tar 1.30 - en to pt translation catalogue (582 entries)

en: 
    *This* tar defaults to:
pt: 
    Predefinições *deste* tar:

en: 
    License GPLv3+: GNU GPL version 3 or later <https://gnu.org/licenses/gpl.html>.
    This is free software: you are free to change and redistribute it.
    There is NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
pt: 
    Licença GPLv3+: GNU GPL versão 3 ou posterior <http://gnu.org/licenses/gpl.html>
    Este é um programa grátis: pode alterá-lo e redistribuí-lo.
    Não há QUALQUER GARANTIA, até ao limite da Lei.

en: 
    Report bugs to: %s
pt: 
    Reportar erros a: %s

en:   or:
pt:   ou:

en:  !             Spawn a subshell
pt:  !             Gerar uma  sub-shell

en:  ?             Print this list
pt:  ?             Mostra esta lista

en:  [OPTION...]
pt:  [OPÇÃO...]

en:  link to %s
pt:  ligar a %s

en:  n name        Give a new file name for the next (and subsequent) volume(s)
     q             Abort tar
     y or newline  Continue operation
pt:  n nome        Dar um novo nome ao próximo volume (e seguintes)
     q             Abortar o tar
     y ou newline  Continuar operação

en:  unknown file type %s
pt:  tipo de ficheiro desconhecido %s

en: %.*s: ARGP_HELP_FMT parameter requires a value
pt: %.*s: o parâmetro ARGP_HELP_FMT requer um valor

en: %.*s: Unknown ARGP_HELP_FMT parameter
pt: %.*s: parâmetro ARGP_HELP_FMT desconhecido

en: %s command failed
pt: O comando %s falhou

en: %s home page: <%s>
pt: Página inicial %s: <%s>

en: %s home page: <https://www.gnu.org/software/%s/>
pt: Página inicial %s: <http://www.gnu.org/software/%s/>

en: %s is not continued on this volume
pt: %s não tem continuidade neste volume

en: %s is possibly continued on this volume: header contains truncated name
pt: %s possivelmente é continuado neste volume: o cabeçalho contém um nome truncado

en: %s is the wrong size (%s != %s + %s)
pt: %s tem um tamanho errado (%s != %s + %s)

en: %s: Cannot %s
pt: %s: função %s falhou

en: %s: Cannot change mode to %s
pt: %s: impossível alterar o modo para %s

en: %s: Cannot change ownership to uid %lu, gid %lu
pt: %s: impossível alterar propriedade para uid %lu, gid %lu

en: %s: Cannot create symlink to %s
pt: %s: impossível criar ligação simbólica a %s

en: %s: Cannot extract -- file is continued from another volume
pt: %s: impossível extrair -- ficheiro continuado de outro volume

en: %s: Cannot hard link to %s
pt: %s: impossível ligar rigidamente a %s

en: %s: Cannot remove
pt: %s: impossível remover

en: %s: Cannot rename to %s
pt: %s: impossível renomear %s

en: %s: Cannot seek to %s
pt: %s: impossível ir para %s

en: %s: Deleting %s
pt: %s: a eliminar %s

en: %s: Directory has been renamed
pt: %s: a pasta foi renomeada

en: %s: Directory has been renamed from %s
pt: %s: a pasta foi renomeada de %s

en: %s: Directory is new
pt: %s: a pasta é nova

en: %s: Directory renamed before its status could be extracted
pt: %s: pasta renomeada antes que o seu estado pudesse ser extraído

en: %s: File removed before we read it
pt: %s: ficheiro removido antes de ser lido

en: %s: File shrank by %s byte | %s: File shrank by %s bytes
pt[0]: %s: ficheiro encolhido em %s byte
pt[1]: %s: ficheiro encolhido em %s bytes

en: %s: File shrank by %s byte; padding with zeros | %s: File shrank by %s bytes; padding with zeros
pt[0]: %s: ficheiro encolhido %s byte; a preencher com zeros
pt[1]: %s: ficheiro encolhido em %s bytes; a preencher com zeros

en: %s: Invalid archive format
pt: %s: formato de arquivo inválido

en: %s: Member name contains '..'
pt: %s: nome de membro contém ".."

en: %s: Not found in archive
pt: %s: não encontrado no arquivo

en: %s: Not purging directory: unable to stat
pt: %s: sem purgar a pasta: impossível obter informações

en: %s: Omitting
pt: %s: a omitir

en: %s: Read error at byte %s, while reading %lu byte | %s: Read error at byte %s, while reading %lu bytes
pt[0]: %s: erro de leitura no byte %s, ao ler %lu byte
pt[1]: %s: erro de leitura no byte %s, ao ler %lu bytes

en: %s: Required occurrence not found in archive
pt: %s: ocorrência requerida não encontrada no arquivo

en: %s: Too many arguments
pt: %s: demasiados argumentos

en: %s: Unexpected inconsistency when making directory
pt: %s: inconsistência inesperada ao fazer a pasta

en: %s: Unknown file type '%c', diffed as normal file
pt: %s: tipo de ficheiro "%c" desconhecido, comparado como ficheiro normal

en: %s: Unknown file type '%c', extracted as normal file
pt: %s: tipo de ficheiro "%c" desconhecido, extraído como ficheiro normal

en: %s: Unknown file type; file ignored
pt: %s: tipo de ficheiro desconhecido; ficheiro ignorado

en: %s: Volume label is too long (limit is %lu byte) | %s: Volume label is too long (limit is %lu bytes)
pt[0]: %s: rótulo de volume muito longo (o limite é %lu byte)
pt[1]: %s: rótulo de volume muito longo (o limite é %lu bytes)

en: %s: Warning: Cannot %s
pt: %s: aviso: função %s falhou

en: %s: Warning: Cannot seek to %s
pt: %s: aviso: impossível ir para %s

en: %s: Warning: Read error at byte %s, while reading %lu byte | %s: Warning: Read error at byte %s, while reading %lu bytes
pt[0]: %s: aviso: erro de leitura no byte %s, ao ler %lu byte
pt[1]: %s: aviso: erro de leitura no byte %s, ao ler %lu bytes

en: %s: Was unable to backup this file
pt: %s: impossível fazer seguranças deste ficheiro

en: %s: Wrote only %lu of %lu byte | %s: Wrote only %lu of %lu bytes
pt[0]: %s: escritos só %lu de %lu byte
pt[1]: %s: escritos só %lu de %lu bytes

en: %s: byte %s: %s %.*s... too long
pt: %s: byte %s: %s %.*s... muito longo

en: %s: byte %s: %s %s followed by invalid byte 0x%02x
pt: %s: byte %s: %s %s seguido de byte 0x%02x inválido

en: %s: byte %s: (valid range %s..%s)
    	%s %s
pt: %s: byte %s: (intervalo válido %s..%s)
    	%s %s

en: %s: contains a cache directory tag %s; %s
pt: %s: contém uma etiqueta de pasta cache %s; %s

en: %s: contains invalid volume number
pt: %s: contém um número de volume inválido

en: %s: directory is on a different device: not purging
pt: %s: a pasta está num dispositivo diferente: sem purgar

en: %s: directory is on a different filesystem; not dumped
pt: %s: pasta num sistema de ficheiros diferente; não despejada

en: %s: door ignored
pt: %s: porta ignorada

en: %s: file changed as we read it
pt: %s: ficheiro alterado durante a leitura

en: %s: file is on a different filesystem; not dumped
pt: %s: ficheiro num sistema de ficheiros diferente; não despejado

en: %s: file is the archive; not dumped
pt: %s o ficheiro é o arquivo; não despejado

en: %s: file is unchanged; not dumped
pt: %s: ficheiro não alterado; não despejado

en: %s: file list requested from %s already read from %s
pt: %s: lista de ficheiros pedida de %s já lida de %s

en: %s: file name is too long (cannot be split); not dumped
pt: %s: nome de ficheiro muito longo (não pode ser separado); não despejado

en: %s: file name is too long (max %d); not dumped
pt: %s: nome de ficheiro muito longo (máx. %d); não despejado

en: %s: file name read contains nul character
pt: %s: nome de ficheiro lido contém um carácter nulo

en: %s: file name too long to be stored in a GNU multivolume header, truncated
pt: %s: nome de ficheiro muito grande para um cabeçalho GNU multi-volume, truncado

en: %s: implausibly old time stamp %s
pt: %s: carimbo implausivelmente antigo %s

en: %s: invalid option -- '%c'
pt: %s: opção inválida -- "%c"

en: %s: link name is too long; not dumped
pt: %s: nome da ligação muito longo; não despejado

en: %s: not a valid timeout
pt: %s: não é um valor de expiração válido

en: %s: option '%s%s' doesn't allow an argument
pt: %s: a opção "%s%s" não permite um argumento

en: %s: option '%s%s' is ambiguous
pt: %s: a opção "%s%s" é ambígua

en: %s: option '%s%s' is ambiguous; possibilities:
pt: %s: a opção "%s%s" é ambígua; possibilidades:

en: %s: option '%s%s' requires an argument
pt: "%s: a opção "%s%s" requer um argumento

en: %s: option requires an argument -- '%c'
pt: %s: a opção requer um argumento -- "%c"

en: %s: skipping existing file
pt: %s: a saltar ficheiro existente

en: %s: socket ignored
pt: %s: socket ignorada

en: %s: time stamp %s is %s s in the future
pt: %s: carimbo %s está %s s no futuro

en: %s: unknown checkpoint action
pt: %s: acção de ponto de controlo desconhecida

en: %s: unrecognized option '%s%s'
pt: %s: opção "%s%s" desconhecida

en: %s:%lu: location of the error
pt: %s:%lu: localização do erro

en: '
pt: "

en: '%s' cannot be used with '%s'
pt: "%s" não pode ser usada com "%s"

en: (C)
pt: (©)

en: (PROGRAM ERROR) No version known!?
pt: (ERRO DO PROGRAMA) Sem versão conhecida!?

en: (PROGRAM ERROR) Option should have been recognized!?
pt: (ERRO DO PROGRAMA) A opção devia ter sido reconhecida!?

en: (pipe)
pt: (túnel)

en: --%s %s has no effect
pt: --%s %s não tem qualquer efeito

en: --%s has no effect
pt: --%s não tem qualquer efeito

en: --Continued at byte %s--
pt: --Continua no byte %s--

en: --Long Link--
pt: --Ligação longa--

en: --Long Name--
pt: --Nome longo--

en: --Volume Header--
pt: --Cabeçalho de volume--

en: --acls can be used only on POSIX archives
pt: --acls só pode ser usado em arquivos POSIX

en: --atime-preserve='system' is not supported on this platform
pt: --atime-preserve="system" não é suportado nesta plataforma plataforma

en: --checkpoint value is not an integer
pt: valor de --checkpoint não é um inteiro

en: --clamp-mtime needs a date specified using --mtime
pt: --clamp-mtime precisa de uma data especificada com --mtime

en: --level is meaningless without --listed-incremental
pt: --level não faz sentido sem --listed-incremental

en: --occurrence is meaningless without a file list
pt: --occurrence não faz sentido sem uma lista de ficheiros

en: --pax-option can be used only on POSIX archives
pt: --pax-option só pode ser usada em arquivos POSIX

en: --selinux can be used only on POSIX archives
pt: --selinux só pode ser usado em arquivos POSIX

en: --stat requires file names
pt: --stat requer nomes de ficheiro

en: --xattrs can be used only on POSIX archives
pt: --xattrs só pode ser usado em arquivos POSIX

en: -C %s has no effect
pt: -C %s não tem qualquer efeito

en: -T reads file names verbatim (no escape or option handling)
pt: -T lê nomes de ficheiro literalmente (sem escape ou gestão de opções)

en: -T reads null-terminated names
pt: -T lê nomes terminados em nulo

en: -T reads null-terminated names; implies --verbatim-files-from
pt: -T lê nomes terminados em null; implica --verbatim-files-from

en: -T treats file names starting with dash as options (default)
pt: -T trata nomes de ficheiro começados com hífen como opções (predefinição)

en: A lone zero block at %s
pt: Um bloco zero sozinho em %s

en: ACTION
pt: ACÇÃO

en: ARCHIVE
pt: ARQUIVO

en: ARGP_HELP_FMT: %s value is less than or equal to %s
pt: ARGP_HELP_FMT: valor %s é menor ou igual que %s

en: Append SIZE bytes to FILE. SIZE is given by previous --length option.
pt: Anexar TAMANHO bytes a FICHEIRO. TAMANHO é dado pela opção --length anterior.

en: Archive base-256 value is out of %s range
pt: Valor de base 256 do arquivo fora do alcance %s

en: Archive contains %.*s where numeric %s value expected
pt: O arquivo contém %.*s onde era esperado um valor numérico %s

en: Archive contains file names with leading prefixes removed.
pt: O arquivo contém nomes de ficheiro com prefixos iniciais removidos.

en: Archive contains obsolescent base-64 headers
pt: O arquivo contém cabeçalhos de base 64 obsoletos

en: Archive contains transformed file names.
pt: O arquivo contém nomes de ficheiro transformados.

en: Archive format selection:
pt: Selecção de formato do arquivo:

en: Archive is compressed. Use %s option
pt: Arquivo comprimido. Use a opção %s

en: Archive label mismatch
pt: Etiqueta de arquivo trocada

en: Archive not labeled to match %s
pt: O arquivo não rotulado para corresponder a %s

en: Archive octal value %.*s is out of %s range
pt: O valor octal do arquivo %.*s está fora do alcance %s

en: Archive octal value %.*s is out of %s range; assuming two's complement
pt: O valor octal do arquivo %.*s está fora do alcance %s; a assumir o complemento de dois

en: Archive signed base-64 string %s is out of %s range
pt: Cadeia %s assinada de base 64 do arquivo fora do alcance %s

en: Archive value %s is out of %s range %s..%s
pt: O valor %s do arquivo está fora de alcance %s, %s..%s

en: At beginning of tape, quitting now
pt: No princípio da fita, a sair agora

en: Attempting extraction of symbolic links as hard links
pt: A tentar extrair ligações simbólicas como ligações rígidas

en: BLOCKS
pt: BLOCOS

en: BLOCKS x 512 bytes per record
pt: BLOCOS x 512 bytes por registo

en: Bad incremental file format
pt: Formato de ficheiro incremental errado

en: Blanks in header where numeric %s value expected
pt: Espaços no cabeçalho onde era esperado um valor numérico %s

en: Byte count out of range
pt: Contagem de bytes fora de alcance

en: CHANGES
pt: ALTERAÇÕES

en: COMMAND
pt: COMANDO

en: CONTROL
pt: CONTROLO

en: Cannot backspace archive file; it may be unreadable without -i
pt: Impossível recuar o arquivo; pode ser ilegível sem -i

en: Cannot concatenate compressed archives
pt: Impossível concatenar arquivos comprimidos

en: Cannot connect to %s: resolve failed
pt: Impossível ligar a %s: falha ao resolver

en: Cannot create temporary directory using template %s
pt: Impossível criar pasta temporária usando o modelo %s

en: Cannot deduce top-level directory name; please set it explicitly with --one-top-level=DIR
pt: Impossível deduzir o nome da pasta de topo; por favor, defina-o explicitamente com --one-top-level=PASTA

en: Cannot execute remote shell
pt: Impossível executar shell remota

en: Cannot redirect files for remote shell
pt: Impossível redireccionar ficheiros para shell remota

en: Cannot rename %s to %s
pt: Impossível renomear %s para %s

en: Cannot update compressed archives
pt: Impossível actualizar arquivos comprimidos

en: Cannot use multi-volume compressed archives
pt: Impossível usar arquivos multi-volume comprimidos

en: Cannot verify compressed archives
pt: Impossível verificar arquivos comprimidos

en: Cannot verify multi-volume archives
pt: Impossível verificar arquivos multi-volume

en: Cannot verify stdin/stdout archive
pt: Impossível verificar arquivos stdin/stdout

en: Command dumped core
pt: O comando despejou o núcleo

en: Command exited successfully
pt: O comando saiu com sucesso

en: Command failed with status %d
pt: O comando falhou com estado %d

en: Command stopped on signal %d
pt: O comando parou ao sinal %d

en: Command terminated
pt: O comando terminou

en: Command terminated on signal %d
pt: O comando terminou ao sinal %d

en: Compatibility options:
pt: Opções de compatibilidade:

en: Compression options:
pt: Opções de compressão:

en: Conflicting compression options
pt: Há conflitos nas opções de compressão

en: Contents differ
pt: Conteúdo diferente

en: Could only read %lu of %lu byte | Could only read %lu of %lu bytes
pt[0]: Lido só %lu de %lu byte
pt[1]: Lidos só %lu de %lu bytes

en: Cowardly refusing to create an empty archive
pt: Recusa cobardemente a criação um arquivo vazio

en: Create file of the given SIZE
pt: Cria ficheiro do TAMANHO indicado

en: Creating directory:
pt: A criar pasta:

en: Current %s is newer or same age
pt: %s actual é mais recente ou da mesma idade

en: DATE
pt: DATA

en: DATE-OR-FILE
pt: DATA-OU-FICHEIRO

en: DIR
pt: PASTA

en: Date sample file not found
pt: Ficheiro amostra de data não encontrado

en: Delete FILE
pt: Eliminar FICHEIRO

en: Deleting non-header from archive
pt: Eliminar não-cabeçalho do arquivo

en: Device blocking:
pt: Bloqueio de dispositivo:

en: Device number differs
pt: Número de dispositivo diferente

en: Device selection and switching:
pt: Selecção e troca de dispositivo:

en: Disable extended attributes support
pt: Desactivar suporte a atributos estendidos

en: Disable the POSIX ACLs support
pt: Desactivar suporte a POSIX ACLs

en: Disable the SELinux context support
pt: Desactivar suporte a contexto SELinux

en: Display executed checkpoints and exit status of COMMAND
pt: Mostrar pontos de controlo executados e estado de saída de COMANDO

en: EOF where user reply was expected
pt: EOF onde era esperada resposta do utilizador

en: EXPRESSION
pt: EXPRESSÃO

en: Enable extended attributes support
pt: Activar suporte a atributos estendidos

en: Enable the POSIX ACLs support
pt: Activar suporte a POSIX ACLs

en: Enable the SELinux context support
pt: Activar suporte a contexto SELinux

en: Error parsing number near `%s'
pt: Erro ao analisar nº perto de "%s"

en: Execute COMMAND
pt: Executar COMANDO

en: Exiting with failure status due to previous errors
pt: A sair com estado de falha devido a erros prévios

en: Extended header %s=%s is out of range %s..%s
pt: Cabeçalho estendido %s=%s fora de alcance %s..%s

en: Extended header length %*s is out of range
pt: Tamanho de cabeçalho estendido %*s fora de alcance

en: Extracting contiguous files as regular files
pt: A extrair ficheiros contíguos como ficheiros regulares

en: FILE
pt: FICHEIRO

en: FORMAT
pt: FORMATO

en: FORMAT is one of the following:
pt: FORMATO é um dos seguintes:

en: File creation options:
pt: Opções de criação de ficheiros:

en: File name matching options (affect both exclude and include patterns):
pt: Opções de comparação de nomes de ficheiro (afecta padrões de exclusão e inclusão):

en: File name not specified. Try again.
pt: Sem nome de ficheiro. Tente novamente.

en: File name transformations:
pt: Transformação de nome de ficheiro:

en: File statistics options:
pt: Opções de estatísticas de ficheiros

en: File type differs
pt: Tipo de ficheiro diferente

en: Fill the file with the given PATTERN. PATTERN is 'default' or 'zeros'
pt: Encher o ficheiro com o PADRÃO indicado. PADRÃO é "default" ou "zeros"

en: GNU 'tar' saves many files together into a single tape or disk archive, and can restore individual files from the archive.
    
    Examples:
      tar -cf archive.tar foo bar  # Create archive.tar from files foo and bar.
      tar -tvf archive.tar         # List all files in archive.tar verbosely.
      tar -xf archive.tar          # Extract all files from archive.tar.
pt: O GNU "tar" grava muitos ficheiros juntos numa só fita magnética ou num disco e pode restaurar ficheiros individuais desse arquivo.
    
    Exemplos:
      tar -cf arquivo.tar foo bar  # Cria arquivo.tar a partir de foo e bar.
      tar -tvf arquivo.tar         # Lista todos os ficheiros em arquivo.tar extensamente.
      tar -xf arquivo.tar          # Extrai todos os ficheiros em arquivo.tar.

en: GNU features wanted on incompatible archive format
pt: Desejadas funcionalidades GNU em formato de arquivo incompatível

en: GNU format as per tar <= 1.12
pt: formato GNU se tar <= 1.12

en: GNU tar 1.13.x format
pt: formato GNU tar 1.13.x

en: Garbage command
pt: Comando lixo

en: Garbage in ARGP_HELP_FMT: %s
pt: Lixo em ARGP_HELP_FMT: %s

en: General help using GNU software: <https://www.gnu.org/gethelp/>
pt: Ajuda geral para uso de programas GNU: <http://www.gnu.org/gethelp/>

en: Generate sparse file. Rest of the command line gives the file map.
pt: Gerar ficheiro disperso. O resto da linha de comandos dá o mapa do ficheiro.

en: Generated keyword/value pair is too long (keyword=%s, length=%s)
pt: Par palavra-chave/valor gerado muito longo (palavra-chave=%s, tamanho=%s)

en: Generating negative octal headers
pt: A gerar cabeçalhos octais negativos

en: Gid differs
pt: Gid diferente

en: Handling of extended file attributes:
pt: Gestão de atributos de ficheiro estendidos:

en: Handling of file attributes:
pt: Gestão de atributos de ficheiro:

en: Ignoring unknown extended header keyword '%s'
pt: A ignorar palavra-chave de cabeçalho estendido "%s" desconhecida

en: Informative output:
pt: Saída informativa:

en: Invalid blocking factor
pt: Factor de bloqueio inválido

en: Invalid byte count
pt: Contagem de bytes inválida

en: Invalid device number
pt: Número de dispositivo inválido

en: Invalid incremental level value
pt: Valor de nível incremental inválido

en: Invalid inode number
pt: Número inode inválido

en: Invalid input. Type ? for help.
pt: Entrada inválida. Digite ? para ajuda.

en: Invalid mode given on option
pt: Modo inválido indicado na opção

en: Invalid modification time
pt: Hora de modificação inválida

en: Invalid modification time (nanoseconds)
pt: Hora de modificação inválida (nano-segundos)

en: Invalid number
pt: Número inválido

en: Invalid number of elements
pt: Número de elementos inválidos

en: Invalid operation code
pt: Código de operação inválido

en: Invalid owner or group ID
pt: ID de dono ou grupo inválida

en: Invalid record size
pt: Tamanho de registo inválido

en: Invalid seek direction
pt: Direcção de procura inválida

en: Invalid seek offset
pt: Desvio de procura inválido

en: Invalid size: %s
pt: Tamanho inválido: %s

en: Invalid sparse version value
pt: Valor de versão dispersa inválido

en: Invalid tape length
pt: Tamanho de fita inválido

en: Invalid time stamp
pt: Carimbo inválido

en: Invalid value for record_size
pt: Valor inválido para tamanho de record_size

en: KEYWORD
pt: PALAVRA-CHAVE

en: Keyword %s cannot be overridden
pt: Não pode ignorar a palavra-chave %s

en: Keyword %s is unknown or not yet implemented
pt: Palavra-chave %s desconhecida ou ainda não implementada

en: Local file name selection:
pt: Selecção de nome de ficheiro local:

en: Local file selection:
pt: Selecção de ficheiro local:

en: MAJOR[.MINOR]
pt: PRINCIPAL[.MENOR]

en: MASK
pt: MÁSCARA

en: MEMBER-NAME
pt: NOME-MEMBRO

en: METHOD
pt: MÉTODO

en: Main operation mode:
pt: Modo de operação principal:

en: Malformed density argument: %s
pt: Argumento de densidade mal formado: %s

en: Malformed dumpdir: 'T' not preceded by 'R'
pt: dumpdir mal formado: "T" não precedido de "R"

en: Malformed dumpdir: 'X' duplicated
pt: dumpdir mal formado: "X" duplicado

en: Malformed dumpdir: 'X' never used
pt: dumpdir formado: "X" nunca usado

en: Malformed dumpdir: empty name in 'R'
pt: dumpdir mal formado: nome vazio em "R"

en: Malformed dumpdir: empty name in 'T'
pt: dumpdir mal formado: nome vazio em "T"

en: Malformed dumpdir: expected '%c' but found %#3o
pt: dumpdir mal formado: esperado "%c", obtido %#3o

en: Malformed dumpdir: expected '%c' but found end of data
pt: dumpdir formado: esperado "%c", obtido fim de dados

en: Malformed extended header: excess %s=%s
pt: Malformed extended header: %s=%s excessivo

en: Malformed extended header: invalid %s: odd number of values
pt: Cabeçalho estendido mal formado: %s inválido: número ímpar de valores

en: Malformed extended header: invalid %s: unexpected delimiter %c
pt: Cabeçalho estendido mal formado: %s inválido: delimitador %c inesperado

en: Malformed extended header: invalid %s=%s
pt: Cabeçalho estendido mal formado: %s=%s inválido

en: Malformed extended header: missing blank after length
pt: Cabeçalho estendido mal formado: espaço em falta após tamanho

en: Malformed extended header: missing equal sign
pt: Cabeçalho estendido mal formado: sinal de igual em falta

en: Malformed extended header: missing length
pt: Cabeçalho estendido mal formado: tamanho em falta

en: Malformed extended header: missing newline
pt: Cabeçalho estendido mal formado: newline em falta

en: Mandatory or optional arguments to long options are also mandatory or optional for any corresponding short options.
pt: Os argumentos obrigatórios ou opcionais para as opções longas também são obrigatórios ou opcionais para as opções curtas correspondentes.

en: Manipulate a tape drive, accepting commands from a remote process
pt: Manipular um dispositivo de fita, aceitando comandos de um processo remoto

en: Missing links to %s.
pt: Ligações a %s em falta.

en: Missing record terminator
pt: Terminador de registo em falta

en: Mod time differs
pt: Tempo de modificação diferente

en: Mode differs
pt: Modo diferente

en: More than one threshold date
pt: Mais de uma data limite

en: Multiple archive files require '-M' option
pt: Múltiplos ficheiros de arquivo requerem a opção "-M"

en: NAME
pt: NOME

en: NUMBER
pt: NÚMERO

en: NUMBER of bytes per record, multiple of 512
pt: NÚMERO de bytes por registo, múltiplo de 512

en: Negative size: %s
pt: Tamanho negativo: %s

en: No archive name given
pt: Sem nome de arquivo

en: No new volume; exiting.
pt: Não há novo volume; a sair.

en: Not linked to %s
pt: Não ligado a %s

en: Number out of allowed range: %s
pt: Nº fora do alcance permitido: %s

en: OFFSET
pt: DESVIO

en: ORDER
pt: ORDEM

en: Old option '%c' requires an argument.
pt: A opção antiga "%c" requer um argumento.

en: Only one --to-command option allowed
pt: Só é permitida uma opção --to-command

en: Only one -C option is allowed with --listed-incremental
pt: Só é permitida uma opção -C com --listed-incremental

en: Operation modifiers:
pt: Modificadores de operação:

en: Operation not supported
pt: Operação não suportada

en: Option %s: Treating date '%s' as %s
pt: Opção %s: a tratar data "%s" como %s

en: Options '%s' and '%s' both want standard input
pt: Ambas as opções "%s" e "%s" querem a entrada padrão

en: Options '-Aru' are incompatible with '-f -'
pt: Opções "-Aru" são incompatíveis com "-f -"

en: Options '-[0-7][lmh]' not supported by *this* tar
pt: Opções "-[0-7][lmh]" não suportada *neste* tar

en: Other options:
pt: Outras opções:

en: Overwrite control:
pt: Controlo de sobreposição:

en: PATTERN
pt: PADRÃO

en: POSIX 1003.1-1988 (ustar) format
pt: formato POSIX 1003.1-1988 (ustar)

en: POSIX 1003.1-2001 (pax) format
pt: formato POSIX 1003.1-2001 (pax)

en: Packaged by %s
pt: Empacotado por %s

en: Packaged by %s (%s)
pt: Empacotado por %s (%s)

en: Pattern %s cannot be used
pt: Não pode usar o padrão %s

en: Pattern matching characters used in file names
pt: Padrão coincidente com caracteres usados em nomes de ficheiro

en: Perform given action (see below) upon reaching checkpoint NUMBER
pt: Realizar a acção indicada (ver abaixo) ao atingir o ponto de controlo NÚMERO

en: Premature eof
pt: eof prematuro

en: Prepare volume #%d for %s and hit return:
pt: Preparar volume nº %d para %s e premir Enter:

en: Print contents of struct stat for each given file. Default FORMAT is:
pt: Mostrar conteúdo de estrutura para cada ficheiro indicado. O FORMATO predefinido é:

en: Read checkpoint %u
pt: Ponto de controlo de leitura %u

en: Read file names from FILE
pt: Ler nomes de ficheiro de FICHEIRO

en: Record size = %lu block | Record size = %lu blocks
pt[0]: Tamanho do registo = %lu bloco
pt[1]: Tamanho do registo = %lu blocos

en: Record size must be a multiple of %d.
pt: O tamanho dos registos tem de ser múltiplo de %d.

en: Refusing to read archive contents from terminal (missing -f option?)
pt: Recusa de ler o conteúdo do arquivo a partir do terminal (opção -f em falta?)

en: Refusing to write archive contents to terminal (missing -f option?)
pt: Recusa de escrever o conteúdo do arquivo para o terminal (opção -f em falta?)

en: Removing leading `%s' from hard link targets
pt: A remover "%s" iniciais de alvos rigidamente ligados

en: Removing leading `%s' from member names
pt: A remover "%s" iniciais para nomes de membros

en: Renaming %s back to %s
pt: A renomear %s para %s

en: Renaming %s to %s
pt: A renomear %s para %s

en: Report %s bugs to: %s
pt: Reportar %s erros a: %s

en: Report bugs to %s.
pt: Reportar erros a %s.

en: SECS
pt: SEGS

en: SIGNAL
pt: SINAL

en: SIZE
pt: TAMANHO

en: STRING
pt: CADEIA

en: STYLE
pt: ESTILO

en: Seek direction out of range
pt: Direcção de procura fora de alcance

en: Seek offset out of range
pt: Desvio de procura fora de alcance

en: Seek to the given offset before writing data
pt: Ir para o desvio dado antes de escrever dados

en: Select output stream:
pt: Seleccione o fluxo de saída:

en: Set date for next --touch option
pt: Definir data para a opção--touch seguinte

en: Size differs
pt: Tamanho diferente

en: Size of a block for sparse file
pt: Tamanho do bloco para ficheiro disperso

en: Skipping to next header
pt: Saltar para cabeçalho seguinte

en: Substituting %s for unknown date format %s
pt: A substituir %s por formato de data %s desconhecido

en: Substituting `.' for empty hard link target
pt: A substituir "." para alvos rigidamente ligados vazios

en: Substituting `.' for empty member name
pt: A substituir "." para nomes de membro vazios

en: Suppress non-fatal diagnostic messages
pt: Suprimir mensagens de diagnóstico não-fatais

en: Symlink differs
pt: Ligação simbólica diferente

en: Synchronous execution actions. These are executed when checkpoint number given by --checkpoint option is reached.
pt: Acções de execução síncrona. São executadas quando o número do ponto de controlo dado por --checkpoint é atingido.

en: Synchronous execution options:
pt: Opções de execução síncrona:

en: TEXT
pt: TEXTO

en: TYPE
pt: TIPO

en: The backup suffix is '~', unless set with --suffix or SIMPLE_BACKUP_SUFFIX.
    The version control may be set with --backup or VERSION_CONTROL, values are:
    
      none, off       never make backups
      t, numbered     make numbered backups
      nil, existing   numbered if numbered backups exist, simple otherwise
      never, simple   always make simple backups
pt: O sufixo da segurança é "~", a menos que definido por --suffix ou SIMPLE_BACKUP_SUFFIX.
    O controlo de versão pode ser definido com --backup ou VERSION_CONTROL, os valores são:
    
      none, off       nunca fazer seguranças
      t, numbered     fazer seguranças numeradas
      nil, existing   numeradas se existirem seguranças numeradas, senão simples
      never, simple   fazer sempre seguranças simples

en: The following options were used after any non-optional arguments in archive create or update mode.  These options are positional and affect only arguments that follow them.  Please, rearrange them properly.
pt: As opções seguintes foram usadas após qualquer argumento não-opcional em modo de criação ou actualização de arquivo. Estas opções são posicionais e só afectam argumentos a seguir. Por favor, reordene-as apropriadamente.

en: This does not look like a tar archive
pt: Isto não parece ser um arquivo tar

en: This volume is out of sequence (%s - %s != %s)
pt: Este volume está fora da sequência (%s - %s != %s)

en: Time stamp is out of allowed range
pt: Carimbo fora do alcance permitido

en: Too many errors, quitting
pt: Demasiados erros, a sair

en: Total bytes deleted
pt: Total de bytes eliminados

en: Total bytes read
pt: Total de bytes lidos

en: Total bytes written
pt: Total de bytes escritos

en: Truncate FILE to the size specified by previous --length option (or 0, if it is not given)
pt: Truncar FICHEIRO para o tamanho especificado pela opção --length anterior (ou 0, se não foi indicado)

en: Try '%s --help' or '%s --usage' for more information.
pt: Tente "%s --help" ou "%s --usage" para mais informação.

en: Uid differs
pt: Uid diferente

en: Unaligned block (%lu byte) in archive | Unaligned block (%lu bytes) in archive
pt[0]: Bloco desalinhado (%lu byte) no arquivo
pt[1]: Bloco desalinhado (%lu bytes) no arquivo

en: Unexpected EOF in archive
pt: EOF inesperado no arquivo

en: Unexpected EOF in snapshot file
pt: EOF inesperado em ficheiro instantâneo

en: Unexpected arguments
pt: Argumentos inesperados

en: Unexpected long name header
pt: Nome longo de cabeçalho inesperado

en: Unknown date format
pt: Formato de data desconhecido

en: Unknown density: '%c'
pt: Densidade desconhecida: "%c"

en: Unknown field `%s'
pt: Campo desconhecido "%s"

en: Unknown quoting style '%s'. Try '%s --quoting-style=help' to get a list.
pt: Estilo de aspas "%s" desconhecido. Tente "%s --quoting-style=help" para obter uma lista.

en: Unknown signal name: %s
pt: Nome de sinal desconhecido: %s

en: Unknown system error
pt: Erro de sistema desconhecido

en: Update the access and modification times of FILE
pt: Actualizar o acesso e horas de modificação de FICHEIRO

en: Usage:
pt: Uso:

en: Use --wildcards to enable pattern matching, or --no-wildcards to suppress this warning
pt: Use --wildcards para activar a comparação com padrões ou --no-wildcards para suprimir este aviso

en: Using -C option inside file list is not allowed with --listed-incremental
pt: Não pode usar a opção -C dentro da lista de ficheiros com --listed-incremental

en: VERIFY FAILURE: %d invalid header detected | VERIFY FAILURE: %d invalid headers detected
pt[0]: ERRO DE VERIFICA��O: Encontraram-se %d cabe�alhos inv�lidos
pt[1]: ERRO DE VERIFICAÇÃO: %d cabeçalhos inválidos detectados

en: Valid arguments are:
pt: Os argumentos válidos são:

en: Valid arguments for the --quoting-style option are:
pt: Argumentos válidos para a opção --quoting-style option:

en: Verification may fail to locate original files.
pt: A verificação pode não localizar os ficheiros originais.

en: Verify
pt: Verificar

en: Volume %s does not match %s
pt: Volume %s não corresponde a %s

en: Volume length cannot be less than record size
pt: Tamanho do volume não pode ser inferior ao tamanho do registo

en: Volume number overflow
pt: Transporte de número de volume

en: WARNING: Archive is incomplete
pt: AVISO: o arquivo está incompleto

en: Write checkpoint %u
pt: Ponto de controlo de escrita %u

en: Write to file NAME, instead of standard output
pt: Escrever em NOME, em vez da saída padrão

en: Written by %s and %s.
pt: Escrito por %s e %s.

en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s, and others.
pt: Escrito por %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s e outros.

en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, and %s.
pt: Escrito por %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s e %s.

en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    and %s.
pt: Escrito por %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s
    e %s.

en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, and %s.
pt: Escrito por %s, %s, %s,
    %s, %s, %s e %s.

en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, and %s.
pt: Escrito por %s, %s, %s,
    %s, %s e %s.

en: Written by %s, %s, %s,
    %s, and %s.
pt: Escrito por %s, %s, %s,
    %s e %s.

en: Written by %s, %s, %s,
    and %s.
pt: Escrito por %s, %s, %s
    e %s.

en: Written by %s, %s, and %s.
pt: Escrito por %s, %s e %s.

en: Written by %s.
pt: Escrito por %s

en: You may not specify more than one '-Acdtrux', '--delete' or  '--test-label' option
pt: Não pode especificar mais de uma das opções "-Acdtrux", "--delete" ou  "--test-label"

en: You must specify one of the '-Acdtrux', '--delete' or '--test-label' options
pt: Tem de especificar uma opção de "-Acdtrux", "--delete" ou "--test-label"

en: [ARGS...]
pt: [ARGUMENTOS...]

en: [FILE]...
pt: [FICHEIRO]...

en: ^[yY]
pt: ^[Ss]

en: `
pt: "

en: add given FILE to the archive (useful if its name starts with a dash)
pt: adicionar FICHEIRO dado ao arquivo (útil se o nome começa por um hífen)

en: additionally quote characters from STRING
pt: adicionalmente, pôr aspas em caracteres de CADEIA

en: always use numbers for user/group names
pt: usa sempre números para nomes de utilizador/grupo

en: ambiguous argument %s for %s
pt: argumento ambíguo %s para %s

en: append files to the end of an archive
pt: anexa ficheiros ao fim de um arquivo

en: append tar files to an archive
pt: anexa ficheiros tar a um arquivo

en: apply the user's umask when extracting permissions from the archive (default for ordinary users)
pt: aplicar umask de utilizador ao extrair permissões do arquivo (predefinição para utilizador norma)

en: archive file is local even if it has a colon
pt: o ficheiro arquivo é local, mesmo que tenha dois pontos

en: archive is not seekable
pt: o arquivo não pode ser procurado

en: archive is seekable
pt: o arquivo pode ser procurado

en: ask for confirmation for every action
pt: pedir confirmação para cada acção

en: attempt to verify the archive after writing it
pt: tenta verificar o arquivo após a escrita

en: avoid descending automatically in directories
pt: evita descer automaticamente nas pastas

en: backup before removal, choose version CONTROL
pt: segurança antes de remover, escolha o CONTROLO de versão

en: backup before removal, override usual suffix ('~' unless overridden by environment variable SIMPLE_BACKUP_SUFFIX)
pt: segurança antes de remover, ignorar o sufixo habitual("~" excepto se sobreposto pela variável de ambiente SIMPLE_BACKUP_SUFFIX)

en: begin at member MEMBER-NAME when reading the archive
pt: começa no membro NOME-MEMBRO ao ler o arquivo

en: block %s:
pt: bloco %s:

en: block %s: ** Block of NULs **
pt: bloco %s: ** Bloco de NULs **

en: block %s: ** End of File **
pt: bloco %s: ** Fim-de-ficheiro **

en: cancel the effect of --delay-directory-restore option
pt: cancela o efeito da opção --delay-directory-restore

en: cannot generate sparse files on standard output, use --file option
pt: impossível gerar ficheiros dispersos na saída padrão, use a opção --file

en: cannot open %s
pt: impossível abrir %s

en: cannot open `%s'
pt: Impossível abrir %s

en: cannot remove directory `%s'
pt: impossível remover a pasta "%s"

en: cannot seek
pt: impossível ir para

en: cannot set time on `%s'
pt: impossível definir hora em "%s"

en: cannot split TAR_OPTIONS: %s
pt: impossível dividir TAR_OPTIONS: %s

en: cannot split string '%s': %s
pt: impossível dividir a cadeia "%s": %s

en: cannot stat `%s'
pt: impossível obter informação para "%s"

en: cannot truncate `%s'
pt: impossível truncar "%s"

en: cannot unlink `%s'
pt: impossível desligar "%s"

en: case sensitive matching (default)
pt: Sensível a maiúsculas (predefinição)

en: change tape after writing NUMBER x 1024 bytes
pt: muda a fita após escrever NÚMERO x 1024 bytes

en: change to directory DIR
pt: mudar para a pasta PASTA

en: check device numbers when creating incremental archives (default)
pt: verificar números de dispositivo ao criar arquivos incrementais (predefinição)

en: child process
pt: processo filho

en: command failed: %s
pt: o comando falhou: %s

en: command line
pt: linha de comandos

en: compare date and time when data changed only
pt: compara data e hora quando só os dados mudarem

en: contents not dumped
pt: conteúdo não despejado

en: control pax keywords
pt: controla palavras-chave pax

en: create a new archive
pt: cria um novo arquivo

en: create a subdirectory to avoid having loose files extracted
pt: cria uma sub-pasta para evitar ter ficheiros soltos extraídos

en: create archive of the given format
pt: cria arquivo no formato indicado

en: create archive with volume name TEXT; at list/extract time, use TEXT as a globbing pattern for volume name
pt: cria arquivo com nome de volume TEXTO; à hora de listagem/extracção, usa TEXTO como padrão para nome de volume

en: create/list/extract multi-volume archive
pt: cria/lista/extrai arquivos multi-volume

en: created file is not sparse
pt: o ficheiro criado não é disperso

en: delay setting modification times and permissions of extracted directories until the end of extraction
pt: atrasa a definição de horas de modificação e permissões de pastas extraídas até à conclusão da extração

en: delete from the archive (not on mag tapes!)
pt: elimina do arquivo (não em fitas magnéticas)

en: directory not dumped
pt: pasta não despejada

en: directory sorting order: none (default) or name
pt: ordem das pastas: nenhuma (predefinição) ou nome

en: directory sorting order: none (default), name or inode
pt: ordem das pastas: nenhuma (predefinição), nome ou inode

en: disable quoting for characters from STRING
pt: desactivar aspas para caracteres de CADEIA

en: disable the effect of the previous --null option
pt: desactiva o efeito da opção --null anterior

en: disable use of some potentially harmful options
pt: desactivar uso de opções potencialmente perigosas

en: display progress messages every NUMBERth record (default 10)
pt: mostra mensagens de progresso a cada NÚMERO registos (predefinição - 10)

en: do not check device numbers when creating incremental archives
pt: não verificar números de dispositivo ao criar arquivos incrementais

en: do not exit with nonzero on unreadable files
pt: não sair com ficheiros não-zero ou ilegíveis

en: do not unquote input file or member names
pt: não tirar aspas do ficheiro de entrada ou de nomes de membro

en: do not use archive suffix to determine the compression program
pt: não usa o sufixo do arquivo para determinar o programa de compressão

en: don't extract file modified time
pt: não extrai hora modificada do ficheiro

en: don't replace existing files that are newer than their archive copies
pt: não substitui ficheiros existentes mais recentes que as cópias no arquivo

en: don't replace existing files when extracting, silently skip over them
pt: não substitui ficheiros existentes ao extrair, salta-os silenciosamente

en: don't replace existing files when extracting, treat them as errors
pt: não substitui ficheiros existentes ao extrair, trata-os como erros

en: don't strip leading '/'s from file names
pt: não remover "/" iniciais dos nomes de ficheiro

en: dump level for created listed-incremental archive
pt: nível de despejo para arquivos incrementais listados criados

en: empty hierarchies prior to extracting directory
pt: esvazia hierarquias antes de extrair a pasta

en: error parsing %s
pt: Erro ao analisar %s

en: exclude backup and lock files
pt: exclui ficheiros de seguranças e bloqueio

en: exclude contents of directories containing CACHEDIR.TAG, except for the tag file itself
pt: exclui conteúdos de pastas contendo CACHEDIR.TAG, excepto o próprio ficheiro etiqueta

en: exclude contents of directories containing FILE, except for FILE itself
pt: exclui conteúdo de pastas que contenham FICHEIRO, excepto o próprio FICHEIRO

en: exclude directories containing CACHEDIR.TAG
pt: exclui pastas que contenham CACHEDIR.TAG

en: exclude directories containing FILE
pt: exclui pastas que contenham FICHEIRO

en: exclude everything under directories containing CACHEDIR.TAG
pt: exclui tudo em pastas que contenham CACHEDIR.TAG

en: exclude everything under directories containing FILE
pt: exclui tudo em pastas que contenham FICHEIRO

en: exclude files, given as a PATTERN
pt: exclui ficheiros, dados como PADRÃO

en: exclude patterns listed in FILE
pt: exclui padrões listados no FICHEIRO

en: exclude version control system directories
pt: exclui pastas do sistema de controlo de versões

en: exec/tcp: Service not available
pt: exec/tcp: serviço indisponível

en: execute ACTION on each checkpoint
pt: executa ACÇÃO a cada ponto de controlo

en: extract files as yourself (default for ordinary users)
pt: extrai ficheiros como você mesmo (predefinição para utilizador normal)

en: extract files from an archive
pt: extrai ficheiros de um arquivo

en: extract files to standard output
pt: extrair ficheiros para a saída padrão

en: extract information about file permissions (default for superuser)
pt: extrai informação sobre permissões de ficheiro (predefinição para super-utilizador)

en: failed to return to initial working directory
pt: falha ao voltar à pasta de trabalho inicial

en: file name contains null character
pt: nome de ficheiro contém carácter nulo

en: filter the archive through %s
pt: filtrar o arquivo por %s

en: filter through PROG (must accept -d)
pt: filtro por PROG (tem de aceitar -d)

en: find differences between archive and file system
pt: encontra diferenças entre o arquivo e o sistema de ficheiros

en: follow hard links; archive and dump the files they refer to
pt: seguir ligações rígidas; arquiva e despeja os ficheiros a que elas se referem

en: follow symlinks; archive and dump the files they point to
pt: seguir ligações simbólicas; arquiva e despeja os ficheiros para onde elas apontam

en: force (symbolic) mode CHANGES for added files
pt: força (simbolicamente) o modo ALTERAÇÕES para ficheiros adicionados

en: force NAME as group for added files
pt: força NOME como grupo para ficheiros adicionados

en: force NAME as owner for added files
pt: força NOME como dono para ficheiros adicionados

en: genfile manipulates data files for GNU paxutils test suite.
    OPTIONS are:
pt: genfile manipula ficheiros de dados para o conjunto de teste GNU paxutils.
    As OPÇÕES são:

en: get names to extract or create from FILE
pt: obter nomes a extrair ou criar de FICHEIRO

en: give a short usage message
pt: Mostrar mensagem curta de uso

en: give this help list
pt: Mostra esta lista de ajuda

en: handle new GNU-format incremental backup
pt: gere o formato GNU novo de segurança incremental

en: handle old GNU-format incremental backup
pt: gere o formato GNU antigo de segurança incremental

en: handle sparse files efficiently
pt: gere ficheiros dispersos eficazmente

en: hang for SECS seconds (default 3600)
pt: espera SEGS segundos (predefinição 3600)

en: ignore case
pt: ignorar maiúsculas

en: ignore exit codes of children
pt: ignora códigos de saída dos filhos

en: ignore zeroed blocks in archive (means EOF)
pt: ignora blocos a zero no arquivo (significa EOF)

en: incorrect mask (near `%s')
pt: máscara incorrecta (perto de "%s")

en: interprocess channel
pt: canal inter-processos

en: invalid argument %s for %s
pt: argumento inválido %s para %s

en: keyword[[:]=value][,keyword[[:]=value]]...
pt: palavra-chave[[:]=valor][,palavra-chave[[:]=valor]]...

en: list the contents of an archive
pt: lista o conteúdo de um arquivo

en: member arguments are listed in the same order as the files in the archive
pt: argumentos de membro são listados na mesma ordem que os ficheiros no arquivo

en: memory exhausted
pt: memória esgotada

en: non-option arguments in %s
pt: argumentos não-opção em %s

en: old V7 tar format
pt: formato V7 tar antigo

en: only append files newer than copy in archive
pt: anexa só ficheiros mais recentes que a cópia no arquivo

en: only set time when the file is more recent than what was given with --mtime
pt: definir hora só se o ficheiro for mais recente que a que foi dada com --mtime

en: only store files newer than DATE-OR-FILE
pt: armazenar só ficheiros mais recentes que DATA-OU-FICHEIRO

en: overwrite existing files when extracting
pt: sobrescreve ficheiros existentes ao extrair

en: overwrite metadata of existing directories when extracting (default)
pt: sobrescreve meta-dados de pastas existentes ao extrair (predefinição)

en: patterns match after any '/' (default for exclusion)
pt: padrões coincidem após qualquer "/" (predefinição para exclusão)

en: patterns match file name start
pt: padrões coincidem com o início do nome de ficheiro

en: pipe extracted files to another program
pt: encaminha ficheiros extraídos para outro programa

en: preserve access times on dumped files, either by restoring the times after reading (METHOD='replace'; default) or by not setting the times in the first place (METHOD='system')
pt: preserva horas de acesso em ficheiros despejados, seja restaurando as horas após leitura (MÉTODO="replace": predefinição), seja não definindo horas (MÉTODO="system")

en: preserve existing symlinks to directories when extracting
pt: preserva ligações simbólicas a pastas ao extrair

en: preserve metadata of existing directories
pt: preserva meta-dados de pastas existentes

en: print a message if not all links are dumped
pt: mostra uma mensagem se nem todas as ligações forem despejadas

en: print file modification times in UTC
pt: mostra horas de modificação de ficheiros em UTC

en: print file time to its full resolution
pt: mostra hora do ficheiro em resolução completa

en: print program version
pt: Mostrar versão do programa

en: print total bytes after processing the archive; with an argument - print total bytes when this SIGNAL is delivered; Allowed signals are: SIGHUP, SIGQUIT, SIGINT, SIGUSR1 and SIGUSR2; the names without SIG prefix are also accepted
pt: mostra o total de bytes após processar o arquivo; com um argumento - mostra o total de bytes quando este SINAL for entregue; Os sinais permitidos são: SIGHUP, SIGQUIT, SIGINT, SIGUSR1 e SIGUSR2; os nomes sem o prefixo SIG também são aceites

en: process only the NUMBERth occurrence of each file in the archive; this option is valid only in conjunction with one of the subcommands --delete, --diff, --extract or --list and when a list of files is given either on the command line or via the -T option; NUMBER defaults to 1
pt: processa só a ocorrência NÚMERO de cada ficheiro no arquivo; esta opção é válida só em conjunto com um dos sub-comandos --delete, --diff, --extract ou --list e quando uma lista de ficheiros é dada via linha de comandos ou pela opção -T; A predefinição de NÚMERO é 1

en: read
pt: ler

en: read exclude patterns for each directory and its subdirectories from FILE, if it exists
pt: lê padrões de exclusão para cada pasta e suas sub-pastas de FICHEIRO, se existir

en: read exclude patterns for each directory from FILE, if it exists
pt: lê padrões de exclusão para cada pasta de FICHEIRO, se existir

en: read exclude patterns from the VCS ignore files
pt: ler padrões de exclusão dos ficheiros "ignore" dos VCS

en: reblock as we read (for 4.2BSD pipes)
pt: rebloqueia à medida que lê (para túneis 4.2BSD)

en: recurse into directories (default)
pt: recursivo em pastas (predefinição)

en: remove each file prior to extracting over it
pt: remove cada ficheiro antes de extrair por cima

en: remove files after adding them to the archive
pt: remove os ficheiros após os adicionar ao arquivo

en: requested file length %lu, actual %lu
pt: tamanho de ficheiro pedido %lu, actual %lu

en: rmtlseek not stopped at a record boundary
pt: rmtlseek não parado num limite de registo

en: run script at end of each tape (implies -M)
pt: executa o script no fim de cada fita (implica -M)

en: same as --format=posix
pt: igual a --format=posix

en: same as --format=v7
pt: igual a --format=v7

en: same as pax
pt: igual a pax

en: send verbose output to FILE
pt: envia saída verbosa para FICHEIRO

en: set debug level
pt: definir nível de depuração

en: set debug output file name
pt: definir nome do ficheiro de saída da depuração

en: set mtime for added files from DATE-OR-FILE
pt: define mtime para ficheiros adicionados de DATA-OU-FICHEIRO

en: set name quoting style; see below for valid STYLE values
pt: define o estilo de aspas; veja abaixo os valores de ESTILO válidos

en: set the program name
pt: define o nome do programa

en: set version of the sparse format to use (implies --sparse)
pt: define a versão do formato disperso a usar (implica --sparse)

en: show block number within archive with each message
pt: mostra número de bloco dentro do arquivo com cada mensagem

en: show file or archive names after transformation
pt: mostra nomes de ficheiro ou arquivo após a transformação

en: show tar defaults
pt: mostra predefinições tar

en: show valid ranges for snapshot-file fields
pt: mostra intervalos válidos para campos de ficheiro-snapshot

en: specify drive and density
pt: especifica unidade e densidade

en: specify the exclude pattern for xattr keys
pt: especifica o padrão de exclusão para chaves xattr

en: specify the include pattern for xattr keys
pt: especifica o padrão de inclusão para chaves xattr

en: stat(%s) failed
pt: stat(%s) falhou

en: stay in local file system when creating archive
pt: fica no sistema de ficheiros local ao criar o arquivo

en: strip NUMBER leading components from file names on extraction
pt: remove NÚMERO componentes iniciais de nomes de ficheiro ao extrair

en: technique to detect holes
pt: técnica para detectar buracos

en: test the archive volume label and exit
pt: testa a etiqueta de volume do arquivo e sai

en: too many arguments
pt: demasiados argumentos

en: treat non-zero exit codes of children as error
pt: trata códigos de saída não-zero dos filhos como erro

en: try extracting files with the same ownership as exists in the archive (default for superuser)
pt: tenta extrair ficheiros com o mesmo dono que existe no arquivo (predefinição para super-utilizador)

en: unable to record current working directory
pt: impossível gravar a pasta de trabalho actual

en: unquote input file or member names (default)
pt: tirar aspas do ficheiro de entrada ou de nomes de membro (predefinição)

en: use FILE to map file owner GIDs and names
pt: usa FICHEIRO para mapear GIDs e nomes do dono

en: use FILE to map file owner UIDs and names
pt: usa FICHEIRO para mapear UIDs e nomes do dono

en: use archive file or device ARCHIVE
pt: usa o ficheiro de arquivo ou o dispositivo ARQUIVO

en: use archive suffix to determine the compression program
pt: usa o sufixo do arquivo para determinar o programa de compressão

en: use given rmt COMMAND instead of rmt
pt: usa COMANDO rmt em vez de rmt

en: use remote COMMAND instead of rsh
pt: usa COMANDO remoto em vez de rsh

en: use sed replace EXPRESSION to transform file names
pt: usa EXPRESSÃO sed de substituição para transformar nomes de ficheiro

en: use wildcards (default for exclusion)
pt: usar caracteres universais (predefinição para exclusão)

en: use/update the volume number in FILE
pt: usa/actualiza o número do volume em FICHEIRO

en: value %s out of %s range %s..%s
pt: valor %s fora de %s alcance %s..%s

en: value %s out of %s range %s..%s; substituting %s
pt: valor %s fora de %s alcance %s..%s; a substituir %s

en: verbatim string matching
pt: comparação literal de cadeias

en: verbosely list files processed
pt: lista verbosamente os ficheiros processados

en: warning control
pt: controlo de aviso

en: when creating, same as --old-archive; when extracting, same as --no-same-owner
pt: ao criar, igual a --old-archive; ao extrair, igual a --no-same-owner

en: when listing or extracting, list each directory that does not match search criteria
pt: ao listar ou extrair, lista cada pasta que não cumpre o critério de procura

en: wildcards do not match '/'
pt: caracteres universais não coincidem com "/"

en: wildcards match '/' (default for exclusion)
pt: caracteres universais coincidem com "/" (predefinição para exclusão)

en: write
pt: escrever

en: write did not end on a block boundary
pt: escrita não acabou num limite de bloco

en: write error
pt: erro de escrita
