gettext-examples 0.19.4.73 - en to ga translation catalogue (18 entries)

en: Hello, world!
ga: Dia duit, a dhomhain!

en: This program is running as process number %d.
ga: Tá an clár seo ag rith mar phróiseas %d.

en: <big>Hello world!</big>
    This program is running as process number <b>%d</b>.
ga: <big>Dia dhuit a dhomhain!</big>
    Tá an clár seo ag rith mar phróiseas <b>%d</b>.

en: <big><u>This is another text</u></big>
ga: <big><u>Seo é téacs eile</u></big>

en: <big><i>This is yet another text</i></big>
ga: <big><i>Seo é téacs eile fós</i></big>

en: Hello
ga: Dia dhuit

en: Example Application
ga: Feidhmchlár Samplach

en: Update text
ga: Nuashonraigh an téacs

en: Use XML markup
ga: Úsáid marcáil XML

en: Whether to use XML markup in the text.
ga: An úsáidfear marcáil XML sa téacs.

en: This program is running as process number %1.
ga: Tá an clár seo ag rith mar phróiseas %1.

en: Hello example
ga: Sampla `Dia duit'

en: Hello world example
ga: Sampla `Dia duit a dhomhain'

en: This program is running as process number $pid.
ga: Tá an clár seo ag rith mar phróiseas $pid.

en: This program is running as process number %(pid)d.
ga: Tá an clár seo ag rith mar phróiseas %(pid)d.

en: This program is running as process number ~D.
ga: Tá an clár seo ag rith mar phróiseas ~D.

en: This program is running as process number {0}.
ga: Tá an clár seo ag rith mar phróiseas {0}.

en: This program is running as process number {pid}.
ga: Tá an clár seo ag rith mar phróiseas {pid}.
