gettext-tools 0.18 - en to pa translation catalogue (193 entries)

en: invalid argument %s for %s
pa: %2$s ਲਈ ਗਲਤ ਆਰਗੂਮੈਂਟ %1$s

en: Valid arguments are:
pa: ਠੀਕ ਆਰਗੂਮੈਂਟ ਹਨ:

en: cannot find a temporary directory, try setting $TMPDIR
pa: ਆਰਜ਼ੀ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਨਹੀਂ ਲੱਭੀ ਜਾ ਸਕਦੀ, $TMPDIR ਸੈਟਅੱਪ ਕਰਨ ਦੀ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕੀਤੀ ਜਾ ਰਹੀ ਹੈ

en: cannot create a temporary directory using template "%s"
pa: ਟੈਪਲੇਟ "%s" ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰਕੇ ਆਰਜ਼ੀ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਬਣਾਈ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦੀ

en: cannot remove temporary directory %s
pa: ਆਰਜ਼ੀ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ %s ਹਟਾਈ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦੀ

en: cannot remove temporary file %s
pa: ਆਰਜ਼ੀ ਫਾਇਲ %s ਹਟਾਈ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦੀ

en: write error
pa: ਲਿਖਣ ਗਲਤੀ

en: fdopen() failed
pa: fdopen() ਫੇਲ੍ਹ ਹੈ

en: Unknown system error
pa: ਅਣਜਾਣ ਸਿਸਟਮ ਗਲਤੀ

en: %s subprocess failed
pa: %s ਸਬ-ਪ੍ਰੋਸੈਸ ਫੇਲ੍ਹ ਹੋਇਆ

en: %s: invalid option -- '%c'
pa: %s: ਗਲਤ ਚੋਣ -- '%c'

en: %s: option requires an argument -- '%c'
pa: %s: ਚੋਣ ਲਈ ਆਰਗੂਮੈਂਟ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ --'%c'

en: %s subprocess I/O error
pa: %s ਸਬ-ਪ੍ਰੋਸੈਸ I/O ਗਲਤੀ

en: failed to create "%s"
pa: "%s" ਬਣਾਉਣ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ ਹੈ

en: error while writing "%s" file
pa: ਫਾਇਲ "%s" ਲਿਖਣ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ

en: memory exhausted
pa: ਮੈਮੋਰੀ ਖਤਮ ਹੋਈ

en: _open_osfhandle failed
pa: _open_osfhandle ਫੇਲ੍ਹ ਹੈ

en: cannot restore fd %d: dup2 failed
pa: fd %d ਰੀਸਟੋਰ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਦਾ: dup2 ਫੇਲ੍ਹ ਹੈ

en: write to %s subprocess failed
pa: %s ਸਬ-ਪਰੋਸੈਸ ਲਈ ਲਿਖਣ ਵਾਸਤੇ ਫੇਲ੍ਹ

en: cannot create pipe
pa: ਪਾਈਪ ਬਣਾਇਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ

en: %s subprocess
pa: %s ਸਬ-ਪ੍ਰੋਸੈਸ

en:   -h, --help                  display this help and exit
pa:   -h, --help                  ਇਹ ਮੱਦਦ ਵੇਖਾਉ ਅਤੇ ਬੰਦ ਕਰੋ

en:   -V, --version               output version information and exit
pa:   -V, --version               ਆਉਟਪੁੱਟ ਵਰਜਨ ਜਾਣਕਾਰੀ ਅਤੇ ਬੰਦ ਕਰੋ

en: Written by %s.
pa: %s ਵਲੋਂ ਲਿਖਿਆ।

en: error while opening "%s" for reading
pa: ਪੜ੍ਹਨ ਵਾਸਤੇ "%s" ਖੋਲ੍ਹਣ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ

en: '%s' uses %%m but '%s' doesn't
pa: '%s' %%m ਵਰਤਦਾ ਹੈ, ਪਰ '%s' ਨਹੀਂ

en: Found '~%c' without matching '~%c'.
pa: '~%c' ਮਿਲਿਆ '~%c' ਮਿਲਣ ਦੇ ਬਿਨਾਂ।

note: This is a proper name. See the gettext manual, section Names.
en: Bruno Haible
pa: ਬਰੁਨੋ ਹਏਬਲੇ

en: too many arguments
pa: ਬਹੁਤ ਸਾਰੇ ਆਰਗੂਮੈਂਟ

en: Usage: %s [OPTION]
pa: ਵਰਤੋਂ: %s [OPTION]

en: Print the machine's hostname.
pa: ਮਸ਼ੀਨ ਦਾ ਹੋਸਟ ਨਾਂ ਪ੍ਰਿੰਟ ਕਰੋ।

en: Output format:
pa: ਆਉਟਪੁੱਟ ਫਾਰਮੈਟ:

en:   -s, --short                 short host name
pa:   -s, --short                 ਛੋਟਾ ਹੋਸਟ ਨਾਂ

en:   -i, --ip-address            addresses for the hostname
pa:   -i, --ip-address            ਹੋਸਟ-ਨਾਂ ਲਈ ਐਡਰੈਸ

en: Informative output:
pa: ਜਾਣਕਾਰੀ ਸਮੇਤ ਆਉਟਪੁੱਟ:

en: could not get host name
pa: ਹੋਸਟ ਨਾਂ ਲਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ

en: at most one input file allowed
pa: ਵੱਧ ਤੋਂ ਵੱਧ ਇੱਕ ਇੰਪੁੱਟ ਫਾਇਲ ਮਨਜ਼ੂਰ ਹੈ

en: Usage: %s [OPTION] [INPUTFILE]
pa: ਵਰਤੋਂ: %s [OPTION] [INPUTFILE]

en: Input file location:
pa: ਇੰਪੁੱਟ ਫਾਇਲ ਟਿਕਾਣਾ:

en:   INPUTFILE                   input PO file
pa:   INPUTFILE                   ਇੰਪੁੱਟ PO ਫਾਇਲ

en: Output file location:
pa: ਆਉਟਪੁੱਟ ਫਾਇਲ ਟਿਕਾਣਾ:

en:   -o, --output-file=FILE      write output to specified file
pa:   -o, --output-file=FILE      ਆਉਟਪੁੱਟ ਦਿੱਤੀ ਫਾਇਲ ਵਿੱਚ ਲਿਖੋ

en: Message selection:
pa: ਸੁਨੇਹਾ ਚੋਣ:

en:       --translated            keep translated, remove untranslated messages
pa:       --translated            ਕੀਤਾ ਅਨੁਵਾਦ ਰੱਖੋ, ਨਾ-ਅਨੁਵਾਦ ਸੁਨੇਹਿਆਂ ਨੂੰ ਹਟਾਓ

en:       --untranslated          keep untranslated, remove translated messages
pa:       --untranslated          ਨਾ-ਅਨੁਵਾਦ ਰੱਖੋ, ਕੀਤਾ ਅਨੁਵਾਦ ਸੁਨੇਹੇ ਹਟਾਓ

en:       --no-fuzzy              remove 'fuzzy' marked messages
pa:       --no-fuzzy              ਅਸਪਸ਼ਟ ('fuzzy') ਨਿਸ਼ਾਨਬੱਧ ਕੀਤੇ ਸੁਨੇਹੇ ਹਟਾਓ

en:       --no-obsolete           remove obsolete #~ messages
pa:       --no-obsolete           ਬਰਤਰਫ਼ #~ ਸੁਨੇਹੇ ਹਟਾਓ

en:       --set-fuzzy             set all messages 'fuzzy'
pa:       --set-fuzzy             ਸਭ ਸੁਨੇਹੇ ਅਸਪਸ਼ਟ ('fuzzy') ਬਣਾਓ

en: Input file syntax:
pa: ਇੰਪੁੱਟ ਫਾਇਲ ਸੰਟੈਕਸ:

en: Output details:
pa: ਆਉਟਪੁੱਟ ਵੇਰਵਾ:

en: Usage: %s [OPTION] [INPUTFILE]...
pa: ਵਰਤੋਂ: %s [OPTION] [INPUTFILE]...

en:   INPUTFILE ...               input files
pa:   INPUTFILE ...               ਇੰਪੁੱਟ ਫਾਇਲਾਂ

en:   -f, --files-from=FILE       get list of input files from FILE
pa:   -f, --files-from=FILE       ਫਾਇਲ (FILE) ਤੋਂ ਇੰਪੁੱਟ ਫਾਇਲਾਂ ਦੀ ਸੂਚੀ ਲਵੋ

note: This is a proper name. See the gettext manual, section Names.
en: Peter Miller
pa: ਪੀਟਰ ਮਿੱਲਰ

en: no input files given
pa: ਕੋਈ ਇੰਪੁੱਟ ਫਾਇਲਾਂ ਨਹੀਂ ਦਿੱਤੀਆਂ ਗਈਆਂ

en: exactly 2 input files required
pa: ਠੀਕ 2 ਇੰਪੁੱਟ ਫਾਇਲਾਂ ਹੀ ਚਾਹੀਦੀਆਂ ਹਨ

en: Usage: %s [OPTION] def.po ref.pot
pa: ਵਰਤੋ: %s [OPTION] def.po ref.pot

en:   def.po                      translations
pa:   def.po                      ਅਨੁਵਾਦ

en:   ref.pot                     references to the sources
pa:   ref.pot                     ਸਰੋਤ ਲਈ ਹਵਾਲਾ/ਰੈਫਰੈਂਸ

en: Operation modifiers:
pa: ਓਪਰੇਸ਼ਨ ਮਾਡੀਫਾਇਰ:

en:       --use-fuzzy             consider fuzzy entries
pa:       --use-fuzzy             fuzzy ਐਂਟਰੀਆਂ ਮੰਨੋ

en: this message is untranslated
pa: ਇਹ ਸੁਨੇਹੇ ਨਾ-ਅਨੁਵਾਦਿਤ ਹੈ

en: this message needs to be reviewed by the translator
pa: ਇਹ ਸੁਨੇਹੇ ਨੂੰ ਅਨੁਵਾਦਕ ਵਲੋਂ ਰੀਵਿਊ ਕਰਨ ਦੀ ਲੋੜ ਹੈ

en: this message is used but not defined...
pa: ਇਹ ਸੁਨੇਹਾ ਵਰਤਿਆ ਗਿਆ ਹੈ, ਪਰ ਦਿੱਤਾ ਕੀਤੇ ਨਹੀਂ ਗਿਆ...

en: ...but this definition is similar
pa: ...ਇਹ ਪ੍ਰੀਭਾਸ਼ਾ ਰਲਦੀ ਮਿਲਦੀ ਹੈ

en: this message is used but not defined in %s
pa: ਇਹ ਸੁਨੇਹਾ ਵਰਤਿਆ ਤਾਂ ਗਿਆ ਹੈ, ਪਰ %s ਵਿੱਚ ਪਰਿਭਾਸ਼ਿਤ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: warning: this message is not used
pa: ਸਾਵਧਾਨ: ਇਹ ਸੁਨੇਹਾ ਵਰਤਿਆ ਨਹੀਂ ਗਿਆ ਹੈ

en: found %d fatal error | found %d fatal errors
pa[0]: %d ਘਾਤਕ ਗਲਤੀ ਲੱਭੀ
pa[1]: %d ਘਾਤਕ ਗਲਤੀਆਂ ਲੱਭੀਆਂ

en: at least two files must be specified
pa: ਘੱਟੋ-ਘੱਟ ਦੋ ਫਾਇਲਾਂ ਦੇਣ ਦੀ ਲੋੜ ਹੈ

en: Conversion target:
pa: ਕਨਵਰਜ਼ਨ ਟਾਰਗੇਟ:

en: The default encoding is the current locale's encoding.
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਇੰਕੋਡਿੰਗ ਮੌਜੂਦਾ ਲੋਕੇਲ ਦੀ ਇੰਕੋਡਿੰਗ ਹੈ।

en: no input file given
pa: ਕੋਈ ਇੰਪੁੱਟ ਫਾਇਲ ਨਹੀਂ ਦਿੱਤੀ

en: exactly one input file required
pa: ਠੀਕ ਇੱਕ ਇੰਪੁੱਟ ਫਾਇਲ ਚਾਹੀਦੀ ਹੈ

en: Usage: %s [OPTION] INPUTFILE
pa: ਵਰਤੋਂ: %s [OPTION] INPUTFILE

en:   INPUTFILE                   input PO or POT file
pa:   INPUTFILE                   ਇੰਪੁੱਟ PO ਜਾਂ POT ਫਾਇਲ

en: missing command name
pa: ਗੁੰਮ ਕਮਾਂਡ ਨਾਂ

en: Usage: %s [OPTION] COMMAND [COMMAND-OPTION]
pa: ਵਰਤੋਂ: %s [OPTION] COMMAND [COMMAND-OPTION]

en:   -i, --input=INPUTFILE       input PO file
pa:   -i, --input=INPUTFILE       ਇੰਪੁੱਟ PO ਫਾਇਲ

en: write to stdout failed
pa: stdout ਉੱਤੇ ਲਿਖਣ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ ਹੈ

en: missing filter name
pa: ਗੁੰਮ ਫਿਲਟਰ ਨਾਂ

en: Usage: %s [OPTION] FILTER [FILTER-OPTION]
pa: ਵਰਤੋਂ: %s [OPTION] FILTER [FILTER-OPTION]

en: Applies a filter to all translations of a translation catalog.
pa: ਅਨੁਵਾਦ ਕੈਟਾਲਾਗ ਲਈ ਸਭ ਅਨੁਵਾਦ ਉੱਤੇ ਇੱਕ ਫਿਲਟਰ ਲਾਗੂ ਕਰੋ।

en: invalid endianness: %s
pa: ਗਲਤ ਅੰਤ(endianness): %s

note: This is a proper name. See the gettext manual, section Names.
en: Ulrich Drepper
pa: ਉਲਰਿਚ ਡਰਿੱਪਰ

en: %s requires a "-d directory" specification
pa: %s ਲਈ ਇੱਕ "-d directory" ਦੇਣ ਦੀ ਲੋੜ ਹੈ

en: %s requires a "-l locale" specification
pa: %s ਲਈ ਇੱਕ "-l locale" ਹਦਾਇਤ ਦੀ ਲੋੜ ਹੈ

en: %s is only valid with %s or %s
pa: %s ਕੇਵਲ %s ਜਾਂ %s ਲਈ ਹੀ ਢੁੱਕਵਾਂ ਹੈ

en: %d translated message | %d translated messages
pa[0]: %d ਅਨੁਵਾਦ ਕੀਤਾ ਸੁਨੇਹਾ
pa[1]: %d ਅਨੁਵਾਦ ਕੀਤੇ ਸੁਨੇਹੇ

en: , %d fuzzy translation | , %d fuzzy translations
pa[0]: , %d ਅਸਪਸ਼ਟ ਅਨੁਵਾਦ
pa[1]: , %d ਅਸਪਸ਼ਟ ਅਨੁਵਾਦ

en: , %d untranslated message | , %d untranslated messages
pa[0]: , %d ਨਾ-ਅਨੁਵਾਦ ਸੁਨੇਹਾ
pa[1]: , %d ਨਾ-ਅਨੁਵਾਦ ਸੁਨੇਹੇ

en: Usage: %s [OPTION] filename.po ...
pa: ਵਰਤੋਂ: %s [OPTION] ਫਾਇਲ-ਨਾਂ.po ...

en: Generate binary message catalog from textual translation description.
pa: ਟੈਕਸਟ ਅਨੁਵਾਦ ਵੇਰਵੇ ਤੋਂ ਬਾਈਨਰੀ ਸੁਨੇਹਾ ਕੈਟਾਲਾਗ ਤਿਆਰ ਕਰੋ।

en:   filename.po ...             input files
pa:   filename.po ...             ਇੰਪੁੱਟ ਫਾਇਲ ਨਾਂ

en: Operation mode:
pa: ਓਪਰੇਸ਼ਨ ਮੋਡ:

en: Output file location in Java mode:
pa: ਜਾਵਾ ਮੋਡ ਵਿੱਚ ਆਉਟਪੁੱਟ ਫਾਇਲ ਟਿਕਾਣਾ:

en:   -r, --resource=RESOURCE     resource name
pa:   -r, --resource=RESOURCE     ਸਰੋਤ ਨਾਂ

en:   -l, --locale=LOCALE         locale name, either language or language_COUNTRY
pa:   -l, --locale=LOCALE         ਲੋਕੇਲ ਨਾਂ, ਜਾਂ ਭਾਸ਼ਾ ਨਾਂ ਜਾਂ ਭਾਸ਼ਾ_ਦੇਸ਼

en:   -d DIRECTORY                base directory of classes directory hierarchy
pa:   -d DIRECTORY                ਕਲਾਸ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਲੜੀ ਵਿੱਚ ਬੇਸ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ

en: Output file location in C# mode:
pa: C# ਮੋਡ ਵਿੱਚ ਆਉਟਪੁੱਟ ਫਾਇਲ ਟਿਕਾਣਾ:

en: Output file location in Tcl mode:
pa: Tcl ਮੋਡ ਵਿੱਚ ਆਉਟਪੁੱਟ ਫਾਇਲ ਟਿਕਾਣਾ:

en: Input file interpretation:
pa: ਇੰਪੁੱਟ ਫਾਇਲ ਇੰਟਰਪਰੇਟੇਸ਼ਨ:

en:   -f, --use-fuzzy             use fuzzy entries in output
pa:   -f, --use-fuzzy             ਆਉਟਪੁੱਟ ਵਿੱਚ ਅਸਪਸ਼ਟ (fuzzy) ਐਂਟਰੀਆਂ ਵਰਤੋਂ

en:       --statistics            print statistics about translations
pa:       --statistics            ਅਨੁਵਾਦ ਬਾਰੇ ਅੰਕੜੇ ਪੇਸ਼ ਕਰੋ

en: warning: PO file header missing or invalid
pa: ਸਾਵਧਾਨ: PO ਫਾਇਲ ਹੈੱਡਰ ਗੁੰਮ ਹੈ ਜਾਂ ਗਲਤ ਹੈ

en: warning: charset conversion will not work
pa: ਸਾਵਧਾਨ: charset ਬਦਲਣਾ ਕੰਮ ਨਹੀਂ ਕਰੇਗਾ

en: domain name "%s" not suitable as file name
pa: ਡੋਮੇਨ ਨਾਂ "%s" ਫਾਇਲ ਨਾਂ ਲਈ ਢੁੱਕਵਾਂ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: %s: warning: source file contains fuzzy translation
pa: %s: ਸਾਵਧਾਨ: ਸਰੋਤ ਫਾਇਲ ਵਿੱਚ ਅਸਪਸ਼ਟ ਅਨੁਵਾਦ ਹੋ ਸਕਦਾ ਹੈ

en: error while reading "%s"
pa: "%s" ਪੜ੍ਹਨ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ

en:       --sort-by-file          sort output by file location
pa:       --sort-by-file          ਆਉਟਪੁੱਟ ਨੂੰ ਫਾਇਲ ਟਿਕਾਣੇ ਮੁਤਾਬਕ ਲੜੀਬੱਧ ਕਰੋ

en: Output file %s already exists.
    Please specify the locale through the --locale option or
    the output .po file through the --output-file option.
pa: ਆਉਟਪੁੱਟ ਫਾਇਲ %s ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਮੌਜੂਦ ਹੈ।
    --locale ਚੋਣ ਰਾਹੀਂ ਲੋਕਲ ਦਿਉ ਜੀ ਜਾਂ
    --output-file ਚੋਣ ਰਾਹੀਂ output.po ਫਾਇਲ ਦਿਉ।

en: Created %s.
pa: %s ਬਣਾਈ।

en: Creates a new PO file, initializing the meta information with values from the
    user's environment.
pa: ਨਵੀਂ PO ਫਾਇਲ ਬਣਾਉ, ਯੂਜ਼ਰ ਦੇ ਇੰਵਾਇਰਨਮੈਂਟ ਤੋਂ ਮੁੱਲ ਲੈ ਕੇ ਮੇਟਾ ਜਾਣਕਾਰੀ ਸ਼ੁਰੂ
     ਕਰੋ।

en:   -i, --input=INPUTFILE       input POT file
pa:   -i, --input=INPUTFILE       ਇੰਪੁੱਟ POT ਫਾਇਲ

en: Found more than one .pot file.
    Please specify the input .pot file through the --input option.
pa: ਇੱਕ ਤੋਂ ਵੱਧ .pot ਫਾਇਲਾਂ ਲੱਭੀਆਂ।
    --input ਚੋਣ ਰਾਹੀਂ input.pot ਫਾਇਲ ਦਿਉ ਜੀ।

en: error reading current directory
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਪੜ੍ਹਨ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ

en: Found no .pot file in the current directory.
    Please specify the input .pot file through the --input option.
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਵਿੱਚ ਕੋਈ ਵੀ .pot ਫਾਇਲ ਨਹੀਂ ਲੱਭੀ।
    --input ਚੋਣ ਰਾਹੀਂ input.pot ਫਾਇਲ ਦਿਉ ਜੀ।

note: TRANSLATORS: "English" needs to be replaced by your language. For example in it.po write "Traduzioni italiani ...", *not* "Traduzioni inglesi ...".
en: English translations for %s package
pa: %s ਪੈਕੇਜ ਲਈ ਅੰਗਰੇਜ਼ੀ ਅਨੁਵਾਦ

en: two different charsets "%s" and "%s" in input file
pa: ਇੰਪੁੱਟ ਫਾਇਲ ਵਿੱਚ ਦੋ ਵੱਖ ਵੱਖ charsets "%s" ਅਤੇ "%s"

en: warning:
pa: ਸਾਵਧਾਨ:

en: Input files contain messages in different encodings, UTF-8 among others.
    Converting the output to UTF-8.
pa: ਇੰਪੁੱਟ ਫਾਇਲਾਂ ਵਿੱਚ ਸੁਨੇਹਿਆਂ ਲਈ ਵੱਖ ਵੱਖ ਇੰਕੋਡਿੰਗ ਹਨ, UTF-8 ਸਮੇਤ ਹੋਰ।
    ਆਉਟਪੁੱਟ ਨੂੰ UTF-8 ਵਿੱਚ ਬਦਲਿਆ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ।

en: Locale charset "%s" is different from
    input file charset "%s".
    Output of '%s' might be incorrect.
    Possible workarounds are:
pa: ਲੋਕੇਲ charset "%s" ਇੰਪੁੱਟ ਫਾਇਲ
    charset "%s" ਤੋਂ ਵੱਖਰਾ ਹੈ।
    '%s' ਦੀ ਆਉਟਪੁੱਟ ਗਲਤ ਹੋ ਸਕਦੀ ਹੈ।
    ਸੰਭਵ ਹੱਲ ਹਨ:

en: Try using the following, valid for %s:
pa: ਅੱਗੇ ਦਿੱਤੇ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰਕੇ ਕੋਸਿਸ਼ ਕਰੋ, %s ਲਈ ਠੀਕ:

en: message catalog has plural form translations
pa: ਸੁਨੇਹਾ ਕੈਟਾਲਾਗ ਵਿੱਚ ਬਹੁਵਚਨ ਰੂਪ ਵਿੱਚ ਅਨੁਵਾਦ ਹੈ

en: but header entry lacks a "plural=EXPRESSION" attribute
pa: ਪਰ ਹੈੱਡਰ ਐਂਟਰੀ ਵਿੱਚ "plural=EXPRESSION" ਗੁਣ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: invalid nplurals value
pa: ਗਲਤ nplurals ਮੁੱਲ

en: invalid plural expression
pa: ਗਲਤ ਬਹੁਵਚਨ ਸਮੀਕਰਨ

en: but some messages have only one plural form | but some messages have only %lu plural forms
pa[0]: ਪਰ ਕੁਝ ਸੁਨੇਹਿਆਂ ਵਿੱਚ ਕੇਵਲ ਇੱਕ ਬਹੁਵਚਨ ਰੂਪ ਹੈ
pa[1]: ਪਰ ਕੁਝ ਸੁਨੇਹਿਆਂ ਵਿੱਚ ਕੇਵਲ %lu ਬਹੁਵਚਨ ਰੂਪ ਹਨ

en: plural handling is a GNU gettext extension
pa: ਬਹੁਵਚਨ ਹੈਡਲਿੰਗ ਗਨੂ gettext ਇਕਸਟੈਨਸ਼ਨ ਹੈ

en: msgstr lacks the keyboard accelerator mark '%c'
pa: msgstr ਵਿੱਚ ਕੀਬੋਰਡ ਐਕਸਰਲੇਟਰ ਮਾਰਕ '%c' ਦੀ ਕਮੀ ਹੈ

en: input file doesn't contain a header entry with a charset specification
pa: ਇੰਪੁੱਟ ਫਾਇਲ charset ਹਦਾਇਤ ਨਾਲ ਹੈੱਡਰ ਐਂਟਰੀ ਨਹੀਂ ਰੱਖਦੀ ਹੈ

en: %s is only valid with %s
pa: %s ਕੇਵਲ %s ਨਾਲ ਠੀਕ ਹੈ

en: backup type
pa: ਬੈਕਅੱਪ ਕਿਸਮ

en:   def.po                      translations referring to old sources
pa:   def.po                      ਪੁਰਾਣੇ ਸੋਰਤ ਲਈ ਰੈਫਰੈਂਸ ਅਨੁਵਾਦ

en:   ref.pot                     references to new sources
pa:   ref.pot                     ਨਵੇਂ ਸਰੋਤ ਲਈ ਰੈਫਰੈਂਸ

en: Output file location in update mode:
pa: ਆਉਟਪੁੱਟ ਮੋਡ ਵਿੱਚ ਆਉਟਪੁੱਟ ਫਾਇਲ ਟਿਕਾਣਾ:

en: this message should define plural forms
pa: ਇਹ ਸੁਨੇਹਾ ਬਹੁਵਚਨ ਰੂਪ ਦਰਸਾਉਂਦਾ ਹੈ

en:  done.
pa:  ਮੁਕੰਮਲ।

en: Usage: %s [OPTION] [FILE]...
pa: ਵਰਤੋਂ: %s [OPTION] [FILE]...

en:   FILE ...                    input .mo files
pa:   FILE ...                    ਇੰਪੁੱਟ .mo ਫਾਇਲਾਂ

en: Input file location in Java mode:
pa: ਜਾਵਾ ਮੋਡ ਵਿੱਚ ਇੰਪੁੱਟ ਫਾਇਲ ਟਿਕਾਣਾ:

en: Input file location in C# mode:
pa: C# ਮੋਡ ਵਿੱਚ ਇੰਪੁੱਟ ਫਾਇਲ ਟਿਕਾਣਾ:

en: Input file location in Tcl mode:
pa: Tcl ਮੋਡ ਵਿੱਚ ਇੰਪੁੱਟ ਫਾਇਲ ਟਿਕਾਣਾ:

en: Continuing anyway, expect parse errors.
pa: ਪਾਰਸ ਗਲਤੀਆਂ ਨੂੰ ਛੱਡ ਕੇ, ਕਿਵੇਂ ਵੀ ਜਾਰੀ ਰੱਖੋ।

en: Continuing anyway.
pa: ਕਿਵੇਂ ਵੀ ਜਾਰੀ ਰੱਖੋ।

en: Charset missing in header.
    Message conversion to user's charset will not work.
pa: ਹੈੱਡਰ ਵਿੱਚ Charset ਮੌਜੂਦ ਨਹੀਂ।
    ਯੂਜ਼ਰ ਦੇ charset ਵਿੱਚ ਸੁਨੇਹਾ ਬਦਲਣ ਨਾਲ ਕੰਮ ਨਹੀਂ ਚੱਲੇਗਾ।

en: inconsistent use of #~
pa: #~ ਦੀ ਅਨਿਯਮਤ ਵਰਤੋਂ

en: plural form has wrong index
pa: ਬਹੁਵਚਨ ਰੂਪ ਦਾ ਗਲਤ ਇੰਡੈਕਸ

en: too many errors, aborting
pa: ਬਹੁਤ ਸਾਰੀਆਂ ਗਲਤੀਆਂ, ਅਧੂਰਾ ਛੱਡਿਆ

en: invalid multibyte sequence
pa: ਗਲਤ ਮਲਟੀਬਾਈਟ ਲੜੀ

en: iconv failure
pa: iconv ਫੇਲ੍ਹ

en: keyword "%s" unknown
pa: ਕੀਬੋਰਡ "%s" ਅਣਜਾਣ

en: invalid control sequence
pa: ਗਲਤ ਕੰਟਰੋਲ ਲੜੀ

en: duplicate message definition
pa: ਡੁਪਲੀਕੇਟ ਸੁਨੇਹਾ ਪ੍ਰੀਭਾਸ਼ਾ

en: file "%s" is truncated
pa: ਫਾਇਲ "%s" ਕੱਟੀ-ਵੱਢੀ ਹੈ

en: file "%s" is not in GNU .mo format
pa: ਫਾਇਲ "%s" GNU .mo ਫਾਰਮੈਟ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: warning: invalid \uxxxx syntax for Unicode character
pa: ਸਾਵਧਾਨ: ਯੂਨੀਕੋਡ ਅੱਖਰ ਲਈ ਗਲਤ \uxxxx ਸੰਟੈਕਸ

en: warning: syntax error
pa: ਸਾਵਧਾਨ: ਸੰਟੈਕਸ ਗਲਤੀ

en: Written by %s and %s.
pa: %s ਅਤੇ %s ਵਲੋਂ ਲਿਖਿਆ।

note: TRANSLATORS: This is a proper name. The last name is (with Unicode escapes) "\u0160egan" or (with HTML entities) "&Scaron;egan". This is a proper name. See the gettext manual, section Names.
en: Danilo Segan
pa: ਡਾਂਇਲੋ ਸਿਗਨ

en: input is not valid in "%s" encoding
pa: ਇੰਪੁੱਟ "%s" ਇੰਕੋਡਿੰਗ ਵਿੱਚ ਠੀਕ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: error while converting from "%s" encoding to "%s" encoding
pa: "%s" ਇੰਕੋਡਿੰਗ ਤੋਂ "%s" ਇੰਕੋਡਿੰਗ ਵਿੱਚ ਬਦਲਣ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ

en: expected two arguments
pa: ਦੋ ਆਰਗੂਮੈਂਟ ਲੋੜੀਦੇ ਹਨ

en: Usage: %s [OPTION] URL FILE
pa: ਵਰਤੋਂ: %s [OPTION] URL FILE

en: error reading "%s"
pa: "%s" ਪੜ੍ਹਨ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ

en: error writing stdout
pa: stdout ਲਿਖਣ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ

en: error after reading "%s"
pa: "%s" ਪੜ੍ਹਨ ਦੇ ਬਾਅਦ ਗਲਤੀ

en: Retrieving %s...
pa: %s ਲਿਆ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ...

en:  timed out.
pa:  ਟਾਈਮ-ਆਉਟ।

en:  failed.
pa:  ਫੇਲ੍ਹ ਹੈ।

en: cannot create output file "%s"
pa: ਆਉਟਪੁੱਟ ਫਾਇਲ "%s" ਬਣਾਈ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ

en: standard output
pa: ਸਟੈਂਡਰਡ ਆਉਟਪੁੱਟ

en: failed to create directory "%s"
pa: ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ "%s" ਬਣਾਉਣ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ

en: error while opening "%s" for writing
pa: ਲਿਖਣ ਵਾਸਤੇ "%s" ਖੋਲ੍ਹਣ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ

en: not a valid Java class name: %s
pa: ਠੀਕ ਜਾਵਾ ਕਲਾਸ ਨਾਂ ਨਹੀਂ ਹੈ: %s

en: %s:%d: warning: unterminated string
pa: %s:%d: ਸਾਵਧਾਨ: ਨਾ-ਖਤਮ ਹੋਈ ਲਾਈਨ ਹੈ

en: %s:%d: iconv failure
pa: %s:%d: iconv ਫੇਲ੍ਹ

en: warning: missing context for keyword '%.*s'
pa: ਸਾਵਧਾਨ: ਸ਼ਬਦ '%.*s' ਲਈ ਪ੍ਰਸੰਗ (context) ਮੌਜੂਦ ਨਹੀਂ

en: Non-ASCII character at %s%s.
pa: %s%s ਉੱਤੇ ਗੈਰ-ASCII ਅੱਖਰ ਹੈ।

en: Non-ASCII comment at or before %s%s.
pa: %s%s ਉੱਤੇ ਜਾਂ ਤੋਂ ਪਹਿਲਾਂ ਉੱਤੇ ਗੈਰ-ASCII ਟਿੱਪਣੀ ਹੈ।

en: Non-ASCII string at %s%s.
pa: %s%s ਉੱਤੇ ਗੈਰ-ASCII ਲਾਇਨ

en: xgettext cannot work without keywords to look for
pa: xgettext ਲੱਭਣ ਵਾਲੇ ਸ਼ਬਦ ਤੋਂ ਬਿਨਾਂ ਕੰਮ ਨਹੀਂ ਕਰ ਸਕਦਾ

en: Choice of input file language:
pa: ਇੰਪੁੱਟ ਫਾਇਲ ਲੈਗੂਇਜ਼ ਦੀ ਚੋਣ:

en: Language specific options:
pa: ਲੈਗੂਇਜ਼ ਖਾਸ ਚੋਣਾਂ:

en:   -a, --extract-all           extract all strings
pa:   -a, --extract-all           ਸਭ ਲਾਇਨਾਂ ਕੱਢੋ

en:                                 (only language C++)
pa:                                 (ਕੇਵਲ ਲੈਗੂਇਜ਼ C++)

en:       --package-name=PACKAGE  set package name in output
pa:       --package-name=PACKAGE  ਆਉਟਪੁੱਟ ਵਿੱਚ ਪੈਕੇਜ ਨਾਂ ਦਿਓ

en:       --package-version=VERSION  set package version in output
pa:       --package-version=VERSION  ਆਉਟਪੁੱਟ ਵਿੱਚ ਪੈਕੇਜ ਵਰਜਨ ਦਿਓ

en:       --msgid-bugs-address=EMAIL@ADDRESS  set report address for msgid bugs
pa:       --msgid-bugs-address=EMAIL@ADDRESS  msgid ਬੱਗ ਦੀ ਜਾਣਕਾਰੀ ਐਡਰੈਸ ਉੱਤੇ ਦਿਓ

en: standard input
pa: ਸਟੈਂਡਰਡ ਇੰਪੁੱਟ

en: %s%s: warning:
pa: %s%s: ਸਾਵਧਾਨ:

en: Empty msgid.  It is reserved by GNU gettext:
    gettext("") returns the header entry with
    meta information, not the empty string.
pa: ਖਾਲੀ msgid ਹੈ। ਇਹ ਗਨੂ gettext ਵਲੋਂ ਰਾਖਵਾਂ ਹੈ।
    gettext("") ਖਾਲੀ ਲਾਈਨ ਮੋੜਨ ਦੀ ਬਜਾਏ
    ਹੈੱਡਰ ਐਂਟਰੀ ਨਾਲ ਮੇਟਾ ਜਾਣਕਾਰੀ ਮੋੜਦਾ ਹੈ।

en: %s:%d: invalid string definition
pa: %s:%d: ਗਲਤ ਲਾਈਨ ਪ੍ਰੀਭਾਸ਼ਾ

en: <unnamed>
pa: <ਬਿਨ-ਨਾਂ>
