GNU sed 4.2.1 - en to el translation catalogue (74 entries)

en: Success
el: Επιτυχία

en: No match
el: Κανένα ταίριασμα

en: Invalid regular expression
el: Μη έγκυρη κανονική έκφραση

en: Invalid collation character
el: Μη έγκυρος χαρακτήρας ταξινόμησης

en: Invalid character class name
el: Μη έγκυρο όνομα κλάσης χαρακτήρων

en: Trailing backslash
el: Τελευταίος χαρακτήρας η πισωκάθετος

en: Invalid back reference
el: Μη έγκυρη οπισθαναφορά

en: Unmatched ( or \(
el: Αταίριαστο ( ή \(

en: Unmatched \{
el: Αταίριαστο \{

en: Invalid content of \{\}
el: Μη έγκυρο περιεχόμενο εντός \{\}

en: Invalid range end
el: Μη έγκυρο τέλος εύρους

en: Memory exhausted
el: Εξάντληση διαθέσιμης μνήμης

en: Invalid preceding regular expression
el: Μη έγκυρη προηγούμενη κανονική έκφραση

en: Premature end of regular expression
el: Πρόωρος τερματισμός κανονικής έκφρασης

en: Regular expression too big
el: Πολύ μεγάλη κανονική έκφραση

en: Unmatched ) or \)
el: Αταίριαστο ) ή \)

en: No previous regular expression
el: Δεν βρέθηκε προηγούμενη κανονική έκφραση

en: multiple `!'s
el: πολλαπλά `!'

en: unexpected `,'
el: αναπάντεχο `,'

en: invalid usage of +N or ~N as first address
el: δεν επιτρέπεται η χρήση των +N ή ~N ως πρώτη διεύθυνση

en: unmatched `{'
el: αταίριαστο `{'

en: unexpected `}'
el: αναπάντεχο `}'

en: extra characters after command
el: επιπλέον χαρακτήρες μετά την εντολή

en: expected \ after `a', `c' or `i'
el: απαιτείται \ μετά τις εντολές `a', `c' ή `i'

en: `}' doesn't want any addresses
el: το `}' δεν χρειάζεται διευθύνσεις

en: : doesn't want any addresses
el: : δεν χρειάζονται διευθύνσεις

en: comments don't accept any addresses
el: τα σχόλια δεν δέχονται διευθύνσεις

en: missing command
el: λείπει η εντολή

en: command only uses one address
el: η εντολή χρησιμοποιεί μόνο μια διεύθυνση

en: unterminated address regex
el: μη τερματισμένη κανονικής έκφραση διεύθυνσης

en: unterminated `s' command
el: μη τερματισμένη εντολή `s'

en: unterminated `y' command
el: μη τερματισμένη εντολή `y'

en: unknown option to `s'
el: άγνωστη επιλογή για το `s'

en: multiple `p' options to `s' command
el: πολλαπλές επιλογές `p' στην εντολή `s'

en: multiple `g' options to `s' command
el: πολλαπλές επιλογές `g' στην εντολή `s'

en: multiple number options to `s' command
el: πολλαπλός αριθμητικές επιλογές στην εντολή `s'

en: number option to `s' command may not be zero
el: η αριθμητική επιλογή στην εντολή `s' δεν μπορεί να είναι μηδέν

en: strings for `y' command are different lengths
el: τα αλφαριθμητικά για την εντολή `y' είναι διαφορετικού μεγέθους

en: delimiter character is not a single-byte character
el: ο χαρακτήρας διαχωριστής έχει μέγεθος μεγαλύτερο από ένα byte

en: expected newer version of sed
el: αναμενόταν νεώτερη έκδοση του sed

en: invalid usage of line address 0
el: ακατάλληλη χρήση διεύθυνσης γραμμής 0

en: unknown command: `%c'
el: άγνωστη εντολή: `%c'

en: %s: file %s line %lu: %s
el: %s: αρχείο %s γραμμή %lu: %s

en: %s: -e expression #%lu, char %lu: %s
el: %s: -e έκφραση #%lu, χαρακτήρας %lu: %s

en: can't find label for jump to `%s'
el: αδυναμία εύρεσης ετικέττας για μετάβαση στο `%s'

en: %s: can't read %s: %s
el: %s: αδυναμία ανάγνωσης του %s: %s

en: couldn't edit %s: is a terminal
el: αδυναμία επεξεργασίας του %s: είναι τερματικό

en: couldn't edit %s: not a regular file
el: αδυναμία επεξεργασίας του %s: δεν είναι κανονικό αρχείο

en: %s: warning: failed to set default file creation context to %s: %s
el: %s: προειδοποίηση: αποτυχία ορισμού προεπιλεγμένου πλαισίου δημιουργίας αρχείου ως %s: %s

en: %s: warning: failed to get security context of %s: %s
el: %s: προειδοποίηση: αποτυχία πάρσης πλαίσιου ασφαλείας του αρχείου %s: %s

en: couldn't open temporary file %s: %s
el: αδυναμία ανοίγματος του αρχείου %s: %s

en: error in subprocess
el: σφάλμα στη υποδιαδικασία

en: option `e' not supported
el: η επιλογή `e' δεν υποστηρίζεται

en: `e' command not supported
el: η εντολή `e' δεν υποστηρίζεται

en: no input files
el: δεν υπάρχουν αρχεία εισόδου

en: no previous regular expression
el: δεν βρέθηκε προηγούμενη κανονική έκφραση

en: invalid reference \%d on `s' command's RHS
el: μη έγκυρη αναφορά \%d στο δεξί τμήμα της εντολής `s'

en: Usage: %s [OPTION]... {script-only-if-no-other-script} [input-file]...
el: Χρήση: %s [ΕΠΙΛΟΓΗ]... {σενάριο-αν-δεν-υπάρχει-άλλο-σενάριο} [αρχείο-εισόδου]...

en:   -n, --quiet, --silent
                     suppress automatic printing of pattern space
el:   -n, --quiet, --silent
                     δεν γίνεται αυτόματη εκτύπωση του χώρου υποδείγματος

en:   -e script, --expression=script
                     add the script to the commands to be executed
el:   -e σενάριο --expression=σενάριο
                     προσθήκη του σεναρίου στις εντολές προς εκτέλεση

en:   -f script-file, --file=script-file
                     add the contents of script-file to the commands to be executed
el:   -f αρχείο-σεναρίου --file=αρχείο-σεναρίου
                     προσθήκη του αρχείου-σεναρίου στις εντολές προς εκτέλεση

en:   --follow-symlinks
                     follow symlinks when processing in place
el:   --follow-symlinks
                     ακολούθηση συμβολικών συνδέσμων στην επιτόπια επεξεργασία

en:   -b, --binary
                     open files in binary mode (CR+LFs are not processed specially)
el:   -b, --binary
                     άνοιγμα αρχείων ως δυαδικά (οι χαρακτήρες CR και LF δεν έχουν ειδική σημασία)

en:   -l N, --line-length=N
                     specify the desired line-wrap length for the `l' command
el:   -l N, --line-length=N
                     καθορισμός επιθυμητού μήκους γραμμής για αναδίπλωση γραμμών στην εντολή `l'

en:   --posix
                     disable all GNU extensions.
el:   --posix
                     απενεργοποίηση όλων των επεκτάσεων GNU στο πρωτότυπο sed.

en:   -u, --unbuffered
                     load minimal amounts of data from the input files and flush
                     the output buffers more often
el:   -u, --unbuffered
                     φόρτωση ελαχίστων ποσοτήτων δεδομένων από τα αρχεία εισόδου
                     και άδειασμα των ενταμιευτών εξόδου συχνότερα

en:       --help     display this help and exit
el:       --help     εμφάνιση αυτού του κειμένου βοηθείας και έξοδος

en:       --version  output version information and exit
el:       --version  εμφάνιση πληροφοριών έκδοσης προγράμματος και έξοδος

en: 
    If no -e, --expression, -f, or --file option is given, then the first
    non-option argument is taken as the sed script to interpret.  All
    remaining arguments are names of input files; if no input files are
    specified, then the standard input is read.
el: 
    Αν δεν υπάρχουν επιλογές -e, --expression, -f ή --file, τότε το πρώτο
    όρισμα που δεν είναι επιλογή αποτελεί το όνομα του προγρ. εντολών.
    Όλα τα υπόλοιπα ορίσματα είναι ονόματα αρχείων εισόδου· αν δεν έχουν
    καθοριστεί αρχεία εισόδου, τότε γίνεται ανάγνωση της κανονικής εισόδου.

en: couldn't open file %s: %s
el: αδυναμία ανοίγματος του %s: %s

en: couldn't attach to %s: %s
el: αδυναμία προσάρτησης στο %s: %s

en: read error on %s: %s
el: σφάλμα ανάγνωσης στο %s: %s

en: couldn't follow symlink %s: %s
el: αδυναμία ακολούθησης του συμβολικού συνδέσμου %s: %s

en: cannot rename %s: %s
el: αδυναμία μετονομασίας του %s: %s
