grub 2.12-rc1 - en to ro translation catalogue (1503 entries)

en: unsupported serial port speed
ro: viteză a portului serial neacceptată

en: unsupported serial port parity
ro: paritate a portului serial neacceptată

en: unsupported serial port stop bits number
ro: număr de biți de oprire al portului serial neacceptat

en: unsupported serial port word length
ro: lungimea cuvântului portului serial neacceptată

en: Don't load host tables specified by comma-separated list.
ro: Nu încarcă tabelele de gazdă specificate de lista separată prin virgule.

en: Load only tables specified by comma-separated list.
ro: Încarcă doar tabelele specificate de lista separată prin virgule.

en: Export version 1 tables to the OS.
ro: Exportă tabelele cu versiunea 1 către sistemul de operare.

en: Export version 2 and version 3 tables to the OS.
ro: Exportă tabelele cu versiunea 2 și versiunea 3 către sistemul de operare.

en: Set OEMID of RSDP, XSDT and RSDT.
ro: Stabilește OEMID al RSDP, XSDT și RSDT.

en: Set OEMTABLE ID of RSDP, XSDT and RSDT.
ro: Stabilește identificatorul OEMTABLE al RSDP, XSDT și RSDT.

en: Set OEMTABLE revision of RSDP, XSDT and RSDT.
ro: Stabilește revizia OEMTABLE al RSDP, XSDT și RSDT.

en: Set creator field of RSDP, XSDT and RSDT.
ro: Stabilește câmpul de „creator” al RSDP, XSDT și RSDT.

en: Set creator revision of RSDP, XSDT and RSDT.
ro: Stabilește revizia de „creator” a RSDP, XSDT și RSDT.

note: TRANSLATORS: "hangs" here is a noun, not a verb.
en: Don't update EBDA. May fix failures or hangs on some BIOSes but makes it ineffective with OS not receiving RSDP from GRUB.
ro: Nu actualizați EBDA. Poate remedia eșecurile sau blocările pe unele BIOS-uri, dar îl face ineficace cu SO-ul care nu primește RSDP de la GRUB.

en: premature end of file %s
ro: sfârșit prematur de fișier %s

en: [-1|-2] [--exclude=TABLE1,TABLE2|--load-only=TABLE1,TABLE2] FILE1 [FILE2] [...]
ro: [-1|-2] [--exclude=TABEL1,TABEL2|--load-only=TABEL1,TABEL2] FIȘIER1 [FIȘIER2] [...]

en: Load host ACPI tables and tables specified by arguments.
ro: Încarcă tabelele ACPI gazdă și tabelele specificate de argumente.

en: error: %s.
ro: eroare: %s.

en: out of memory
ro: fără memorie

en: cannot read `%s': %s
ro: nu se poate citi „%s”: %s

note: TRANSLATORS: It's computer shutdown using ACPI, not disabling ACPI.
en: ACPI shutdown failed
ro: Oprirea prin ACPI a eșuat

en: List devices.
ro: Afișează lista de dispozitive.

en: cannot open device: %s
ro: nu poate deschide dispozitivul: %s

en: cannot open disk: %s
ro: nu se poate deschide discul: %s

en: this is not a GPT partition table: %s
ro: acesta nu este un tabel de partiții GPT: %s

en: read error: %s
ro: eroare de citire: %s

en: unable to find boot device
ro: nu se poate găsi dispozitivul de pornire

en: unable to determine partition UUID of boot device
ro: nu se poate determina UUID-ul partiției din dispozitivul de pornire

en: filename expected
ro: nume de fișier era așteptat

note: TRANSLATORS: "embed" is a verb (command description).  "
en: FILE
ro: FIȘIER

en: Print a block list.
ro: Afișează o listă de blocuri.

en: you need to load the kernel first
ro: trebuie să încărcați mai întâi nucleul

en: Boot an operating system.
ro: Inițializați un sistem de operare.

en: No boot time statistics is available
ro: Nu sunt disponibile statistici privind timpul de inițializare al sistemului

en: Show boot time statistics.
ro: Afișează statisticile privind timpul de inițializare a sistemului.

en: Disk cache statistics: hits = %lu (%lu.%02lu%%), misses = %lu
ro: Statistici memorie tampon pentru disc: reușite = %lu (%lu.%02lu%%), ratări = %lu

en: No disk cache statistics available
ro: Nu sunt disponibile statistici privind memoria tampon a discului

en: Get disk cache info.
ro: Obține informații despre memoria tampon a discului.

en: Accept DOS-style CR/NL line endings.
ro: Acceptă finalurile de linie CR/NL în stilul DOS.

en: Show the contents of a file.
ro: Afișează conținutul unui fișier.

en: Enable verbose output
ro: Activează ieșirea descriptivă (mesaje informative detaliate)

en: two arguments expected
ro: două argumente așteptate

en: Compare file `%s' with `%s':
ro: Compară fișierul „%s” cu fișierul „%s”:

en: Files differ in size: %llu [%s], %llu [%s]
ro: Fișierele diferă în dimensiune: %llu [%s], %llu [%s]

en: Files differ at the offset %llu: 0x%x [%s], 0x%x [%s]
ro: Fișierele diferă în funcție de poziția %llu: 0x%x [%s], 0x%x [%s]

en: The files are identical.
ro: Fișierele sunt identice.

en: FILE1 FILE2
ro: FIȘIER1 FIȘIER2

en: Compare two files.
ro: Compară două fișiere.

en: Load another config file.
ro: Încarcă alt fișier de configurare.

en: Load another config file without changing context.
ro: Încarcă un alt fișier de configurare fără a schimba contextul.

en: Load another config file without changing context but take only menu entries.
ro: Încarcă un alt fișier de configurare fără a schimba contextul, dar ia doar intrările din meniu.

en: Load another config file but take only menu entries.
ro: Încarcă alt fișier de configurare, dar ia doar intrările de meniu.

en: [[year-]month-day] [hour:minute[:second]]
ro: [[an-]lună-zi] [oră:minut[:secundă]]

en: Display/set current datetime.
ro: Afișează/stabilește data și ora curente.

en: Do not output the trailing newline.
ro: Nu afișează ultima întrerupere de linie.

en: Enable interpretation of backslash escapes.
ro: Activează interpretarea barelor oblice inverse ca semne de eludare.

en: [-e|-n] STRING
ro: [-e|-n] ȘIR_DE_CARACTERE

en: Display a line of text.
ro: Afișează o linie de text.

en: reboot to firmware setup is not supported by the current firmware
ro: repornirea în meniul de configurare al firmware-ului nu este admisă de firmware-ul actual

en: Reboot into firmware setup menu.
ro: Repornește în meniul de configurare a firmware-ului.

en: device error: could not set requested mode
ro: eroare de dispozitiv: nu s-a putut stabili modul solicitat

en: invalid mode: number not valid
ro: mod nevalid: numărul nu este valid

en: unexpected EFI error number: `%u'
ro: număr neașteptat de eroare EFI: „%u”

en: no UEFI output console interface
ro: nicio interfață de consolă de ieșire UEFI

en: no mode struct for UEFI output console
ro: nicio structură de mod pentru consola de ieșire UEFI

en: at most two arguments expected
ro: cel mult două argumente așteptate

en: Available modes for console output device.
ro: Moduri disponibile pentru dispozitivul de ieșire al consolei.

en: non-numeric or invalid mode `%s'
ro: mod nenumeric sau invalid „%s”

en: invalid mode: `%lu' is greater than maximum mode `%lu'
ro: mod nevalid: „%lu” este mai mare decât modul maxim „%lu”

en: non-numeric or invalid columns number `%s'
ro: număr de coloane nevalid sau nenumeric „%s”

en: non-numeric or invalid rows number `%s'
ro: număr de rânduri nevalid sau nenumeric „%s”

en: no mode found with requested columns and rows
ro: nu s-a găsit niciun mod cu coloanele și rândurile solicitate

en: [min | max | <mode_num> | <cols> <rows>]
ro: [min | max | <număr-mod> | <coloane> <rânduri>]

en: Get or set EFI text mode.
ro: Obține sau configurează modul text EFI.

en: Fix video problem.
ro: Rezolvă problema video.

en: ROM image is present.
ro: Imaginea ROM este prezentă.

en: Can't enable ROM area.
ro: Nu se poate activa zona ROM.

en: Create BIOS-like structures for backward compatibility with existing OS.
ro: Creează structurile asemănătoare BIOS-ului pentru compatibilitate cu versiuni anterioare ale sistemului de operare existent.

en: BIOS_DUMP [INT10_DUMP]
ro: TRANSFER_BIOS [TRANSFER_INT10]

en: Load BIOS dump.
ro: Încarcă transferul BIOS.

en: command failed
ro: comanda a eșuat

en: invalid parameter
ro: parametru nevalid

en: output buffer too small
ro: memoria tampon de ieșire este prea mică

en: TPM unavailable
ro: TPM nedisponibil

en: unknown TPM error
ro: eroare TPM necunoscută

en: cannot allocate TPM event buffer
ro: nu se poate aloca memorie tampon pentru evenimente TPM

en: cannot allocate CC event buffer
ro: nu se poate aloca memorie tampon pentru evenimente CC

en: STRING ...
ro: ȘIR_DE_CARACTERE ...

en: Evaluate arguments as GRUB commands
ro: Evaluează argumentele precum comenzi GRUB

en: %s: the command is not allowed when lockdown is enforced
ro: %s: comanda nu este permisă în timpul blocării forțate

en: Check if FILE can be booted as i386 PAE Xen unprivileged guest kernel
ro: Verifică dacă FIȘIER poate fi inițializat ca nucleu invitat neprivilegiat i386 PAE Xen

en: Check if FILE can be booted as x86_64 Xen unprivileged guest kernel
ro: Verifică dacă FIȘIER poate fi inițializat ca nucleu invitat neprivilegiat x86_64 Xen

en: Check if FILE can be used as Xen x86 privileged guest kernel
ro: Verifică dacă FIȘIR poate fi utilizat ca nucleu invitat privilegiat Xen x86

en: Check if FILE can be used as x86 multiboot kernel
ro: Verifică dacă FIȘIER poate fi utilizat ca nucleu multiboot x86

en: Check if FILE can be used as x86 multiboot2 kernel
ro: Verifică dacă FIȘIER poate fi utilizat ca nucleu multiboot2 x86

en: Check if FILE is ARM Linux
ro: Verifică dacă FIȘIER este ARM Linux

en: Check if FILE is ARM64 Linux
ro: Verifică dacă FIȘIER este ARM64 Linux

en: Check if FILE is IA64 Linux
ro: Verifică dacă FIȘIER este IA64 Linux

en: Check if FILE is MIPS Linux
ro: Verifică dacă FIȘIER este MIPS Linux

en: Check if FILE is MIPSEL Linux
ro: Verifică dacă FIȘIER este MIPSEL Linux

en: Check if FILE is SPARC64 Linux
ro: Verifică dacă FIȘIER este SPARC64 Linux

en: Check if FILE is POWERPC Linux
ro: Verifică dacă FIȘIER este POWERPC Linux

en: Check if FILE is x86 Linux
ro: Verifică dacă FIȘIER este x86 Linux

en: Check if FILE is x86 Linux supporting 32-bit protocol
ro: Verifică dacă FIȘIER este X86 Linux ce suportă protocolul pe 32 de biți

en: Check if FILE is x86 kFreeBSD
ro: Verifică dacă FIȘIER este x86 kFreeBSD

en: Check if FILE is i386 kFreeBSD
ro: Verifică dacă FIȘIER este i386 kFreeBSD

en: Check if FILE is x86_64 kFreeBSD
ro: Verifică dacă FIȘIER este x86_64 kFreeBSD

en: Check if FILE is x86 kNetBSD
ro: Verifică dacă FIȘIER este x86 kNetBSD

en: Check if FILE is i386 kNetBSD
ro: Verifică dacă FIȘIER este i386 kNetBSD

en: Check if FILE is x86_64 kNetBSD
ro: Verifică dacă FIȘIER este x86_64 kNetBSD

en: Check if FILE is i386 EFI file
ro: Verifică dacă FIȘIER este fișier i386 EFI

en: Check if FILE is x86_64 EFI file
ro: Verifică dacă FIȘIER este fișier x86_64 EFI

en: Check if FILE is IA64 EFI file
ro: Verifică dacă FIȘIER este fișier IA64 EFI

en: Check if FILE is ARM64 EFI file
ro: Verifică dacă FIȘIER este fișier ARM64 EFI

en: Check if FILE is ARM EFI file
ro: Verifică dacă FIȘIER este fișier ARM EFI

en: Check if FILE is RISC-V 32bit EFI file
ro: Verifică dacă FIȘIER este fișier RISC-V 32bit EFI

en: Check if FILE is RISC-V 64bit EFI file
ro: Verifică dacă FIȘIER este fișier RISC-V 64bit EFI

en: Check if FILE is hiberfil.sys in hibernated state
ro: Verifică dacă FIȘIER este hiberfil.sys în starea de hibernare

en: Check if FILE is x86_64 XNU (Mac OS X kernel)
ro: Verifică dacă FIȘIER este x86_64 XNU (nucleu Mac OS X)

en: Check if FILE is i386 XNU (Mac OS X kernel)
ro: Verifică dacă FIȘIER este i386 XNU (nucleu Mac OS X)

en: Check if FILE is XNU (Mac OS X kernel) hibernated image
ro: Verifică dacă FIȘIER este imagine hibernată XNU (nucleu Mac OS X)

en: Check if FILE is BIOS bootsector
ro: Verifică dacă FIȘIER este sector de pornire al BIOS-ului

note: TRANSLATORS: it's a standalone boolean value, opposite of "true".
en: false
ro: fals

en: OPTIONS FILE
ro: OPȚIUNI FIȘIER

en: Check if FILE is of specified type.
ro: Verifică dacă FIȘIER este de tipul specificat.

note: TRANSLATORS: It means that the specified partition e.g. hd0,msdos1=/dev/sda1 doesn't exist.
en: no such partition
ro: nu există o asemenea partiție

en: New MBR is written to `%s'
ro: Noua înregistrare a administratorului de pornire(MBR), este scrisă la „%s”

en: DEVICE [PARTITION[+/-[TYPE]]] ...
ro: DISPOZITIV [PARTIȚIE[+/-[TIP]]] ...

note: TRANSLATORS: MBR type is one-byte partition type id.
en: Fill hybrid MBR of GPT drive DEVICE. Specified partitions will be a part of hybrid MBR. Up to 3 partitions are allowed. TYPE is an MBR type. + means that partition is active. Only one partition can be active.
ro: Completează MBR-ul hibrid al DISPOZITIVULUI de unitate GPT. Partițiile specificate vor face parte din MBR-ul hibrid. Sunt permise până la 3 partiții. TIP este un tip de MBR. + înseamnă că partiția este activă. Doar o partiție poate fi activă.

en: Halts the computer.  This command does not work on all firmware implementations.
ro: Oprește calculatorul.  Această comandă nu funcționează pe toate implementările de firmware.

en: Specify hash to use.
ro: Specifică suma de control de utilizat.

en: HASH
ro: SUMA_DE_CONTROL

en: Check hashes of files with hash list FILE.
ro: Verifică sumele de control ale fișierelor cu lista de sume de control din FIȘIER.

en: Base directory for hash list.
ro: Directorul de bază pentru lista sumelor de control.

note: TRANSLATORS: platform here isn't identifier. It can be translated.
en: DIR
ro: DIRECTOR

en: Don't stop after first error.
ro: Nu se oprește după prima eroare.

en: Uncompress file before checksumming.
ro: Decomprimă fișierul înainte de a calcula suma de control.

en: %s: READ ERROR
ro: %s: EROARE DE CITIRE

en: %s: HASH MISMATCH
ro: %s: SUMĂ_DE_CONTROL NEPOTRIVITĂ

en: -h HASH [-c FILE [-p PREFIX]] [FILE1 [FILE2 ...]]
ro: -h SUMĂ_DE_CONTROL [-c FIȘIER [-p PREFIX]] [FIȘIER1 [FIȘIER2 ...]]

note: TRANSLATORS: "hash checksum" is just to be a bit more precise, you can treat it as just "hash".
en: Compute or check hash checksum.
ro: Calculează sau verifică suma de control.

en: [-c FILE [-p PREFIX]] [FILE1 [FILE2 ...]]
ro: [-c FIȘIER [-p PREFIX]] [FIȘIER1 [FIȘIER2 ...]]

en: Set Advanced Power Management
    (1=low, ..., 254=high, 255=off).
ro: Stabilește administrarea avansată a alimentării (APM în engleză)
    (1=scăzută, ..., 254=ridicată, 255=oprită).

en: Display power mode.
ro: Afișează modul de alimentare.

en: Freeze ATA security settings until reset.
ro: Îngheață configurările de securitate ATA până la repornire.

en: Display SMART health status.
ro: Afișează starea de sănătate SMART.

en: Set Automatic Acoustic Management
    (0=off, 128=quiet, ..., 254=fast).
ro: Stabilește administrarea acustică automată
    (0=oprită, 128=lentă, ..., 254=rapidă).

en: Set standby timeout
    (0=off, 1=5s, 2=10s, ..., 240=20m, 241=30m, ...).
ro: Stabilește limita de timp a stării de așteptare
    (0=dezactivată, 1=5s, 2=10s, ..., 240=20m, 241=30m, ...).

en: Set drive to standby mode.
ro: Stabilește unitatea în modul în așteptare.

en: Set drive to sleep mode.
ro: Stabilește unitatea în modul repaus.

en: Print drive identity and settings.
ro: Afișează identitatea și configurările unității.

en: Show raw contents of ATA IDENTIFY sector.
ro: Afișează conținutul brut(raw) al sectorului ATA IDENTIFY.

en: Disable/enable SMART (0/1).
ro: Activează/Dezactivează SMART (1/0).

en: Do not print messages.
ro: Nu afișează mesajele.

en: one argument expected
ro: un argument așteptat

en: [OPTIONS] DISK
ro: [OPȚIUNI] DISC

en: Get/set ATA disk parameters.
ro: Obține/stabilește parametrii discului ATA.

en: Usage:
ro: Utilizare:

en: [PATTERN ...]
ro: [MODEL ...]

en: Show a help message.
ro: Afișează un mesaj de ajutor.

en: Skip offset bytes from the beginning of file.
ro: Omite octeții de decalaj de la începutul fișierului.

en: Read only LENGTH bytes.
ro: Citește doar LUNGIME octeți.

en: [OPTIONS] FILE_OR_DEVICE
ro: [OPȚIUNI] FIȘIER_SAU_DISPOZITIV

en: Show raw contents of a file or memory.
ro: Afișează conținutul brut al unui fișier sau al memoriei.

en: Show raw dump of the CMOS contents.
ro: Afișează copia brută a conținutului CMOS.

en: BYTE:BIT
ro: OCTET:BIT

en: Test bit at BYTE:BIT in CMOS.
ro: Testează bitul de la OCTET: BIT în CMOS.

en: Clear bit at BYTE:BIT in CMOS.
ro: Dezactivează bitul de la OCTET:BIT în CMOS.

note: TRANSLATORS: A bit may be either set (1) or clear (0).
en: Set bit at BYTE:BIT in CMOS.
ro: Activează bitul de la OCTET:BIT în CMOS.

en: Show coreboot boot time statistics.
ro: Afișează statisticile privind timpul de inițializare al coreboot.

en: List coreboot tables.
ro: Listează tabelele coreboot.

note: TRANSLATORS: "(default)" at the end means that this option is used if no argument is specified.
en: Check if CPU supports 64-bit (long) mode (default).
ro: Verifică dacă CPU-ul suportă modul pe 64-biți (lung) (implicit).

en: Check if CPU supports Physical Address Extension.
ro: Verifică dacă CPU-ul suportă extensia de adresă fizică (PAE în engleză)..

en: Check for CPU features.
ro: Verifică caracteristicile CPU-lui.

note: TRANSLATORS: In this file "mapping" refers to a change GRUB makes so if your language doesn't have an equivalent of "mapping" you can use the word like "rerouting".
en: Show the current mappings.
ro: Afișează asocierile actuale.

en: Reset all mappings to the default values.
ro: Restabilește toate asocierile la valorile implicite.

en: Perform both direct and reverse mappings.
ro: Efectuează atât redirecționările directe, cât și inverse.

en: No drives have been remapped
ro: Nu au fost reasociate unități

note: TRANSLATORS:  This is the header of mapping list. On the left is how OS will see the disks and on the right current GRUB vision.
en: OS disk #num ------> GRUB/BIOS device
ro: numărul discului sistemului de operare ------> dispozitiv GRUB/BIOS

en: -l | -r | [-s] grubdev osdisk.
ro: -l | -r | [-s] dispozitiv_grub disc_SO.

en: Manage the BIOS drive mappings.
ro: Administrează asocierile de unități de la BIOS.

en: Do not use APM to halt the computer.
ro: Nu utilizează APM pentru a opri calculatorul.

en: Halt the system, if possible using APM.
ro: Oprește sistemul, dacă este posibil utilizând APM.

en: no APM found
ro: nu s-a găsit APM

en: Version %u.%u
    32-bit CS = 0x%x, len = 0x%x, offset = 0x%x
    16-bit CS = 0x%x, len = 0x%x
    DS = 0x%x, len = 0x%x
ro: Versiunea %u.%u
    32-bit CS = 0x%x, lungime = 0x%x, poziție = 0x%x
    16-bit CS = 0x%x, lungime = 0x%x
    DS = 0x%x, lungime = 0x%x

en: 16-bit protected interface supported
ro: interfață protejată pe 16-biți acceptată

en: 16-bit protected interface unsupported
ro: interfață protejată pe 16-biți neacceptată

en: 32-bit protected interface supported
ro: interfață protejată pe 32-biți acceptată

en: 32-bit protected interface unsupported
ro: interfață protejată pe 32-biți neacceptată

en: CPU Idle slows down processor
ro: Inactivitatea CPU-lui încetinește procesorul

en: CPU Idle doesn't slow down processor
ro: Inactivitatea CPU-lui nu încetinește procesorul

en: APM disabled
ro: APM dezactivat

en: APM enabled
ro: APM activat

en: APM disengaged
ro: APM deconectat

en: APM engaged
ro: APM conectat

en: Show APM information.
ro: Afișează informațiile APM.

note: TRANSLATORS: It's musical notes, not the notes you take. Play command expects arguments which can be either a filename or tempo+notes. This error happens if none is specified.
en: filename or tempo and notes expected
ro: nume de fișier sau tempo, și note muzicale erau așteptate

en: Invalid tempo in %s
ro: Tempo nevalid în %s

en: file `%s' not found
ro: fișierul „%s” nu a fost găsit

en: unrecognized number
ro: număr nerecunoscut

en: FILE | TEMPO [PITCH1 DURATION1] [PITCH2 DURATION2] ...
ro: FIȘIER | TEMPO [ÎNĂLȚIME1 DURATĂ1] [ÎNĂLȚIME2 DURATĂ2] ...

en: Play a tune.
ro: Redă o melodie.

en: set numlock mode
ro: stabilește modul de blocare numerică(numlock)

en: set capslock mode
ro: stabilește modul de blocare majuscule(capslock)

en: set scrolllock mode
ro: stabilește modul de blocare deplasare (scrolllock)

en: set insert mode
ro: stabilește modul de inserare

en: set pause mode
ro: stabilește modul pauză

en: press left shift
ro: apăsați Shift stânga

en: press right shift
ro: apăsați Shift dreapta

en: press SysRq
ro: apasă SysRq

en: press NumLock key
ro: apăsați tasta NumLock

en: press CapsLock key
ro: apăsați tasta CapsLock

en: press ScrollLock key
ro: apăsați tasta ScrollLock

en: press Insert key
ro: apăsați tasta Insert

en: press left alt
ro: apăsați Alt stânga

en: press right alt
ro: apăsați Alt dreapta

en: press left ctrl
ro: apăsați Ctrl stânga

en: press right ctrl
ro: apăsați Ctrl dreapta

en: don't update LED state
ro: nu actualizează starea LED-urilor

en: [KEYSTROKE1] [KEYSTROKE2] ...
ro: [PULSARE TASTA1] [PULSARE TASTA2] ...

note: TRANSLATORS: It can emulate multiple keypresses.
en: Emulate a keystroke sequence
ro: Emulează o secvență de pulsare de taste

en: Save read value into variable VARNAME.
ro: Salvează valoarea citită într-o variabilă NUME_VARIABILĂ.

en: VARNAME
ro: NUME_VARIABILĂ

en: unsupported instruction
ro: instrucțiune neacceptată

en: invalid argument
ro: argument nevalid

en: ADDR
ro: ADRESA

en: Read a CPU model specific register.
ro: Citește un registru specific modelului de CPU.

en: ADDR VALUE
ro: VALOARE ADRESĂ

en: Write a value to a CPU model specific register.
ro: Scrie o valoare la un registru specific modelului de CPU.

en: Run `go' to resume GRUB.
ro: Executați „go” pentru a relua GRUB.

en: Return to IEEE1275 prompt.
ro: Reveniți la prompter-ul IEEE1275.

en: Read 8-bit value from PORT.
ro: Citește o valoare de 8-biți de la PORT.

en: Read 16-bit value from PORT.
ro: Citește o valoare de 16-biți de la PORT.

en: Read 32-bit value from PORT.
ro: Citește o valoare de 32-biți de la PORT.

en: PORT VALUE [MASK]
ro: PORT VALOARE [MASCĂ]

en: Write 8-bit VALUE to PORT.
ro: Scrie o VALOARE de 8-biți la PORT.

en: Write 16-bit VALUE to PORT.
ro: Scrie o VALOARE de 16-biți la PORT.

en: ADDR VALUE [MASK]
ro: ADRESA VALOARE [MASCĂ]

en: Write 32-bit VALUE to PORT.
ro: Scrie o VALOARE de 32-biți la PORT.

en: variable `%s' isn't set
ro: variabila „%s” nu este definită

en: Load a keyboard layout.
ro: Încarcă un aranjament de tastatură.

note: TRANSLATORS: "Check" in a sense that if this key is pressed then "true" is returned, otherwise "false".
en: Check Shift key.
ro: Verifică tasta Shift.

en: Check Control key.
ro: Verifică tasta Control.

en: Check Alt key.
ro: Verifică tasta Alt.

note: TRANSLATORS: there are 3 modifiers.
en: Check key modifier status.
ro: Verifică starea tastelor modificatoare (Maj,Alt,Ctrl,Tab,etc.).

en: can't find command `%s'
ro: nu se poate găsi comanda „%s”

en: Enter password:
ro: Introduceți parola:

note: TRANSLATORS: "legacy config" means "config as used by grub-legacy".
en: Parse legacy config in same context
ro: Analizează configurația moștenită (de la GRUB1) în același context

en: Parse legacy config in new context
ro: Analizează configurația moștenită (de la GRUB1) în noul context

en: Parse legacy config in same context taking only menu entries
ro: Analizează configurația moștenită (de la GRUB1) în același context, luând doar intrările din meniu

en: Parse legacy config in new context taking only menu entries
ro: Analizează configurația moștenită (de la GRUB1) în noul context, luând doar intrările din meniu

en: [--no-mem-option] [--type=TYPE] FILE [ARG ...]
ro: [--no-mem-option] [--type=TIP] FIȘIER [ARG ...]

en: Simulate grub-legacy `kernel' command
ro: Simulează comanda „kernel” a lui grub-legacy (GRUB1)

en: FILE [ARG ...]
ro: FIȘIER [ARG ...]

en: Simulate grub-legacy `initrd' command
ro: Simulează comanda „initrd” a lui grub-legacy (GRUB1)

en: Simulate grub-legacy `modulenounzip' command
ro: Simulează comanda „modulenounzip” a lui grub-legacy (GRUB1)

en: [--md5] PASSWD [FILE]
ro: [--md5] PAROLA [FIȘIER]

en: Simulate grub-legacy `password' command
ro: Simulează comanda „password” a lui grub-legacy (GRUB1)

en: Simulate grub-legacy `password' command in menu entry mode
ro: Simulează comanda „password” a lui grub-legacy (GRUB1) în modul de intrare de meniu

note: TRANSLATORS: This option is used to override default filename for loading and storing environment.
en: Specify filename.
ro: Specificați numele fișierului.

en: Skip signature-checking of the environment file.
ro: Omite verificarea semnăturii a fișierului de mediu.

en: [-f FILE] [-s|--skip-sig] [variable_name_to_whitelist] [...]
ro: [-f FIȘIER] [-s|--skip-sig] [numele_variabilei_de_trecut_pe_lista_albă] [...]

en: Load variables from environment block file.
ro: Încarcă variabilele din fișierul bloc de mediu.

en: [-f FILE]
ro: [-f FIȘIER]

en: List variables from environment block file.
ro: Listează variabilele din fișierul bloc de mediu.

en: [-f FILE] variable_name [...]
ro: [-f FIȘIER] nume_variabilă [...]

en: Save variables to environment block file.
ro: Salvează variabilele în fișierul bloc de mediu.

en: Show a long list with more detailed information.
ro: Afișează o listă lungă cu mai multe informații detaliate.

en: Print sizes in a human readable format.
ro: Afișează dimensiunile într-un format care poate fi citit de către om.

en: List all files.
ro: Listează toate fișierele.

en: Network protocols:
ro: Protocoale de rețea:

en: [-l|-h|-a] [FILE ...]
ro: [-l|-h|-a] [FIȘIER ...]

en: List devices and files.
ro: Listează dispozitivele și fișierele.

en: Show version 1 tables only.
ro: Afișează numai tabelele din versiunea 1.

en: Show version 2 and version 3 tables only.
ro: Afișează numai tabelele din versiunea 2 și versiunea 3.

en: Show ACPI information.
ro: Afișează informațiile ACPI.

en: available RAM
ro: RAM disponibilă

en: reserved RAM
ro: RAM rezervată

note: TRANSLATORS: this refers to memory where ACPI tables are stored and which can be used by OS once it loads ACPI tables.
en: ACPI reclaimable RAM
ro: RAM recuperabilă de la ACPI

note: TRANSLATORS: this refers to memory which ACPI-compliant OS is required to save accross hibernations.
en: ACPI non-volatile storage RAM
ro: RAM de stocare nevolatilă ACPI

en: faulty RAM (BadRAM)
ro: RAM defectuoasă (BadRAM)

en: persistent RAM
ro: RAM persistentă

en: persistent RAM (legacy)
ro: RAM persistentă (moștenire)

en: RAM holding coreboot tables
ro: RAM care conține tabelele coreboot

en: RAM holding firmware code
ro: RAM care conține codul firmware

en: base_addr = 0x%llx, length = 0x%llx, %s
ro: adresa_bază = 0x%llx, lungime = 0x%llx, %s

en: base_addr = 0x%llx, length = 0x%llx, type = 0x%x
ro: adresa_bază = 0x%llx, lungime = 0x%llx, tip = 0x%x

en: List memory map provided by firmware.
ro: Listează harta de memorie furnizată de firmware.

en: List PCI devices.
ro: Listează dispozitivele PCI.

en: Bless FILE of HFS or HFS+ partition for intel macs.
ro: „Binecuvântează” FIȘIER al partiției HFS sau HFS+ pentru mac-uri Intel.

en: Bless DIR of HFS or HFS+ partition for PPC macs.
ro: „Binecuvântează” DIRECTOR al partiției HFS sau HFS+ pentru mac-uri PPC.

en: Read 8-bit value from ADDR.
ro: Citește o valoare de 8-biți de la ADRESA.

en: Read 16-bit value from ADDR.
ro: Citește o valoare de 16-biți de la ADRESA.

en: Read 32-bit value from ADDR.
ro: Citește o valoare de 32-biți de la ADRESA.

en: Write 8-bit VALUE to ADDR.
ro: Scrie o VALOARE de 8-biți la ADRESA.

en: Write 16-bit VALUE to ADDR.
ro: Scrie o VALOARE de 16-biți la ADRESA.

en: Write 32-bit VALUE to ADDR.
ro: Scrie o VALOARE de 32-biți la ADRESA.

en: List free and allocated memory blocks.
ro: Listează blocurile de memorie libere și alocate.

en: List free memory blocks.
ro: Listează blocurile de memorie libere.

en: Stress test large allocations.
ro: Testează la stres alocările mari.

en: Menu entry type.
ro: Tipul intrării de meniu.

en: STRING
ro: ȘIR_DE_CARACTERE

en: List of users allowed to boot this entry.
ro: Lista utilizatorilor care au permisiunea de a inițializa această intrare.

en: USERNAME[,USERNAME]
ro: NUME_UTILIZATOR[,NUME_UTILIZATOR]

en: Keyboard key to quickly boot this entry.
ro: Tasta pentru a inițializa rapid această intrare.

en: KEYBOARD_KEY
ro: TASTA

en: Use STRING as menu entry body.
ro: Utilizează ȘIR_DE_CARACTERE drept corp de intrare de meniu.

en: Menu entry identifier.
ro: Identificator de intrare de meniu.

note: TRANSLATORS: menu entry can either be bootable by anyone or only by handful of users. By default when security is active only superusers can boot a given menu entry. With --unrestricted (this option) anyone can boot it.
en: This entry can be booted by any user.
ro: Această intrare poate fi inițializată de orice utilizator.

en: BLOCK
ro: BLOC

en: Define a menu entry.
ro: Definește o intrare de meniu.

en: Define a submenu.
ro: Definește un submeniu.

note: TRANSLATORS: this is module list header.  Name is module name, Ref Count is a reference counter (how many modules or open descriptors use it). Dependencies are the other modules it uses.
en: Name	Ref Count	Dependencies
ro: Nume	Număr ref.	Dependențe

en: Show this message.
ro: Afișează acest mesaj.

en: ADDR [SIZE]
ro: ADRESA [DIMENSIUNE]

en: Show memory contents.
ro: Afișează conținutul memoriei.

en: MODULE
ro: MODUL

en: Remove a module.
ro: Elimină un modul.

en: Show loaded modules.
ro: Afișează modulele încărcate.

en: Exit from GRUB.
ro: Ieșire din GRUB.

en: No CS5536 found
ro: Nu s-a găsit CS5536

en: CS5536 at %d:%d.%d
ro: CS5536 la %d:%d.%d

note: TRANSLATORS: System management bus is often used to access components like RAM (info only, not data) or batteries. I/O space is where in memory its ports are.
en: System management bus controller I/O space is at 0x%x
ro: Spațiul de In/Ieș (I/O) al controlorului de magistrală al sistemului de administrare este la 0x%x

note: TRANSLATORS: it's shown in a report in a way like number 1: ... number 2: ...
en: RAM slot number %d
ro: Numărul slotului de RAM %d

en: Written SPD bytes: %d B.
ro: S-au scris SPD octeți: %d O.

en: Total flash size: %d B.
ro: Dimensiunea totală a flash-ului: %d O.

en: Memory type: DDR2.
ro: Tip de memorie: DDR2.

en: Part no: %s.
ro: Partea nr: %s.

en: Memory type: Unknown.
ro: Tip de memorie: Necunoscut.

en: Print Memory information.
ro: Afișează informațiile despre memorie.

en: %s does not support UUIDs
ro: %s nu suportă UUID-uri

en: [MODULE1 MODULE2 ...]
ro: [MODUL1 MODUL2 ...]

en: Switch to native disk drivers. If no modules are specified default set (pata,ahci,usbms,ohci,uhci,ehci) is used
ro: Comută la controlorii de disc nativi. Dacă nu sunt specificate module, setul implicit (pata,ahci,usbms,ohci,uhci,ehci) este utilizat

en: Perform COMMANDS on partition.
    Use `parttool PARTITION help' for the list of available commands.
ro: Efectuează COMENZILE pe partiție.
    Utilizați «parttool PARTIȚIE help» pentru lista comenzilor disponibile.

en: =VAL
ro: =VALOARE

en: Sorry, no parttool is available for %s
ro: Scuze, «parttool» nu este disponibilă pentru %s

en: unknown argument `%s'
ro: argument necunoscut „%s”

en: PARTITION COMMANDS
ro: PARTIȚIE COMENZI

en: USER PASSWORD
ro: UTILIZATOR PAROLĂ

en: Set user password (plaintext). Unrecommended and insecure.
ro: Stabilește parola utilizatorului (în text simplu). Nerecomandat și nesigur.

note: TRANSLATORS: it means that the string which was supposed to be a password hash doesn't have a correct format, not to password mismatch.
en: invalid PBKDF2 password
ro: parolă PBKDF2 nevalidă

en: USER PBKDF2_PASSWORD
ro: UTILIZATOR PAROLĂ_PBKDF2

en: Set user password (PBKDF2).
ro: Stabilește parola utilizatorului (PBKDF2).

en: Select device by vendor and device IDs.
ro: Selectează dispozitivul după ID-ul vânzătorului și/sau al dispozitivului.

en: [vendor]:[device]
ro: [vânzător]:[dispozitiv]

en: Select device by its position on the bus.
ro: Selectează dispozitivul după poziția acestuia pe magistrală.

en: [bus]:[slot][.func]
ro: [magistrală]:[slot][.func]

en: missing `%c' symbol
ro: lipsește simbolul „%c”

en: [-s POSITION] [-d DEVICE]
ro: [-s POZIȚIE] [-d DISPOZITIV]

en: Show raw dump of the PCI configuration space.
ro: Afișează conținutul brut al spațiului de configurare PCI.

en: Skip signature-checking of the public key file.
ro: Omite verificarea semnăturii a fișierului de cheie publică.

note: TRANSLATORS: it's about GNUPG signatures.
en: bad signature
ro: semnătură greșită

en: public key %08
ro: cheia publică %08x

en: module `%s' isn't loaded
ro: modulul „%s” nu este încărcat

note: TRANSLATORS: %08x is 32-bit key id.
en: public key %08x not found
ro: cheia publică %08x nu a fost găsită

en: [-s|--skip-sig] FILE SIGNATURE_FILE [PUBKEY_FILE]
ro: [-s|--skip-sig] FIȘIER FIȘIER_SEMNĂTURĂ [FIȘIER_CHEIE_PUBLICĂ]

en: Verify detached signature.
ro: Verifică semnătura detașată.

en: [-s|--skip-sig] PUBKEY_FILE
ro: [-s|--skip-sig] FIȘIER_CHEIE_PUBLICĂ

en: Add PUBKEY_FILE to trusted keys.
ro: Adaugă FIȘIER_CHEIE_PUBLICĂ la cheile de încredere.

en: Show the list of trusted keys.
ro: Afișează lista cu cheile de încredere.

en: PUBKEY_ID
ro: ID_CHEIE_PUBLICĂ

en: Remove PUBKEY_ID from trusted keys.
ro: Elimină ID_CHEIE_PUBLICĂ din cheile de încredere.

en: Set a variable to return value.
ro: Stabilește o variabilă pentru valoarea de întoarcere.

note: TRANSLATORS: It's a driver that is currently in use to access the diven disk.
en: Determine driver.
ro: Determină controlorul.

en: Determine partition map type.
ro: Determină tipul tabelului de partiții ce este utilizat.

en: Determine filesystem type.
ro: Determină tipul de sistem de fișiere.

en: Determine filesystem UUID.
ro: Determină UUID-ul sistemului de fișiere.

en: Determine filesystem label.
ro: Determină eticheta sistemului de fișiere.

en: Determine partition UUID.
ro: Determină UUID-ul partiției.

en: filesystem `%s' does not support labels
ro: sistemul de fișiere „%s” nu suportă etichete

en: DEVICE
ro: DISPOZITIV

en: Retrieve device info.
ro: Obține informații despre dispozitiv.

en: Do not echo input
ro: Nu repetă (echo) intrarea

en: [-s] [ENVVAR]
ro: [-s] [VARIABILĂ_DE_MEDIU]

en: Set variable with user input.
ro: Stabilește variabila cu intrarea utilizatorului.

en: Reboot the computer.
ro: Repornește calculatorul.

note: TRANSLATORS: in regexp you can mark some groups with parentheses. These groups are then numbered and you can save some of them in variables. In other programs those components are often referenced with back slash, e.g. \1. Compare sed -e 's,\([a-z][a-z]*\),lowercase=\1,g' The whole matching componen
en: Store matched component NUMBER in VARNAME.
ro: Stochează componenta potrivită NUMĂR în NUME_VARIABILĂ.

en: [NUMBER:]VARNAME
ro: [NUMĂR:]NUME_VARIBILĂ

note: TRANSLATORS: This are two arguments. So it's two separate units to translate and pay attention not to reverse them.
en: REGEXP STRING
ro: EXPRESIE_REGULATĂ ȘIR_DE_CARACTERE

en: Test if REGEXP matches STRING.
ro: Testează dacă EXPRESIE_REGULATĂ se potrivește cu ȘIR_DE_CARACTERE.

en: NAME [VARIABLE] [HINTS]
ro: NUME [VARIABILA] [INDICII]

en: Search devices by file. If VARIABLE is specified, the first device found is set to a variable.
ro: Caută dispozitivele după fișier. Dacă VARIABILA este specificată, i se atribuie numele primului dispozitiv găsit.

en: Search devices by label. If VARIABLE is specified, the first device found is set to a variable.
ro: Caută dispozitivele după etichetă. Dacă VARIABILA este specificată, i se atribuie numele primului dispozitiv găsit.

en: Search devices by UUID. If VARIABLE is specified, the first device found is set to a variable.
ro: Caută dispozitivele după UUID. Dacă VARIABILA este specificată, i se atribuie numele primului dispozitiv găsit.

en: Search devices by a file.
ro: Caută dispozitivele după un fișier.

en: Search devices by a filesystem label.
ro: Caută dispozitivele după o etichetă a sistemului de fișiere.

en: Search devices by a filesystem UUID.
ro: Caută dispozitivele după un UUID al sistemului de fișiere.

en: Set a variable to the first device found.
ro: Atribuie o variabilă la primul dispozitiv găsit.

en: Do not probe any floppy drive.
ro: Nu testează nicio unitate de dischetă.

en: Only probe EFI disks.
ro: Sondează numai discurile EFI.

en: First try the device HINT. If HINT ends in comma, also try subpartitions
ro: Încearcă mai întâi dispozitivul INDICIU. Dacă INDICIUL se termină într-o virgulă, încearcă, de asemenea, și subpartițiile

en: HINT
ro: INDICIU

en: First try the device HINT if currently running on IEEE1275. If HINT ends in comma, also try subpartitions
ro: Încearcă mai întâi dacă dispozitivul INDICIU rulează în prezent pe IEEE1275. Dacă INDICIUL se termină într-o virgulă, încearcă, de asemenea, și subpartițiile

en: First try the device HINT if currently running on BIOS. If HINT ends in comma, also try subpartitions
ro: Încearcă mai întâi dacă dispozitivul INDICIU rulează în prezent pe BIOS. Dacă INDICIUL se termină într-o virgulă, încearcă, de asemenea, și subpartițiile

en: First try the device HINT if direct hardware access is supported. If HINT ends in comma, also try subpartitions
ro: Încearcă mai întâi dacă pe dispozitivul INDICIU este acceptat accesul direct la hardware. Dacă INDICIUL se termină într-o virgulă, încearcă, de asemenea, și subpartițiile

en: First try the device HINT if currently running on EFI. If HINT ends in comma, also try subpartitions
ro: Încearcă mai întâi dacă dispozitivul INDICIU rulează în prezent pe EFI. Dacă INDICIUL se termină într-o virgulă, încearcă, de asemenea, și subpartițiile

en: First try the device HINT if currently running on ARC. If HINT ends in comma, also try subpartitions
ro: Încearcă mai întâi dacă dispozitivul INDICIU rulează în prezent pe ARC. Dacă INDICIUL se termină într-o virgulă, încearcă, de asemenea, și subpartițiile

en: [-f|-l|-u|-s|-n] [--hint HINT [--hint HINT] ...] NAME
ro: [-f|-l|-u|-s|-n] [--hint INDICIU [--hint INDICIU] ...] NUME

en: Search devices by file, filesystem label or filesystem UUID. If --set is specified, the first device found is set to a variable. If no variable name is specified, `root' is used.
ro: Caută dispozitivele după fișier, eticheta sistemului de fișiere sau UUID-ul sistemului de fișiere. Dacă opțiunea „--set” este specificată, primul dispozitiv găsit este atribuitit la o variabilă. Dacă nu este specificat niciun nume de variabilă, „root” este utilizat.

en: Register %x of %x:%02x.%x is %x
ro: Registrul %x al %x:%02x.%x este %x

en: [-s POSITION] [-d DEVICE] [-v VAR] REGISTER[=VALUE[:MASK]]
ro: [-s POZIȚIE] [-d DISPOZITIV] [-v VARIABILA] REGISTRU[=VALOARE[:MASCĂ]]

en: Manipulate PCI devices.
ro: Manipulează dispozitivele PCI.

en: Verbose countdown.
ro: Numărătoare inversă detaliată.

en: Allow to interrupt with ESC.
ro: Permite să se întrerupă cu ESC.

en: NUMBER_OF_SECONDS
ro: NUMĂR_DE_SECUNDE

en: Wait for a specified number of seconds.
ro: Așteaptă pentru un număr specificat de secunde.

en: Match structures with the given type.
ro: Caută structurile care se potrivesc cu tipul specificat.

en: type
ro: tip

en: Match structures with the given handle.
ro: Caută structurile care se potrivesc cu identificatorul specificat.

en: handle
ro: identificator

en: Select a structure when several match.
ro: Selectează o structură atunci când se potrivesc mai multe.

en: match
ro: potrivire

en: Get the byte's value at the given offset.
ro: Obține valoarea octetului de la poziția dată.

en: offset
ro: poziția

en: Get two bytes' value at the given offset.
ro: Obține valoarea a doi octeți de la poziția dată.

en: Get four bytes' value at the given offset.
ro: Obține valoarea a patru octeți de la poziția dată.

en: Get eight bytes' value at the given offset.
ro: Obține valoarea a opt octeți de la poziția dată.

en: Get the string specified at the given offset.
ro: Obține șirul de caractere specificat de la poziția dată.

en: Get the UUID's value at the given offset.
ro: Obține valoarea UUID-ului de la poziția dată.

en: Store the value in the given variable name.
ro: Stochează valoarea în numele variabilei date.

en: variable
ro: variabilă

en: Filter the result like linux does.
ro: Filtrează rezultatul așa cum face Linux.

en: the SMBIOS entry point structure was not found
ro: nu a fost găsită structura punctului de intrare SMBIOS

en: the type must be between 0 and 255
ro: tipul trebuie să fie cuprins între 0 și 255

en: the handle must be between 0 and 65535
ro: identificatorul trebuie să fie cuprins între 0 și 65535

en: the match must be a positive integer
ro: potrivirea trebuie să fie un număr întreg pozitiv

en: only one --get option is usable at a time
ro: o singură opțiune „--get” este utilizabilă la un moment dat

en: one of the --get options is required
ro: una dintre opțiunile „--get” este necesară

en: no structure matched the given options
ro: nicio structură nu s-a potrivit cu opțiunile date

en: the given offset is outside the structure
ro: poziția furnizată este în afara structurii

en: the field ends outside the structure
ro: câmpul se termină în afara structurii

en: failed to retrieve the structure field
ro: nu s-a putut prelua câmpul de structură

en: [-t type] [-h handle] [-m match] (-b|-w|-d|-q|-s|-u) offset [--set variable]
ro: [-t tip] [-h identificator] [-m potrivirea] (-b|-w|-d|-q|-s|-u) poziția [--set variabila]

en: Retrieve SMBIOS information.
ro: Preia informațiile SMBIOS.

en: root directory of the syslinux disk [default=/].
ro: directorul rădăcină al discului syslinux [implicit=/].

en: current directory of syslinux [default is parent directory of input file].
ro: directorul curent al syslinux [implicit este directorul părinte al fișierului de intrare].

en: assume input is an isolinux configuration file.
ro: se presupune că intrarea este un fișier de configurare „isolinux”.

en: assume input is a pxelinux configuration file.
ro: se presupune că intrarea este un fișier de configurare „pxelinux”.

en: assume input is a syslinux configuration file.
ro: se presupune că intrarea este un fișier de configurare „syslinux”.

note: TRANSLATORS: "syslinux config" means "config as used by syslinux".
en: Execute syslinux config in same context
ro: Execută configurarea syslinux în același context

en: Execute syslinux config in new context
ro: Execută configurarea syslinux într-un context nou

en: Execute syslinux config in same context taking only menu entries
ro: Execută configurarea syslinux în același context luând doar intrările de meniu

en: Execute syslinux config in new context taking only menu entries
ro: Execută configurarea syslinux într-un context nou luând doar intrările de meniu

en: no terminal specified
ro: niciun terminal specificat

en: terminal `%s' isn't found
ro: terminalul „%s” nu a fost găsit

en: Active input terminals:
ro: Terminale de intrare active:

en: Available input terminals:
ro: Terminale de intrare disponibile:

en: Active output terminals:
ro: Terminale de ieșire active:

en: Available output terminals:
ro: Terminale de ieșire disponibile:

en: List or select an input terminal.
ro: Listează sau selectează un terminal de intrare.

en: List or select an output terminal.
ro: Listează sau selectează un terminal de ieșire.

en: EXPRESSION ]
ro: EXPRESIE ]

en: Evaluate an expression.
ro: Evaluează o expresie.

en: EXPRESSION
ro: EXPRESIE

en: Load the same file in multiple ways.
ro: Încarcă același fișier în mai multe moduri.

en: Specify size for each read operation
ro: Specifică dimensiunea pentru fiecare operațiune de citire

en: invalid block size
ro: dimensiune de bloc nevalidă

en: File size: %s
ro: Dimensiune fișier: %s

en: Elapsed time: %d.%03d s
ro: Timp scurs: %d.%03d s

en: Speed: %s
ro: Viteză: %s

en: [-s SIZE] FILENAME
ro: [-s DIMENSIUNE] NUME_FIȘIER

en: Test file read speed.
ro: Testează viteza de citire a fișierului.

en: no command is specified
ro: nicio comandă nu este specificată

en: Elapsed time: %d.%03d seconds
ro: Timp scurs: %d.%03d secunde

en: COMMAND [ARGS]
ro: COMANDĂ [ARGUMENTE]

en: Measure time used by COMMAND
ro: Măsoară timpul utilizat de COMANDĂ

en: Translate to upper case.
ro: Convertește în majuscule.

en: Translate to lower case.
ro: Convertește în minuscule.

en: [OPTIONS] [SET1] [SET2] [STRING]
ro: [OPȚIUNI] [SET1] [SET2] [ȘIR_DE_CARACTERE]

en: Translate SET1 characters to SET2 in STRING.
ro: Convertește caracterele din SET1 la SET2 în ȘIRUL_DE_CARACTERE.

note: TRANSLATORS: it's a command description.
en: Do nothing, successfully.
ro: Nu face nimic, cu succes.

note: TRANSLATORS: it's a command description.
en: Do nothing, unsuccessfully.
ro: Nu face nimic, fără succes.

en: Test USB support.
ro: Testează implementarea USB.

en: Text-only
ro: Doar text

note: TRANSLATORS: "Direct color" is a mode when the color components are written dirrectly into memory.
en: Direct color, mask: %d/%d/%d/%d  pos: %d/%d/%d/%d
ro: Culoare directă (culoarea e scrisă direct în memorie), masca: %d/%d/%d/%d  poziția: %d/%d/%d/%d

note: TRANSLATORS: In "paletted color" mode you write the index of the color in the palette. Synonyms include "packed pixel".
en: Paletted
ro: Paletă de culori

note: TRANSLATORS: Non-chain 4 is a 256-color planar (unchained) video memory mode.
en: Non-chain 4
ro: Non-chain 4 (modul de 256 culori ne-înlănțuite)

en: Monochrome
ro: Monocrom

en: Unknown video mode
ro: Mod video necunoscut

en:   EDID checksum invalid
ro:   Sumă de control EDID nevalidă

en:   EDID version: %u.%u
ro:   Versiune EDID: %u.%u

en:     Preferred mode: %ux%u
ro:     Mod preferat: %ux%u

en:     No preferred mode available
ro:     Niciun mod preferat disponibil

en: invalid video mode specification `%s'
ro: specificare de mod video nevalidă „%s”

en: List of supported video modes:
ro: Listă de moduri video acceptate:

en: Legend: mask/position=red/green/blue/reserved
ro: Legendă: mască/poziție=roșu/verde/albastru/rezervat

en: Adapter `%s':
ro: Adaptor „%s”:

en:   No info available
ro:   Nu sunt informații disponibile

en:   Failed to initialize video adapter
ro:   Nu s-a putut inițializa adaptorul video

note: TRANSLATORS: "x" has to be entered in, like an identifier, so please don't use better Unicode codepoints.
en: [WxH[xD]]
ro: [LĂȚIMExÎNĂLȚIME[xADÂNCIME]]

en: List available video modes. If resolution is given show only modes matching it.
ro: Listează modurile video disponibile. Dacă rezoluția este dată afișează doar modurile care se potrivesc cu aceasta.

note: TRANSLATORS: "x" has to be entered in, like an identifier, so please don't use better Unicode codepoints.
en: [WxH]
ro: [LĂȚIMExÎNĂLȚIME]

note: TRANSLATORS: Here, on the other hand, it's nicer to use unicode cross instead of x.
en: Test video subsystem in mode WxH.
ro: Testează subsistemul video în modul LĂȚIMExÎNĂLȚIME.

en: Test video subsystem.
ro: Testează subsistemul video.

en: [DIR]
ro: [DIRECTOR]

en: List Xen storage.
ro: Listează stocarea Xen.

note: TRANSLATORS: GRUBUUID stands for "filesystem UUID as used in GRUB".
en: [-l] GRUBUUID [VARNAME]
ro: [-l] UUID_GRUB [NUME_VARIABILĂ]

en: Transform 64-bit UUID to format suitable for XNU. If -l is given keep it lowercase as done by blkid.
ro: Transformă UUID-ul pe 64 de biți într-un format adecvat pentru XNU. Dacă este dată opțiunea „-l”, îl menține în minuscule ca și cum ar fi făcut de «blkid».

en: failure reading sector 0x%llx from `%s'
ro: eșec la citirea sectorului 0x%llx de la „%s”

en: failure writing sector 0x%llx to `%s'
ro: eșec la scrierea sectorului 0x%llx în „%s”

en: Mount by UUID.
ro: Montează după UUID.

note: TRANSLATORS: It's still restricted to cryptodisks only.
en: Mount all.
ro: Montează tot.

en: Mount all volumes with `boot' flag set.
ro: Montează toate volumele cu fanionul „boot” activat.

en: Password to open volumes.
ro: Parola pentru deschiderea volumelor.

en: Key file
ro: Fișier de cheie

en: Key file offset (bytes)
ro: Decalajul fișierului de cheie (octeți)

en: Key file data size (bytes)
ro: Dimensiunea datelor din fișierul de cheie (octeți)

en: Read header from file
ro: Citește antetul din fișier

note: TRANSLATORS: The first %s is the file being looked at, the second %s is the error message.
en: cannot open `%s': %s
ro: nu se poate deschide „%s”: %s

en: failed to query size of device `%s': %s
ro: nu s-a putut obține dimensiunea dispozitivului „%s”: %s

en: cannot seek `%s': %s
ro: nu se poate căuta „%s”: %s

en: header file not found
ro: nu a fost găsit fișierul antet

en: header file too small
ro: fișierul antet este prea mic

en: Enter passphrase for %s%s%s (%s):
ro: Introduceți expresia de acces pentru %s%s%s (%s):

en: UNKNOWN
ro: NECUNOSCUT

en: non-numeric or invalid keyfile offset `%s'
ro: decalaj nenumeric sau nevalid al fișierului de cheie „%s”

en: non-numeric or invalid keyfile size `%s'
ro: dimensiune nenumerică sau nevalidă a fișierului de cheie „%s”

en: key file size is 0
ro: dimensiunea fișierului de cheie este 0

en: key file size exceeds maximum (%d)
ro: dimensiunea fișierului de cheie depășește valoarea maximă (%d)

en: Keyfile offset, %llu, is greater thankeyfile size, %
ro: Decalajul fișierului de cheie, %llu, este mai mare decât dimensiunea fișierului de cheie, %

en: keyfile is too small: requested %llu bytes, but the file only has %
ro: fișierul de cheie este prea mic: s-au solicitat %llu octeți, dar fișierul are doar %llu octeți

en: failed to read key file
ro: nu s-a reușit să se citească fișierul de cheie

en: cannot use UUID lookup with detached header
ro: nu se poate utiliza căutarea UUID cu antet detașat

en: [ [-p password] | [-k keyfile [-O keyoffset] [-S keysize] ] ] [-H file] <SOURCE|-u UUID|-a|-b>
ro: [ [-p parola] | [-k fișier-cheie [-O decalaj-cheie] [-S dimensiune-cheie] ] ] [-H fișier] <SURSA|-u UUID|-a|-b>

en: Mount a crypto device.
ro: Montează un dispozitiv cifrat.

note: TRANSLATORS: This message kicks in during the detection of which modules needs to be included in core image. This happens in the case of degraded RAID and means that autodetection may fail to include some of modules. It's an installation time message, not runtime message.
en: Couldn't find physical volume `%s'. Some modules may be missing from core image.
ro: Nu s-a putut găsi volumul fizic „%s”. Este posibil ca unele module să lipsească din imaginea de bază.

en: physical volume %s not found
ro: volumul fizic %s nu a fost găsit

en: no media in `%s'
ro: niciun suport de date în „%s”

en: Couldn't load sha256
ro: Nu s-a putut încărca sha256

en: Couldn't load sha512
ro: Nu s-a putut încărca sha512

en: couldn't read ELI metadata
ro: nu s-au putut citi metadatele ELI

en: wrong ELI magic or version
ro: versiune sau număr magic ELI greșit

en: Attempting to decrypt master key...
ro: Se încearcă decriptarea cheii principale...

note: TRANSLATORS: It's a cryptographic key slot: one element of an array where each element is either empty or holds a key.
en: Slot %d opened
ro: Slotul %d a fost deschis

en: attempt to read or write outside of disk `%s'
ro: încercare de citire sau scriere în afara discului „%s”

en: cannot write to CD-ROM
ro: nu se poate scrie pe CD-ROM

en: Native disk drivers are in use. Refusing to use firmware disk interface.
ro: Controlorii de disc nativi sunt în uz. Se refuză utilizarea interfeței de disc cu firmware.

note: TRANSLATORS: it's a partition for embedding, not a partition embed into something. GRUB install tools put core.img into a place usable for bootloaders (called generically "embedding zone") and this operation is called "embedding".
en: your LDM Embedding Partition is too small; embedding won't be possible
ro: partiția dvs. de încorporare LDM este prea mică; încorporarea nu va fi posibilă

note: TRANSLATORS: it's a partition for embedding, not a partition embed into something.
en: this LDM has no Embedding Partition; embedding won't be possible
ro: acest LDM nu are nicio partiție de încorporare; încorporarea nu va fi posibilă

note: TRANSLATORS: The disk is simply removed from the list of available ones, not wiped, avoid to scare user.
en: Delete the specified loopback drive.
ro: Elimină unitatea de „loopback” specificată, din lista de unități disponibile.

en: Transparently decompress backing file.
ro: Decomprimarea transparentă a fișierului de copie de rezervă.

en: [-d] [-D] DEVICENAME FILE.
ro: [-d] [-D] NUME_DISPOZITIV FIȘIER.

note: TRANSLATORS: The file itself is not destroyed or transformed into drive.
en: Make a virtual drive from a file.
ro: Creează o unitate virtuală dintr-un fișier.

en: could not unescape Base64 string
ro: nu s-au putut elimina secvențele de eludare din șirul Base64

en: could not decode Base64 string
ro: nu s-a putut decodifica șirul BASE64

note: TRANSLATORS: It's a cryptographic key slot: one element of an array where each element is either empty or holds a key.
en: Slot "%s" opened
ro: Slotul „%s” a fost deschis

note: TRANSLATORS: It's still restricted to this module only.
en: Password hash
ro: Altgoritmul sumei de control a parolei

en: Password cipher
ro: Cifrul parolei

en: Key size (in bits)
ro: Dimensiunea cheii (în biți)

en: Device sector size
ro: Dimensiunea sectorului dispozitivului

en: Password (key)
ro: Parola (cheia)

en: Keyfile path
ro: Ruta fișierului de cheie

en: Keyfile offset
ro: Decalajul fișierului de cheie

en: Set device UUID
ro: Stabilește UUID-ul dispozitivului

en: cannot set specified key
ro: nu se poate configura cheia specificată

en: cannot determine disk %s size
ro: nu se poate determina dimensiunea discului %s

en: cannot set specified sector size on disk %s
ro: nu se poate stabili dimensiunea sectorului specificat pe discul %s

en: cannot open keyfile %s
ro: nu se poate deschide fișierul de cheie %s

en: cannot seek keyfile at offset %
ro: nu poate explora fișierul de cheie la poziția %

en: Specified key size (%
ro: Dimensiunea specificată a cheii (%

en: error reading key file
ro: eroare la citirea fișierului de cheie

en: device name required
ro: numele dispozitivului este necesar

en: couldn't load hash %s
ro: nu s-a putut încărca algoritmul de sumă de control %s

en: hash length %
ro: lungimea sumei de control %

en: invalid cipher mode, must be of format cipher-mode
ro: modul de cifrare nu este valid, trebuie să aibă formatul „cifrare-mod”

en: password exceeds maximium size
ro: parola depășește dimensiunea maximă

en: specified UUID exceeds maximum size
ro: UUID-ul specificat depășește dimensiunea maximă

en: specified UUID too short
ro: UUID-ul specificat este prea scurt

en: unrecognized keyfile offset
ro: decalaj de fișier de cheie nerecunoscut

en: unrecognized sector size
ro: dimensiunea sectorului nerecunoscută

en: unrecognized key size
ro: dimensiunea cheii nerecunoscută

en: key size is not multiple of %d bits
ro: dimensiunea cheii nu este multiplu de %d biți

en: key size %
ro: dimensiunea cheii %

en: sector size -S must be at least %d
ro: dimensiunea sectorului -S trebuie să fie de cel puțin %d

en: sector size -S %
ro: dimensiunea sectorului -S %

en: invalid cipher %s
ro: cifru nevalid %s

en: invalid mode %s
ro: mod nevalid %s

en: invalid cipher %s or mode %s
ro: cifrul %s sau modul %s nu este valid

en: cannot open disk %s
ro: nu se poate deschide discul
     %s

en: Enter passphrase for %s%s%s:
ro: Introduceți expresia de acces pentru %s%s%s:

en: error reading password
ro: eroare la citirea parolei

en: warning: hash is ignored if keyfile is specified
ro: avertisment: suma de control este ignorată dacă este specificat fișierul cheie

en: warning: password specified with -p option is ignored if keyfile is provided
ro: avertisment: parola specificată cu opțiunea „-p” este ignorată dacă este furnizat fișierul cheie

en: warning: keyfile offset option -O specified without keyfile option -d
ro: avertisment: opțiunea de decalaj a fișierului de cheie „-O” a fost specificată fără opțiunea „-d” a fișierului de cheie

en: -c cipher -s key-size [-h hash] [-S sector-size] [-o offset] [-p password] [-u uuid]  [[-d keyfile] [-O keyfile offset]] <SOURCE>
ro: -c cifrarea -s dimensiunea-cheii [-h algoritmul-sumei-de=control] [-S dimensiunea-sectorului] [-o decalaj] [-p parola] [-u uuid]  [[-d fișier-cheie] [-O fișier-cheie decalaj] <SOURCE>

en: Open partition encrypted in plain mode.
ro: Deschide partiția criptată în modul simplu.

en: relocation 0x%x is not implemented yet
ro: realocarea 0x%x nu este implementată încă

en: relocation 0x%s is not implemented yet
ro: realocarea 0x%s nu este implementată încă

en: no symbol table
ro: nici un tabel de simboluri

en: this ELF file is not of the right type
ro: acest fișier ELF nu este de tipul potrivit

en: Load and initialize EFI emulator.
ro: Încarcă și inițializează emulatorul EFI.

en: Finalize loading of EFI emulator.
ro: Finalizează încărcarea emulatorului EFI.

en: Unload EFI emulator.
ro: Descarcă emulatorul EFI.

en: symbol `%s' not found
ro: simbolul „%s” nu a fost găsit

en: Loaded fonts:
ro: Fonturi încărcate:

en: FILE...
ro: FIȘIER...

en: Specify one or more font files to load.
ro: Specificați unul sau mai multe fișiere de fonturi pentru încărcare.

en: List the loaded fonts.
ro: Listează fonturile încărcate.

en: not a directory
ro: nu este un director

en: too deep nesting of symlinks
ro: prea mare profunditate de legături simbolice

en: attempt to read past the end of file
ro: încercare de a citi dincolo de sfârșitul fișierului

en: not a regular file
ro: nu este un fișier obișnuit

en: your core.img is unusually large.  It won't fit in the embedding area
ro: core.img este neobișnuit de mare.  Nu va încăpea în zona de încorporare

en: overflow is detected
ro: s-a detectat o depășire

en: invalid file name `%s'
ro: nume de fișier nevalid „%s”

en: blocksize too large
ro: dimensiunea blocului este prea mare

en: checksum verification failed
ro: verificarea sumei de control nu a reușit

en: couldn't find a necessary member device of multi-device filesystem
ro: nu s-a putut găsi un dispozitiv membru necesar al unui sistem de fișiere cu mai multe dispozitive

en: no decryption key available
ro: nu există nici o cheie de decriptare

en: MAC verification failed
ro: Verificarea MAC nu a reușit

en: Assume input is raw.
ro: Se presupune că intrarea este brută.

en: Assume input is hex.
ro: Se presupune că intrarea este hexazecimală.

en: Assume input is passphrase.
ro: Se presupune că intrarea este o parolă.

en: Enter ZFS password:
ro: Introduceți parola ZFS::

en: [-h|-p|-r] [FILE]
ro: [-h|-p|-r] [FIȘIER]

en: Import ZFS wrapping key stored in FILE.
ro: Importă cheia de împachetare ZFS stocată în FIȘIER.

en: Virtual device is removed
ro: Dispozitivul virtual este eliminat

en: Virtual device is faulted
ro: Dispozitivul virtual este defectuos

en: Virtual device is offline
ro: Dispozitivul virtual este desconectat

note: TRANSLATORS: degraded doesn't mean broken but that some of component are missing but virtual device as whole is still usable.
en: Virtual device is degraded
ro: Dispozitivul virtual este degradat

en: Virtual device is online
ro: Dispozitivul virtual este conectat

en: Incorrect virtual device: no type available
ro: Dispozitiv virtual incorect: nu este disponibil niciun tip

note: TRANSLATORS: The virtual devices form a tree (in graph-theoretical sense). The nodes like mirror or raidz have children: member devices. The "real" devices which actually store data are called "leafs" (again borrowed from graph theory) and can be either disks (or partitions) or files.
en: Leaf virtual device (file or disk)
ro: Foaia dispozitivului virtual (fișier sau disc)

en: Bootpath: unavailable
ro: Ruta de inițializare: indisponibilă

en: Bootpath: %s
ro: Ruta de inițializare: %s

en: Path: unavailable
ro: Ruta: indisponibilă

en: Path: %s
ro: Ruta: %s

en: Devid: unavailable
ro: ID_DISP: indisponibilă

en: Devid: %s
ro: ID_DISP: %s

en: This VDEV is a mirror
ro: Acest DISP_VIRT este o oglindă

en: This VDEV is a RAIDZ%llu
ro: Acest DISP_VIRT este un RAIDZ%llu

en: Incorrect VDEV
ro: DISP_VIRT incorect

en: VDEV with %d children
ro: DISP_VIRT cu %d fii

note: TRANSLATORS: it's the element carying the number %d, not total element number. And the number itself is fine, only the element isn't.
en: VDEV element number %d isn't correct
ro: Elementul DISP_VIRT numărul %d, nu este corect

note: TRANSLATORS: it's the element carying the number %d, not total element number. This is used in enumeration "Element number 1", "Element number 2", ...
en: VDEV element number %d:
ro: Elementul DISP_VIRT numărul %d:

en: Unknown virtual device type: %s
ro: Tip de dispozitiv virtual necunoscut: %s

note: TRANSLATORS: Here we speak about ZFS pools it's semi-marketing, semi-technical term by Sun/Oracle and should be translated in sync with other ZFS-related software and documentation.
en: Pool state: active
ro: Starea „pool”-ului: activ

en: Pool state: exported
ro: Starea „pool”-ului: exportat

en: Pool state: destroyed
ro: Starea „pool”-ului: distrus

en: Pool state: reserved for hot spare
ro: Starea „pool”-ului: rezervat pentru înlocuire „la cald”

en: Pool state: level 2 ARC device
ro: Starea „pool”-ului: dispozitiv ARC de nivel 2

en: Pool state: uninitialized
ro: Starea „pool”-ului: neinițializat

en: Pool state: unavailable
ro: Starea „pool”-ului: nedisponibil

en: Pool state: potentially active
ro: Starea „pool”-ului: potențial activ

en: Pool name: unavailable
ro: Numele „pool”-ului: nedisponibil

en: Pool name: %s
ro: Numele „pool”-ului: %s

en: Pool GUID: unavailable
ro: GUID-ul „pool”-ului: nedisponibil

en: Pool GUID: %016llx
ro: GUID-ul „pool”-ului: %016llx

en: Unable to retrieve pool state
ro: Nu se poate obține starea „pool”-ului

en: Unrecognized pool state
ro: Starea „pool”-ului nerecunoscută

note: TRANSLATORS: There are undetermined number of virtual devices in a device tree, not just one.
en: No virtual device tree available
ro: Nu este disponibil niciun dispozitiv virtual în arborele de dispozitive

en: Print ZFS info about DEVICE.
ro: Afișează informații ZFS despre DISPOZITIV.

en: FILESYSTEM [VARIABLE]
ro: SISTEM_FIȘIERE [VARIABILĂ]

en: Print ZFS-BOOTFSOBJ or store it into VARIABLE
ro: Afișează ZFS-BOOTFSOBJ sau stochează valoarea acestuia în VARIABILA

note: TRANSLATORS: at this position GRUB waits for the user to do an action in remote debugger, namely to tell it to establish connection.
en: Now connect the remote debugger, please.
ro: Acum, conectați depanatorul la distanță.

note: TRANSLATORS: GDB stub is a small part of GDB functionality running on local host which allows remote debugger to connect to it.
en: Start GDB stub on given port
ro: Pornește procesul auxiliar GDB în portul dat

note: TRANSLATORS: this refers to triggering a breakpoint so that the user will land into GDB.
en: Break into GDB
ro: Sare (cu un punct de oprire) la GDB

en: Stop GDB stub
ro: Oprește procesul auxiliar GDB

en: premature end of file
ro: sfârșit prematur al fișierului

note: TRANSLATORS: It refers to passing the string through gettext. So it's "translate" in the same meaning as in what you're doing now.
en: Translates the string with the current settings.
ro: Traduce șirul_de_text cu configurările curente.

en: Press enter to boot the selected OS, `e' to edit the commands before booting or `c' for a command-line. ESC to return previous menu.
ro: Apăsați Enter pentru a inițializa sistemul de operare selectat, „e” pentru a edita comenzile înaintea inițializării sau „c” pentru o linie de comandă. ESC pentru a reveni la meniul anterior.

en: Press enter to boot the selected OS, `e' to edit the commands before booting or `c' for a command-line.
ro: Apăsați Enter pentru a inițializa sistemul de operare selectat, „e” pentru a edita comenzile înaintea inițializării sau „c” pentru o linie de comandă.

en: enter: boot, `e': options, `c': cmd-line
ro: Enter: inițializare, „e”: opțiuni, „c”: linia-de-comandă

en: The highlighted entry will be executed automatically in %ds.
ro: Intrarea evidențiată va fi executată automat în %ds.

note: TRANSLATORS:  's' stands for seconds. It's a standalone timeout notification. Please use the short form in your language.
en: %ds remaining.
ro: %ds rămase.

en: GRUB Boot Menu
ro: Meniul de pornire al GRUB

en: Hello World
ro: Salutare lume

en: Say `Hello World'.
ro: Spune „Salutare Lume!”.

en: attempt to seek outside of the file
ro: încercare de căutare în afara fișierului

note: TRANSLATORS: It's about given file having some strange format, not complete lack of gzip support.
en: unsupported gzip format
ro: format gzip nesuportat

en: lzop file corrupted
ro: fișier lzop corupt

en: xz file corrupted or unsupported block options
ro: fișier xz corupt sau opțiuni bloc neacceptate

en: invalid arch-dependent ELF magic
ro: număr magic ELF dependent de arhitectură nevalid

en: requested buffer size is too large
ro: dimensiunea memoriei tampon solicitată este prea mare

en: new read is position beyond the end of the written data
ro: noua citire este la o poziție dincolo de sfârșitul datelor scrise

en: [ENVVAR=VALUE]
ro: [VARIABILĂ_DE_MEDIU=VALOARE]

en: Set an environment variable.
ro: Definește o variabilă de mediu.

en: ENVVAR
ro: VARIABILĂ_DE_MEDIU

en: Remove an environment variable.
ro: Elimină o variabilă de mediu.

en: [ARG]
ro: [ARGUMENT]

en: List devices or files.
ro: Listează dispozitive sau fișiere.

en: Insert a module.
ro: Inserează un modul.

en: disk `%s' not found
ro: discul „%s” nu a fost găsit

en: attempt to read or write outside of partition
ro: încercare de citire sau scriere în afara partiției

en: invalid arch-independent ELF magic
ro: număr magic ELF independent de arhitectură nevalid

en: Print infomation useful for GDB debugging
ro: Imprimă informații utile pentru depanarea GDB

en: invalid memory address (0x%s > 0x%s)
ro: adresă de memorie nevalidă (0x%s > 0x%s)

en: prohibited by secure boot policy
ro: interzis de politica de pornire securizată

en: shim_lock protocol not found
ro: protocolul shim_lock nu a fost găsit

en: bad shim signature
ro: semnătură shim greșită

en: NULL pointer passed for shnum
ro: indicator NULL pasat pentru shnum

en: NULL pointer passed for elf header
ro: indicator NULL pasat pentru antetul elf

en: invalid section header table offset in e_shoff
ro: decalaj nevalid al tabelului de antet de secțiune în e_shoff

en: invalid number of section header table entries in sh_size: %
ro: număr nevalid de intrări în tabelul de antet de secțiune în sh_size: %

en: invalid number of section header table entries in e_shnum: %
ro: număr nevalid de intrări în tabelul de antet de secțiune în e_shnum: %

en: NULL pointer passed for shstrndx
ro: indicator NULL pasat pentru shstrndx

en: invalid section header table index in sh_link: %d
ro: index nevalid al tabelului de antet de secțiune în sh_link: %d

en: invalid section header table index in e_shstrndx: %d
ro: index nevalid al tabelului de antet de secțiune în e_shstrndx: %d

en: NULL pointer passed for phnum
ro: indicator NULL pasat pentru phnum

en: invalid number of program header table entries in sh_info: %d
ro: număr nevalid de intrări în tabelul de antet al programului în sh_info: %d

en: invalid number of program header table entries in e_phnum: %d
ro: număr nevalid de intrări în tabelul de antet al programului în e_phnum: %d

note: TRANSLATORS: it refers to the lack of free slots.
en: device count exceeds limit
ro: numărul de dispozitive depășește limita

en: cannot write to `%s': %s
ro: nu se poate scrie în „%s”: %s

note: TRANSLATORS: Only one entry is ignored. However the suggestion is to correct/delete the whole file. device.map is a file indicating which devices are available at boot time. Fedora populated it with entries like (hd0,1) /dev/sda1 which would mean that every partition is a separate disk for BIOS. Suc
en: the device.map entry `%s' is invalid. Ignoring it. Please correct or delete your device.map
ro: intrarea „%s”, din fișierul device.map, nu este validă. Va fi ignorată. Corectați sau ștergeți fișierul device.map

note: TRANSLATORS: device.map is a filename. Not to be translated. device.map specifies disk correspondance overrides. Previously one could create any kind of device name with this. Due to some problems we decided to limit it to just a handful possibilities.
en: the drive name `%s' in device.map is incorrect. Using %s instead. Please use the form [hfc]d[0-9]* (E.g. `hd0' or `cd')
ro: numele unității „%s” din device.map este incorect. Se folosește în schimb «%s». Utilizați nomenclatura [hfc]d[0-9]* (de exemplu, „hd0” sau „cd”), pentru a crea intrări valide în device.map

en: can't open `%s': %s
ro: nu se poate deschide „%s”: %s

en: DEVICE_NAME
ro: NUME_DISPOZITIV

en: Set root device.
ro: Definește dispozitivul rădăcină.

note: TRANSLATORS: There are many devices in device map.
en: use FILE as the device map [default=%s]
ro: utilizează FIȘIERUL ca hartă de dispozitive [implicit=%s

note: TRANSLATORS: There are many devices in device map.
en: use FILE as memdisk
ro: utilizează FIȘIERUL ca o imagine de disc de memorie

en: use GRUB files in the directory DIR [default=%s]
ro: utilizează fișierele GRUB din directorul DIRECTOR [implicit=%s]

en: print verbose messages.
ro: afișează mesaje detaliate.

en: SECS
ro: SECUNDE

en: wait until a debugger will attach
ro: așteaptă până când se atașează un depanator

en: use kexec to boot Linux kernels via systemctl (pass twice to enable dangerous fallback to non-systemctl).
ro: utilizează «kexec» pentru a porni nucleele Linux prin systemctl ( trece de două ori pentru a activa revenirea periculoasă la non-systemctl).

en: Unknown extra argument `%s'.
ro: Argument extra necunoscut „%s”.

en: GRUB emulator.
ro: Emulator de GRUB.

en: Error in parsing command line arguments
ro: Eroare în analizarea argumentelor liniei de comandă

note: TRANSLATORS: In this case GRUB tells user what he has to do.
en: Run `gdb %s %d', and set ARGS.HOLD to zero.
ro: Executați «gdb %s %d», și puneți ARGS.HOLD la zero.

en: %s: warning:
ro: %s: avertisment:

en: %s: info:
ro: %s: informații:

en: %s: error:
ro: %s: eroare:

en: file `%s' is too big
ro: fișierul „%s” este prea mare

en: unknown filesystem
ro: sistem de fișiere necunoscut

en: Shutdown failed
ro: Oprire eșuată

en: Exit failed
ro: Ieșire eșuată

en: string too long
ro: șir prea lung

en: Discarding improperly nested partition (%s,%s,%s%d)
ro: Se înlătură partiția adăugată necorespunzător (%s,%s,%s%d)

en: Unknown command `%s'.
ro: Comandă necunoscută «%s».

en: verification requested but nobody cares: %s
ro: a fost solicitată verificarea, dar rezultatele nu sunt procesate: %s

en: big file signature isn't implemented yet
ro: suportul pentru semnăturile de fișiere mari nu este încă implementat

en: Display this help and exit.
ro: Afișează acest mesaj de ajutor și iese.

en: Display the usage of this command and exit.
ro: Afișează modul de utilizare al acestei comenzi și iese.

en: missing mandatory option for `%s'
ro: lipsește opțiunea obligatorie pentru „%s”

en: the argument `%s' requires an integer
ro: argumentul „%s” necesită un număr întreg

en: a value was assigned to the argument `%s' while it doesn't require an argument
ro: o valoare a fost atribuită argumentului „%s” în timp ce acesta nu necesită o valoare

en: Print backtrace.
ro: Afișează datele de urmărire inversă a apelurilor.

en: Sunday
ro: Duminică

en: Monday
ro: Luni

en: Tuesday
ro: Marţi

en: Wednesday
ro: Miercuri

en: Thursday
ro: Joi

en: Friday
ro: Vineri

en: Saturday
ro: Sâmbătă

en: GRUB doesn't know how to halt this machine yet!
ro: GRUB nu știe încă cum să oprească această mașină!

en: output parameters are not set
ro: parametrii de ieșire nu sunt definiți

en: expected escaped character
ro: se aștepta un caracter eludat

en: unicode sequence too short
ro: secvență unicode prea scurtă

en: unicode sequence with invalid character '%c'
ro: secvență unicode cu caracter nevalid „%c”

en: unrecognized escaped character '%c'
ro: caracter eludat nerecunoscut „%c”

en: Default server is ${net_default_server}
ro: Serverul implicit este ${net_default_server}

en: invalid color specification `%s'
ro: specificație de culoare nevalidă „%s”

en: Reboot failed
ro: Reinițiere eșuată

en: [LENGTH]
ro: [LUNGIME]

en: Hexdump random data.
ro: Generează date hexazecimale aleatorii.

en: device tree must be supplied (see `devicetree' command)
ro: arborele de dispozitive trebuie să fie furnizat (consultați comanda «devicetree»)

en: invalid zImage
ro: zImage nevalidă

en: invalid device tree
ro: arbore de dispozitive nevalid

en: Load Linux.
ro: Încarcă Linux.

en: Load initrd.
ro: Încarcă memoria inițială a discului (initrd)

note: TRANSLATORS: DTB stands for device tree blob.
en: Load DTB file.
ro: Se încărcă un fișier DTB (arbore de dispozitive în format binar).

en: failed to get FDT
ro: obținerea FDT a eșuat

en: you need to load the Xen Hypervisor first
ro: trebuie să încărcați mai întâi Hipervizorul Xen

en: Load a xen hypervisor.
ro: Se încarcă un hipervizor xen.

en: Load a xen module.
ro: Se încarcă un modul xen.

en: [OPTS]
ro: [OPȚIUNI]

note: TRANSLATORS: This command is used on EFI to switch to BIOS mode and boot the OS requiring BIOS.
en: Boot BIOS-based system.
ro: Inițializează un sistem bazat pe BIOS.

en: Load another boot loader.
ro: Se încarcă un alt încărcător de pornire.

en: plain image kernel not supported - rebuild with CONFIG_(U)EFI_STUB enabled
ro: imaginea obișnuită a nucleului nu este acceptată - reconstruiți nucleul cu opțiunea CONFIG_(U)EFI_STUB activată

en: failed to install protocols
ro: nu s-a reușit instalarea protocoalelor

en: error trying to perform kexec load operation
ro: eroare la încercarea de a efectua operația de încărcare «kexec»

en: use '
ro: utilizați '

en: error trying to perform 'systemctl kexec': %d
ro: eroare la încercarea de a executa «systemctl kexec»: %d

en: error trying to directly perform 'kexec -ex': %d
ro: eroare la încercarea de a executa direct «kexec -ex»: %d

en: cannot find kernel file %s
ro: nu se poate găsi fișierul de nucleu %s

en: Cannot find initrd file %s
ro: Nu se poate găsi fișierul initrd „%s”

en: Display output on all consoles.
ro: Afișează ieșirea pe toate consolele.

en: Use serial console.
ro: Utilizează consola serială.

en: Ask for file name to reboot from.
ro: Întreabă după numele fișierului pentru a reporni de la el.

en: Use CD-ROM as root.
ro: Utilizează CD-ROM-ul ca rădăcină (de fișiere).

en: Invoke user configuration routing.
ro: Invocă configurarea de rutare a utilizatorului.

en: Enter in KDB on boot.
ro: Intră în KDB la pornire.

en: Use GDB remote debugger instead of DDB.
ro: Utilizează depanatorul de la distanță GDB în loc de DDB.

en: Disable all boot output.
ro: Dezactivează afișarea tuturor mesajelor în timpul inițializării.

en: Wait for keypress after every line of output.
ro: Așteaptă o apăsare de tastă după afișarea fiecărei linii.

en: Use compiled-in root device.
ro: Utilizează dispozitivul rădăcină specificat la compilare.

en: Boot into single mode.
ro: Pornește în modul de utilizator unic (single).

en: Boot with verbose messages.
ro: Pornește cu mesaje informative detaliate.

en: Don't reboot, just halt.
ro: Nu repornește, oprește doar.

en: Change configured devices.
ro: Modifică dispozitivele configurate.

note: TRANSLATORS: "com" is static and not to be translated. It refers to serial ports e.g. com1.
en: comUNIT[,SPEED]
ro: comNUMĂR[,VITEZA]

en: Disable SMP.
ro: Dezactivează SMP.

en: Disable ACPI.
ro: Dezactivează ACPI.

en: Don't display boot diagnostic messages.
ro: Nu afișează mesajele de diagnosticare a inițializării.

en: Boot with debug messages.
ro: Pornește cu mesaje de depanare.

en: Suppress normal output (warnings remain).
ro: Suprimă ieșirea normală (avertismentele rămân).

note: TRANSLATORS: "com" is static and not to be translated. It refers to serial ports e.g. com1.
en: [ADDR|comUNIT][,SPEED]
ro: [ADRESA|comNUMĂR][,VITEZA]

en: name
ro: nume

en: addr
ro: adresa

en: size
ro: dimensiune

en: Booting in blind mode
ro: Se pornește în modul orb

en: Load kernel of FreeBSD.
ro: Încarcă nucleul FreeBSD.

en: Load kernel of OpenBSD.
ro: Încarcă nucleul OpenBSD.

en: Load kernel of NetBSD.
ro: Încarcă nucleul NetBSD.

en: Load FreeBSD env.
ro: Încarcă un mediu FreeBSD.

en: Load FreeBSD kernel module.
ro: Încarcă un modul al nucleului FreeBSD.

en: Load NetBSD kernel module.
ro: Încarcă un modul al nucleului NetBSD.

en: Load NetBSD kernel module (ELF).
ro: Încarcă un modul al nucleului NetBSD (ELF).

en: Load FreeBSD kernel module (ELF).
ro: Încarcă un modul al nucleului FreeBSD (ELF).

note: TRANSLATORS: ramdisk isn't identifier, it can be translated.
en: Load kOpenBSD ramdisk.
ro: Încarcă discul de memorie kOpenBSD.

note: TRANSLATORS: "payload" is a term used by coreboot and must be translated in sync with coreboot. If unsure, let it untranslated.
en: Load another coreboot payload
ro: Se încarcă o altă sarcină utilă a coreboot

en: Legacy `ask' parameter no longer supported.
ro: Parametrul de GRUB1 „ask”, nu mai este acceptat.

en: %s is deprecated. Use set gfxpayload=%s before linux command instead.
ro: %s este depreciat. Utilizați în schimb «set gfxpayload=%s» înainte de comanda linux..

note: TRANSLATORS: "x" has to be entered in, like an identifier, so please don't use better Unicode codepoints.
en: %s is deprecated. VGA mode %d isn't recognized. Use set gfxpayload=WIDTHxHEIGHT[xDEPTH] before linux command instead.
ro: %s este depreciat. Modul VGA %d nu este recunoscut. Utilizați în schimb «set gfxpayload=LĂȚIMExÎNĂLȚIME[xPROFUNDITATE] înainte de comanda linux.

en: the size of initrd is bigger than addr_max
ro: dimensiunea initrd este mai mare decât addr_max

en: [--force|--bpb] FILE
ro: [--force|--bpb] FIȘIER

en: the size of `%s' is too large
ro: dimensiunea de „%s” este prea mare

en: Load FreeDOS kernel.sys.
ro: Încarcă fișierul kernel.sys de FreeDOS.

en: Load NTLDR or BootMGR.
ro: Încarcă NTLDR sau BootMGR.

note: TRANSLATORS: it's about guessing which GRUB disk is which Plan9 disk. If your language has no word "mapping" you can use another word which means that the GRUBDEVICE and PLAN9DEVICE are actually the same device, just named differently in OS and GRUB.
en: Override guessed mapping of Plan9 devices.
ro: Suprascrie amplasarea ghicită a dispozitivelor Plan9.

en: GRUBDEVICE=PLAN9DEVICE
ro: DISPOZITIV_GRUB=DISPOZITIV_PLAN9

en: KERNEL ARGS
ro: NUCLEU ARGUMENTE

en: Load Plan9 kernel.
ro: Încarcă nucleul de Plan9.

en: Load a PXE image.
ro: Încarcă o imagine PXE.

en: Load Truecrypt ISO.
ro: Încarcă o imagine ISO Truecrypt.

en: initrd already loaded
ro: memoria inițială a discului (initrd) este deja încărcată

en: Load module.
ro: Încarcă un modul.

en: Press any key to launch xnu
ro: Apăsați orice tastă pentru a lansa xnu

note: TRANSLATORS: `device-properties' is a variable name, not a program.
en: Load `device-properties' dump.
ro: Încarcă valoarea stocată a variabilei „device-properties”.

en: Could not locate FPSWA driver
ro: Nu s-a putut localiza controlorul FPSWA

en: FPSWA protocol wasn't able to find the interface
ro: Protocolul FPSWA nu a reușit să găsească interfața

en: No FPSWA found
ro: Nu s-a găsit FPSWA

en: FPSWA revision: %x
ro: Revizuirea FPSWA: %x

en: FILE [ARGS...]
ro: FIȘIER [ARGUMENTE...]

en: Display FPSWA version.
ro: Afișează versiunea de FPSWA.

en: WARNING: no console will be available to OS
ro: AVERTISMENT: nici o consolă nu va fi disponibilă pentru sistemul de operare

en: Load a multiboot 2 kernel.
ro: Încarcă un nucleu „multiboot 2”.

en: Load a multiboot 2 module.
ro: Încarcă un modul „multiboot 2”.

en: Load a multiboot kernel.
ro: Încarcă un nucleu „multiboot”.

en: Load a multiboot module.
ro: Încarcă un modul „multiboot”.

en: memory being set is larger than allocated memory
ro: memoria care se stabilește este mai mare decât memoria alocată

en: ELF section header region is larger than the file size
ro: regiunea antetului secțiunii ELF este mai mare decât dimensiunea fișierului

en: missing p-list filename
ro: lipsește numele fișierului p-list

en: Background image mode.
ro: Modul imaginii de fundal.

note: TRANSLATORS: This refers to background image mode (stretched or in left-top corner). Note that GRUB will accept only original keywords stretch and normal, not the translated ones. So please put both in translation e.g. stretch(=%STRETCH%)|normal(=%NORMAL%). The percents mark the translated version. 
en: stretch|normal
ro: stretch(întinsă)|normal(normală, din colțul superior din stânga)

en: Load XNU image.
ro: Încarcă o imagine XNU.

en: Load 64-bit XNU image.
ro: Încarcă o imagine XNU de 64-biți.

en: Load XNU extension package.
ro: Încarcă pachetul cu extensie XNU.

en: Load XNU extension.
ro: Încarcă o extensie XNU.

note: TRANSLATORS: OSBundleRequired is a variable name in xnu extensions manifests. It behaves mostly like GNU/Linux runlevels.
en: DIRECTORY [OSBundleRequired]
ro: DIRECTOR [OSBundleRequired]

note: TRANSLATORS: There are many extensions in extension directory.
en: Load XNU extension directory.
ro: Încarcă directorul de extensii XNU.

note: TRANSLATORS: ramdisk here isn't identifier. It can be translated.
en: Load XNU ramdisk. It will be available in OS as md0.
ro: Încarcă un disc de memorie XNU. Acesta va fi disponibil în sistemul operațional ca „md0”.

en: Load a splash image for XNU.
ro: Încarcă o imagine animată (splash) pentru XNU.

en: Load an image of hibernated XNU.
ro: Încarcă o imagine de XNU hibernată.

en: ADDR1,MASK1[,ADDR2,MASK2[,...]]
ro: ADRESA1,MASCA1[,ADRESA2,MASCA2[,...]]

en: Declare memory regions as faulty (badram).
ro: Declară regiuni de memorie ca defectuoase (badram).

en: FROM[K|M|G] TO[K|M|G]
ro: DE_LA[K|M|G] LA[K|M|G]

en: Remove any memory regions in specified range.
ro: Elimină toate regiunile de memorie din intervalul specificat.

en: four arguments expected
ro: patru argumente erau așteptate

en: unrecognised network interface `%s'
ro: interfață de rețea nerecunoscută „%s”

en: no DHCP info found
ro: nu au fost găsite informații DHCP

en: no DHCP options found
ro: nu au fost găsite opțiuni DHCP

en: invalid DHCP option code
ro: cod de opțiune DHCP nevalid

en: no DHCP option %u found
ro: nu a fost găsită opțiunea DHCP %u

en: unrecognised DHCP option format specification `%s'
ro: specificație de format de opțiune DHCP nerecunoscută „%s”

en: no network card found
ro: nu a fost găsită nicio placă de rețea

en: couldn't autoconfigure %s
ro: nu se poate autoconfigura %s

en: [CARD]
ro: [PLACA]

en: perform a bootp autoconfiguration
ro: efectuează o autoconfigurare bootp

en: perform a DHCP autoconfiguration
ro: efectuează o autoconfigurare DHCP

en: VAR INTERFACE NUMBER DESCRIPTION
ro: VARIABILĂ INTERFAȚĂ NUMĂR DESCRIERE

en: retrieve DHCP option and save it into VAR. If VAR is - then print the value.
ro: obține opțiunea DHCP și-o salvează în VARIABILA. Dacă VARIABILA este „-” se afișează valoarea acesteia.

en: no DNS servers configured
ro: niciun server DNS configurat

en: domain name component is too long
ro: componenta numelui de domeniu este prea lungă

en: no DNS record found
ro: nu a fost găsit nicio înregistrare DNS

en: no DNS reply received
ro: nu a fost primit niciun răspuns DNS

en: only ipv4
ro: doar ipv4

en: only ipv6
ro: doar ipv6

en: prefer ipv4
ro: preferă ipv4

en: prefer ipv6
ro: preferă ipv6

en: ADDRESS DNSSERVER
ro: ADRESĂ SERVER_DNS

en: Perform a DNS lookup
ro: Efectuează o căutare DNS

en: DNSSERVER
ro: SERVER_DNS

en: Add a DNS server
ro: Adaugă un server DNS

en: Remove a DNS server
ro: Elimină un server DNS

en: List DNS servers
ro: Listează serverele DNS

en: network protocol not available, can't send packet
ro: protocolul de rețea nu este disponibil, nu se pot trimite pachete

en: couldn't send network packet
ro: nu s-a putut trimite pachetul de date prin rețea

en: alloc-mem failed
ro: alloc-mem a eșuat

en: free-mem failed
ro: free-mem a eșuat

en: invalid HTTP header - LF without CR
ro: antet HTTP nevalid - LF (salt de linie) fără CR (retur de cărucior)

en: unsupported HTTP response
ro: răspuns HTTP neacceptat

note: TRANSLATORS: GRUB HTTP code is pretty young. So even perfectly valid answers like 403 will trigger this very generic message.
en: unsupported HTTP error %d: %s
ro: mesaj de eroare HTTP neacceptat %d: %s

en: time out opening `%s'
ro: s-a depășit timpul de deschidere „%s”

en: timeout: could not resolve hardware address
ro: timpul de așteptare depășit: nu a putut fi rezolvată adresa hardware

en: unresolvable address %s
ro: adresă %s nerezolvabilă

en: unrecognised network address `%s'
ro: adresa de rețea „%s” nerecunoscută

en: destination unreachable
ro: destinație inaccesibilă

note: TRANSLATORS: route loop is a condition when e.g. to contact server A you need to go through B and to contact B you need to go through A.
en: route loop detected
ro: rută ciclică detectată

en: address not found
ro: adresa nu a fost găsită

en: you can't delete this address
ro: nu puteți șterge această adresă

en: Unsupported hw address type %d
ro: Tip de adresă hardware neacceptat %d

en: Unsupported address type %d
ro: Tip de adresă neacceptat %d

en: three arguments expected
ro: trei argumente erau așteptate

en: card not found
ro: nu s-a găsit placa

en: non-numeric or invalid number `%s'
ro: număr nevalid sau nenumeric „%s”

en: vlan id `%s' not in the valid range of 0-4094
ro: ID-ul vlan „%s” nu se află în intervalul valid 0-4094

en: network interface not found
ro: interfața de rețea nu a fost găsită

note: TRANSLATORS: it refers to the network address.
en: temporary
ro: temporară

en: Unknown address type %d
ro: Tip de adresă necunoscut %d

en: no server is specified
ro: nu este specificat niciun server

en: mismatched [ in address
ro: fără corespondent „[” în adresă

en: bad port number
ro: număr de port incorect

en: timeout reading `%s'
ro: s-a depășit timpul de citire „%s”

note: TRANSLATORS: HWADDRESS stands for "hardware address".
en: SHORTNAME CARD ADDRESS [HWADDRESS]
ro: NUME_SCURT PLACA ADRESA [ADRESA_HARDWARE]

en: Add a network address.
ro: Adaugă o adresă de rețea.

en: [CARD [HWADDRESS]]
ro: [PLACA [ADRESA_HARDWARE]]

en: Perform an IPV6 autoconfiguration
ro: Efectuează o autoconfigurare IPV6

en: SHORTNAME
ro: NUME_SCURT

en: Delete a network address.
ro: Șterge o adresă de rețea.

note: TRANSLATORS: "gw" is a keyword.
en: SHORTNAME NET [INTERFACE| gw GATEWAY]
ro: NUME_SCURT REȚEA [INTERFAȚĂ| gw PORTAL_DE_LEGĂTURĂ]

en: Add a network route.
ro: Adaugă o rută de rețea.

en: Delete a network route.
ro: Șterge o rută de rețea.

en: SHORTNAME VLANID
ro: NUME_SCURT ID_VLAN

en: Set an interface's vlan id.
ro: Stabilește ID-ul vlan al unei interfețe.

en: list network routes
ro: afișează lista rutelor de rețea

en: list network cards
ro: afișează lista plăcilor de rețea

en: list network addresses
ro: afișează lista adreselor de rețea

en: connection refused
ro: conexiune refuzată

en: connection timeout
ro: conexiunea a expirat

en: Enter username:
ro: Introduceți numele de utilizator:

en: [USERLIST]
ro: [LISTA_DE_UTILIZATORI]

en: Check whether user is in USERLIST.
ro: Verifică dacă utilizatorul se află în LISTA_DE_UTILIZATORI.

en: Possible commands are:
ro: Comenzile posibile sunt:

en: Possible devices are:
ro: Dispozitivele posibile sunt:

en: Possible files are:
ro: Fișierele posibile sunt:

en: Possible partitions are:
ro: Partițiile posibile sunt:

en: Possible arguments are:
ro: Argumentele posibile sunt:

note: TRANSLATORS: this message is used if none of above matches. This shouldn't happen but please use the general term for "thing" or "object".
en: Possible things are:
ro: Lucrurile posibile sunt:

en: Warning: syntax error (missing slash) in `%s'
ro: Avertisment: eroare de sintaxă (lipsește bara oblică inversă) în „%s”

en: Warning: invalid foreground color `%s'
ro: Avertisment: culoare de prim-plan nevalidă „%s”

en: Warning: invalid background color `%s'
ro: Avertisment: culoare de fundal nevalidă „%s”

en: ENVVAR [ENVVAR] ...
ro: VARIABILĂ_MEDIU [VARIABILĂ_MEDIU] ...

en: Export variables.
ro: Exportă variabilele.

en: module isn't loaded
ro: modulul nu este încărcat

en: GNU GRUB  version %s
ro: GNU GRUB  versiunea %s

en: ESC at any time exits.
ro: Puteți ieși în orice moment pulsând tasta «ESC».

en: Minimal BASH-like line editing is supported. For the first word, TAB lists possible command completions. Anywhere else TAB lists possible device or file completions. To enable less(1)-like paging, "set pager=1". %s
ro: Editarea bazică a liniei de comenzi în stilul BASH este posibilă.TAB, enumeră comenzile posibile pentru a completa primul cuvânt introdus. În orice altă parte, TAB afișează o listă cu posibilele completări ale dispozitivelor sau ale fișierelor. Pentru a activa paginarea less(1), „set pager=1”. %s

en: Clear the screen.
ro: Curăță ecranul.

en: Enter normal mode.
ro: Intră în modul normal.

en: Exit from normal mode.
ro: Ieșire din modul normal.

en: Press any key to continue...
ro: Apăsați orice tastă pentru a continua...

en: Booting `%s'
ro: Se inițializează „%s”

en: Falling back to `%s'
ro: Se trece la inițializarea intrării de rezervă „%s”

en: Failed to boot both default and fallback entries.
ro: Nu s-a putut pornii intrarea implicită, și nici cea de rezervă.

en: Booting a command list
ro: Se execută lista de comenzi

en: Minimum Emacs-like screen editing is supported. TAB lists completions. Press Ctrl-x or F10 to boot, Ctrl-c or F2 for a command-line or ESC to discard edits and return to the GRUB menu.
ro: Editarea bazică a ecranului în stilul Emacs, este posibilă. TAB afișează completările posibile. Apăsați Ctrl-x sau F10 pentru a inițializa sistemul, Ctrl-c sau F2 pentru o linie de comandă sau ESC pentru a renunța la modificări și a reveni la meniul GRUB.

en: Use the %C and %C keys to select which entry is highlighted.
ro: Utilizați tastele %C și %C pentru a selecta care intrare este evidențiată.

note: TRANSLATORS: that's the list of binary unit prefixes.
en: B
ro: o

en: KiB
ro: Kio

en: MiB
ro: Mio

en: GiB
ro: Gio

en: TiB
ro: Tio

en: PiB
ro: Pio

note: TRANSLATORS: that's the list of binary unit prefixes.
en: B/s
ro: o/s

en: KiB/s
ro: Kio/s

en: MiB/s
ro: Mio/s

en: GiB/s
ro: Gio/s

en: TiB/s
ro: Tio/s

en: PiB/s
ro: Pio/s

en: Partition %s:
ro: Partiția %s:

en: Device %s:
ro: Dispozitiv %s:

en: Filesystem cannot be accessed
ro: Sistemul de fișiere nu poate fi accesat

en: Filesystem type %s
ro: Tipul de sistem de fișiere %s

en: - Label `%s'
ro: - Eticheta „%s”

note: TRANSLATORS: Arguments are year, month, day, hour, minute, second, day of the week (translated).
en: - Last modification time %d-%02d-%02d %02d:%02d:%02d %s
ro: - Data ultimei modificări %7$s %3$02d.%2$02d.%1$d %4$02d:%5$02d:%6$02d

en: No known filesystem detected
ro: Nu a fost detectat niciun sistem de fișiere cunoscut

en:  - Partition start at %llu%sKiB
ro:  - Partiția începe la %llu%sKio

en:  - Sector size %uB
ro:  - Mărime sector %uo

en:  - Total size unknown
ro:  - Dimensiunea totală necunoscută

en:  - Total size %llu%sKiB
ro:  - Dimensiunea totală %llu%sKio

note: TRANSLATORS: Replace dot with appropriate decimal separator for your language.
en: .5
ro: ,5

note: TRANSLATORS: This has to fit on one line.  It's ok to include few words but don't write poems.
en: --MORE--
ro: --MAI MULTE--

en: cannot open configuration file `%s': %s
ro: nu se poate deschide fișierul de configurare „%s”: %s

en: Success
ro: Succes

en: no compression is available for your platform
ro: nu este disponibilă nicio comprimare pentru platforma dumneavoastră

en: no IEEE1275 routines are available for your platform
ro: nu sunt disponibile rutine IEEE1275 pentru platforma dumneavoastră

en: no EFI routines are available for your platform
ro: nu sunt disponibile rutine EFI pentru platforma dumneavoastră

en: no SGI routines are available for your platform
ro: nu sunt disponibile rutine SGI pentru platforma dumneavoastră

note: TRANSLATORS: The OS itself may very well have a random number generator but GRUB doesn't know how to access it.
en: no random number generator is available for your OS
ro: nu se află disponibil niciun generator de numere aleatoare în sistemul dumneavoastră operațional pe care GRUB să-l poată accesa

en: Failed to create `device-mapper' tree
ro: Nu s-a putut crea arborele „device-mapper”

en: can't mount encrypted volume `%s': %s
ro: nu se poate monta volumul criptat „%s”: %s

en: cannot open grub disk `%s'
ro: nu se poate deschide discul grub „%s”

en: cannot get cryptodisk from source disk `%s'
ro: nu se poate obține «cryptodisk» de pe discul sursă „%s”

en: cannot get dm node name for grub dev `%s'
ro: nu se poate obține numele nodului «dm» pentru dispozitivul grub „%s”

en: can't create dm task DM_DEVICE_TABLE
ro: nu se poate crea sarcina «dm» DM_DEVICE_TABLE

en: can't set dm task name to `%s'
ro: nu se poate stabili numele sarcinii «dm» la „%s”

en: can't run dm task for `%s'
ro: nu se poate executa sarcina «dm» pentru „%s”

en: dm target of type `%s' is not `crypt'
ro: ținta «dm» de tip „%s” nu este „criptată” (crypt)

en: can't get cipher from dm-crypt parameters `%s'
ro: nu se poate obține cifrarea din parametrii dm-crypt „%s”

en: could not strndup cipher of length `%
ro: nu s-a putut strndup cifrul de lungime „%

en: can't get cipher mode from dm-crypt parameters `%s'
ro: nu se poate obține modul de criptare din parametrii dm-crypt „%s”

en: could not strndup cipher_mode of length `%
ro: nu s-a putut strndup cipher_mode de lungimea „%

en: can't set cipher of cryptodisk `%s' to `%s' with mode `%s'
ro: nu se poate configura cifrul de pe cryptodisk „%s” la „%s” cu modul „%s”

en: can't lookup hash sha256 by name
ro: nu se poate căuta suma de control „sha256” după nume

note: TRANSLATORS: geom is the name of (k)FreeBSD device framework. Usually left untranslated.
en: couldn't open geom
ro: nu s-a putut deschide „geom”

en: couldn't find geli consumer
ro: nu s-a putut găsi clientul „geli”

en: couldn't retrieve geli UUID
ro: nu s-a putut obține UUID-ul de „geli”

note: TRANSLATORS: geom is the name of (k)FreeBSD device framework. Usually left untranslated. "part" is the identifier of one of its classes.
en: couldn't find geom `part' class
ro: nu s-a putut găsi clasa „part” de „geom”

en: unaligned device size
ro: dimensiunea dispozitivului nealiniată

en: attempting to read the core image `%s' from GRUB
ro: se încearcă citirea imaginii de bază „%s”, de către GRUB

en: attempting to read the core image `%s' from GRUB again
ro: se încearcă din nou citirea imaginii de bază „%s”, de către GRUB

en: cannot read `%s' correctly
ro: nu se poate citii „%s” corect

en: failed to read the sectors of the core image
ro: nu s-a reușit să se citească sectoarele imaginii de bază

note: TRANSLATORS: On GNU/Hurd, a "translator" is similar to a filesystem mount, but handled by a userland daemon, whose invocation command line is being fetched here.  First %s is the file being looked at (for which we are fetching the "translator" command line), second %s is the error message.
en: cannot get translator command line for path `%s': %s
ro: nu s-a putut obține linia de comandă a traducătorului pentru ruta fișierului „%s”: %s

en: translator command line is empty for path `%s'
ro: linia de comandă a traducătorului este goală pentru ruta fișierului „%s”

note: TRANSLATORS: we expect to get something like /hurd/foobar --option1 --option2=baz /dev/something
en: translator `%s' for path `%s' has several non-option words, at least `%s' and `%s'
ro: traducătorul „%s” pentru ruta „%s” are mai multe opțiuni fără argumente, cel puțin „%s” și „%s”

note: TRANSLATORS: we expect to get something like /hurd/foobar --option1 --option2=baz /dev/something
en: translator `%s' for path `%s' is given only options, cannot find device part
ro: traducătorului „%s” pentru ruta „%s” i s-au dat doar opțiuni, fără niciun argument de dispozitiv (/dev/vreun_dispozitiv)

en: Storage information for `%s' does not include type
ro: Informațiile de stocare pentru „%s” nu includ tipul

en: `%s' is not a local disk
ro: „%s” nu este un disc local

en: Storage information for `%s' indicates neither a plain partition nor a plain disk
ro: Informațiile de stocare pentru „%s” nu indică nici o partiție obișnuită, nici un disc obișnuit

en: can't retrieve blocklists: %s
ro: nu se pot obține listele de blocuri: %s

en: blocksize is not divisible by 512
ro: dimensiunea blocului nu este divizibilă cu 512

en: invalid zero blocksize
ro: dimensiune „zero” de bloc, nevalidă

en: can't retrieve blocklists
ro: nu se pot obține listele de blocuri

en: ioctl RAID_VERSION error: %s
ro: eroare în ioctl RAID_VERSION: %s

en: unsupported RAID version: %d.%d
ro: versiune RAID neacceptată: %d.%d

en: ioctl GET_ARRAY_INFO error: %s
ro: eroare în ioctl GET_ARRAY_INFO: %s

en: ioctl GET_DISK_INFO error: %s
ro: eroare în ioctl GET_DISK_INFO: %s

en: Unable to open stream from %s: %s
ro: Nu se poate deschide fluxul de la %s: %s

en: unknown kind of RAID device `%s'
ro: tip necunoscut de dispozitiv RAID „%s”

en: `obppath' not found in parent dirs of `%s', no IEEE1275 name discovery
ro: „obppath” nu a fost găsit în directoarele părinte ale lui „%s”, nu a fost descoperit niciun nume IEEE1275

en: failed to get canonical path of `%s'
ro: nu s-a putut obține ruta canonică a lui „%s”

en: unknown device type %s
ro: tip necunoscut de dispozitiv %s

en: Usage: %s DEVICE
ro: Utilizare: %s DISPOZITIV

en: Unable to fork: %s
ro: Nu s-a putut bifurca procesul: %s

en: Unable to create pipe: %s
ro: Nu s-a putut crea conducta: %s

en: cannot save the original directory
ro: nu se poate salva directorul original

en: cannot restore the original directory
ro: nu se poate restabili directorul original

note: TRANSLATORS: "stat" comes from the name of POSIX function.
en: cannot stat `%s': %s
ro: nu se poate obține starea lui „%s”: %s

en: cannot make temporary file: %s
ro: nu s-a putut crea fișierul temporar: %s

en: cannot make temporary directory: %s
ro: nu s-a putut crea directorul temporar: %s

en: couldn't find IEEE1275 device path for %s.
    You will have to set `boot-device' variable manually
ro: nu s-a putut găsi ruta dispozitivului IEEE1275 pentru %s.
    Va trebui să definiți manual variabila „boot-device”

note: TRANSLATORS: This message is shown when required executable `%s' isn't found.
en: %s: not found
ro: %s: nu a fost găsit

en: `nvsetenv' failed. 
    You will have to set `boot-device' variable manually.  At the IEEE1275 prompt, type:
      %s
ro: „nvsetenv” a eșuat.
    Va trebui să definiți manual variabila „boot-device”.  În câmpul de solicitare a lui IEEE1275, tastați:
      %s

en: You will have to set `SystemPartition' and `OSLoader' manually.
ro: Va trebui să definiți manual „SystemPartition” și „OSLoader”.

note: TRANSLATORS: canonical pathname is the complete one e.g. /etc/fstab. It has to contain `/' normally, if it doesn't we're in trouble and throw this error.
en: no `/' in canonical filename
ro: niciun caracter «/» nu este prezent în numele canonic al fișierului

en: cygwin_conv_path() failed
ro: funcția cygwin_conv_path() a eșuat

en: couldn't retrieve random data
ro: nu s-au putut obține date aleatorii

en: Insufficient privileges to access firmware, assuming BIOS
ro: Privilegii insuficiente pentru a accesa firmware-ul, se presupune BIOS

en: no EFI routines are available when running in BIOS mode
ro: nu sunt disponibile rutine EFI atunci când se rulează în modul BIOS

en: unexpected EFI error
ro: eroare EFI neașteptată

en: Couldn't find a free BootNNNN slot
ro: Nu s-a putut găsi un slot BootNNNN liber

en: this GPT partition label contains no BIOS Boot Partition; embedding won't be possible
ro: acest tabel de partiții GPT nu conține partiția de pornire din BIOS; încorporarea nu va fi posibilă

en: your BIOS Boot Partition is too small; embedding won't be possible
ro: partiția dumneavoastră de pornire din BIOS este prea mică; încorporarea nu va fi posibilă

note: TRANSLATORS: MBR gap and boot track is the same thing and is the space between MBR and first partitition. If your language translates well only "boot track", you can just use it everywhere. Next two messages are about RAID controllers/software bugs which GRUB has to live with. Please spread the mess
en: Sector %llu is already in use by raid controller `%s'; avoiding it.  Please ask the manufacturer not to store data in MBR gap
ro: Sectorul %llu este deja folosit de controlorul raid „%s”; evitând-ul.  Solicitați producătorului să nu stocheze date în pista de pornire

en: Sector %llu is already in use by the program `%s'; avoiding it.  This software may cause boot or other problems in future.  Please ask its authors not to store data in the boot track
ro: Sectorul %llu este deja folosit de programul „%s”; evitând-ul.  Acest software poate provoca probleme de pornire sau alte probleme în viitor.  Solicitați autorilor să nu stocheze date în pista de pornire

en: other software is using the embedding area, and there is not enough room for core.img.  Such software is often trying to store data in a way that avoids detection.  We recommend you investigate
ro: alt software utilizează zona de încorporare și nu există suficient spațiu pentru core.img.  Acest software încearcă adesea să stocheze datele într-un mod care evită detectarea.  Se recomandă să investigați acest lucru

en: this msdos-style partition label has no post-MBR gap; embedding won't be possible
ro: acest tabel de partiții în stil MSDOS nu are spațiu după pista de pornire; încorporarea nu va fi posibilă

en: your embedding area is unusually small.  core.img won't fit in it.
ro: zona de încorporare este neobișnuit de mică.  core.img nu va încăpea în ea.

en: Make partition active
ro: Marchează partiția ca activă

en: not a primary partition
ro: nu este o partiție primară

en: Partition %d is active now.
ro: Partiția %d este activă acum.

en: Cleared active flag on %d.
ro: Șterge fanionul „activă” al partiției %d.

en: Change partition type
ro: Schimbă tipul partiției

en: Set `hidden' flag in partition type
ro: Activează fanionul „ascunsă” în tipul de partiție

en: the partition type 0x%x isn't valid
ro: tipul de partiție 0x%x nu este valid

note: TRANSLATORS: In this case we're actually writing to the disk and actively modifying partition type rather than just defining it.
en: Setting partition type to 0x%x
ro: Se stabilește tipul partiției la 0x%x

note: TRANSLATORS: 0 is a quantifier. "break" (similar to bash) can be used e.g. to break 3 loops at once. But asking it to break 0 loops makes no sense.
en: can't break 0 loops
ro: nu se pot întrerupe 0 bucle

note: TRANSLATORS: It's about not being inside a function. "return" can be used only in a function and this error occurs if it's used anywhere else.
en: not in function body
ro: nu în corpul funcției

en: invalid variable name `%s'
ro: nume de variabilă nevalid „%s”

en: cannot allocate command buffer
ro: nu s-a putut aloca memorie tampon pentru comandă

en: attempt to redefine a function being executed
ro: încercare de a redefini funcția în curs de execuție

en: unexpected end of file
ro: final neașteptat de fișier

en: [NUM]
ro: [NUMĂR]

en: Exit from loops
ro: Ieșire din bucle

en: Continue loops
ro: Continuă buclele

note: TRANSLATORS: Positional arguments are arguments $0, $1, $2, ...
en: Shift positional parameters.
ro: Schimbă parametrii poziționali.

en: [VALUE]...
ro: [VALOARE]...

en: Set positional parameters.
ro: Definește parametrii poziționali.

note: TRANSLATORS: It's a command description and "Return" is a verb, not a noun. The command in question is "return" and has exactly the same semanics as bash equivalent.
en: Return from a function.
ro: Returnarea de la o funcție (rezultatul dat de executarea unei funcții).

en: [-m (stretch|normal)] FILE
ro: [-m stretch(întinsă)|normal(normală, din colțul superior din stânga)] FIȘIER

en: Load background image for active terminal.
ro: Încărcă imaginea de fundal pentru terminalul activ.

en: COLOR
ro: CULOARE

en: Set background color for active terminal.
ro: Stabilește culoarea de fundal pentru terminalul activ.

en: Show CBMEM console content.
ro: Afișează conținutul consolei CBMEM.

en: Set the serial unit.
ro: Stabilește unitatea serie.

en: Set the serial port address.
ro: Stabilește adresa portului serial.

en: Set the serial port speed.
ro: Stabilește viteza portului serial.

en: Set the serial port word length.
ro: Stabilește lungimea cuvântului pentru portul serial.

en: Set the serial port parity.
ro: Stabilește paritatea portului serial.

en: Set the serial port stop bits.
ro: Stabilește biții de oprire a portului serial.

en: Set the base frequency.
ro: Stabilește frecvența de bază.

en: Enable/disable RTS/CTS.
ro: Activează/dezactivează RTS/CTS.

en: incorrect MMIO address syntax
ro: sintaxă incorectă a adresei MMIO

en: incorrect MMIO access size
ro: dimensiune incorectă a accesului MMIO

en: serial port `%s' isn't found
ro: portul serial „%s” nu a fost găsit

en: unsupported serial port flow control
ro: control al fluxului portului serial neacceptat

en: [OPTIONS...]
ro: [OPȚIUNI...]

en: Configure serial port.
ro: Configurează portul serial.

en: unknown terminfo type `%s'
ro: tip de „terminfo” „%s” necunoscut

note: TRANSLATORS: visually ordered UTF-8 is a non-compliant encoding based on UTF-8 with right-to-left languages written in reverse. Used on some terminals. Normal UTF-8 is refered as "logically-ordered UTF-8" by opposition.
en: visually-ordered UTF-8
ro: UTF-8 ordonat vizual

en: Unknown encoding
ro: Codificare necunoscută

en: Current terminfo types:
ro: Tipuri actuale de „terminfo”:

en: Terminal is ASCII-only [default].
ro: Terminalul este numai ASCII [implicit].

en: Terminal is logical-ordered UTF-8.
ro: Terminalul este UTF-8 ordonat logic.

en: Terminal is visually-ordered UTF-8.
ro: Terminalul este UTF-8 ordonat vizual.

en: Terminal has specified geometry.
ro: Terminalul are o geometrie specificată.

note: TRANSLATORS: "x" has to be entered in, like an identifier, so please don't use better Unicode codepoints.
en: WIDTHxHEIGHT.
ro: LĂȚIMExÎNĂLȚIME.

en: incorrect terminal dimensions specification
ro: specificare incorectă a dimensiunilor terminalului

en: terminal %s isn't found or it's not handled by terminfo
ro: terminalul %s nu este găsit sau nu este gestionat de terminfo

en: [[-a|-u|-v] [-g WxH] [TERM] [TYPE]]
ro: [[-a|-u|-v] [-g LĂȚIMExÎNĂLȚIME] TERMINAL [TIP]]

en: Set terminfo type of TERM to TYPE.
ro: Stabilește tipul TERMINALului „terminfo” la TIP.

note: TRANSLATORS: this is the BLOCK-argument, not environment block.
en: Print and execute block argument.
ro: Afișează și execută blocul pasat ca argument.

note: TRANSLATORS: We're speaking about bitmap images like JPEG or PNG.
en: bitmap file `%s' is of unsupported format
ro: fișierul bitmap „%s” este de un format neacceptat

en:   VBE info:   version: %d.%d  OEM software rev: %d.%d
ro:   Informații VBE:   versiunea: %d.%d  revizuirea software-ului OEM: %d.%d

en:               total memory: %d KiB
ro:               memoria totală: %d Kio

en: no suitable video mode found
ro: nu s-a găsit niciun mod video potrivit

en: peek out of range
ro: accesul la memorie este în afara intervalului

en: access denied
ro: acces refuzat

en: MODULES
ro: MODULE

en: pre-load specified modules MODULES
ro: preîncarcă modulele MODULE specificate

en: embed a specific DTB
ro: încorporează un DTB specific

en: install only MODULES and their dependencies [default=all]
ro: instalează numai MODULEle și dependențele acestora [implicit=all (toate)]

en: THEMES
ro: TEME

en: install THEMES [default=%s]
ro: instalează TEME [implicită=%s]

en: FONTS
ro: FONTURI

en: install FONTS [default=%s]
ro: instalează FONTURI [implicit=%s]

en: LOCALES
ro: LOCALE

en: install only LOCALES [default=all]
ro: instalează numai LOCALES [implicit=all (toate)]

en: compress GRUB files [optional]
ro: comprimă fișierele de GRUB [opțional]

en: choose the compression to use for core image
ro: alege comprimarea de utilizat pentru imaginea de bază

note: TRANSLATORS: platform here isn't identifier. It can be translated.
en: use images and modules under DIR [default=%s/<platform>]
ro: utilizează imagini și module din directorul DIRECTOR [implicit=%s/<platforma>]

en: use translations under DIR [default=%s]
ro: utilizează traducerile din directorul DIRECTOR [implicit=%s]

en: use themes under DIR [default=%s]
ro: utilizează temele din directorul DIRECTOR [implicit=%s]

en: embed FILE as public key for signature checking
ro: încorporează FIȘIERUL drept cheie publică pentru verificarea semnăturii

en: SBAT metadata
ro: metadate SBAT

en: disable shim_lock verifier
ro: dezactivează verificarea shim_lock

en: cannot sync `%s': %s
ro: nu poate sincroniza „%s”: %s

en: cannot rename the file %s to %s
ro: nu se poate redenumi fișierul „%s” ca %s

en: disk does not exist, so falling back to partition device %s
ro: discul nu există, astfel încât se utilizează partiția de rezervă %s

en: Commands:
ro: Comenzi:

en: Create a blank environment block file.
ro: Creează un fișier bloc de mediu gol.

en: List the current variables.
ro: Afișează lista variabilelor curente.

note: TRANSLATORS: "set" is a keyword. It's a summary of "set" subcommand.
en: set [NAME=VALUE ...]
ro: set [NUME=VALOARE ...]

en: Set variables.
ro: Definește variabile.

note: TRANSLATORS: "unset" is a keyword. It's a summary of "unset" subcommand.
en: unset [NAME ...]
ro: unset [NUME ...]

en: Delete variables.
ro: Șterge variabile.

en: Options:
ro: Opțiuni:

en: You need to specify at least one command.
ro: Trebuie să specificați cel puțin o comandă.

en: FILENAME COMMAND
ro: NUME_FIȘIER COMANDĂ

en: Tool to edit environment block.
ro: Ustensilă pentru editarea blocului de mediu.

en: If FILENAME is `-', the default value %s is used.
    
    There is no `delete' command; if you want to delete the whole environment
    block, use `rm %s'.
ro: Dacă NUME_FIȘIER este „-”, valoarea implicită %s este utilizată.
    
    Nu există nici o comandă «delete»; dacă doriți să ștergeți întregul bloc
    de mediu, utilizați «rm %s».

en: cannot get file location `%s': %s
ro: nu se poate obține locația fișierului „%s”: %s

en: invalid environment block
ro: bloc de mediu nevalid

en: invalid parameter %s
ro: parametru %s nevalid

en: environment block too small
ro: bloc de mediu prea mic

en: disk read fails at offset %lld, length %lld
ro: citirea discului a eșuat la poziția %lld, lungimea %lld

en: invalid skip value %lld
ro: valoare de omitere %lld nevalidă

en: read error at offset %llu: %s
ro: eroare de citire la poziția %llu: %s

en: cannot open OS file `%s': %s
ro: nu se poate deschide fișierul „%s” al sistemului operațional: %s

en: cannot write to the stdout: %s
ro: nu se poate scrie la ieșirea standard: %s

en: compare fail at offset %llu
ro: a eșuat compararea la pozitia %llu

en: OS file %s open error: %s
ro: eroare de deschidere a fișierului %s al sistemului operațional: %s

en: `loopback' command fails: %s
ro: comanda «loopback» eșuează: %s

en: `cryptomount' command fails: %s
ro: comanda «cryptomount» eșuează: %s

en: couldn't retrieve UUID
ro: nu s-a putut obține UUID-ul

en: ls PATH
ro: ls RUTA

en: List files in PATH.
ro: Listează fișierele din RUTA.

en: cp FILE LOCAL
ro: cp FIȘIER LOCAL

en: Copy FILE to local file LOCAL.
ro: Copiază FIȘIERul în fișierul local LOCAL.

en: cat FILE
ro: cat FIȘIER

en: Copy FILE to standard output.
ro: Copiază FIȘIERul la ieșirea standard.

en: cmp FILE LOCAL
ro: cmp FIȘIER LOCAL

en: Compare FILE with local file LOCAL.
ro: Compară FIȘIERul cu fișierul local LOCAL.

en: hex FILE
ro: hex FIȘIER

en: Show contents of FILE in hex.
ro: Afișează conținutul FIȘIERULUI în hexazecimal.

en: crc FILE
ro: crc FIȘIER

en: Get crc32 checksum of FILE.
ro: Obține suma de control crc32 a FIȘIER-ului.

en: blocklist FILE
ro: blocklist FIȘIER

en: Display blocklist of FILE.
ro: Afișează lista de blocuri a unui FIȘIER.

en: xnu_uuid DEVICE
ro: xnu_uuid DISPOZITIV

en: Compute XNU UUID of the device.
ro: Calculează UUID-ul XNU al dispozitivului.

note: TRANSLATORS: bitmaps are images like e.g. in JPEG.
en: NUM
ro: NUMĂR

en: Skip N bytes from output file.
ro: Sare peste N octeți din fișierul de ieșire.

en: Handle N bytes in output file.
ro: Procesează N octeți în fișierul de ieșire.

en: Specify the number of input files.
ro: Specifică numărul de fișiere de intrare.

en: Set debug environment variable.
ro: Definește variabila de mediu pentru depanare.

en: Mount crypto devices.
ro: Montează dispozitivele cifrate.

note: TRANSLATORS: "prompt" is a keyword.
en: FILE|prompt
ro: FIȘIER|prompt

en: Load zfs crypto key.
ro: Încarcă cheia de criptare zfs.

en: Uncompress data.
ro: Decomprimă datele.

en: Invalid disk count.
ro: Număr incorect de discuri.

note: TRANSLATORS: disk count is optional but if it's there it must be before disk list. So please don't imply disk count as mandatory.
en: Disk count must precede disks list.
ro: Numărul de discuri trebuie să fie precedat de lista de discuri.

en: No command is specified.
ro: Nu este specificată nici-o comandă

en: Not enough parameters to command.
ro: Nu sunt suficienți parametri pentru comandă.

en: Invalid command %s.
ro: Comandă nevalidă %s.

en: IMAGE_PATH COMMANDS
ro: RUTA_LA_IMAGINE COMENZI

en: Debug tool for filesystem driver.
ro: Instrument de depanare pentru controlorul sistemului de fișiere.

en: set input filename for 32-bit part.
ro: stabilește numele fișierului de intrare pentru o partiție pe 32 de biți.

en: set input filename for 64-bit part.
ro: stabilește numele fișierului de intrare pentru o partiție pe 64 de biți.

en: set output filename. Default is STDOUT
ro: stabilește numele fișierului de ieșire. Implicit este STDOUT (ieșirea standard)

en: [OPTIONS]
ro: [OPȚIUNI]

en: Glue 32-bit and 64-bit binary into Apple universal one.
ro: Unește binarii pe 32 de biți și pe 64 biți într-un binar universal de Apple.

en: Missing input file
ro: Lipsește fișierul de intrare

en: cannot copy `%s' to `%s': %s
ro: nu se poate copia „%s” în „%s”: %s

en: can't compress `%s' to `%s'
ro: nu se poate comprima „%s” în „%s”

en: failed to make directory: '%s'
ro: nu s-a putut crea directorul: „%s”

en: cannot open directory `%s': %s
ro: nu se poate deschide directorul „%s”: %s

en: cannot backup `%s': %s
ro: nu se poate crea copia de rezervă „%s”: %s

en: cannot restore `%s': %s
ro: nu se poate restaura „%s”: %s

en: cannot delete `%s': %s
ro: nu se poate șterge „%s”: %s

en: grub-mkimage is compiled without XZ support
ro: grub-mkimage este compilat fără suport pentru XZ

en: Unknown compression format %s
ro: Format de comprimare necunoscut %s

en: Unrecognized compression `%s'
ro: Comprimare nerecunoscută „%s”

en: unknown target format %s
ro: format obiectiv_țintă %s, necunoscut

en: cannot find locale `%s'
ro: nu se poate găsi fișierul de traducere „%s”

en: %s doesn't exist. Please specify --target or --directory
ro: %s nu există. Specificați destinația cu „--target” ori „--directory”

en: invalid modinfo file `%s'
ro: fișier modinfo nevalid „%s”

en: Unknown platform `%s-%s'
ro: Platformă necunoscută „%s-%s”

en: More than one install device?
ro: Mai mult de un dispozitiv pentru instalare?

en: install GRUB images under the directory DIR/%s instead of the %s directory
ro: instalați imaginile de GRUB sub directorul DIRECTOR/%s în loc de sub directorul %s

en: TARGET
ro: OBIECTIV_ȚINTĂ

note: TRANSLATORS: "TARGET" as in "target platform".
en: install GRUB for TARGET platform [default=%s]; available targets: %s
ro: instalează GRUB pentru platforma OBIECTIV_ȚINTĂ [implicit =%s]; platforme-obiectiv disponibile: %s

note: TRANSLATORS: "may break" doesn't just mean that option wouldn't have any effect but that it will make the resulting install unbootable from HDD. TRANSLATORS: The potential breakage isn't limited to floppies but it's likely to make the install unbootable from HDD.
en: make the drive also bootable as floppy (default for fdX devices). May break on some BIOSes.
ro: face ca unitatea să fie inițializată precum o dischetă (implicit pentru dispozitivele fdX). Poate provoca defecțiuni în unele BIOS-uri.

en: delete device map if it already exists
ro: șterge harta de dispozitive dacă există deja

en: install even if problems are detected
ro: instalează chiar dacă sunt detectate probleme

en: use identifier file even if UUID is available
ro: utilizează fișierul de identificare chiar dacă UUID-ul este disponibil

en: disk module to use (biosdisk or native). This option is only available on BIOS target.
ro: modul de disc de utilizat (biosdisk sau nativ). Această opțiune este disponibilă numai în obiective_țintă cu BIOS.

en: don't update the `boot-device'/`Boot*' NVRAM variables. This option is only available on EFI and IEEE1275 targets.
ro: nu actualizează variabilele de la NVRAM „boot-device'/`Boot*”. Această opțiune este disponibilă numai pentru obiectivele_țintă EFI și IEEE1275.

en: do not probe for filesystems in DEVICE
ro: nu caută după sisteme de fișiere în DISPOZITIV

en: do not install bootsector
ro: nu instalează sectorul de pornire

en: Do not apply any reed-solomon codes when embedding core.img. This option is only available on x86 BIOS targets.
ro: Nu aplică niciun cod Reed–Solomon atunci când încorporați core.img. Această opțiune este disponibilă numai pentru obiectivele_țintă x86 cu BIOS.

en: the installation device is removable. This option is only available on EFI.
ro: dispozitivul de instalare este detașabil. Această opțiune este disponibilă numai pe EFI.

en: ID
ro: IDENTIFICATOR

en: the ID of bootloader. This option is only available on EFI and Macs.
ro: identificatorul încărcătorului de pornire. Această opțiune este disponibilă numai pentru EFI și Mac.

en: use DIR as the EFI System Partition root.
ro: utilizează DIRECTOR ca rădăcină a partiției sistemului EFI.

en: use DIR for PPC MAC install.
ro: utilizează DIRECTOR pentru instalarea de MAC PPC.

en: use FILE as font for label
ro: utilizează FIȘIER ca sursă de litere pentru etichetă

en: use COLOR for label
ro: utilizează CULOARE pentru etichetă

en: use COLOR for label background
ro: utilizează CULOARE pentru fundalul etichetei

en: use STRING as product version
ro: utilizează ȘIR_TEXT ca versiune a produsului

en: [OPTION] [INSTALL_DEVICE]
ro: [OPȚIUNE] [DISPOZITIV_INSTALARE]

en: Install GRUB on your drive.
ro: Instalează GRUB pe dispozitivul dumneavoastră.

en: INSTALL_DEVICE must be system device filename.
    %s copies GRUB images into %s.  On some platforms, it may also install GRUB into the boot sector.
ro: DISPOZITIV_INSTALARE trebuie să fie numele de fișier al dispozitivului din sistem.
    %s copiază imaginile de GRUB în %s.  Pe unele platforme, se poate instala GRUB în sectorul de pornire.

en: the drive %s is defined multiple times in the device map %s
ro: unitatea %s este definită de mai multe ori în harta de dispozitive %s

en: Unable to open %s: %s
ro: Nu se poate deschide %s: %s

en: Unable to determine your platform. Use --target.
ro: Nu se poate determina platforma dumneavoastră. Utilizați opțiunea „--target”.

en: Installing for %s platform.
ro: Instalând pentru platforma %s.

en: install device isn't specified
ro: nu s-a specificat dispozitivul de instalare

en: cannot find EFI directory
ro: nu se poate găsi directorul EFI

en: cannot find a device for %s (is /dev mounted?)
ro: nu se poate găsi un dispozitiv pentru %s (/dev este montat?)

en: cannot find a GRUB drive for %s.  Check your device.map
ro: nu se poate găsi o unitate de GRUB pentru %s.  Verificați fișierul device.map

en: %s doesn't look like an EFI partition, system may not boot
ro: %s nu arată ca o partiție EFI, este posibil ca sistemul să nu pornească

en: %s doesn't look like an EFI partition
ro: %s nu arată ca o partiție EFI

en: You've found a bug
ro: Ați găsit o eroare

en: filesystem on %s is neither HFS nor HFS+
ro: sistemul de fișiere de pe %s nu este nici HFS, nici HFS+

en: attempt to install to encrypted disk without cryptodisk enabled. Set `%s' in file `%s'
ro: încercați să instalați pe un disc criptat, fără să aveți „cryptodisk” activat. Configurați „%s” în fișierul „%s”

en: Can't create file: %s
ro: Nu se poate crea fișierul: %s

en: no hints available for your platform. Expect reduced performance
ro: nu există sugestii/indicii disponibile pentru platforma dumneavoastră. Așteptați-vă la o performanță redusă

note: TRANSLATORS: This is a prefix in the log to indicate that usually a command would be executed but due to an option was skipped.
en: NOT RUNNING:
ro: NU RULEAZĂ:

en: the chosen partition is not a PReP partition
ro: partiția aleasă nu este o partiție PReP

en: failed to copy Grub to the PReP partition
ro: nu s-a reușit să se copieze Grub în partiția PReP

en: the PReP partition is not empty. If you are sure you want to use it, run dd to clear it: `%s'
ro: partiția PReP nu este goală. Dacă sunteți sigur că doriți să o utilizați, rulați «dd» pentru a o șterge: „%s”

en: efibootmgr failed to register the boot entry: %s
ro: efibootmgr nu a reușit să înregistreze intrarea de pornire: %s

en: EFI bootloader id isn't specified.
ro: identificatorul încărcătorului de pornire EFI nu a fost specificat.

en: WARNING: no platform-specific install was performed
ro: AVERTISMENT: nu a fost efectuată nicio instalare specifică platformei

en: Installation finished. No error reported.
ro: Instalarea s-a terminat. Nu a fost raportată nicio eroare.

en: bless for x86-based macs
ro: «bless» pentru mac-urile bazate pe x86

en: bless for ppc-based macs
ro: «bless» pentru mac-urile bazate pe ppc

en: No path or device is specified.
ro: Nu este specificată nicio rută sau dispozitiv.

en: --ppc PATH|--x86 FILE
ro: --ppc RUTA|--x86 FIȘIER

en: Mac-style bless on HFS or HFS+
ro: «bless» în stilul Mac pe HFS sau HFS+

en: Usage: %s [INFILE [OUTFILE]]
ro: Utilizare: %s [FIȘIER_INTRARE [FIȘIER_IEȘIRE]]

en: Freetype Error %d loading glyph 0x%x for U+0x%x%s
ro: Eroare de Freetype %d încărcând simbolul 0x%x pentru U+0x%x%s

note: TRANSLATORS: These qualifiers are used for cursive typography, mainly Arabic. Note that the terms refer to the visual position and not logical order and if used in left-to-right script then leftmost is initial but with right-to-left script like Arabic rightmost is the initial.
en:  (medial)
ro:  (median)

en:  (leftmost)
ro:  (marginea stângă)

en:  (rightmost)
ro:  (marginea dreaptă)

en: Out of range substitution (%d, %u)
ro: Substituție în afara intervalului (%d, %u)

note: TRANSLATORS: "lookup" is taken directly from font specifications which are formulated as "Under condition X replace LOOKUP with SUBSTITUITION".  "
en: Out of range lookup: %d
ro: Căutarea este în afara intervalului: %d

en: Unsupported substitution type: %d
ro: Tip de substituție neacceptat: %d

en: Unsupported substitution specification: %u
ro: Specificație de substituție neacceptată: %u

note: TRANSLATORS: It refers to the range of characters in font.
en: invalid font range
ro: interval de caractere nevalid

en: Unsupported coverage specification: %u
ro: Specificație de acoperire neacceptată: %u

en: WARNING: unsupported font feature parameters: %x
ro: AVERTISMENT: parametrii caracteristicii fontului neacceptați: %x

en: save output in FILE [required]
ro: salvează ieșirea în FIȘIER [cerință necesară]

note: TRANSLATORS: some font files may have multiple faces (fonts). This option is used to chose among them, the first face being '0'. Rarely used.
en: select face index
ro: selectează indexul de la tipografie(indexul subfonturilor, 0 fiind primul font din serie)

en: FROM-TO[,FROM-TO]
ro: DE_LA-LA [,DE_LA-LA]

note: TRANSLATORS: It refers to the range of characters in font.
en: set font range
ro: stabilește intervalul de caractere din font

en: NAME
ro: NUME

note: TRANSLATORS: "family name" for font is just a generic name without suffix like "Bold".
en: set font family name
ro: stabilește stilul fontului (normal/regular, bold, italic/aldine, etc)

en: SIZE
ro: MĂRIME

en: set font size
ro: stabilește mărimea fontului

en: set font descent
ro: stabilește spațiul inferior dintre linii

en: set font ascent
ro: stabilește spațiul superior dintre linii

en: convert to bold font
ro: convertește la caractere aldine

en: force autohint
ro: forțează indiciile automate

en: disable hinting
ro: dezactivează indiciile

note: TRANSLATORS: some fonts contain bitmap rendering for some sizes. This option forces rerendering even if pre-rendered bitmap is available.
en: ignore bitmap strikes when loading
ro: ignoră avertismentele bitmap atunci când le încarcă

en: [OPTIONS] FONT_FILES
ro: [OPȚIUNI] FIȘIERE_FONT

en: Convert common font file formats into PF2
ro: Transformă formatele comune de fișiere de fonturi în PF2

en: output file must be specified
ro: fișierul de ieșire trebuie să fie specificat

en: FT_Init_FreeType fails
ro: FT_Init_FreeType a eșuat

en: can't open file %s, index %d: error %d
ro: nu se poate deschide fișierul %s, index %d: eroare %d

en: can't set %dx%d font size: Freetype error %d: %s
ro: nu s-a putut stabili la %dx%d dimensiunea fontului: Eroare Freetype %d: %s

en: set prefix directory
ro: stabilește prefixul directorului

note: TRANSLATORS: "memdisk" here isn't an identifier, it can be translated. "embed" is a verb (command description).  "
en: embed FILE as a memdisk image
    Implies `-p (memdisk)/boot/grub' and overrides any prefix supplied previously, but the prefix itself can be overridden by later options
ro: încorporează FIȘIER ca imagine de disc de memorie
    Implică „-p (disc_de_memorie)/boot/grub” și suprascrie orice prefix furnizat anterior, însă prefixul însuși poate fi înlocuit de opțiunile ulterioare

en: embed FILE as a device tree (DTB)
ro: încorporează FIȘIER ca arbore de dispozitive (DTB)

en: embed FILE as an early config
ro: încorporează FIȘIER ca o configurație timpurie

note: TRANSLATORS: NOTE is a name of segment.
en: add NOTE segment for CHRP IEEE1275
ro: adaugă segmentul NOTE pentru CHRP IEEE1275

en: output a generated image to FILE [default=stdout]
ro: trimite imaginea generată la FIȘIER [implicit=stdout(ieșirea standard)]

en: generate an image in FORMAT
ro: generează o imagine în FORMAT-ul dorit

en: available formats:
ro: formate disponibile:

en: unknown target format %s
ro: format obiectiv_țintă necunoscut %s

en: [OPTION]... [MODULES]
ro: [OPȚIUNE]... [MODULE]

en: Make a bootable image of GRUB.
ro: Creează o imagine de GRUB care poate fi pornită.

en: Target format not specified (use the -O option).
ro: Formatul obiectiv_țintă nu este specificat (utilizați opțiunea „-O”).

en: Prefix not specified (use the -p option).
ro: Prefixul nu este specificat (utilizați opțiunea „-p”).

en: cannot close `%s': %s
ro: nu se poate închide „%s”: %s

en: `%s' is miscompiled: its start address is 0x%llx instead of 0x%llx: ld.gold bug?
ro: „%s” este prost compilat: adresa de start este 0x%llx în loc de 0x%llx: eroare în ld.gold?

en: set input filename. Default is STDIN
ro: stabilește numele fișierului de intrare. Implicit este STDIN(intrarea standard)

note: TRANSLATORS: scan identifier is keyboard key symbolic name.
en: Unknown keyboard scan identifier %s
ro: Identificator de tastă necunoscut %s

note: TRANSLATORS: scan code is keyboard key numeric identifier.
en: Unknown keyboard scan code 0x%02x
ro: Cod de tastă necunoscut 0x%02x

note: TRANSLATORS: this error is triggered when input doesn't contain any key descriptions.
en: ERROR: no valid keyboard layout found. Check the input.
ro: EROARE: nu a fost găsită nicio configurație validă de tastatură. Verificați intrarea.

note: TRANSLATORS: "one" is a shortcut for "keyboard layout".
en: Generate GRUB keyboard layout from Linux console one.
ro: Generează un aranjament de tastatură GRUB dintr-unul de consolă Linux.

en: root directory of TFTP server
ro: directorul rădăcină al serverului TFTP

en: relative subdirectory on network server
ro: subdirector relativ pe serverul de rețea

en: Prepares GRUB network boot images at net_directory/subdir assuming net_directory being TFTP root.
ro: Pregătește imaginile de pornire în rețea de GRUB în director_rețea/subdirector, presupunând că director_rețea este rădăcina de TFTP.

en: unsupported platform %s
ro: platformă neacceptată %s

note: TRANSLATORS: First %s is replaced by platform name. Second one by filename.
en: Netboot directory for %s created. Configure your DHCP server to point to %s
ro: Directorul „Netboot” pentru %s a fost creat. Configurați-vă serverul DHCP pentru a indica către %s

en: Number of PBKDF2 iterations
ro: Numărul de iterații PBKDF2

en: Length of generated hash
ro: Lungimea sumei de control generată

en: Length of salt
ro: Lungimea „salt”-ului

en: Generate PBKDF2 password hash.
ro: Generează suma de control pentru parola PBKDF2.

en: failure to read password
ro: eșuare la citirea parolei

en: Reenter password:
ro: Reintroduceți parola:

en: passwords don't match
ro: parolele nu se potrivesc

en: couldn't retrieve random data for salt
ro: nu s-au putut obține date aleatorii pentru „salt”

en: cryptographic error number %d
ro: numărul erorii criptografice %d

en: PBKDF2 hash of your password is %s
ro: Suma de control PBKDF2 a parolei dumneavoastră este %s

en: No path is specified.
ro: Nu este specificată nicio rută.

en: PATH
ro: RUTA

en: Transform a system filename into GRUB one.
ro: Transformă un nume de fișier de sistem în unul GRUB.

en: save ROM images in DIR [optional]
ro: salvează imaginile ROM în DIRECTOR [opțional]

note: TRANSLATORS: xorriso is a program for creating ISOs and burning CDs.
en: use FILE as xorriso [optional]
ro: utilizează FIȘIERul ca xorriso [opțional]

en: use STRING as product name
ro: utilizează ȘIR_TEXT ca nume de produs

en: enable sparc boot. Disables HFS+, APM, ARCS and boot as disk image for i386-pc
ro: activează pornirea sparc. Dezactivează HFS +, APM, ARCS și pornirea ca o imagine de disc pentru i386-pc

en: enable ARCS (big-endian mips machines, mostly SGI) boot. Disables HFS+, APM, sparc64 and boot as disk image for i386-pc
ro: activează pornirea ARCS (mașini mips big-endian, majoritatea SGI).  Dezactivează HFS +, APM, ARCS și pornirea ca o imagine de disc pentru i386-pc

note: TRANSLATORS: it generates one single image which is bootable through any method.
en: Make GRUB CD-ROM, disk, pendrive and floppy bootable image.
ro: Creează o imagine de pornire de GRUB pentru CD-ROM, disc, pendrive și dischetă.

en: Generates a bootable CD/USB/floppy image.  Arguments other than options to this program are passed to xorriso, and indicate source files, source directories, or any of the mkisofs options listed by the output of `%s'.
ro: Creează o imagine de pornire pentru CD/USB/dischetă..  Alte argumente decât opțiunile acestui program sunt transmise către «xorriso» și indică fișiere sursă, directoare sursă sau oricare dintre opțiunile «mkisofs» listate de ieșirea comenzii «%s».

en: Option -- switches to native xorriso command mode.
ro: Opțiunea -- comută la modul de comandă nativ de «xorriso».

en: Mail xorriso support requests to <bug-xorriso@gnu.org>.
ro: Trimiteți cererile de asistență pentru xorriso la <bug-xorriso@gnu.org>.

en: [OPTION] SOURCE...
ro: [OPȚIUNE] SURSA...

en: enabling %s support ...
ro: se activează suportul de %s ...

en: xorriso not found
ro: «xorriso» nu a fost găsit

en: Your xorriso doesn't support `--grub2-boot-info'. Some features are disabled. Please use xorriso 1.2.9 or later.
ro: «xorriso» dumneavoastră nu acceptă opțiunea „--grub2-boot-info”. Unele caracteristici sunt dezactivate. Utilizați xorriso 1.2.9 sau o versiune ulterioară.

en: Your xorriso doesn't support `--grub2-boot-info'. Your core image is too big. Boot as disk is disabled. Please use xorriso 1.2.9 or later.
ro: «xorriso» dumneavoastră nu acceptă opțiunea „--grub2-boot-info”. Imaginea dvs. de bază este prea mare. Pornirea ca disc este dezactivată. Utilizați xorriso 1.2.9 sau o versiune ulterioară.

en: Generate a standalone image (containing all modules) in the selected format
ro: Generează o imagine completă (care conține toate modulele) în formatul selectat

en: Graft point syntax (E.g. /boot/grub/grub.cfg=./grub.cfg) is accepted
ro: Se acceptă sintaxa de punct (de exp. /boot/grub/grub.cfg=./grub.cfg)

en: IMAGE1 [IMAGE2 ...] MOUNTPOINT
ro: IMAGINE1 [IMAGINE2 ...] PUNCT_DE_MONTARE

en: need an image and mountpoint
ro: se necesită o imagine și un punct de montare

en: given argument is a system device, not a path
ro: argumentul dat este un dispozitiv de sistem, nu o rută

en: print verbose messages (pass twice to enable debug printing).
ro: afișează mesaje detaliate (treceți-o de două ori pentru a activa afișarea de depanare).

en: separate items in output using ASCII NUL characters
ro: separă elemente de la ieșire utilizând caractere ASCII NUL

en: [default=%s]
ro: [implicit=%s]

en: print TARGET
ro: afișează OBIECTIV_ŢINTA

en: available targets:
ro: obiective_țintă disponibile:

en: [OPTION]... [PATH|DEVICE]
ro: [OPȚIUNE]... [RUTA|DISPOZITIV]

en: Probe device information for a given path (or device, if the -d option is given).
ro: Verifică informația dispozitivului pentru o rută dată (sau dispozitiv, dacă este dată opțiunea „-d”).

en: read text from FILE.
ro: citește text din FIȘIER.

en: use COLOR for text
ro: utilizează CULOARE pentru text

en: use COLOR for background
ro: utilizează CULOARE pentru fundal

note: TRANSLATORS: The result is always stored to file and never shown directly, so don't use "show" as synonym for render. Use "create" if "render" doesn't translate directly.
en: set the label to render
ro: stabilește eticheta pentru desenare

en: use FILE as font (PF2).
ro: utilizează FIȘIER ca font (PF2).

note: TRANSLATORS: This file takes a text and creates a graphical representation of it, putting the result into .disk_label file. The result is always stored to file and never shown directly, so don't use "show" as synonym for render. Use "create" if "render" doesn't translate directly.
en: Render Apple .disk_label.
ro: Crează .disk_label.de Apple.

en: Missing arguments
ro: Lipsesc argumente

en: [PATH]
ro: [RUTA]

en: Checks GRUB script configuration file for syntax errors.
ro: Verifică fișierul de configurare al scriptului GRUB cautând erori de sintaxă.

en: Syntax error at line %u
ro: Eroare de sintaxă la linia %u

en: Script `%s' contains no commands and will do nothing
ro: Scriptul „%s” nu conține nicio comandă și nu va face nimic

en: use FILE as the boot image [default=%s]
ro: utilizează FIȘIERul ca imagine de pornire [implicit=%s]

en: use FILE as the core image [default=%s]
ro: utilizează FIȘIERul ca imagine de bază [implicit=%s]

en: No device is specified.
ro: Nu s-a specificat niciun dispozitiv.

en: Set up images to boot from DEVICE.
    
    You should not normally run this program directly.  Use grub-install instead.
ro: Configurează imaginile pentru a pornii de la DISPOZITIV.
    
    În mod normal, nu trebuie să rulați direct acest program.  Utilizați «grub-install» în schimb.

en: DEVICE must be an OS device (e.g. /dev/sda).
ro: DISPOZITIV trebuie să fie un dispozitiv al sistemului de operare (de exp. /dev/sda).

en: Invalid device `%s'.
ro: Dispozitiv nevalid „%s”.

en: root directory as it will be seen on runtime [default=/].
ro: directorul rădăcină ce va fi văzut în timpul executării [implicit=/].

en: current directory of syslinux as it will be seen on runtime  [default is parent directory of input file].
ro: directorul curent al syslinux așa cum va fi văzut în timpul rulării [implicit este directorul părinte al fișierului de intrare].

en: write output to FILE [default=stdout].
ro: scrie ieșirea în FIȘIER [implicit=stdout(ieșirea standard)].

en: Transform syslinux config into GRUB one.
ro: Transformă configurația syslinux, în una GRUB.

en: cannot compress the kernel image
ro: nu se poate comprima imaginea nucleului

en: unknown compression %d
ro: comprimare necunoscută %d

en: section name %s length is bigger than %lu
ro: lungimea numelui secțiunii %s este mai mare decât %lu

en: .sbat section can be embedded into EFI images only
ro: Secțiunea .sbat poate fi încorporată numai în imaginile EFI

en: Decompressor is too big
ro: Decomprimatorul este prea mare

en: core image is too big (0x%x > 0x%x)
ro: imaginea de bază este prea mare (0x%x > 0x%x)

en: kernel image is too big (0x%x > 0x%x)
ro: imaginea nucleului este prea mare (0x%x > 0x%x)

en: diskboot.img size must be %u bytes
ro: dimensiunea de diskboot.img trebuie să fie de %u octeți

en: fwstart.img doesn't match the known good version. proceed at your own risk
ro: fwstart.img nu se potrivește cu versiunea bună cunoscută. Continuați pe propriul risc

en: firmware image is too big
ro: imaginea firmware este prea mare

en: invalid line format: %s
ro: format de linie nevalid: %s

en: line too long, length greater than %zu: module %s
ro: linie prea lungă, lungimea mai mare decât %zu: modul %s

en: the first sector of the core file is not sector-aligned
ro: primul sector al fișierului de bază nu este aliniat la sector

en: non-sector-aligned data is found in the core file
ro: s-au găsit date nealiniate la sector în fișierul de bază

en: the sectors of the core file are too fragmented
ro: sectoarele fișierului de bază sînt prea fragmentate

en: the size of `%s' is not %u
ro: dimensiunea lui „%s” nu este %u

en: the size of `%s' is too small
ro: dimensiunea lui „%s” este prea mică

en: Attempting to install GRUB to a disk with multiple partition labels or both partition label and filesystem.  This is not supported yet.
ro: Se încearcă a se instala GRUB pe un disc cu mai multe etichete de partiții sau sau atât cu eticheta de partiție, cât și cu un sistem de fișiere.  Acest lucru nu este acceptat încă.

en: unable to identify a filesystem in %s; safety check can't be performed
ro: nu se poate identifica un sistem de fișiere în %s; verificarea de siguranță nu poate fi efectuată

note: TRANSLATORS: Filesystem may reserve the space just GRUB isn't sure about it.
en: %s appears to contain a %s filesystem which isn't known to reserve space for DOS-style boot.  Installing GRUB there could result in FILESYSTEM DESTRUCTION if valuable data is overwritten by grub-setup (--skip-fs-probe disables this check, use at your own risk)
ro: %s pare să conțină un sistem de fișiere %s, despre care nu se știe dacă rezervă spațiu pentru pornirea în stilul DOS.  Instalând GRUB aici ar putea provoca DISTRUGEREA SISTEMULUI DE FIȘIERE dacă date valoroase sunt suprascrise de «grub-setup» (opțiunea „--skip-fs-probe” dezactivează această verificare, folosiți-o pe propriul dumneavoastră risc)

note: TRANSLATORS: Partition map may reserve the space just GRUB isn't sure about it.
en: %s appears to contain a %s partition map which isn't known to reserve space for DOS-style boot.  Installing GRUB there could result in FILESYSTEM DESTRUCTION if valuable data is overwritten by grub-setup (--skip-fs-probe disables this check, use at your own risk)
ro: %s pare să conțină o hartă a partițiilor %s despre care nu se știe dacă rezervă spațiu pentru pornirea în stilul DOS.  Instalînd GRUB aici ar putea provoca DISTRUGEREA SISTEMULUI DE FIȘIERE dacă date valoroase sunt suprascrise de «grub-setup» (opțiunea „--skip-fs-probe” dezactivează această verificare, folosiți-o pe propriul dumneavoastră risc)

en: %s appears to contain a %s partition map and LDM which isn't known to be a safe combination.  Installing GRUB there could result in FILESYSTEM DESTRUCTION if valuable data is overwritten by grub-setup (--skip-fs-probe disables this check, use at your own risk)
ro: %s pare să conțină o hartă a partițiilor %s și LDM despre care nu se știe dacă este o combinație sigură.  Instalînd GRUB aici ar putea provoca DISTRUGEREA SISTEMULUI DE FIȘIERE dacă date valoroase sunt suprascrise de «grub-setup» (opțiunea „--skip-fs-probe” dezactivează această verificare, folosiți-o pe propriul dumneavoastră risc)

en: Attempting to install GRUB to a partitionless disk or to a partition.  This is a BAD idea.
ro: Încercare de a instala GRUB pe un disc fără partiție sau pe o partiție.  Aceasta este o idee PROASTĂ.

en: Attempting to install GRUB to a disk with multiple partition labels.  This is not supported yet.
ro: Încercare de a instala GRUB pe un disc cu mai multe etichete de partiții.  Acest lucru nu este acceptat încă.

en: Partition style `%s' doesn't support embedding
ro: Stilul de partiție „%s” nu acceptă încorporarea

en: File system `%s' doesn't support embedding
ro: Sistemul de fișiere „%s” nu acceptă încorporarea

en: Your embedding area is unusually small.  core.img won't fit in it.
ro: Zona dumneavoastră de încorporare este neobișnuit de mică.  core.img nu va încăpea în ea.

en: no terminator in the core image
ro: nici un terminator (etichetă de finalizare) în imaginea de bază

en: core.img version mismatch
ro: versiune incorectă de core.img

en: embedding is not possible, but this is required for RAID and LVM install
ro: încorporarea nu este posibilă, dar acest lucru este necesar pentru instalarea RAID și LVM

en: can't determine filesystem on %s
ro: nu se poate determina sistemul de fișiere pe %s

en: filesystem `%s' doesn't support blocklists
ro: sistemul de fișiere „%s” nu acceptă listele de blocuri

note: TRANSLATORS: cross-disk refers to /boot being on one disk but MBR on another.
en: embedding is not possible, but this is required for cross-disk install
ro: încorporarea nu este posibilă, dar acest lucru este necesar pentru o instalare pe multiple partiții

en: Embedding is not possible.  GRUB can only be installed in this setup by using blocklists.  However, blocklists are UNRELIABLE and their use is discouraged.
ro: Încorporarea nu este posibilă.  GRUB poate fi instalat cu această configurare numai prin utilizarea listelor de blocuri.  Cu toate acestea, listele de blocuri sunt NESIGURE și utilizarea lor este descurajată.

note: TRANSLATORS: Here GRUB refuses to continue with blocklist install.
en: will not proceed with blocklists
ro: nu va continua cu listele de blocuri

en: blocklists are invalid
ro: listele de blocuri nu sunt valide

en: blocklists are incomplete
ro: listele de blocuri sunt incomplete

en: Usage: %s -o OUTPUT CKBMAP_ARGUMENTS...\n
ro: Utilizare: %s -o IEȘIREA ARGUMENTE_CKBMAP...\n

en: Make GRUB keyboard layout file.
ro: Creează fișierul cu aranjamentul tastaturii GRUB.

en: print this message and exit
ro: afișează acest mesaj și iese

en: print the version information and exit
ro: afișează informațiile despre versiune și iese

en: %s generates a keyboard layout for GRUB using ckbcomp\n
ro: %s generează un aranjament de tastatură pentru GRUB folosind «ckbcomp»\n

en: Report bugs to <bug-grub@gnu.org>.
ro: Raportați erorile la <bug-grub@gnu.org>.

en: %s: option requires an argument -- `%s'\n
ro: %s: opțiunea necesită un argument -- „%s”\n

en: Usage: %s [OPTION]\n
ro: Utilizare: %s [OPȚIUNE]\n

en: Generate a grub config file
ro: Generează un fișier de configurare grub

en: output generated config to FILE [default=stdout]
ro: trimite configurarea generată în FIȘIER [implicit=stdout(ieșirea standard)]

en: Unrecognized option `%s'\n
ro: Opțiune nerecunoscută „%s”\n

en: %s: You must run this as root\n
ro: %s: Trebuie să rulați această comandă ca root\n

en: %s: Not found.\n
ro: %s: Nu a fost găsit.\n

en: Generating grub configuration file ...
ro: Se generează fișierul de configurare pentru GRUB...

note: TRANSLATORS: %s is replaced by filename
en: Syntax errors are detected in generated GRUB config file.
    Ensure that there are no errors in /etc/default/grub
    and /etc/grub.d/* files or please file a bug report with
    %s file attached.
ro: S-au detectat erori de sintaxă în fișierul de configurare
    generat pentru GRUB.
    Asigurați-vă că nu există erori în fișierele „/etc/default/grub”
    și „/etc/grub.d/*” sau trimiteți un raport de eroare cu fișierul
    „%s” atașat.

en: done
ro: gata, s-a făcut

en: Warning:
ro: Avertisment:

en: Usage: %s [OPTION] MENU_ENTRY\n
ro: Utilizare: %s [OPȚIUNE] INTRARE_MENIU\n

en: Set the default boot menu entry for GRUB, for the next boot only.
ro: Activează intrarea implicită din meniul de pornire pentru GRUB, numai pentru următoarea pornire.

en: expect GRUB images under the directory DIR/%s instead of the %s directory
ro: se așteptau imaginile de GRUB în directorul DIRECTOR/%s în loc de în directorul %s

en: MENU_ENTRY is a number, a menu item title or a menu item identifier. Please note that menu items in
    submenus or sub-submenus require specifying the submenu components and then the
    menu item component. The titles should be separated using the greater-than
    character (>) with no extra spaces. Depending on your shell some characters including > may need escaping. More information about this is available
    in the GRUB Manual in the section about the 'default' command.
ro: INTRARE_MENIU este un număr, un titlu al unui element de meniu sau un identificator
    al elementului de meniu. Rețineți că elementele de meniu din submeniuri sau
    sub-submeniuri necesită specificarea componentelor submeniului și apoi a componentei
    elementului de meniu. Titlurile trebuie separate cu ajutorul unui caracter «mai mare»
    ca (>), fără spații suplimentare. În funcție de shell-ul dvs., este posibil ca unele
    caractere, inclusiv (>) să fie nevoie să fie eludate. Mai multe informații despre
    acest lucru sunt disponibile în Manualul GRUB în secțiunea despre comanda «default».

en: NOTE: In cases where GRUB cannot write to the environment block, such as when it is stored on an MDRAID or LVM device, the chosen boot menu entry will remain the default even after reboot.
ro: NOTĂ: În cazurile în care GRUB nu poate scrie în blocul de mediu, cum ar fi atunci când este stocat pe un dispozitiv MDRAID sau LVM, intrarea aleasă din meniul de pornire va rămâne implicită chiar și după repornire.

en: More than one menu entry?
ro: Mai mult de o intrare de meniu?

en: Menu entry not specified.
ro: Nu s-a specificat o intrare de meniu.

en: %s will remain the default boot entry until manually cleared with:\n
ro: %s va rămâne intrarea implicită de pornire până când este ștearsă manual cu:\n

en: Set the default boot menu entry for GRUB.
ro: Stabilește intrarea implicită din meniul de pornire pentru GRUB.

en: This requires setting GRUB_DEFAULT=saved in %s/default/grub.\n
ro: Aceasta necesită configurarea «GRUB_DEFAULT=saved» în „%s/default/grub”.\n

en: MENU_ENTRY is a number, a menu item title or a menu item identifier.
ro: INTRARE_MENIU este un număr, un titlu al unui element de meniu sau un identificator al unui element de meniu.

en: Requested serial terminal but GRUB_SERIAL_COMMAND is unspecified. Default parameters will be used.
ro: S-a solicitat terminalul serial, dar în opțiunea «GRUB_SERIAL_COMMAND» nu este specificat. Se vor utiliza parametrii impliciți.

en: Found theme: %s\n
ro: S-a găsit tema: %s\n

en: Found background: %s\n
ro: S-a găsit imaginea de fundal: %s\n

en: Unsupported image format
ro: Format de imagine neacceptat

en: Setting GRUB_TIMEOUT to a non-zero value when GRUB_HIDDEN_TIMEOUT is set is no longer supported.
ro: Configurarea opțiunii «GRUB_TIMEOUT» la o valoare diferită de zero când opțiunea «GRUB_HIDDEN_TIMEOUT» este configurată, nu mai este acceptată.

en: Found GNU Mach: %s
ro: S-a găsit GNU Mach: %s

en: Found Hurd module: %s
ro: S-a găsit modulul Hurd: %s

en: Some Hurd stuff found, but not enough to boot.
ro: S-au găsit unele părți de Hurd, dar nu sunt suficiente pentru a porni.

en: %s, with Hurd %s (recovery mode)
ro: %s, cu Hurd %s (mod de recuperare)

en: %s, with Hurd %s
ro: %s, cu Hurd %s

en: Please don't use old title `%s' for GRUB_DEFAULT, use `%s' (for versions before 2.00) or `%s' (for 2.00 or later)
ro: Nu folosiți titlul vechi „%s” pentru GRUB_DEFAULT, folosiți „%s” (pentru versiunile anterioare 2.00) sau „%s” (pentru 2.00 sau o versiune ulterioară)

en: Loading GNU Mach ...
ro: Se încarcă GNU Mach ...

en: Loading the Hurd ...
ro: Se încarcă Hurd ...

note: TRANSLATORS: %s is replaced with an OS name
en: Advanced options for %s
ro: Opțiuni avansate pentru %s

en: Loading kernel of Illumos ...
ro: Se încarcă nucleul de Illumos ...

en: %s, with kFreeBSD %s (recovery mode)
ro: %s, cu kFreeBSD %s (mod de recuperare)

en: %s, with kFreeBSD %s
ro: %s, cu kFreeBSD %s

en: Loading kernel of FreeBSD %s ...
ro: Se încarcă nucleul de FreeBSD %s ...

en: Found kernel of FreeBSD: %s\n
ro: S-a găsitnucleul de FreeBSD: %s\n

en: Found kernel module directory: %s\n
ro: S-a găsit directorul modulelor nucleului: %s\n

en: %s, with Linux %s (recovery mode)
ro: %s, cu Linux %s (mod de recuperare)

en: %s, with Linux %s
ro: %s, cu Linux %s

en: Loading Linux %s ...
ro: Se încarcă Linux %s ...

note: TRANSLATORS: ramdisk isn't identifier. Should be translated.
en: Loading initial ramdisk ...
ro: Se încarcă imaginea de memorie inițială ...

en: Found linux image: %s\n
ro: S-a găsit imaginea linux: %s\n

en: Found initrd image: %s\n
ro: S-a găsit imaginea de memorie inițială: %s\n

en: %s, with kernel %s (via %s, recovery mode)
ro: %s, cu nucleul %s (via %s, modul de recuperare)

en: %s, with kernel %s (via %s)
ro: %s, cu nucleul %s (via %s)

en: Found NetBSD kernel: %s\n
ro: S-a găsit nucleul NetBSD: %s\n

en: Windows Vista/7 (loader)
ro: Windows Vista/7 (încărcătorul de pornire)

en: Windows NT/2000/XP (loader)
ro: Windows NT/2000/XP (încărcătorul de pornire)

en: Found %s on %s (%s)\n
ro: S-a găsit %s în %s (%s)\n

note: TRANSLATORS: it refers to kernel architecture (32-bit)
en: (32-bit)
ro: (32-biți)

note: TRANSLATORS: it refers to kernel architecture (64-bit)
en: (64-bit)
ro: (64-biți)

note: TRANSLATORS: it refers on the OS residing on device %s
en: (on %s)
ro: (în %s)

en: %s (XSM enabled)
ro: %s (XSM activat)

en: %s, with Xen %s and Linux %s (recovery mode)
ro: %s, cu Xen %s și Linux %s (mod de recuperare)

en: %s, with Xen %s and Linux %s
ro: %s, cu Xen %s și Linux %s

en: %s, with Xen hypervisor
ro: %s, cu hipervizor Xen

en: Loading Xen %s ...
ro: Se încarcă Xen %s ...

en: Loading XSM policy ...
ro: Se încarcă politica XSM...

en: Xen hypervisor, version %s
ro: hipervizor Xen, versiunea %s

note: TRANSLATORS: %s is replaced with an OS name
en: Advanced options for %s (with Xen hypervisor)
ro: Opțiuni avansate pentru %s (cu hipervizor Xen)

en: os-prober will not be executed to detect other bootable partitions.\nSystems on them will not be added to the GRUB boot configuration.\nCheck GRUB_DISABLE_OS_PROBER documentation entry.
ro: «os-prober» nu va fi executat pentru a detecta alte partiții de pornire.\nSistemele de pe acestea nu vor fi adăugate la configurația de pornire GRUB.\nConsultați rubrica despre opțiunea «GRUB_DISABLE_OS_PROBER» în documentație.

en: os-prober will be executed to detect other bootable partitions.\nIts output will be used to detect bootable binaries on them and create new boot entries.
ro: «os-prober» va fi executat pentru a detecta alte partiții de pornire.\n Ieșirea sa va fi folosită pentru a detecta fișierele binare de pornire de pe ele,\n și pentru a crea noi intrări de pornire în meniul de GRUB.

en: Found %s on %s\n
ro: S-a găsit %s în %s\n

note: TRANSLATORS: %s is replaced by OS name.
en: %s is not yet supported by grub-mkconfig.\n
ro: %s nu este încă acceptată de grub-mkconfig.\n

en: Adding boot menu entry for UEFI Firmware Settings ...\n
ro: Se adaugă o intrare în meniul de pornire pentru configurările firmware UEFI...\n
