cpio 2.14 - en to ro translation catalogue (308 entries)

en: invalid argument %s for %s
ro: argument nevalid %s pentru %s

en: ambiguous argument %s for %s
ro: argument ambiguu %s pentru %s

en: Valid arguments are:
ro: Argumentele valide sunt:

en: ARGP_HELP_FMT: %s value is less than or equal to %s
ro: ARGP_HELP_FMT: valoarea %s este mai mică sau egală cu %s

en: %.*s: ARGP_HELP_FMT parameter requires a value
ro: %.*s: parametrul ARGP_HELP_FMT necesită o valoare

en: %.*s: Unknown ARGP_HELP_FMT parameter
ro: %.*s: Parametru ARGP_HELP_FMT necunoscut

en: Garbage in ARGP_HELP_FMT: %s
ro: Date nevalide în ARGP_HELP_FMT: %s

en: Mandatory or optional arguments to long options are also mandatory or optional for any corresponding short options.
ro: Argumentele obligatorii sau opționale pentru opțiunile lungi sunt de asemenea, obligatorii sau opționale pentru oricare dintre opțiunile scurte corespunzătoare.

en: Usage:
ro: Utilizare:

en:   or:
ro:   sau:

en:  [OPTION...]
ro:  [OPȚIUNE...]

en: Try '%s --help' or '%s --usage' for more information.
ro: Încercați «%s --help» sau «%s --usage» pentru mai multe informații.

en: Report bugs to %s.
ro: Raportați erorile la %s.

en: Unknown system error
ro: Eroare de sistem necunoscută

en: give this help list
ro: afișează această listă de ajutor

en: give a short usage message
ro: afișează un mesaj scurt de utlizare

en: NAME
ro: NUME

en: set the program name
ro: stabilește numele programului

en: SECS
ro: SECUNDE

en: hang for SECS seconds (default 3600)
ro: întrerupe(hang) pentru acest număr de secunde (implicit 3600)

en: print program version
ro: imprimă versiunea programului

en: (PROGRAM ERROR) No version known!?
ro: (EROARE INTERNĂ A PROGRAMULUI) Versiune necunoscută !?

en: %s: Too many arguments
ro: %s: Prea multe argumente

en: (PROGRAM ERROR) Option should have been recognized!?
ro: (EROARE INTERNĂ A PROGRAMULUI) Opțiunea ar fi trebuit să fie recunoscută!?

en: write error
ro: eroare de scriere

en: %s: option '%s%s' is ambiguous
ro: %s: opțiunea „%s%s” este ambiguă

en: %s: option '%s%s' is ambiguous; possibilities:
ro: %s: opțiunea „%s%s” este ambiguă; posibilități:

en: %s: unrecognized option '%s%s'
ro: %s: opțiune nerecunoscută „%s%s”

en: %s: option '%s%s' doesn't allow an argument
ro: %s: opțiunea „%s%s” nu permite un argument

en: %s: option '%s%s' requires an argument
ro: %s: opțiunea „%s%s” necesită un argument

en: %s: invalid option -- '%c'
ro: %s: opțiune nevalidă -- „%c”

en: %s: option requires an argument -- '%c'
ro: %s: opțiunea necesită un argument -- „%c”

en: memory exhausted
ro: memorie epuizată

en: unable to record current working directory
ro: nu s-a putut înregistra directorul de lucru curent

en: failed to return to initial working directory
ro: întoarcerea la directorul de lucru inițial a eșuat

note: TRANSLATORS: Get translations for open and closing quotation marks. The message catalog should translate "`" to a left quotation mark suitable for the locale, and similarly for "'".  For example, a French Unicode local should translate these to U+00AB (LEFT-POINTING DOUBLE ANGLE QUOTATION MARK), and
en: `
ro: „

en: '
ro: ”

en: Packaged by %s (%s)
ro: Împachetat de %s (%s)

en: Packaged by %s
ro: Împachetat de %s

note: TRANSLATORS: Translate "(C)" to the copyright symbol (C-in-a-circle), if this symbol is available in the user's locale.  Otherwise, do not translate "(C)"; leave it as-is.
en: (C)
ro: ©

note: TRANSLATORS: The %s placeholder is the web address of the GPL license.
en: License GPLv3+: GNU GPL version 3 or later <%s>.
    This is free software: you are free to change and redistribute it.
    There is NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
ro: Licența GPLv3+: GNU GPL versiunea 3 sau ulterioară <%s>.
    Acesta este software liber: sunteți liber să îl modificați și să îl redistribuiți.
    NU există NICIO GARANȚIE, în măsura permisă de lege.

note: TRANSLATORS: %s denotes an author name.
en: Written by %s.
ro: Scris de %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name.
en: Written by %s and %s.
ro: Scris de %s și %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name.
en: Written by %s, %s, and %s.
ro: Scris de %s, %s, și %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    and %s.
ro: Scris de %s, %s, %s,
    și %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, and %s.
ro: Scris de %s, %s, %s,
    %s, și %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, and %s.
ro: Scris de %s, %s, %s,
    %s, %s și %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, and %s.
ro: Scris de %s, %s, %s,
    %s, %s, %s și %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    and %s.
ro: Scris de %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    și %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, and %s.
ro: Scris de %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s și %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s, and others.
ro: Scris de %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s și alții.

note: TRANSLATORS: The placeholder indicates the bug-reporting address for this package.  Please add _another line_ saying "Report translation bugs to <...>\n" with the address for translation bugs (typically your translation team's web or email address).
en: Report bugs to: %s
ro: Raportați erorile la: %s
    Raportați greșelile de traducere la: <translation-team-ro@lists.sourceforge.net>

en: Report %s bugs to: %s
ro: Raportați erorile din %s la: %s

en: %s home page: <%s>
ro: Pagina principală a %s: <%s>

en: General help using GNU software: <%s>
ro: Ajutor general pentru utilizarea software-ului GNU: <%s>

note: TRANSLATORS: %s after `Cannot' is a function name, e.g. `Cannot open'. Directly translating this to another language will not work, first because %s itself is not translated. Translate it as `%s: Function %s failed'.
en: %s: Cannot %s
ro: %s: Funcția %s a eșuat

note: TRANSLATORS: %s after `Cannot' is a function name, e.g. `Cannot open'. Directly translating this to another language will not work, first because %s itself is not translated. Translate it as `%s: Function %s failed'.
en: %s: Warning: Cannot %s
ro: %s: Avertisment: Funcția %s a eșuat

en: %s: Cannot change mode to %s
ro: %s: Nu se poate schimba modul la %s

en: %s: Cannot change ownership to uid %ju, gid %ju
ro: %s: Nu se poate schimba proprietarul la UID %ju, GID %ju

en: %s: Cannot hard link to %s
ro: %s: Nu se poate face legătura dură cu %s

en: %s: Read error at byte %jd, while reading %zu byte | %s: Read error at byte %jd, while reading %zu bytes
ro[0]: %s: Eroare de citire la octetul %jd, în timp ce se citea un octet
ro[1]: %s: Eroare de citire la octetul %jd, în timp ce se citeau doi octeți
ro[2]: %s: Eroare de citire la octetul %jd, în timp ce se citeau %zu octeți
ro[3]: %s: Eroare de citire la octetul %jd, în timp ce se citeau %zu de octeți

en: %s: Warning: Read error at byte %jd, while reading %zu byte | %s: Warning: Read error at byte %jd, while reading %zu bytes
ro[0]: %s: Avertisment: Eroare de citire la octetul %jd, în timp ce se citea un octet
ro[1]: %s: Avertisment: Eroare de citire la octetul %jd, în timp ce se citeau doi octeți
ro[2]: %s: Avertisment: Eroare de citire la octetul %jd, în timp ce se citeau %zu octeți
ro[3]: %s: Avertisment: Eroare de citire la octetul %jd, în timp ce se citeau %zu de octeți

en: %s: Cannot seek to %jd
ro: %s: Nu se poate căuta la %jd

en: %s: Warning: Cannot seek to %jd
ro: %s: Avertisment: Nu se poate căuta la %jd

en: %s: Cannot create symlink to %s
ro: %s: Nu se poate crea legătura simbolică %s

en: %s: Wrote only %zu of %zu byte | %s: Wrote only %zu of %zu bytes
ro[0]: %s: Doar unul din %zu octet s-a scris
ro[1]: %s: Doar doi din %zu octeți s-au scris
ro[2]: %s: Doar %zu din %zu octeți s-au scris
ro[3]: %s: Doar %zu din %zu de octeți s-au scris

en: Removing leading `%s' from member names
ro: Se elimină primul „%s” din numele membrilor

en: Removing leading `%s' from hard link targets
ro: Se elimină primul „%s” din țintele legăturilor dure

en: Substituting `.' for empty member name
ro: Se înlocuiește cu „.” numele gol al fișierului

en: Substituting `.' for empty hard link target
ro: Se înlocuiește cu „.” numele țintă gol al legăturii dure

en: exec/tcp: Service not available
ro: exec/tcp: Serviciul nu este disponibil

en: stdin
ro: intrarea standard(stdin)

en: stdout
ro: ieșirea standard(stdout)

en: Cannot connect to %s: resolve failed
ro: Nu se poate conecta la %s: rezolvarea de nume a eșuat

en: Cannot redirect files for remote shell
ro: Nu se pot redirecționa fișierele pentru shell-ul de la distanță

en: Cannot reset uid and gid: %s
ro: Nu se poate restabili uid și gid: %s

en: Cannot execute remote shell
ro: Nu se poate executa shell-ul de la distanță

en: Seek direction out of range
ro: Direcția de salt este în afara intervalului

en: Invalid seek direction
ro: Direcția de salt nevalidă

en: Invalid seek offset
ro: Poziție de salt nevalidă

en: Seek offset out of range
ro: Poziția de salt este în afara intervalului

en: Invalid byte count
ro: Număr de octeți nevalid

en: Byte count out of range
ro: Număr de octeți în afara intervalului

en: Premature eof
ro: Sfârșit de fișier prematur

en: Invalid operation code
ro: Cod de operare nevalid

en: Operation not supported
ro: Operațiune nepermisă

en: Unexpected arguments
ro: Argumente neașteptate

en: Manipulate a tape drive, accepting commands from a remote process
ro: Controlează dispozitivul de bandă magnetică prin primirea comenzilor de la un proces de la distanță

en: NUMBER
ro: NUMĂR

en: set debug level
ro: stabilește nivelul de depanare

en: FILE
ro: FIȘIER

en: set debug output file name
ro: stabilește numele fișierului de ieșire pentru depanare

en: cannot open %s
ro: nu se poate deschide %s

en: too many arguments
ro: prea multe argumente

en: Garbage command
ro: Comandă greșită

en: warning: skipped %ld byte of junk | warning: skipped %ld bytes of junk
ro[0]: Avertisment: s-a omis un octet cu mesaje nedorite
ro[1]: Avertisment: s-au omis doi octeți cu mesaje nedorite
ro[2]: Avertisment: s-au omis %ld octeți cu mesaje nedorite
ro[3]: Avertisment: s-au omis %ld de octeți cu mesaje nedorite

en: rename %s ->
ro: redenumire %s ->

en: %s: stored filename length is out of range
ro: %s: lungimea numelui fișierului stocat este în afara intervalului

en: %s: checksum error (0x%x, should be 0x%x)
ro: %s: eroare de sumă de control (0x%x, ar trebui să fie 0x%x)

en: %s not created: newer or same age version exists
ro: %s nu a fost creat: există aceeași versiune sau mai nouă

en: cannot remove current %s
ro: nu se poate șterge %s curent

en: cannot link %s to %s
ro: nu se poate face legătura lui %s cu %s

en: cannot swap halfwords of %s: odd number of halfwords
ro: nu se pot interschimba jumătățile de cuvinte din %s: număr impar de jumătăți de cuvinte

en: cannot swap bytes of %s: odd number of bytes
ro: nu se pot interschimba octeții din %s: număr impar de octeți

en: %s: unknown file type
ro: %s: tip de fișier necunoscut

en: Malformed number %.*s
ro: Număr incorect %.*s

en: Archive value %.*s is out of range
ro: Valoarea arhivei %.*s este în afara intervalului

en: premature end of archive
ro: sfârșit de arhivă prematur

en: malformed header: file name of zero length
ro: antet incorect formatat: nume de fișier cu lungime zero

en: malformed header: file name is not nul-terminated
ro: antet incorect formatat: numele fișierului nu este terminat cu null

en: warning: archive header has reverse byte-order
ro: avertisment: ordine inversă a octeților în antetul arhivei

en: standard input is closed
ro: intrarea standard este închisă

en: %lu block
     | %lu blocks
ro[0]: un bloc
ro[1]: două blocuri
ro[2]: %lu blocuri
ro[3]: %lu de blocuri

en: cannot read checksum for %s
ro: nu se poate citi suma de control pentru %s

en: %s: value %s %s out of allowed range 0..%s
ro: %s: valoarea %s %s în afara intervalului permis 0...%s

en: %s: truncating %s
ro: %s: câmpul „%s” este trunchiat

en: inode number
ro: număr nod-i

en: file mode
ro: permisiuni fișier

en: number of links
ro: numărul de legături

en: modification time
ro: ora de modificare

en: file size
ro: dimensiunea fișierului

en: device major number
ro: numărul major al dispozitivului

en: device minor number
ro: numărul minor al dispozitivului

en: rdev major
ro: numărul major al rdev

en: rdev minor
ro: numărul minor al rdev

en: name size
ro: lungimea numelui

en: device number
ro: numărul dispozitivului

en: %s: truncating inode number
ro: %s: număr nod-i trunchiat

en: %s: value %s %s out of allowed range 0..%u
ro: %s: valoarea %s %s este în afara intervalului permis 0..%u

en: %s: value %s %s out of allowed range 0..%lu
ro: %s: valoarea %s %s este în afara intervalului permis 0..%lu

en: %s: file name too long
ro: %s: numele fișierului este prea lung

en: standard output is closed
ro: ieșirea standard este închisă

en: blank line ignored
ro: linie goală ignorată

en: %s not dumped: not a regular file
ro: %s nu este arhivat: nu este un fișier obișnuit

en: %s: symbolic link too long
ro: %s: legătură simbolică prea lungă

en: %s linked to %s
ro: referința %s la %s, a fost creată

en: GNU `cpio' copies files to and from archives
    
    Examples:
      # Copy files named in name-list to the archive
      cpio -o < name-list [> archive]
      # Extract files from the archive
      cpio -i [< archive]
      # Copy files named in name-list to destination-directory
      cpio -p destination-directory < name-list
ro: GNU «cpio» copiază fișierele în și din arhive
    
    Exemple:
      # Copiază fișierele numite în lista-de-nume în arhivă
      cpio -o < lista-de-nume [> arhivă]
      # Extrage fișierele din arhivă
      cpio -i [< arhivă]
      # Copiază fișierele numite în lista-de-nume în directorul-destinație
      cpio -p directorul-destinație < lista-de-nume

en: %s is meaningless with %s
ro: %s nu are sens cu %s

en: Main operation mode:
ro: Modul principal de utilizare:

en: Create the archive (run in copy-out mode)
ro: Creează arhiva (rulează în modul „copiere de la” «copy-out»)

en: Extract files from an archive (run in copy-in mode)
ro: Extrage fișiere dintr-o arhivă (rulează în modul „copiere din” «copy-in»)

en: Run in copy-pass mode
ro: Rulează în modul «copy-pass»

en: Print a table of contents of the input
ro: Afișează elementele conținute în arhiva de la intrare

en: Operation modifiers valid in any mode:
ro: Opțiuni valabile în orice mod:

en: Change to directory DIR
ro: Schimbă la directorul DIR

en: Archive file is local, even if its name contains colons
ro: Fișierul arhivă este local, chiar dacă numele său conține două puncte

en: Use given archive FORMAT
ro: Utilizează FORMATul de arhivă dat

en: Set the I/O block size to 5120 bytes
ro: Stabilește dimensiunea blocului de In/Ieș la 5120 octeți

en: BLOCK-SIZE
ro: DIM-BLOC

en: Set the I/O block size to BLOCK-SIZE * 512 bytes
ro: Stabilește dimensiunea blocului de In/Ieș la DIM-BLOC * 512 octeți

en: Use the old portable (ASCII) archive format
ro: Utilizează vechiul tip de arhivă portabilă (ASCII)

en: Print a "." for each file processed
ro: Afișează un punct( . ) pentru fiecare fișier procesat

en: Set the I/O block size to the given NUMBER of bytes
ro:  Stabilește dimensiunea blocului de In/Ieș la NUMĂRul de octeți specificat

en: Do not print the number of blocks copied
ro: Nu afișează numărul de blocuri copiate

en: Verbosely list the files processed
ro: Afișează informații detaliate despre fișierele procesate

en: Enable debugging info
ro: Activează informațiile de depanare

en: FLAG
ro: NIVEL

en: Control warning display. Currently FLAG is one of 'none', 'truncate', 'all'. Multiple options accumulate.
ro: Controlează nivelul de avertismente afișat. NIVELul poate să fie: „none” (niciunul), „truncate” (trunchiat) sau „all” (toate). Sunt permise mai multe opțiuni „-W”.

en: [USER][:.][GROUP]
ro: [UTILIZATOR][:.][GRUP]

en: Set the ownership of all files created to the specified USER and/or GROUP
ro: Stabilește dreptul de proprietate asupra tuturor fișierelor create pentru UTILIZATORul și/sau GRUPul specificat

en: Operation modifiers valid in copy-in and copy-out modes
ro: Opțiuni valabile în modurile „copiere din” «copy-in» și „copiere de la” «copy-out»:

en: [[USER@]HOST:]FILE-NAME
ro: [[UTILIZATOR@]GAZDĂ:]NUME-DE-FIȘIER

en: Use this FILE-NAME instead of standard input or output. Optional USER and HOST specify the user and host names in case of a remote archive
ro: Utilizați acest NUME-DE-FIȘIER ca intrare sau ieșire standard. Părțile opționale UTILIZATOR și GAZDĂ specifică numele utilizatorului și numele gazdei în cazul unei arhive la distanță

en: STRING
ro: ȘIR

en: Print STRING when the end of a volume of the backup media is reached
ro:  Afișează ȘIRul când se ajunge la sfârșitul unui volum, al suportului media de rezervă

en: COMMAND
ro: COMANDA

en: Use COMMAND instead of rsh
ro: Utilizează COMANDA în loc de rsh

en: Operation modifiers valid only in copy-in mode:
ro: Opțiuni valabile doar în modul „copiere din” «copy-in»:

en: Only copy files that do not match any of the given patterns
ro: Copiază numai fișierele care nu se potrivesc cu niciunul dintre modelele date

en: In the verbose table of contents listing, show numeric UID and GID
ro: Afișează valorile numerice ale UID și GID în lista detaliată

en: Read additional patterns specifying filenames to extract or list from FILE
ro:  Citește modele suplimentare care specifică nume de fișiere de extras sau listat din FIȘIER

en: When reading a CRC format archive, only verify the CRC's of each file in the archive, don't actually extract the files
ro: Când citește o arhivă în format CRC, verifică doar sumele de control ale fiecărui fișier din arhivă, nu extrage de fapt fișierele

en: Interactively rename files
ro: Redenumește fișierele în mod interactiv

en: Swap both halfwords of words and bytes of halfwords in the data. Equivalent to -sS
ro: Schimbă atât jumătăți de cuvinte din cuvinte, cât și octeți de jumătăți de cuvinte din date. Similar cu „-sS”

en: Swap the bytes of each halfword in the files
ro: Schimbă octeții fiecărei jumătăți de cuvânt din fișiere

en: Swap the halfwords of each word (4 bytes) in the files
ro: Schimbă jumătățile de cuvinte ale fiecărui cuvânt (4 octeți) din fișiere

en: Extract files to standard output
ro: Extrage fișierele la ieșirea standard

en: Archive filename to use instead of standard input. Optional USER and HOST specify the user and host names in case of a remote archive
ro: Utilizează numele fișierului specificat în loc de intrarea standard. Părțile opționale UTILIZATOR și GAZDĂ, specifică numele utilizatorului și numele gazdei în cazul unei arhive la distanță

en: Operation modifiers valid only in copy-out mode:
ro: Opțiuni valabile doar în modul „copiere de la” «copy-out»:

en: Append to an existing archive.
ro: Adaugă în arhiva existentă.

en: Archive filename to use instead of standard output. Optional USER and HOST specify the user and host names in case of a remote archive
ro: Utilizează numele fișierului specificat în loc de ieșirea standard. Părțile opționale UTILIZATOR și GAZDĂ, specifică numele utilizatorului și numele gazdei în cazul unei arhive la distanță

en: Renumber inodes
ro: Renumerotează noduri-i

en: Don't store device numbers
ro: Nu stochează numerele dispozitivului

en: ignore number of links of a directory; always assume 2
ro: ignoră numărul de legături ale unui director; presupune întotdeauna 2

en: Create device-independent (reproducible) archives
ro: Creează arhive independente de dispozitiv (care pot fi reproduse)

en: Operation modifiers valid only in copy-pass mode:
ro: Opțiuni valabile doar în modul «copy-pass»:

en: Link files instead of copying them, when  possible
ro: Creează legături între fișiere în loc de ale copia, când este posibil

en: Operation modifiers valid in copy-in and copy-out modes:
ro: Opțiuni valabile în modurile „copiere din” «copy-in» și „copiere de la” «copy-out»:

en: Do not strip file system prefix components from the file names
ro: Nu elimină prefixul sistemului de fișiere(elementele ce indică calea) din numele fișierelor

en: Create all files relative to the current directory
ro: Creează toate fișierele cu elementele de cale,relative la directorul curent

en: Operation modifiers valid in copy-out and copy-pass modes:
ro: Opțiuni valabile în modurile „copiere de la” «copy-out» și «copy-pass»:

en: Filenames in the list are delimited by null characters instead of newlines
ro: Numele de fișiere din listă sunt delimitate de caractere nule în loc de linii noi

en: Dereference  symbolic  links  (copy  the files that they point to instead of copying the links).
ro: Urmează legăturile simbolice dar, copiază fișierele către care indică acestea, în loc să copieze legăturile în sine.

en: Reset the access times of files after reading them
ro: Restabilește marcajele de timp de accesare a fișierelor, după citire

en: Operation modifiers valid in copy-in and copy-pass modes:
ro: Opțiuni valabile în modurile „copiere din” «copy-in» și «copy-pass»:

en: Retain previous file modification times when creating files
ro: Stabilește marcajele de timp ale fișierelor create, la valorile din arhivă

en: Create leading directories where needed
ro: Creează directoare principale, acolo unde este necesar

en: Do not change the ownership of the files
ro: Nu schimbă dreptul de proprietate asupra fișierelor

en: Replace all files unconditionally
ro: Înlocuiește necondiționat toate fișierele

en: Write files with large blocks of zeros as sparse files
ro: Scrie fișierele cu blocuri mari de zerouri ca fișiere rare(dispersate)

en: invalid block size
ro: dimensiune a blocului nevalidă

en: Archive format multiply defined
ro: Formatul arhivei este specificat de mai multe ori

en: invalid archive format `%s'; valid formats are:
    crc newc odc bin ustar tar (all-caps also recognized)
ro: format de arhivă nevalid „%s”; formaturi valide sunt:
    „crc”, „newc”, „odc”, „bin”, „ustar”, „tar”, „hpodc”, „hpbin”

en: Mode already defined
ro: Modul este deja definit

en: --no-preserve-owner cannot be used with --owner
ro: opțiunea „--no-preserve-owner” nu se poate utiliza cu „--owner”

en: --owner cannot be used with --no-preserve-owner
ro: opțiunea „--owner” nu se poate utiliza cu „--no-preserve-owner”

en: Invalid value for --warning option: %s
ro: Valoare nevalidă pentru opțiunea „--warning”: %s

en: [destination-directory]
ro: [directorul-destinație]

en: You must specify one of -oipt options.
ro: Trebuie să specificați una dintre opțiunile „-o, -i, -p sau -t”.

en: Both -I and -F are used in copy-in mode
ro: Opțiunile „-I” și „-F” sunt utilizate amândouă în modul „copiere din” «copy-in»

en: Too many arguments
ro: Prea multe argumente

en: --append is used but no archive file name is given (use -F or -O options)
ro: Opțiunea „--append” este utilizată, dar nu este dat un nume de fișier de arhivă (utilizați opțiunile „-F” sau „-O”)

en: Both -O and -F are used in copy-out mode
ro: Opțiunile „-O” și „-F” sunt utilizate amândouă în modul „copiere de la” «copy-out»

en: Not enough arguments
ro: Nu sunt suficiente argumente

en: Archive format is not specified in copy-pass mode (use --format option)
ro: Formatul de arhivă nu este specificat în modul «copy-pass» (utilizați opțiunea „--format”)

en: -F can be used only with --create or --extract
ro: Opțiunea „-F” poate fi folosită numai împreună cu „--create” sau „--extract”

en: Cannot open %s
ro: Nu se poate deschide %s

en: error closing archive
ro: eroare în închiderea arhivei

en: cannot make directory `%s'
ro: nu se poate crea directorul „%s”

en: `%s' exists but is not a directory
ro: „%s” există dar nu este un director

en: control magnetic tape drive operation
ro: controlează funcționarea dispozitivului cu bandă magnetică

en: DEVICE
ro: DISPOZITIV

en: use device as the file name of the tape drive to operate on
ro: stabilește numele dispozitivului

en: use remote COMMAND instead of rsh
ro: utilizează COMANDA la distanță în loc de «rsh»

en: operation
ro: operare

en: invalid count value
ro: număr nevalid

en: no tape device specified
ro: nu este specificat niciun dispozitiv de bandă magnetică

en: operation [count]
ro: operare [număr]

en: %s is not a character special file
ro: %s nu este un fișier special de caractere

en: %s: rmtioctl failed
ro: %s: rmtioctl() a eșuat

en: %s: rmtopen failed
ro: %s: rmtopen() a eșuat

en: %s: rmtclose failed
ro: %s: rmtclose() a eșuat

en: invalid header: checksum error
ro: antet invalid: eroare de sumă de control

en: invalid user
ro: utilizator nevalid

en: cannot get the login group of a numeric UID
ro: nu se poate determina grupul de autentificare pentru un UID numeric

en: invalid group
ro: grup nevalid

en: write error: partial write
ro: eroare de scriere: scriere parțială

en: read error
ro: eroare de citire

en: premature end of file
ro: sfârșit de fișier prematur

en: File %s shrunk by %s byte, padding with zeros | File %s shrunk by %s bytes, padding with zeros
ro[0]: Fișierul %s s-a micșorat cu un octet, umplut cu un zero
ro[1]: Fișierul %s s-a micșorat cu doi octeți, umplut cu zerouri
ro[2]: Fișierul %s s-a micșorat cu %s octeți, umplut cu zerouri
ro[3]: Fișierul %s s-a micșorat cu %s de octeți, umplut cu zerouri

en: Read error at byte %lld in file %s, padding with zeros
ro: Eroare de citire la octetul %lld din fișierul %s, umplere cu zero-uri

en: File %s grew, %<PRIuMAX> new byte not copied | File %s grew, %<PRIuMAX> new bytes not copied
ro[0]: Fișierul %s a crescut; un octet nou nu a fost copiat
ro[1]: Fișierul %s a crescut; doi octeți noi nu au fost copiați
ro[2]: Fișierul %s a crescut; %<PRIuMAX> octeți noi nu au fost copiați
ro[3]: Fișierul %s a crescut; %<PRIuMAX> de octeți noi nu au fost copiați

en: File %s was modified while being copied
ro: Fișierul %s a fost modificat în timpul copierii

en: virtual memory exhausted
ro: memoria virtuală a fost epuizată

en: Creating intermediate directory `%s'
ro: Se creează directorul intermediar „%s”

en: cannot seek on output
ro: nu se poate efectua o operație „seek” la ieșirea standard

en: Found end of tape.  Load next tape and press RETURN.
ro: S-a găsit capătul benzii.  Încărcați următoarea bandă și apăsați ENTER.

en: Found end of tape.  To continue, type device/file name when ready.
ro: S-a găsit capătul benzii.  Pentru a continua, scrieți numele dispozitivului/fișierului când sunteți gata.

en: To continue, type device/file name when ready.
ro: Pentru a continua, scrieți numele dispozitivului/fișierului când sunteți gata.

en: internal error: tape descriptor changed from %d to %d
ro: eroare internă: descriptorul de bandă s-a schimbat din %d în %d

en: %s is not a directory
ro: %s nu este un director

en: Creating directory `%s'
ro: Se creează directorul „%s”

en: cannot change to directory `%s'
ro: nu se poate schimba la directorul „%s”

en: genfile manipulates data files for GNU paxutils test suite.
    OPTIONS are:
ro: genfile manipulează fișierele de date pentru suita de teste GNU paxutils.
    OPȚIUNILE sunt:

en: File creation options:
ro: Opțiuni de creare a fișierelor:

en: SIZE
ro: DIMENSIUNE

en: Create file of the given SIZE
ro: Creează un fișier cu DIMENSIUNEA dată

en: Write to file NAME, instead of standard output
ro: Scrie în fișierul NUME, în loc de ieșirea standard

en: Read file names from FILE
ro: Citește numele fișierelor din FIȘIER

en: -T reads null-terminated names
ro: Opțiunea „-T” citește numele terminate cu NULL

en: PATTERN
ro: MODEL

en: Fill the file with the given PATTERN. PATTERN is 'default' or 'zeros'
ro: Umple fișierul cu MODELul dat; MODEL este „default” (implicit) sau „zeros” (NULL-uri)

en: Size of a block for sparse file
ro: Dimensiunea blocului pentru fișierul „dispersat”

en: Generate sparse file. Rest of the command line gives the file map.
ro: Generează fișier „dispersat”; restul liniei de comandă specifică formatul.

en: OFFSET
ro: POZIȚIE

en: Seek to the given offset before writing data
ro: Sare la această poziție înainte de a începe să scrie

en: Suppress non-fatal diagnostic messages
ro: Suprimă mesajele de diagnosticare care nu sunt fatale

en: File statistics options:
ro: Statistici de fișiere; opțiuni:

en: Print contents of struct stat for each given file. Default FORMAT is:
ro: Afișează conținutul structurii statistice pentru fiecare fișier dat. FORMATul implicit este:

en: Synchronous execution options:
ro: Opțiuni de executare sincronă:

en: Execute ARGS. Trigger checkpoints every Nth record (default 1). Useful with --checkpoint and one of --cut, --append, --touch, --unlink
ro: Execută ARGUMENTEle date. Declanșează punctele de control la fiecare a N-a înregistrare (implicit 1). Util cu opțiunea „--checkpoint” și una dintre: „--cut”, „--append”, „--touch” sau „--unlink”

en: Perform given action (see below) upon reaching checkpoint NUMBER
ro: Efectuați acțiunea dată (a se vedea mai jos) la atingerea punctului de control NUMĂR

en: Set date for next --touch option
ro: Stabilește datele pentru următoarea opțiune „--touch”

en: Display executed checkpoints and exit status of COMMAND
ro: Afișează punctele de control executate și starea de ieșire a COMENZII

en: Synchronous execution actions. These are executed when checkpoint number given by --checkpoint option is reached.
ro: Acțiuni de execuție sincronă. Acestea sunt executate când numărul punctului de control dat de opțiunea „--checkpoint” este atins.

en: Truncate FILE to the size specified by previous --length option (or 0, if it is not given)
ro: Trunchiază FIȘIERul la dimensiunea specificată de opțiunea anterioară „--length” (sau la 0, dacă nu este specificată)

en: Append SIZE bytes to FILE. SIZE is given by previous --length option.
ro: Adaugă DIMENSIUNEA (de) octeți la FIȘIER. DIMENSIUNEA este dată de opțiunea anterioară „--length”.

en: Update the access and modification times of FILE
ro: Actualizează marcajele timpului de acces și modificare ale FIȘIERului

en: Execute COMMAND
ro: Execută COMANDA

en: Delete FILE
ro: Șterge FIȘIERUL

en: Invalid size: %s
ro: Dimensiune nevalidă: %s

en: Number out of allowed range: %s
ro: Număr în afara intervalului permis: %s

en: Negative size: %s
ro: Dimensiune negativă: %s

en: stat(%s) failed
ro: nu se poate determina starea lui %s

en: requested file length %jd, actual %jd
ro: lungimea fișierului solicitată %jd, actuală %jd

en: created file is not sparse
ro: fișierul creat nu este dispersat

en: Error parsing number near `%s'
ro: Eroare la analizarea numărului de lângă „%s”

en: Unknown date format
ro: Format de dată necunoscut

en: [ARGS...]
ro: [ARGUMENTE...]

en: cannot open `%s'
ro: nu se poate deschide „%s”

en: cannot seek
ro: nu se poate sări la

en: file name contains null character
ro: numele fișierului conține un caracter NULL

en: cannot generate sparse files on standard output, use --file option
ro: nu se pot genera fișiere dispersate la ieșirea standard; utilizați opțiunea „--file”

en: incorrect mask (near `%s')
ro: mască incorectă (lângă „%s”)

en: Unknown field `%s'
ro: Câmp necunoscut „%s”

en: cannot set time on `%s'
ro: nu se poate pune marcajul de timp pentru „%s”

en: cannot truncate `%s'
ro: nu se poate trunchia „%s”

en: command failed: %s
ro: eșec la rularea comenzii: %s

en: cannot stat `%s'
ro: nu se poate obține starea lui „%s”

en: cannot remove directory `%s'
ro: nu se poate elimina directorul „%s”

en: cannot unlink `%s'
ro: nu se poate șterge „%s”

en: Command exited successfully
ro: Comanda a terminat cu succes

en: Command failed with status %d
ro: Comanda a eșuat cu starea %d

en: Command terminated on signal %d
ro: Comanda s-a încheiat la semnalul %d

en: Command stopped on signal %d
ro: Comanda s-a oprit la semnalul %d

en: Command dumped core
ro: Comanda a avut ca rezultat o debordare a nucleului

en: Command terminated
ro: Comanda a terminat

en: --stat requires file names
ro: Opțiunea „--stat” necesită nume de fișiere
