਸੈੱਟ ਕਰੋ

en: set capslock mode
pa: capslock ਮੋਡ ਸੈੱਟ ਕਰੋ

en: set scrolllock mode
pa: scrolllock ਮੋਡ ਸੈੱਟ ਕਰੋ

en: press left shift
pa: ਖੱਬੀ ਸਿਫਟ ਦੱਬੋ

en: press right shift
pa: ਸੱਜੀ ਸਿਫਟ ਦੱਬੋ

en: press SysRq
pa: SysRq ਦੱਬੋ

en: press NumLock key
pa: NumLock ਸਵਿੱਚ ਦੱਬੋ

en: press CapsLock key
pa: CapsLock ਸਵਿੱਚ ਦੱਬੋ

en: press ScrollLock key
pa: ScrollLock ਸਵਿੱਚ ਦੱਬੋ

en: press Insert key
pa: Insert ਸਵਿੱਚ ਦੱਬੋ

en: press left alt
pa: ਖੱਬੀ alt ਦੱਬੋ

en: press right alt
pa: ਸੱਜੀ alt ਦੱਬੋ

en: press left ctrl
pa: ਖੱਬੀ ctrl ਦੱਬੋ

en: press right ctrl
pa: ਸੱਜੀ ctrl ਦੱਬੋ

en: don't update LED state
pa: LED ਹਾਲਤ ਅੱਪਡੇਟ ਨਾ ਕਰੋ

en: Run `go' to resume GRUB.
pa: GRUB ਨੂੰ ਮੁੜ-ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰਨ ਲਈ `go' ਚਲਾਉ।

en: Read 8-bit value from PORT.
pa: ਪੋਰਟ ਤੋਂ 8-ਬਿੱਟ ਮੁੱਲ ਪੜ੍ਹੋ।

en: Read 16-bit value from PORT.
pa: ਪੋਰਟ ਤੋਂ 16-ਬਿੱਟ ਮੁੱਲ ਪੜ੍ਹੋ।

en: Read 32-bit value from PORT.
pa: ਪੋਰਟ ਤੋਂ 32-ਬਿੱਟ ਮੁੱਲ ਪੜ੍ਹੋ।

en: Write 8-bit VALUE to PORT.
pa: ਪੋਰਟ ਉੱਤੇ 8-ਬਿੱਟ ਮੁੱਲ ਲਿਖੋ।

en: Write 16-bit VALUE to PORT.
pa: ਪੋਰਟ ਉੱਤੇ 16-ਬਿੱਟ ਮੁੱਲ ਲਿਖੋ।

en: Write 32-bit VALUE to PORT.
pa: ਪੋਰਟ ਉੱਤੇ 32-ਬਿੱਟ ਮੁੱਲ ਲਿਖੋ।

en: variable `%s' isn't set
pa: ਵੇਰੀਬਲ `%s' ਸੈਟ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: Load a keyboard layout.
pa: ਕੀਬੋਰਡ ਲੇਆਉਟ ਲੋਡ ਕਰੋ।

note: TRANSLATORS: "Check" in a sense that if this key is pressed then "true" is returned, otherwise "false".
en: Check Shift key.
pa: ਸਿਫ਼ਟ ਸਵਿੱਚ ਵੇਖੋ।

en: Check Control key.
pa: ਕੰਟਰੋਲ ਸਵਿੱਚ ਵੇਖੋ।

en: Check Alt key.
pa: ਆਲਟ ਸਵਿੱਚ ਵੇਖੋ।

en: can't find command `%s'
pa: ਕਮਾਂਡ `%s' ਲੱਭੀ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦੀ।

en: Enter password:
pa: ਪਾਸਵਰਡ ਦਿਓ:

en: FILE [ARG ...]
pa: ਫਾਇਲ [ARG ...]

en: [--md5] PASSWD [FILE]
pa: [--md5] PASSWD [ਫਾਇਲ]

note: TRANSLATORS: This option is used to override default filename for loading and storing environment.
en: Specify filename.
pa: ਫਾਇਲ-ਨਾਂ ਦਿਉ।

en: Load variables from environment block file.
pa: ਇੰਵਾਇਰਨਮੈਂਟ ਬਲਾਕ ਫਾਇਲ ਤੋਂ ਵੇਰੀਬਲ ਲੋਡ ਕਰੋ।

en: [-f FILE]
pa: [-f ਫਾਇਲ]

en: List variables from environment block file.
pa: ਇੰਵਾਇਰਨਮੈਂਟ ਬਲਾਕ ਫਾਇਲ ਤੋਂ ਵੇਰੀਬਲ ਲੋਡ ਕਰੋ।

en: Show a long list with more detailed information.
pa: ਹੋਰ ਵੇਰਵੇ ਸਮੇਤ ਜਾਣਕਾਰੀ ਲਈ ਲੰਮੀ ਸੂਚੀ ਵੇਖੋ।

en: Print sizes in a human readable format.
pa: ਮਨੁੱਖੀ ਪੜਨਯੋਗ ਫਾਰਮੈਟ 'ਚ ਆਕਾਰ ਪਰਿੰਟ ਕਰੋ।

en: List all files.
pa: ਸਭ ਫਾਇਲਾਂ ਦੀ ਸੂਚੀ

en: Network protocols:
pa: ਨੈਟਵਰਕ ਪਰੋਟੋਕਾਲ:

en: [-l|-h|-a] [FILE ...]
pa: [-l|-h|-a] [ਫਾਇਲ ...]

en: List devices and files.
pa: ਜੰਤਰ ਅਤੇ ਫਾਇਲਾਂ ਵੇਖੋ।

en: Show version 1 tables only.
pa: ਕੇਵਲ ਵਰਜਨ 1 ਟੇਬਲ ਹੀ ਵੇਖੋ।

en: Show version 2 and version 3 tables only.
pa: ਕੇਵਲ ਵਰਜਨ 2 ਅਤੇ ਵਰਜਨ 3 ਟੇਬਲ ਹੀ ਵੇਖੋ।

en: Show ACPI information.
pa: ACPI ਜਾਣਕਾਰੀ ਵੇਖੋ।

en: available RAM
pa: ਉਪਲੱਬਧ RAM

en: reserved RAM
pa: ਰਾਖਵੀਂ RAM

note: TRANSLATORS: this refers to memory where ACPI tables are stored and which can be used by OS once it loads ACPI tables.
en: ACPI reclaimable RAM
pa: ACPI ਵਲੋਂ ਮੁੜ-ਦਾਅਵੇ-ਯੋਗ RAM

en: faulty RAM (BadRAM)
pa: ਖਰਾਬ RAM (BadRAM)

en: RAM holding firmware code
pa: RAM ਕੋਲ ਫਿਰਮਵੇਅਰ ਕੋਡ ਹੈ

en: base_addr = 0x%llx, length = 0x%llx, %s
pa: base_addr = 0x%llx, ਲੰਬਾਈ = 0x%llx, %s

en: base_addr = 0x%llx, length = 0x%llx, type = 0x%x
pa: base_addr = 0x%llx, ਲੰਬਾਈ = 0x%llx, type = 0x%x

en: List memory map provided by firmware.
pa: ਫਿਰਮਵੇਅਰ ਵਲੋਂ ਦਿੱਤੇ ਮੈਮੋਰੀ ਮੈਪ ਵੇਖਾਓ।

en: List PCI devices.
pa: PCI ਜੰਤਰਾਂ ਦੀ ਸੂਚੀ।

en: Menu entry type.
pa: ਮੇਨੂ ਐਂਟਰੀ ਕਿਸਮ।

en: List of users allowed to boot this entry.
pa: ਇਹ ਐਂਟਰੀ ਨੂੰ ਬੂਟ ਕਰਨ ਦੇ ਯੋਗ ਯੂਜ਼ਰ ਦੀ ਸੂਚੀ।

en: Menu entry identifier.
pa: ਮੇਨੂ ਐਂਟਰੀ ਪਛਾਣਕਰਤਾ।

note: TRANSLATORS: menu entry can either be bootable by anyone or only by handful of users. By default when security is active only superusers can boot a given menu entry. With --unrestricted (this option) anyone can boot it.
en: This entry can be booted by any user.
pa: ਇਹ ਐਂਟਰੀ ਨੂੰ ਕਿਸੇ ਵੀ ਯੂਜ਼ਰ ਵਲੋਂ ਬੂਟ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ।

en: BLOCK
pa: ਬਲਾਕ

en: Define a menu entry.
pa: ਮੇਨੂ ਐਂਟਰੀ ਦਿਉ।

en: Define a submenu.
pa: ਸਬ-ਮੇਨੂ ਦਿਉ।

en: Show this message.
pa: ਇਹ ਸੁਨੇਹਾ ਵੇਖਾਉ।

en: Show memory contents.
pa: ਮੈਮੋਰੀ ਸਮੱਗਰੀ ਵੇਖਾਉ।

en: MODULE
pa: ਮੋਡੀਊਲ

en: Remove a module.
pa: ਮੋਡੀਊਲ ਹਟਾਉ।

en: Show loaded modules.
pa: ਲੋਡ ਕੀਤੇ ਮੋਡੀਊਲ ਵੇਖਾਉ।

en: Exit from GRUB.
pa: ਗਰੱਬ ਤੋਂ ਬਾਹਰ ਆਉ।

en: %s does not support UUIDs
pa: %s UUID ਲਈ ਸਹਾਇਕ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: unknown argument `%s'
pa: ਅਣਜਾਣ ਆਰਗੂਮੈਂਟ `%s'

en: PARTITION COMMANDS
pa: ਪਾਰਟੀਸ਼ਨ ਕਮਾਂਡ

en: USER PASSWORD
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਪਾਸਵਰਡ

en: Set user password (plaintext). Unrecommended and insecure.
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਪਾਸਵਰਡ ਦਿਉ (ਪਲੇਨ-ਟੈਕਸਟ)। ਗ਼ੈਰ-ਸਿਫਾਰਸ਼ੀ ਅਤੇ ਅਸੁਰੱਖਿਅਤ

note: TRANSLATORS: it means that the string which was supposed to be a password hash doesn't have a correct format, not to password mismatch.
en: invalid PBKDF2 password
pa: ਗਲਤ PBKDF2 ਪਾਸਵਰਡ

en: Set user password (PBKDF2).
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਪਾਸਵਰਡ (PBKDF2) ਦਿਉ।

en: Select device by its position on the bus.
pa: ਜੰਤਰ ਨੂੰ ਬਸ ਉੱਤੇ ਇਸ ਦੀ ਸਥਿਤੀ ਨਾਲ ਚੁਣੋ।

en: missing `%c' symbol
pa: ਨਾ-ਮੌਜੂਦ `%c' ਨਿਸ਼ਾਨ

en: module `%s' isn't loaded
pa: ਮੋਡੀਊਲ `%s' ਲੋਡ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਦਾ

note: TRANSLATORS: It's a driver that is currently in use to access the diven disk.
en: Determine driver.
pa: ਡਰਾਇਵਰ ਜਾਣੋ।

en: Determine filesystem type.
pa: ਫਾਇਲ ਸਿਸਟਮ ਕਿਸਮ ਜਾਣੋ।

en: Determine filesystem UUID.
pa: ਫਾਇਲ ਸਿਸਟਮ UUID ਜਾਣੋ।

en: Determine filesystem label.
pa: ਫਾਇਲ ਸਿਸਟਮ ਲੇਬਲ ਜਾਣੋ।

en: filesystem `%s' does not support labels
pa: ਫਾਇਲ ਸਿਸਟਮ `%s' ਲੇਬਲ ਲਈ ਸਹਾਇਕ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: DEVICE
pa: ਜੰਤਰ

en: Retrieve device info.
pa: ਜੰਤਰ ਜਾਣਕਾਰੀ ਲਵੋ।

en: Set variable with user input.
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਇੰਪੁੱਟ ਨਾਲ ਵੇਰੀਬਲ ਸੈੱਟ ਕਰੋ।

en: Reboot the computer.
pa: ਕੰਪਿਊਟਰ ਮੁੜ-ਚਾਲੂ ਕਰੋ।

en: Search devices by a file.
pa: ਜੰਤਰ ਫਾਇਲ ਨਾਲ ਲੱਭੋ।

en: Search devices by a filesystem label.
pa: ਫਾਇਲ-ਸਿਸਟਮ ਲੇਬਲ ਰਾਹੀਂ ਜੰਤਰ ਲੱਭੋ।

en: Search devices by a filesystem UUID.
pa: ਫਾਇਲ-ਸਿਸਟਮ UUID ਰਾਹੀਂ ਜੰਤਰ ਲੱਭੋ।

en: Set a variable to the first device found.
pa: ਪਹਿਲੇ ਲੱਭੇ ਜੰਤਰ ਲਈ ਵੇਰੀਬਲ ਸੈੱਟ ਕਰੋ।

en: Do not probe any floppy drive.
pa: ਕਿਸੇ ਫਲਾਪੀ ਡਰਾਇਵ ਦੀ ਖੋਜ ਨਾ ਕਰੋ।

en: [-f|-l|-u|-s|-n] [--hint HINT [--hint HINT] ...] NAME
pa: [-f|-l|-u|-s|-n] [--hint HINT [--hint HINT] ...] ਨਾਂ

en: Verbose countdown.
pa: ਵਰਬੋਸ ਗਿਣਤੀ।

en: Wait for a specified number of seconds.
pa: ਦਿੱਤੇ ਸਕਿੰਟ ਲਈ ਉਡੀਕੋ ਜੀ।

en: type
pa: ਕਿਸਮ

en: no terminal specified
pa: ਕੋਈ ਟਰਮੀਨਲ ਨਹੀਂ ਦਿੱਤਾ।

en: terminal `%s' isn't found
pa: ਟਰਮੀਨਲ `%s' ਨਹੀਂ ਲੱਭਿਆ

en: Active input terminals:
pa: ਸਰਗਰਮ ਇੰਪੁੱਟ ਟਰਮੀਨਲ:

en: Available input terminals:
pa: ਉਪਲੱਬਧ ਇੰਪੁੱਟ ਟਰਮੀਨਲ:

en: Active output terminals:
pa: ਉਪਲੱਬਧ ਆਉਟਪੁੱਟ ਟਰਮੀਨਲ:

en: Available output terminals:
pa: ਉਪਲੱਬਧ ਆਉਟਪੁੱਟ ਟਰਮੀਨਲ:

en: List or select an input terminal.
pa: ਇੰਪੁੱਟ ਟਰਮੀਨਲ ਵੇਖਾਉ ਜਾਂ ਚੁਣੋ।

en: List or select an output terminal.
pa: ਆਉਟਪੁੱਟ ਟਰਮੀਨਲ ਵੇਖਾਉ ਜਾਂ ਚੁਣੋ।

en: EXPRESSION ]
pa: ਸਮੀਕਰਨ ]

en: EXPRESSION
pa: ਸਮੀਕਰਨ

en: Load the same file in multiple ways.
pa: ਇੱਕੋ ਫਾਇਲ ਨੂੰ ਕੋਈ ਢੰਗਾਂ ਨਾਲ ਲੋਡ ਕਰੋ।

en: no command is specified
pa: ਕੋਈ ਕਮਾਂਡ ਨਹੀਂ ਦਿੱਤੀ

en: Elapsed time: %d.%03d seconds
pa: ਬਾਕੀ ਸਮਾਂ: %d.%03d ਸਕਿੰਟ

note: TRANSLATORS: it's a command description.
en: Do nothing, successfully.
pa: ਕੁਝ ਨਾ ਕਰੋ, ਸਫ਼ਲ ਰਿਹਾ।

note: TRANSLATORS: it's a command description.
en: Do nothing, unsuccessfully.
pa: ਕੁਝ ਨਾ ਕਰੋ, ਅਸਫ਼ਲ ਰਿਹਾ।

en: Test USB support.
pa: USB ਸਹਿਯੋਗ ਟੈਸਟ ਕਰੋ।

en: Text-only
pa: ਕੇਵਲ ਟੈਕਸਟ

note: TRANSLATORS: "Direct color" is a mode when the color components are written dirrectly into memory.
en: Direct color, mask: %d/%d/%d/%d  pos: %d/%d/%d/%d
pa: ਸਿੱਧਾ ਰੰਗ, ਮਾਸਕ: %d/%d/%d/%d  pos: %d/%d/%d/%d

note: TRANSLATORS: "Planar" is the video memory where you have to write in several different banks "plans" to control the different color components of the same pixel.
en: Planar
pa: ਪਲੇਨਰ

en: Hercules
pa: ਹਰੀਕੁਲਸ

note: TRANSLATORS: Non-chain 4 is a 256-color planar (unchained) video memory mode.
en: Non-chain 4
pa: ਗੈਰ-ਚੇਨ 4

en: Monochrome
pa: ਇਕਹੇਰਾ ਰੰਗ

en: Unknown video mode
pa: ਅਣਜਾਣ ਵਿਡੀਓ ਮੋਡ

en:   EDID version: %u.%u
pa:   EDID ਵਰਜਨ: %u.%u

en:     Preferred mode: %ux%u
pa:     ਪਸੰਦੀਦਾ ਮੋਡ: %ux%u

en:     No preferred mode available
pa:     ਕੋਈ ਪਸੰਦੀਦਾ ਮੋਡ ਉਪਲੱਬਧ ਨਹੀਂ

en: invalid video mode specification `%s'
pa: ਗਲਤ ਵਿਡੀਓ ਮੋਡ ਹਦਾਇਤ `%s'

en: List of supported video modes:
pa: ਸਹਾਇਕ ਵਿਡੀਓ ਮੋਡ ਦੀ ਸੂਚੀ:

en: Legend: mask/position=red/green/blue/reserved
pa: ਸੰਕੇਤ: ਮਾਸਕ/ਸਥਿਤੀ=ਲਾਲ/ਹਰਾ/ਨੀਲਾ/ਰਾਖਵਾਂ

en: Adapter `%s':
pa: ਅਡੈਪਟਰ `%s':

en:   No info available
pa:   ਕੋਈ ਜਾਣਕਾਰੀ ਨਹੀਂ

en:   Failed to initialize video adapter
pa:   ਵਿਡੀਓ ਅਡੈਪਟਰ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰਨ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ ਹੈ

en: Test video subsystem.
pa: ਵਿਡੀਓ ਸਬ-ਸਿਸਟਮ ਟੈਸਟ।

en: Mount by UUID.
pa: UUID ਰਾਹੀਂ ਮਾਊਂਟ।

note: TRANSLATORS: It's still restricted to cryptodisks only.
en: Mount all.
pa: ਸਭ ਮਾਊਂਟ।

note: TRANSLATORS: The first %s is the file being looked at, the second %s is the error message.
en: cannot open `%s': %s
pa: `%s' ਖੋਲ੍ਹਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦਾ: %s

en: Enter passphrase for %s%s%s (%s):
pa: %s%s%s (%s) ਲਈ ਸ਼ਬਦ ਦਿਉ:

en: Mount a crypto device.
pa: ਕ੍ਰਿਪਟੂ ਜੰਤਰ ਮਾਊਂਟ ਕਰੋ।

en: physical volume %s not found
pa: ਫਿਜ਼ੀਕਲ ਵਾਲੀਅਮ %s ਨਹੀਂ ਲੱਭਿਆ

en: Couldn't load sha256
pa: sha256 ਲੋਡ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਿਆ

en: Couldn't load sha512
pa: sha512 ਲੋਡ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਿਆ

en: couldn't read ELI metadata
pa: ELI ਮੇਟਾਡਾਟਾ ਪੜਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ

en: Attempting to decrypt master key...
pa: ...ਮਾਸਟਰ ਕੁੰਜੀ ਡਿ-ਕ੍ਰਿਪਟ ਦੀ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਜਾਰੀ

note: TRANSLATORS: It's a cryptographic key slot: one element of an array where each element is either empty or holds a key.
en: Slot %d opened
pa: ਸਲਾਟ %d ਖੁੱਲ੍ਹੀ ਹੈ

en: attempt to read or write outside of disk `%s'
pa: ਡਿਸਕ `%s' ਤੋਂ ਬਾਹਰ ਪੜਨ ਜਾਂ ਲਿਖਣ ਦੀ ਕੋਸ਼ਿਸ਼

en: cannot write to CD-ROM
pa: CD-ROM ਉੱਤੇ ਲਿਖਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦਾ

note: TRANSLATORS: The disk is simply removed from the list of available ones, not wiped, avoid to scare user.
en: Delete the specified loopback drive.
pa: ਦਿੱਤਾ ਲੂਪ-ਬੈਕ ਜੰਤਰ ਹਟਾਉ।

note: TRANSLATORS: The file itself is not destroyed or transformed into drive.
en: Make a virtual drive from a file.
pa: ਫਾਇਲ ਤੋਂ ਵਰਚੁਅਲ ਡਰਾਇਵ ਬਣਾਉ।

en: no symbol table
pa: ਕੋਈ ਸਿੰਬਲ ਟੇਬਲ ਨਹੀਂ

en: symbol `%s' not found
pa: ਸਿੰਬਲ `%s' ਨਹੀਂ ਲੱਭਿਆ

en: Loaded fonts:
pa: ਲੋਡ ਕੀਤੇ ਫੋਂਟ:

en: FILE...
pa: ...ਫਾਇਲ

en: Specify one or more font files to load.
pa: ਲੋਡ ਕਰਨ ਲਈ ਇੱਕ ਜਾਂ ਵੱਧ ਫੋਂਟ ਫਾਇਲਾਂ ਦਿਉ।

en: List the loaded fonts.
pa: ਲੋਡ ਕੀਤੇ ਫੋਂਟ ਦੀ ਸੂਚੀ।

en: not a directory
pa: ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: not a regular file
pa: ਨਿਯਮਤ ਫਾਇਲ ਨਹੀਂ

en: overflow is detected
pa: ਓਵਰਫਲੋ ਖੋਜਿਆ

en: invalid file name `%s'
pa: ਗਲਤ ਫਾਇਲ ਨਾਂ `%s'

en: checksum verification failed
pa: ਚੈਕਸਮ ਜਾਂਚ ਫੇਲ੍ਹ ਹੋਈ

en: no decryption key available
pa: ਕੋਈ ਡਿ-ਕ੍ਰਿਪਟਸ਼ਨ ਕੁੰਜੀ ਉਪਲੱਬਧ ਨਹੀਂ

en: MAC verification failed
pa: MAC ਜਾਂਚ ਫੇਲ੍ਹ ਹੋਈ

en: Assume input is raw.
pa: ਇੰਪੁੱਟ ਨੂੰ ਰਾਅ ਮੰਨੋ।

en: Assume input is hex.
pa: ਇੰਪੁੱਟ ਨੂੰ ਹੈਕਸਾ ਮੰਨੋ।

en: Assume input is passphrase.
pa: ਇੰਪੁੱਟ ਨੂੰ ਵਾਕ ਮੰਨੋ।

en: Enter ZFS password:
pa: ZFS ਪਾਸਵਰਡ ਦਿਉ:

en: Virtual device is removed
pa: ਵਰਚੁਅਲ ਜੰਤਰ ਹਟਾਇਆ ਗਿਆ

en: Virtual device is faulted
pa: ਵਰਚੁਅਲ ਜੰਤਰ ਖਰਾਬ ਹੈ

en: Virtual device is offline
pa: ਵਰਚੁਅਲ ਜੰਤਰ ਆਫਲਾਈਨ ਹੈ

note: TRANSLATORS: degraded doesn't mean broken but that some of component are missing but virtual device as whole is still usable.
en: Virtual device is degraded
pa: ਵਰਚੁਅਲ ਜੰਤਰ ਡੀ-ਗਰੇਡ ਕੀਤਾ

en: Virtual device is online
pa: ਵਰਚੁਅਲ ਜੰਤਰ ਆਨਲਾਈਨ ਹੈ

en: Incorrect virtual device: no type available
pa: ਗਲਤ ਵਰਚੁਅਲ ਜੰਤਰ: ਕੋਈ ਕਿਸਮ ਉਪਲੱਬਧ ਨਹੀਂ

en: Bootpath: unavailable
pa: ਬੂਟ-ਪਾਥ: ਨਾ-ਉਪਲੱਬਧ

en: Bootpath: %s
pa: ਬੂਟ-ਪਾਥ: %s

en: Path: unavailable
pa: ਪਾਥ: ਨਾ-ਉਪਲੱਬਧ

en: Path: %s
pa: ਪਾਥ: %s

en: Devid: unavailable
pa: Devid: ਨਾ-ਉਪਲੱਬਧ

en: Unknown virtual device type: %s
pa: ਅਣਜਾਣ ਵਰਚੁਅਲ ਜੰਤਰ ਕਿਸਮ: %s

note: TRANSLATORS: Here we speak about ZFS pools it's semi-marketing, semi-technical term by Sun/Oracle and should be translated in sync with other ZFS-related software and documentation.
en: Pool state: active
pa: ਪੂਲ ਹਾਲਤ: ਸਰਗਰਮ

en: Pool state: exported
pa: ਪੂਲ ਹਾਲਤ: ਐਕਸਪੋਰਟ

en: Pool state: destroyed
pa: ਪੂਲ ਹਾਲਤ: ਨਸ਼ਟ ਕੀਤਾ

en: Pool state: unavailable
pa: ਪੂਲ ਹਾਲਤ: ਨਾ-ਉਪਲੱਬਧ

en: Pool name: unavailable
pa: ਪੂਲ ਨਾਂ: ਨਾ-ਉਪਲੱਬਧ

en: Pool name: %s
pa: ਪੂਲ ਨਾਂ: %s

en: Pool GUID: unavailable
pa: ਪੂਲ GUID: ਨਾ-ਮੌਜੂਦ

en: Pool GUID: %016llx
pa: ਪੂਲ GUID: %016llx

en: Unable to retrieve pool state
pa: ਪੂਲ ਹਾਲਤ ਲੈਣ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ

note: TRANSLATORS: There are undetermined number of virtual devices in a device tree, not just one.
en: No virtual device tree available
pa: ਕੋਈ ਵਰਚੁਅਲ ਜੰਤਰ ਟਰੀ ਉਪਲੱਬਧ ਨਹੀਂ

en: premature end of file
pa: ਫਾਇਲ ਦਾ ਅੰਤ ਅਚਾਨਕ ਹੈ।

note: TRANSLATORS: It refers to passing the string through gettext. So it's "translate" in the same meaning as in what you're doing now.
en: Translates the string with the current settings.
pa: ਲਾਈਨਾਂ ਨੂੰ ਮੌਜੂਦਾ ਸੈਟਿੰਗ ਨਾਲ ਅਨੁਵਾਦ ਕਰੋ।

en: Press enter to boot the selected OS, `e' to edit the commands before booting or `c' for a command-line.
pa: ਚੁਣੇ ਓਪਰੇਟਿੰਗ ਸਿਸਟਮ (OS) ਵਿੱਚ ਬੂਟ ਕਰਨ ਲਈ Enter, ਬੂਟ ਕਰਨ ਤੋਂ ਪਹਿਲਾਂ ਕਮਾਂਡ ਸੋਧਣ ਲਈ `e' ਜਾਂ ਕਮਾਂਡ-ਲਾਈਨ ਲਈ `c' ਦੱਬੋ।

en: enter: boot, `e': options, `c': cmd-line
pa: enter: ਬੂਟ, `e': ਚੋਣਾਂ, `c': ਕਮਾਂਡ-ਲਾਈਨ

note: TRANSLATORS:  's' stands for seconds. It's a standalone timeout notification. Please use the short form in your language.
en: %ds remaining.
pa: %ds ਬਾਕੀ।

en: GRUB Boot Menu
pa: ਗਰੱਬ ਬੂਟ ਮੇਨੂ

en: Hello World
pa: ਹੈਲੋ ਵਰਲਡ

en: Say `Hello World'.
pa: `Hello World' ਕਹੋ।

note: TRANSLATORS: It's about given file having some strange format, not complete lack of gzip support.
en: unsupported gzip format
pa: ਗ਼ੈਰ-ਸਹਾਇਕ gzip ਫਾਰਮੈਟ

en: lzop file corrupted
pa: lzop ਫਾਇਲ ਨਿਕਾਰਾ ਹੈ

en: Set an environment variable.
pa: ਇੰਵਾਇਰਨਮੈਂਟ ਵੇਰੀਬਲ ਸੈੱਟ ਕਰੋ।

en: Remove an environment variable.
pa: ਇੰਵਾਇਰਨਮੈਂਟ ਵੇਰੀਬਲ ਹਟਾਉ।

en: List devices or files.
pa: ਜੰਤਰ ਜਾਂ ਫਾਇਲਾਂ ਦੀ ਸੂਚੀ।

en: Insert a module.
pa: ਮੋਡੀਊਲ ਸ਼ਾਮਿਲ ਕਰੋ।

en: disk `%s' not found
pa: ਡਿਸਕ `%s' ਨਹੀਂ ਲੱਭੀ

en: cannot write to `%s': %s
pa: `%s' ਉੱਤੇ ਲਿਖਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦਾ: %s

en: can't open `%s': %s
pa: `%s' ਨੂੰ ਖੋਲ੍ਹਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦਾ: %s

en: Set root device.
pa: ਰੂਟ ਜੰਤਰ ਸੈੱਟ ਕਰੋ।

en: print verbose messages.
pa: ਵੇਰਵੇ ਸਮੇਤ ਸੁਨੇਹੇ ਛਾਪੋ।

en: SECS
pa: ਸਕਿੰਟ

en: Error in parsing command line arguments
pa: ਕਮਾਂਡ ਲਾਈਨ ਆਰਗੂਮੈਂਟ ਪਾਰਸ ਕਰਨ ਵਿੱਚ ਗਲਤੀ।

en: %s: warning:
pa: %s: ਚੇਤਾਵਨੀ:

en: %s: info:
pa: %s: ਜਾਣਕਾਰੀ:

en: %s: error:
pa: %s: ਗਲਤੀ:

en: unknown filesystem
pa: ਅਣਜਾਣ ਫਾਇਲ ਸਿਸਟਮ

en: Shutdown failed
pa: ਬੰਦ ਕਰਨਾ ਫੇਲ੍ਹ ਹੈ

en: Exit failed
pa: ਬਾਹਰ ਜਾਣ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ

en: Unknown command `%s'.
pa: ਅਣਜਾਣ ਕਮਾਂਡ `%s'।

en: Display this help and exit.
pa: ਇਹ ਮੱਦਦ ਵੇਖਾਉ ਅਤੇ ਬੰਦ ਕਰੋ।

en: Display the usage of this command and exit.
pa: ਇਸ ਕਮਾਂਡ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਵੇਖਾਉ ਅਤੇ ਬੰਦ ਕਰੋ।

en: Sunday
pa: ਐਤਵਾਰ

en: Monday
pa: ਸੋਮਵਾਰ

en: Tuesday
pa: ਮੰਗਲਵਾਰ

en: Wednesday
pa: ਬੁੱਧਵਾਰ

en: Thursday
pa: ਵੀਰਵਾਰ

en: Friday
pa: ਸ਼ੁੱਕਰਵਾਰ

en: Saturday
pa: ਸ਼ਨਿੱਚਰਵਾਰ

en: GRUB doesn't know how to halt this machine yet!
pa: ਗਰੱਬ ਨਹੀਂ ਜਾਣਦਾ ਹੈ ਕਿ ਇਹ ਮਸ਼ੀਨ ਨੂੰ ਕਿਵੇਂ ਰੋਕਣਾ ਹੈ!

en: Reboot failed
pa: ਮੁੜ-ਚਾਲੂ ਕਰਨ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ

en: Load Linux.
pa: ਲੀਨਕਸ ਲੋਡ ਕਰੋ।

en: Load initrd.
pa: initrd ਲੋਡ ਕਰੋ।

note: TRANSLATORS: This command is used on EFI to switch to BIOS mode and boot the OS requiring BIOS.
en: Boot BIOS-based system.
pa: BIOS-ਅਧਾਰਿਤ ਸਿਸਟਮ ਬੂਟ ਕਰੋ।

en: Load another boot loader.
pa: ਹੋਰ ਬੂਟ ਲੋਡਰ ਲੋਡ ਕਰੋ।

en: Display output on all consoles.
pa: ਸਭ ਕਨਸੋਲ ਉੱਤੇ ਆਉਟਪੁੱਟ ਵੇਖੋ।

en: Use serial console.
pa: ਸੀਰੀਅਥ ਕਨਸੋਲ ਵਰਤੋਂ।

en: Ask for file name to reboot from.
pa: ਮੁੜ-ਚਾਲੂ ਕਰਨ ਲਈ ਫਾਇਲ ਨਾਂ ਪੁੱਛੋ।

en: Use CD-ROM as root.
pa: CD-ROM ਨੂੰ ਰੂਟ ਵਜੋਂ ਵਰਤੋਂ।

en: Disable all boot output.
pa: ਸਭ ਬੂਟ ਆਉਟਪੁੱਟ ਬੰਦ ਕਰੋ।

en: Boot into single mode.
pa: ਸਿੰਗਲ ਮੋਡ ਵਿੱਚ ਬੂਟ ਕਰੋ।

en: Don't reboot, just halt.
pa: ਮੁੜ-ਚਾਲੂ ਨਾ ਕਰੋ, ਸਿਰਫ਼ ਰੋਕੋ।

en: Change configured devices.
pa: ਸੰਰਚਿਤ ਜੰਤਰ ਬਦਲੋ।

en: Disable SMP.
pa: SMP ਬੰਦ।

en: Disable ACPI.
pa: ACPI ਬੰਦ।

en: Don't display boot diagnostic messages.
pa: ਬੂਟ ਜਾਂਚ-ਪੜਤਾਲ ਸੁਨੇਹੇ ਨਾ ਵੇਖਾਉ।

en: Boot with debug messages.
pa: ਡੀਬੱਗ ਸੁਨੇਹਿਆਂ ਨਾਲ ਬੂਟ ਕਰੋ।

en: name
pa: ਨਾਂ

en: size
pa: ਸਾਈਜ਼

note: TRANSLATORS: "payload" is a term used by coreboot and must be translated in sync with coreboot. If unsure, let it untranslated.
en: Load another coreboot payload
pa: ਹੋਰ ਕੋਰਬੂਟ ਪਲੇਅਲੋਡ ਲੋਡ ਕਰੋ

en: the size of `%s' is too large
pa: `%s' ਦਾ ਆਕਾਰ ਬਹੁਤ ਵੱਡਾ ਹੈ

en: Load NTLDR or BootMGR.
pa: NTLDR ਜਾਂ BootMGR ਲੋਡ ਕਰੋ।

en: Load Plan9 kernel.
pa: Plan9 ਕਰਨਲ ਲੋਡ ਕਰੋ।

en: Press any key to launch xnu
pa: xnu ਚਲਾਉਣ ਲਈ ਕੋਈ ਵੀ ਸਵਿੱਚ ਦੱਬੋ।

en: No FPSWA found
pa: FPSWA ਨਹੀਂ ਲੱਭਿਆ

en: FPSWA revision: %x
pa: FPSWA ਰੀਵਿਜ਼ਨ: %x

en: Display FPSWA version.
pa: FPSWA ਵਰਜਨ ਵੇਖਾਉ।

en: Background image mode.
pa: ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਚਿੱਤਰ ਮੋਡ।

en: Load XNU image.
pa: XNU ਈਮੇਜ਼ ਲੋਡ ਕਰੋ।

en: Load 64-bit XNU image.
pa: 64-ਬਿੱਜ਼ XNU ਈਮੇਜ਼ ਲੋਡ ਕਰੋ।

note: TRANSLATORS: OSBundleRequired is a variable name in xnu extensions manifests. It behaves mostly like GNU/Linux runlevels.
en: DIRECTORY [OSBundleRequired]
pa: ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ [OSBundleRequired]

en: FROM[K|M|G] TO[K|M|G]
pa: ਤੋਂ[K|M|G] ਤੱਕ[K|M|G]

en: Remove any memory regions in specified range.
pa: ਦਿੱਤੀ ਰੇਜ਼ ਵਿੱਚ ਕੋਈ ਵੀ ਮੈਮੋਰੀ ਖੇਤਰ ਹਟਾਉ।

en: no DHCP info found
pa: DHCP ਜਾਣਕਾਰੀ ਨਹੀਂ ਲੱਭੀ

en: perform a bootp autoconfiguration
pa: ਬੂਟ ਆਟੋ-ਸੰਰਚਨਾ ਕਰੋ

en: destination unreachable
pa: ਟਿਕਾਣਾ ਵਰਤਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦਾ

note: TRANSLATORS: route loop is a condition when e.g. to contact server A you need to go through B and to contact B you need to go through A.
en: route loop detected
pa: ਰੂਟ ਲੂਪ ਖੋਜਿਆ

en: address not found
pa: ਐਡਰੈਸ ਨਹੀਂ ਲੱਭਿਆ

en: card not found
pa: ਕਾਰਡ ਨਹੀਂ ਲੱਭਿਆ

note: TRANSLATORS: it refers to the network address.
en: temporary
pa: ਆਰਜ਼ੀ

en: Unknown address type %d
pa: ਅਣਜਾਣ ਐਡਰੈਸ ਕਿਸਮ %d

en: connection refused
pa: ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਤੋਂ ਇਨਕਾਰ ਕੀਤਾ

en: connection timeout
pa: ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਸਮਾਂ-ਸਮਾਪਤ

en: Enter username:
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਨਾਂ ਦਿਉ:

en: Possible commands are:
pa: ਸੰਭਾਵਿਤ ਕਮਾਂਡ ਹਨ:

en: Possible devices are:
pa: ਸੰਭਾਵਿਤ ਜੰਤਰ:

en: Possible files are:
pa: ਸੰਭਾਵਿਤ ਫਾਇਲਾਂ:

en: Possible partitions are:
pa: ਸੰਭਾਵਿਤ ਪਾਰਟੀਸ਼ਨ:

en: Possible arguments are:
pa: ਸੰਭਾਵਿਤ ਆਰਗੂਮੈਂਟ:

en: module isn't loaded
pa: ਮੋਡੀਊਲ ਲੋਡ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: GNU GRUB  version %s
pa: ਗਨੂ ਗਰਬ ਵਰਜਨ %s

en: ESC at any time exits.
pa: ਕਿਸੇ ਵੀ ਸਮੇਂ ਬਾਹਰ ਜਾਣ ਲਈ ESC।

en: Clear the screen.
pa: ਸਕਰੀਨ ਸਾਫ਼ ਕਰੋ।

en: Enter normal mode.
pa: ਸਧਾਰਨ ਮੋਡ 'ਚ ਜਾਉ।

en: Exit from normal mode.
pa: ਸਧਾਰਨ ਮੋਡ ਵਿੱਚੋਂ ਬਾਹਰ ਆਉ।

en: Press any key to continue...
pa: ਜਾਰੀ ਰੱਖਣ ਲਈ ਕੋਈ ਵੀ ਸਵਿੱਚ ਦੱਬੋ...

en: Booting `%s'
pa: `%s' ਬੂਟ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Falling back to `%s'
pa: `%s' ਲਈ ਫਾਲਬੈਕ

en: Booting a command list
pa: ਕਮਾਂਡ ਸੂਚੀ ਬੂਟ ਕੀਤੀ ਜਾ ਰਹੀ ਹੈ

en: Partition %s:
pa: ਪਾਰਟੀਸ਼ਨ %s:

en: Device %s:
pa: ਜੰਤਰ %s:

en: Filesystem cannot be accessed
pa: ਫਾਇਲ-ਸਿਸਟਮ ਵਰਤਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦਾ

en: Filesystem type %s
pa: ਫਾਇਲ ਸਿਸਟਮ ਕਿਸਮ %s

en: - Label `%s'
pa: - ਲੇਬਲ `%s'

note: TRANSLATORS: Arguments are year, month, day, hour, minute, second, day of the week (translated).
en: - Last modification time %d-%02d-%02d %02d:%02d:%02d %s
pa: - ਆਖਰੀ ਸੋਧ ਸਮਾਂ %d-%02d-%02d %02d:%02d:%02d %s

en: No known filesystem detected
pa: ਅਣਜਾਣ ਫਾਇਲ ਸਿਸਟਮ ਕਿਸਮ ਖੋਜੀ

en:  - Total size unknown
pa:  - ਕੁੱਲ ਆਕਾਰ ਅਣਜਾਣ

note: TRANSLATORS: This has to fit on one line.  It's ok to include few words but don't write poems.
en: --MORE--
pa: --ਹੋਰ--

en: Success
pa: ਸਫ਼ਲ

en: can't mount encrypted volume `%s': %s
pa: ਇੰਕ੍ਰਿਪਟ ਕੀਤੇ ਵਾਲੀਅਮ `%s' ਨੂੰ ਮਾਊਂਟ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਦਾ: %s

note: TRANSLATORS: geom is the name of (k)FreeBSD device framework. Usually left untranslated.
en: couldn't open geom
pa: geom ਖੋਲ੍ਹਿਆ ਨਹੀਂ ਸਕਿਆ

en: cannot read `%s' correctly
pa: `%s' ਨੂੰ ਠੀਕ ਤਰ੍ਹਾਂ ਪੜਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦਾ

en: ioctl RAID_VERSION error: %s
pa: ioctl RAID_VERSION ਗਲਤੀ: %s

en: unsupported RAID version: %d.%d
pa: ਗ਼ੈਰ-ਸਹਾਇਕ ਰੇਡ ਵਰਜਨ: %d.%d

en: ioctl GET_ARRAY_INFO error: %s
pa: ioctl GET_ARRAY_INFO ਗਲਤੀ: %s

en: ioctl GET_DISK_INFO error: %s
pa: ioctl GET_DISK_INFO ਗਲਤੀ: %s

en: Unable to open stream from %s: %s
pa: %s ਤੋਂ ਸਟਰੀਮ ਖੋਲ੍ਹਣ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ: %s

en: Usage: %s DEVICE
pa: ਵਰਤੋਂUsage: %s ਜੰਤਰ

en: Unable to create pipe: %s
pa: ਪਾਈਪ ਬਣਾਉਣ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ: %s

en: cannot restore the original directory
pa: ਅਸਲੀ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਰੀ-ਸਟੋਰ ਨਹੀਂ ਕੀਤੀ ਜਾ ਸਕਦੀ

en: You will have to set `SystemPartition' and `OSLoader' manually.
pa: ਤੁਹਾਨੂੰ `SystemPartition' ਅਤੇ `OSLoader' ਖੁਦ ਸੈੱਟ ਕਰਨਾ ਪਵੇਗਾ।

en: cygwin_conv_path() failed
pa: cygwin_conv_path() ਫੇਲ੍ਹ ਹੈ

en: Make partition active
pa: ਪਾਰਟੀਸ਼ ਨੂੰ ਐਕਟਿਵ ਬਣਾਓ

en: not a primary partition
pa: ਕੋਈ ਪ੍ਰਾਈਮਰੀ ਪਾਰਟੀਸ਼ਨ ਨਹੀਂ

en: Change partition type
pa: ਪਾਰਟੀਸ਼ਨ ਕਿਸਮ ਬਦਲੋ

en: invalid variable name `%s'
pa: ਗਲਤ ਵੇਰੀਬਲ ਨਾਂ `%s'

en: unexpected end of file
pa: ਫਾਇਲ ਦਾ ਅਸਧਾਰਨ ਅੰਤ

en: Exit from loops
pa: ਲੂਪਾਂ ਤੋਂ ਬਾਹਰ

en: Continue loops
pa: ਲੂਪਾਂ ਨਾਲ ਜਾਰੀ

en: [-m (stretch|normal)] FILE
pa: [-m (stretch|normal)] ਫਾਇਲ

en: COLOR
pa: ਰੰਗ

en: Set the serial unit.
pa: ਸੀਰੀਅਲ ਯੂਨਿਟ ਦਿਉ।

en: Configure serial port.
pa: ਸੀਰੀਅਲ ਪੋਰਟ ਸੰਰਚਨਾ।

en: Unknown encoding
pa: ਅਣਜਾਣ ਇੰਕੋਡਿੰਗ

note: TRANSLATORS: "x" has to be entered in, like an identifier, so please don't use better Unicode codepoints.
en: WIDTHxHEIGHT.
pa: WIDTHxHEIGHT

en:               total memory: %d KiB
pa:               ਕੁੱਲ ਮੈਮੋਰੀ: %d KiB

en: no suitable video mode found
pa: ਕੋਈ ਢੁੱਕਵਾਂ ਵਿਡੀਓ ਮੋਡ ਨਹੀਂ ਲੱਭਿਆ

en: access denied
pa: ਅਸੈੱਸ ਪਾਬੰਦੀ ਹੈ

en: MODULES
pa: ਮੋਡੀਊਲ

en: cannot rename the file %s to %s
pa: ਫਾਇਲ %s ਦਾ ਨਾਂ %s ਬਦਲਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦਾ

en: disk does not exist, so falling back to partition device %s
pa: ਡਿਸਕ ਮੌਜੂਦ ਨਹੀਂ ਹੈ, ਪਾਰਟੀਸ਼ਨ ਜੰਤਰ %s ਉੱਤੇ ਵਾਪਸ ਆਇਆ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Commands:
pa: ਕਮਾਂਡਾਂ:

en: List the current variables.
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਵੇਰੀਬਲ ਵੇਖਾਓ।

en: Set variables.
pa: ਵੇਰੀਬਲ ਸੈੱਟ।

en: Delete variables.
pa: ਵੇਰੀਬਲ ਹਟਾਓ।

en: Options:
pa: ਚੋਣਾਂ:

en: You need to specify at least one command.
pa: ਤੁਹਾਨੂੰ ਘੱਟੋ-ਘੱਟ ਇੱਕ ਕਮਾਂਡ ਦੇਣਾ ਪਵੇਗੀ।

en: invalid parameter %s
pa: ਗਲਤ ਪੈਰਾਮੀਟਰ %s

en: cannot open OS file `%s': %s
pa: OS ਫਾਇਲ `%s' ਖੋਲ੍ਹੀ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦੀ: %s

en: cannot write to the stdout: %s
pa: stdout ਲਈ ਲਿਖਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦਾ: %s

en: OS file %s open error: %s
pa: OS ਫਾਇਲ %s ਖੋਲ੍ਹਣ 'ਚ ਗਲਤੀ: %s

en: xnu_uuid DEVICE
pa: xnu_uuid ਜੰਤਰ

en: Specify the number of input files.
pa: ਇੰਪੁੱਟ ਫਾਇਲਾਂ ਦੀ ਗਿਣਤੀ ਦਿਉ।

en: Set debug environment variable.
pa: ਡੀਬੱਗ ਇੰਵਾਇਰਨਮੈਂਟ ਵੇਰੀਬਲ ਦਿਉ।

en: Mount crypto devices.
pa: ਕ੍ਰਿਪਟੂ ਜੰਤਰ ਮਾਊਂਟ ਕਰੋ।

en: Uncompress data.
pa: ਅਣ-ਕੰਪਰੈਸ ਡਾਟਾ।

en: Invalid disk count.
pa: ਗਲਤ ਡਿਸਕ ਗਿਣਤੀ।

en: No command is specified.
pa: ਕਮਾਂਡ ਨਹੀਂ ਦਿੱਤੀ।

en: Not enough parameters to command.
pa: ਕਮਾਂਡ ਲਈ ਲੋੜੀਦੇ ਪੈਰਾਮੀਟਰ ਨਹੀਂ।

en: Invalid command %s.
pa: ਗਲਤ ਕਮਾਂਡ %s।

en: Debug tool for filesystem driver.
pa: ਫਾਇਲ-ਸਿਸਟਮ ਡਰਾਇਵਰ ਲਈ ਡੀਬੱਗ ਟੂਲ।

en: [OPTIONS]
pa: [ਚੋਣਾਂ]

en: Unknown compression format %s
pa: ਅਣਜਾਣ ਕੰਪਰੈਸ਼ਨ ਫਾਰਮੈਟ %s

en: More than one install device?
pa: ਇੱਕ ਤੋਂ ਵੱਧ ਇੰਸਟਾਲ ਜੰਤਰ ਹਨ?

en: TARGET
pa: ਟਾਰਗੇਟ

en: delete device map if it already exists
pa: ਜੰਤਰ ਮੈਪ ਜੇ ਮੌਜੂਦ ਹੋਵੇ ਤਾਂ ਹਟਾ ਦਿਉ

en: install even if problems are detected
pa: ਭਾਵੇਂ ਸਮੱਸਿਆ ਆਵੇ ਤਾਂ ਵੀ ਇੰਸਟਾਲ ਕਰੋ

en: do not probe for filesystems in DEVICE
pa: ਜੰਤਰ ਵਿੱਚ ਫਾਇਲ-ਸਿਸਟਮ ਲਈ ਜਾਂਚ ਨਾ ਕਰੋ

en: Install GRUB on your drive.
pa: ਆਪਣੀ ਡਰਾਇਵ ਉੱਤੇ ਗਰਬ ਇੰਸਟਾਲ ਕਰੋ

en: cannot find a device for %s (is /dev mounted?)
pa: %s ਲਈ ਜੰਤਰ ਲੱਭਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ (ਕੀ /dev ਮਾਊਂਟ ਹੈ?)

en: cannot find a GRUB drive for %s.  Check your device.map
pa: %s ਲਈ ਗਰਬ ਡਰਾਇਵ ਲੱਭੀ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦੀ। ਆਪਣੀ device.map ਵੇਖੋ

en: Installation finished. No error reported.
pa: ਇੰਸਟਾਲੇਸ਼ਨ ਪੂਰੀ ਹੋਈ। ਕੋਈ ਗਲਤੀ ਨਹੀਂ ਮਿਲੀ।

en: No path or device is specified.
pa: ਕੋਈ ਪਾਥ ਜਾਂ ਜੰਤਰ ਨਹੀਂ ਦਿੱਤਾ ਹੈ।

en: Usage: %s [INFILE [OUTFILE]]
pa: ਵਰਤੋ: %s [INFILE [OUTFILE]]

note: TRANSLATORS: It refers to the range of characters in font.
en: invalid font range
pa: ਗਲਤ ਫੋਂਟ ਰੇਜ਼

note: TRANSLATORS: It refers to the range of characters in font.
en: set font range
pa: ਫੋਂਟ ਰੇਜ਼ ਦਿਓ

en: NAME
pa: ਨਾਂ

note: TRANSLATORS: "family name" for font is just a generic name without suffix like "Bold".
en: set font family name
pa: ਫੋਂਟ ਫੈਮਲੀ ਨਾਂ ਦਿਓ

en: SIZE
pa: ਆਕਾਰ

en: set font size
pa: ਫੋਂਟ ਆਕਾਰ ਸੈੱਟ ਕਰੋ

en: convert to bold font
pa: ਗੂੜੇ ਫੋਂਟ ਵਿੱਚ ਬਦਲੋ

en: force autohint
pa: ਆਟੋ-ਹਿੰਟ ਲਈ ਮਜ਼ਬੂਰ

en: disable hinting
pa: ਹਿੰਟਿੰਗ ਬੰਦ ਹੈ

note: TRANSLATORS: some fonts contain bitmap rendering for some sizes. This option forces rerendering even if pre-rendered bitmap is available.
en: ignore bitmap strikes when loading
pa: ਲੋਡ ਕਰਨ ਦੇ ਦੌਰਾਨ ਬਿਟਮੈਪ ਅਣਡਿੱਠਾ ਕਰੋ

en: output file must be specified
pa: ਆਉਟਪੁੱਟ ਫਾਇਲ ਦੇਣਾ ਲਾਜ਼ਮੀ ਹੈ

en: FT_Init_FreeType fails
pa: FT_Init_FreeType ਫੇਲ੍ਹ ਹੈ

en: can't open file %s, index %d: error %d
pa: ਫਾਇਲ %s, ਇੰਡੈਕਸ %d ਖੋਲੀ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦੀ: ਗਲਤੀ %d

en: FORMAT
pa: ਫਾਰਮੈਟ

en: generate an image in FORMAT
pa: ਫਾਰਮੈਟ ਵਿੱਚ ਈਮੇਜ਼ ਤਿਆਰ ਕੀਤਾ

en: available formats:
pa: ਉਪਲੱਬਧ ਫਾਰਮੈਟ:

en: unknown target format %s
pa: ਅਣਜਾਣ ਟਾਰਗੇਟ ਫਾਰਮੈਟ %s

en: Make a bootable image of GRUB.
pa: ਗਰਬ ਦਾ ਬੂਟ ਹੋਣਯੋਗ ਈਮੇਜ਼ ਬਣਾਉ।

en: root directory of TFTP server
pa: TFP ਸਰਵਰ ਲਈ ਰੂਟ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ

en: Length of generated hash
pa: ਤਿਆਰ ਕੀਤੇ ਹੈਸ਼ ਦੀ ਲੰਬਾਈ

en: Length of salt
pa: ਸਾਲਟ ਦੀ ਲੰਬਾਈ

en: Generate PBKDF2 password hash.
pa: PBKDF2 ਪਾਸਵਰਡ ਹੈਸ਼ ਬਣਾਉ।

en: failure to read password
pa: ਪਾਸਵਰਡ ਪੜ੍ਹਨ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ ਹੈ

en: Reenter password:
pa: ਪਾਸਵਰਡ ਮੁੜ-ਦਿਓ:

en: passwords don't match
pa: ਪਾਸਵਰਡ ਮੇਲ ਨਹੀਂ ਖਾ ਰਿਹਾ

en: cryptographic error number %d
pa: ਕ੍ਰਿਪਟੋਗਰਾਫਿਕ ਗਲਤੀ ਨੰਬਰ %d

en: PBKDF2 hash of your password is %s
pa: ਤੁਹਾਡੇ ਪਾਸਵਰਡ ਦਾ PBKDF2 ਹੈਸ਼ %s ਹੈ

en: No path is specified.
pa: ਕੋਈ ਪਾਥ ਨਹੀਂ ਦਿੱਤਾ।

en: PATH
pa: ਪਾਥ

en: Transform a system filename into GRUB one.
pa: ਸਿਸਟਮ ਫਾਇਲ-ਨਾਂ ਨੂੰ ਗਰਬ ਵਿੱਚ ਬਦਲੋ।

en: need an image and mountpoint
pa: ਈਮੇਜ਼ ਅਤੇ ਮਾਊਂਟ-ਪੁਆਇੰਟ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ

en: given argument is a system device, not a path
pa: ਦਿੱਤਾ ਆਰਗੂਮੈਂਟ ਸਿਸਟਮ ਜੰਤਰ ਹੈ ਨਾ ਕਿ ਪਾਥ

en: [PATH]
pa: [ਪਾਥ]

en: Syntax error at line %u
pa: ਲਾਈਨ %u ਉੱਤੇ ਸੰਟੈਕਸ ਗਲਤੀ

en: No device is specified.
pa: ਕੋਈ ਜੰਤਰ ਨਹੀਂ ਦਿੱਤਾ।

en: DEVICE must be an OS device (e.g. /dev/sda).
pa: ਜੰਤਰ OS ਜੰਤਰ ਹੋਣਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ (ਜਿਵੇਂ ਕਿ /dev/sda)।

en: Invalid device `%s'.
pa: ਗਲਤ ਜੰਤਰ `%s'।

en: cannot compress the kernel image
pa: ਕਰਨਲ ਈਮੇਜ਼ ਕੰਪਰੈਸ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਦਾ

en: firmware image is too big
pa: ਫਿਰਮਵੇਅਰ ਈਮੇਜ਼ ਬਹੁਤ ਵੱਡਾ ਹੈ

en: invalid line format: %s
pa: ਗਲਤ ਲਾਈਨ ਫਾਰਮੈਟ: %s

en: the size of `%s' is too small
pa: `%s' ਦਾ ਆਕਾਰ ਬਹੁਤ ਛੋਟਾ ਹੈ

en: File system `%s' doesn't support embedding
pa: ਫਾਇਲ ਸਿਸਟਮ `%s' ਇੰਬੈਡ ਕਰਨ ਲਈ ਸਹਾਇਕ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: no terminator in the core image
pa: ਕੋਰ ਈਮੇਜ਼ ਵਿੱਚ ਕੋਈ ਟਰਮੀਨੇਟਰ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: core.img version mismatch
pa: core.img ਵਰਜਨ ਮਿਲਦਾ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: can't determine filesystem on %s
pa: %s ਉੱਤੇ ਫਾਇਲ-ਸਿਸਟਮ ਜਾਣਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦਾ

en: filesystem `%s' doesn't support blocklists
pa: ਫਾਇਲ-ਸਿਸਟਮ `%s' ਬਲਾਕ-ਲਿਸਟ ਲਈ ਸਹਾਇਕ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Usage: %s -o OUTPUT CKBMAP_ARGUMENTS...\n
pa: ਵਰਤੋ: %s -o OUTPUT CKBMAP_ARGUMENTS...\n

en: Make GRUB keyboard layout file.
pa: GRUB ਕੀਬੋਰਡ ਲੇਆਉਟ ਫਾਇਲ ਬਣਾਉ।

en: print this message and exit
pa: ਇਹ ਸੁਨੇਹਾ ਛਾਪੋ ਅਤੇ ਬੰਦ ਕਰੋ

en: print the version information and exit
pa: ਵਰਜਨ ਜਾਣਕਾਰੀ ਛਾਪੋ ਅਤੇ ਬੰਦ ਕਰੋ

en: Report bugs to <bug-grub@gnu.org>.
pa: ਬੱਗ ਜਾਣਕਾਰੀ <bug-grub@gnu.org> ਨੂੰ ਭੇਜੋ

en: Usage: %s [OPTION]\n
pa: ਵਰਤੋ: %s [OPTION]\n

en: Generate a grub config file
pa: grub ਸੰਰਚਨਾ ਫਾਇਲ ਤਿਆਰ ਕਰੋ

en: %s: You must run this as root\n
pa: %s: ਇਹ ਚਲਾਉਣ ਲਈ ਤੁਹਾਨੂੰ ਰੂਟ ਹੋਣਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ\n

en: %s: Not found.\n
pa: %s: ਨਹੀਂ ਲੱਭਿਆ\n

en: done
pa: ਸਮਾਪਤ

en: Warning:
pa: ਚੇਤਾਵਨੀ:

en: Usage: %s [OPTION] MENU_ENTRY\n
pa: ਵਰਤੋ: %s [OPTION] MENU_ENTRY\n

en: Set the default boot menu entry for GRUB, for the next boot only.
pa: ਗਰਬ ਲਈ ਮੂਲ ਬੂਟ ਮੇਨੂ ਐਂਟਰੀ ਸੈੱਟ ਕਰੋ, ਕੇਵਲ ਅਗਲੇ ਬੂਟ ਲਈ ਹੀ।

en: More than one menu entry?
pa: ਇੱਕ ਤੋਂ ਵੱਧ ਮੇਨੂ ਐਂਟਰੀਆਂ?

en: Menu entry not specified.
pa: ਮੇਨੂ ਐਂਟਰੀ ਨਹੀਂ ਦਿੱਤੀ ਗਈ।

en: Set the default boot menu entry for GRUB.
pa: ਗਰਬ ਲਈ ਮੂਲ ਬੂਟ ਮੇਨੂ ਐਂਟਰੀ ਸੈੱਟ ਕਰੋ।

en: Found theme: %s\n
pa: ਥੀਮ ਲੱਭਿਆ: %s\n

en: Found background: %s\n
pa: ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਲੱਭੀ: %s\n

en: Unsupported image format
pa: ਗ਼ੈਰ-ਸਹਾਇਕ ਈਮੇਜ਼ ਫਾਰਮੈਟ

en: Found GNU Mach: %s
pa: ਗਨੂ ਮੈਸ਼ ਲੱਭਿਆ: %s

en: Found Hurd module: %s
pa: ਹੁਰਡ ਮੋਡੀਊਲ ਲੱਭਿਆ: %s

en: Loading GNU Mach ...
pa: ...ਗਨੂ ਮੈਸ਼ ਲੋਡ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Found kernel module directory: %s\n
pa: ਕਰਨਲ ਮੋਡੀਊਲ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਲੱਭੀ: %s\n

en: %s, with Linux %s (recovery mode)
pa: %s, ਲੀਨਕਸ %s ਨਾਲ (ਰਿਕਵਰੀ ਮੋਡ)

en: %s, with Linux %s
pa: %s, ਲੀਨਕਸ %s ਨਾਲ

en: Loading Linux %s ...
pa: ਲੀਨਕਸ %s ਲੋਡ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ ...

note: TRANSLATORS: ramdisk isn't identifier. Should be translated.
en: Loading initial ramdisk ...
pa: initial ramdisk ਲੋਡ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ ...

en: Found linux image: %s\n
pa: linux ਈਮੇਜ਼ ਲੱਭਿਆ: %s\n

en: Found initrd image: %s\n
pa: initrd ਈਮੇਜ਼ ਲੱਭਿਆ: %s\n

en: Windows Vista/7 (loader)
pa: Windows Vista/7 (ਲੋਡਰ)

en: Windows NT/2000/XP (loader)
pa: Windows NT/2000/XP (ਲੋਡਰ)

en: Found %s on %s (%s)\n
pa: %2$s (%3$s) ਉੱਤੇ %1$s ਲੱਭਿਆ\n

note: TRANSLATORS: it refers to kernel architecture (32-bit)
en: (32-bit)
pa: (32-ਬਿੱਟ)

note: TRANSLATORS: it refers to kernel architecture (64-bit)
en: (64-bit)
pa: (64-ਬਿੱਟ)

note: TRANSLATORS: it refers on the OS residing on device %s
en: (on %s)
pa: (%s ਉੱਤੇ)

en: %s, with Xen hypervisor
pa: %s, Xen ਹਾਈਪਰਵਾਈਜ਼ਰ ਨਾਲ

en: Loading Xen %s ...
pa: Xen %s ਲੋਡ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ...

en: Xen hypervisor, version %s
pa: Xen ਹਾਈਪਰਵਾਈਜ਼ਰ, ਵਰਜਨ %s

note: TRANSLATORS: %s is replaced with an OS name
en: Advanced options for %s (with Xen hypervisor)
pa: %s ਲਈ ਤਕਨੀਕੀ ਚੋਣਾਂ (Xen ਹਾਈਪਰਵਾਈਜ਼ਰ ਨਾਲ)

en: Found %s on %s\n
pa: %2$s ਉੱਤੇ %1$s ਲੱਭਿਆ\n
