luci-app-ddns 2.4.0-1 - en to ja translation catalogue (194 entries)

en: "../" not allowed in path for Security Reason.
ja: セキュリティ上の理由でパスで「../」を使用できません。

en: Add new services...
ja: 新規サービスを追加...

en: Advanced Settings
ja: 詳細設定

en: Allow non-public IP's
ja: 非パブリック IP を許可

en: Basic Settings
ja: 基本設定

en: Bind Network
ja: ネットワークをバインド

en: Binding to a specific network not supported
ja: 特定のネットワークへのバインドはサポートされていません

en: BusyBox's nslookup and Wget do not support to specify the IP version to use for communication with DDNS Provider!
ja: BusyBox の nslookup と wget は、DDNS プロバイダーとの通信に使用する IP のバージョン指定をサポートしていません！

en: BusyBox's nslookup and hostip do not support to specify to use TCP instead of default UDP when requesting DNS server!
ja: BusyBox の nslookup と hostip は、DNSサーバーをリクエストする際にデフォルトの UDP の代わりに TCP を使用する指定をサポートしていません！

en: BusyBox's nslookup in the current compiled version does not handle given DNS Servers correctly!
ja: 現在のコンパイル済バージョンの BusyBox の nslookup は、指定された DNS サーバーを正しく処理しません！

en: Ca Certs path
ja: CA 証明書パス

en: Ca Certs path that will be used to download services data. Set IGNORE to skip certificate validation.
ja: サービスデータをダウンロードするために使用される CA 証明書のパスです。証明書の検証をスキップするには IGNORE を設定します。

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Check Interval
ja: チェック間隔

en: Check Unit
ja: チェックの単位

en: Checking the service support...
ja: サービスのサポートをチェック中...

en: Configuration
ja: 設定

en: Configuration Error
ja: 構成エラー

en: Create service
ja: サービスを作成

en: Current setting:
ja: 現在の設定 :

en: Currently DDNS updates are not started at boot or on interface events.
ja: 現在、 DDNS のアップデートはブート時またはインターフェース イベント時に開始されません。

en: Custom update script to be used for updating your DDNS Provider.
ja: DDNS プロバイダーの更新に使用されるカスタム更新スクリプトです。

en: Custom update-URL
ja: 手動アップデート-URL

en: Custom update-script
ja: カスタム更新スクリプト

en: DDNS Autostart disabled
ja: DDNS 自動開始が無効

en: DDNS Autostart enabled
ja: DDNS 自動開始が有効

en: DDNS Service provider
ja: DDNS サービス・プロバイダー

en: DDns
ja: DDNS

en: DDns Service
ja: DDNS サービス

en: DNS requests via TCP not supported
ja: TCP 経由の DNS リクエストはサポートされていません

en: DNS-Server
ja: DNS サーバー

en: Date format
ja: 日付形式

en: Defines the Web page to read systems IP-Address from.
ja: システムの IP アドレスを読み取る Web ページを定義します。

en: Defines the interface to read systems IP-Address from
ja: システムの IP アドレス読み取り元のインターフェースを定義 :

en: Defines the network to read systems IP-Address from
ja: システムの IP アドレス読み取り元のネットワークを定義 :

en: Defines the source to read systems IP-Address from, that will be send to the DDNS provider
ja: システムのIPアドレス読み取り元を定義します。それは、DDNS プロバイダーに送信されます

en: Defines which IP address 'IPv4/IPv6' is send to the DDNS provider
ja: DDNS プロバイダーに送信される IP アドレス「IPv4/IPv6」を定義

en: Directory contains Log files for each running section.
ja: 実行中の各セクションのログファイルを含むディレクトリです。

en: Directory contains PID and other status information for each running section.
ja: 実行中の各セクションの PID とその他のステータス情報を含むディレクトリです。

en: Disabled
ja: 無効

en: Domain
ja: ドメイン

en: Dynamic DNS
ja: ダイナミックDNS

en: Dynamic DNS Version
ja: DDNS のバージョン

en: Edit
ja: 編集

en: Enable secure communication with DDNS provider
ja: DDNS プロバイダーとの安全な通信を有効にする

en: Enabled
ja: 有効

en: Error
ja: エラー

en: Error Retry Counter
ja: エラー再試行カウンター

en: Error Retry Interval
ja: エラー再試行間隔

en: Event Network
ja: イベント ネットワーク

en: Example for IPv4
ja: IPv4 の例

en: Example for IPv6
ja: IPv6 の例

en: File
ja: ファイル

en: Follow instructions you will find on their WEB page.
ja: プロバイダーの Web ページにある使用方法に従ってください。

en: For supported codes look here
ja: サポートされているコードについては、こちらをご覧ください

en: Force IP Version
ja: IP バージョンの強制

en: Force IP Version not supported
ja: IP バージョンの強制はサポートされていません

en: Force Interval
ja: 強制の間隔

en: Force TCP on DNS
ja: DNS で TCP を強制

en: Force Unit
ja: 強制の単位

en: Format
ja: 形式

en: Format: IP or FQDN
ja: 形式: IP または FQDN

en: GNU Wget will use the IP of given network, cURL will use the physical interface.
ja: GNU wget は指定されたネットワークの IP を使用し、cURL は物理インターフェースを使用します。

en: Global Settings
ja: 全体設定

en: Grant access to ddns procedures
ja: ddnsプロシージャへのアクセスを許可

en: HTTPS not supported
ja: HTTPS はサポートされていません

en: Hostname/FQDN to validate, if IP update happen or necessary
ja: IP 更新が発生した、または必要な場合に検証するホスト名または FQDN です

en: IP address source
ja: IP アドレス読み取り元

en: IP address version
ja: IP アドレスのバージョン

en: IPv4-Address
ja: IPv4アドレス

en: IPv6 address must be given in square brackets
ja: IPv6 アドレスは角括弧内に記述される必要があります

en: IPv6 is currently not (fully) supported by this system
ja: IPv6 は現在このシステムによってサポートされていないか、完全ではありません

en: IPv6 not supported
ja: IPv6 はサポートされていません

en: IPv6-Address
ja: IPv6アドレス

en: If Wget and cURL package are installed, Wget is used for communication by default.
ja: wget および cURL パッケージがインストールされている場合、通信にはデフォルトで wget が使用されます。

en: If this service section is disabled it could not be started.
ja: このサービスセクションが無効化されている場合、セクションは開始されることができません。

en: If using secure communication you should verify server certificates!
ja: 安全な通信を使用する場合は、サーバー証明書を検証する必要があります！

en: In some versions cURL/libcurl in OpenWrt is compiled without proxy support.
ja: 一部のバージョンでは、OpenWrt の cURL/libcurl は、プロキシ・サポートなしでコンパイルされます。

en: Info
ja: 情報

en: Information
ja: 情報

en: Insert a Update Script OR a Update URL
ja: 更新スクリプトを挿入または URL を更新

en: Install 'ca-certificates' package or needed certificates by hand into /etc/ssl/certs default directory
ja: 'ca-certificates' パッケージをインストールするか、必要な証明書をデフォルトの /etc/ssl/certs ディレクトリに手動で配置してください

en: Install Service
ja: サービスをインストール

en: Interface
ja: インターフェース

en: Interval to force updates send to DDNS Provider
ja: DDNS プロバイダーに送信する強制アップデートの間隔です

en: Interval unit to check for changed IP
ja: 変更された IP のチェック間隔の単位

en: Interval unit to force updates send to DDNS Provider
ja: DDNS プロバイダーに送信する強制アップデートの間隔の単位です

en: Last Update
ja: 最終更新

en: Log File Viewer
ja: ログファイル・ビューア

en: Log directory
ja: ログ・ディレクトリ

en: Log length
ja: ログの長さ

en: Log to file
ja: ファイルへログを記録

en: Log to syslog
ja: syslog へログを記録

en: Lookup Hostname
ja: ルックアップするホスト名

en: Name
ja: 名前

en: Neither GNU Wget with SSL nor cURL installed to select a network to use for communication.
ja: 通信に使用するネットワークを選択するために必要な、SSL をサポートする GNU Wget または cURL のどちらもインストールされていません。

en: Neither GNU Wget with SSL nor cURL installed to support secure updates via HTTPS protocol.
ja: HTTPS プロトコルを介したセキュアなアップデートをサポートするための、 SSL をサポートする GNU Wget または cURL のどちらもインストールされていません。

en: Neither from LuCI interface nor from console.
ja: LuCI インターフェースから、またはコンソールからのどちらだとしてもです。

en: Network
ja: ネットワーク

en: Network on which the ddns-updater scripts will be started
ja: ddns-updater スクリプトが開始されるネットワーク

en: Never
ja: なし

en: New DDns Service…
ja: 新規 DDNS サービス…

en: Next Update
ja: 次の更新

en: No Data
ja: データなし

en: No certificates found
ja: 証明書が見つかりません

en: No logging
ja: ログを記録しない

en: Non-public and by default blocked IP's
ja: 非パブリックかつデフォルトでブロックされる IP

en: Not Running
ja: 実行されていません

en: Notice
ja: 注意

en: Number of last lines stored in log files
ja: ログファイルに保存される行数です

en: OPTIONAL: Force the usage of pure IPv4/IPv6 only communication.
ja: オプション: IPv4/IPv6 に限定した純粋な通信の使用を強制します。

en: OPTIONAL: Force the use of TCP instead of default UDP on DNS requests.
ja: オプション: DNS リクエストにおいて、デフォルトの UDP に代わって TCP の使用を強制します。

en: OPTIONAL: Network to use for communication
ja: オプション : 通信に使用するネットワーク

en: OPTIONAL: Proxy-Server for detection and updates.
ja: オプション: 検出とアップデートに使用するプロキシ サーバーです。

en: OPTIONAL: Use non-default DNS-Server to detect 'Registered IP'.
ja: オプション: 登録済み IP の検出に非デフォルトの DNS サーバーを使用します。

en: On Error the script will retry the failed action after given time
ja: エラーの場合、スクリプトは指定された時間が経過すると失敗したアクションを再試行します

en: On Error the script will stop execution after given number of retrys
ja: 指定された再試行回数後のスクリプトのエラーで実行を停止します

en: Optional Encoded Parameter
ja: エンコードされたパラメーター（オプション）

en: Optional Parameter
ja: パラメーター（オプション）

en: Optional: Replaces [PARAMENC] in Update-URL (URL-encoded)
ja: オプション: 更新 URL 内の [PARAMENC] を置き換えます（URL エンコードされたもの）

en: Optional: Replaces [PARAMOPT] in Update-URL (NOT URL-encoded)
ja: オプション: 更新 URL 内の [PARAMOPT] を置き換えます（URL エンコードされていないもの）

en: PROXY-Server
ja: プロキシ・サーバー

en: Password
ja: パスワード

en: Path to CA-Certificate
ja: CA証明書のパス

en: Please follow the instructions on OpenWrt's homepage to enable IPv6 support
ja: IPv6 サポートを有効にするには、OpenWrt のホームページの指示に従ってください

en: Please press [Read] button
ja: [読込] ボタンを押してください

en: Read / Reread log file
ja: ログファイルの読み込み/再読み込み

en: Really switch service?
ja: 本当にサービスを切り替えますか？

en: Registered IP
ja: 登録済み IP

en: Reload
ja: リロード

en: Reload this service
ja: このサービスをリロード

en: Replaces [DOMAIN] in Update-URL (URL-encoded)
ja: 更新 URL 内の [DOMAIN] を置き換えます（URL エンコードされたもの）

en: Replaces [PASSWORD] in Update-URL (URL-encoded)
ja: 更新 URL 内の [PASSWORD] を置き換えます（URL エンコードされたもの）

en: Replaces [USERNAME] in Update-URL (URL-encoded)
ja: 更新 URL 内の [USERNAME] を置き換えます（URL エンコードされたもの）

en: Restart DDns
ja: DDNS を再起動

en: Retry Unit
ja: 再試行の単位

en: Run once
ja: 一度のみ実行

en: Running
ja: 実行中

en: Script
ja: スクリプト

en: Select a service
ja: サービスを選択

en: Service doesn't support this ip type
ja: サービスはこの IP タイプをサポートしていません

en: Service not installed
ja: サービスがインストールされていません

en: Services
ja: サービス

en: Services URL Download
ja: サービスダウンロード URL

en: Services list last update
ja: サービスリスト最終更新

en: Setting this parameter to 0 will force the script to only run once
ja: このパラメーターを 0 に設定すると、一度のみ実行を強制します

en: Start DDNS
ja: DDNS を開始

en: State
ja: 状態

en: Status
ja: ステータス

en: Status directory
ja: ステータス ディレクトリ

en: Stop
ja: 停止

en: Stop DDNS
ja: DDNS を停止

en: Stop this service
ja: このサービスを停止

en: Stopped
ja: 停止済

en: Switch service
ja: サービスを切り替える

en: The default setting of '0' will retry infinite.
ja: デフォルトのゼロを設定すると、無限に再試行します。

en: The service name is already used
ja: サービス名はすでに使用されています

en: There is no service configured.
ja: 構成済のサービスはありません。

en: This is the default if you run DDNS scripts by yourself (i.e. via cron with force_interval set to '0')
ja: もしユーザー自身で DDNS スクリプトを実行する場合、これがデフォルトです（例: force_interval を '0' に設定して cron で）

en: This will be autoset to the selected interface
ja: これは選択したインターフェースに自動設定されます

en: Timer Settings
ja: タイマー設定

en: URL to detect
ja: 検出する URL

en: Unknown
ja: 不明

en: Update DDns Services List
ja: DDNS サービスリストを更新

en: Update URL to be used for updating your DDNS Provider.
ja: DDNS プロバイダーをアップデートするために使用されるアップデート URL です。

en: Url used to download services file. By default is the master openwrt ddns package repo.
ja: サービスファイルのダウンロードに使用される URL です。デフォルトでは OpenWrt の DDNS パッケージリポジトリ（master）です。

en: Use HTTP Secure
ja: HTTPS の使用

en: Use cURL
ja: cURL を使用

en: User defined script to read systems IP-Address
ja: システムの IP アドレスを読み取るユーザー定義スクリプト

en: Username
ja: ユーザー名

en: Using specific DNS Server not supported
ja: 特定の DNS サーバーの使用はサポートされていません

en: Values below 5 minutes == 300 seconds are not supported
ja: 5分 (300秒) 未満の値はサポートされていません

en: Values lower 'Check Interval' except '0' are not supported
ja: チェック間隔より小さい値はサポートされていません（ゼロを除く）

en: Verify
ja: 検証

en: Warning
ja: 警告

en: Writes detailed messages to log file. File will be truncated automatically.
ja: 詳細メッセージをログファイルに書き込みます。 ファイルは自動的に切り捨てられます。

en: Writes log messages to syslog. Critical Errors will always be written to syslog.
ja: ログメッセージを syslog に書き込みます。 重大なエラーは常に syslog に書き込まれます。

en: You should install 'bind-host' or 'knot-host' or 'drill' or 'hostip' package, if you need to specify a DNS server to detect your registered IP.
ja: 登録済 IP を検出するため DNS サーバーを指定する必要がある場合は、bind-host、knot-host、drill または hostip パッケージをインストールする必要があります。

en: You should install 'bind-host' or 'knot-host' or 'drill' package for DNS requests.
ja: DNS リクエストするには、bind-host、knot-host または drill パッケージをインストールする必要があります。

en: You should install 'wget' or 'curl' or 'uclient-fetch' package.
ja: wget、curl または uclient-fetch パッケージをインストールする必要があります。

en: You should install 'wget' or 'curl' or 'uclient-fetch' with 'libustream-*ssl' package.
ja: libustream-*ssl パッケージとともに wget、curl または uclient-fetch パッケージをインストールする必要があります。

en: You should install 'wget' or 'curl' package.
ja: wget または curl パッケージをインストールする必要があります。

en: You should install 'wget' or 'uclient-fetch' package or replace libcurl.
ja: wget または uclient-fetch パッケージをインストールするか、または libcurl を置き換える必要があります。

en: cURL is installed, but libcurl was compiled without proxy support.
ja: cURL はインストール済ですが、libcurl はプロキシ・サポートなしでコンパイルされています。

en: cURL without Proxy Support
ja: プロキシ・サポートなしの cURL

en: custom
ja: カスタム

en: days
ja: 日数

en: directory or path/file
ja: ディレクトリまたはパス/ファイル

en: hours
ja: 時間

en: minutes
ja: 分

en: or
ja: または

en: or update your system to the latest OpenWrt Release
ja: またはシステムを最新の OpenWrt リリースに更新します

en: seconds
ja: 秒

en: to run HTTPS without verification of server certificates (insecure)
ja: サーバー証明書の検証なしにHTTPSを実行する(安全ではありません)
