luci-app-ddns 2.4.0-1 - en to ro translation catalogue (191 entries)

en: "../" not allowed in path for Security Reason.
ro: "../" nu este permis în calea de acces din motive de securitate.

en: Add new services...
ro: Adaugă servicii noi...

en: Advanced Settings
ro: Setări avansate

en: Allow non-public IP's
ro: Permite IP-uri non-publice

en: Basic Settings
ro: Setări de bază

en: Bind Network
ro: Leagă de rețea

en: Binding to a specific network not supported
ro: Legarea de o anumită rețea nu este suportată

en: BusyBox's nslookup and Wget do not support to specify the IP version to use for communication with DDNS Provider!
ro: BusyBox's nslookup și Wget nu suportă specificarea versiunii IP de utilizat pentru comunicarea cu furnizorul DDNS!

en: BusyBox's nslookup and hostip do not support to specify to use TCP instead of default UDP when requesting DNS server!
ro: BusyBox's nslookup și hostip nu acceptă specificarea utilizării TCP în loc de UDP implicit atunci când se solicită un server DNS!

en: BusyBox's nslookup in the current compiled version does not handle given DNS Servers correctly!
ro: BusyBox's nslookup în versiunea compilată actuală nu gestionează corect serverele DNS date!

en: Ca Certs path
ro: Ca Certs cale de acces

en: Ca Certs path that will be used to download services data. Set IGNORE to skip certificate validation.
ro: Ca Certs calea de acces care va fi utilizată pentru a descărca datele serviciilor. Setați IGNORE pentru a sări peste validarea certificatelor.

en: Cancel
ro: Anulare

en: Check Interval
ro: Interval de verificare

en: Check Unit
ro: Verificați unitatea

en: Checking the service support...
ro: Verificarea suportului de service...

en: Configuration
ro: Configurație

en: Configuration Error
ro: Eroare de configurație

en: Create service
ro: Creează serviciu

en: Current setting:
ro: Setarea curentă:

en: Currently DDNS updates are not started at boot or on interface events.
ro: În prezent, actualizările DDNS nu sunt pornite la pornire sau la evenimente de interfață.

en: Custom update script to be used for updating your DDNS Provider.
ro: Script de actualizare personalizat care va fi utilizat pentru actualizarea furnizorului DDNS.

en: Custom update-URL
ro: Adresa particularizata de actualizare

en: Custom update-script
ro: Script de update personalizat

en: DDNS Autostart disabled
ro: Pornirea automată a DDNS dezactivată

en: DDNS Autostart enabled
ro: Pornirea automată a DDNS activată

en: DDNS Service provider
ro: Furnizorul de servicii DDNS

en: DDns Service
ro: Serviciul DDns

en: DNS requests via TCP not supported
ro: Cererile DNS prin TCP nu sunt acceptate

en: DNS-Server
ro: Server DNS

en: Date format
ro: Formatul datei

en: Defines the Web page to read systems IP-Address from.
ro: Definește pagina web de pe care se citește adresa IP a sistemelor.

en: Defines the interface to read systems IP-Address from
ro: Definește interfața de la care se citește adresa IP a sistemelor

en: Defines the network to read systems IP-Address from
ro: Definește rețeaua din care se citește adresa IP a sistemelor

en: Defines the source to read systems IP-Address from, that will be send to the DDNS provider
ro: Definește sursa de la care se citește adresa IP a sistemelor, care va fi trimisă furnizorului DDNS

en: Defines which IP address 'IPv4/IPv6' is send to the DDNS provider
ro: Definește care adresă IP "IPv4/IPv6" este trimisa furnizorului DDNS

en: Directory contains Log files for each running section.
ro: Directorul conține fișierele jurnal pentru fiecare secțiune în curs de execuție.

en: Directory contains PID and other status information for each running section.
ro: Directorul conține PID și alte informații de stare pentru fiecare secțiune în curs de execuție.

en: Disabled
ro: Dezactivat

en: Domain
ro: Domeniu

en: Dynamic DNS
ro: DNS dinamic

en: Dynamic DNS Version
ro: Versiune DNS Dinamic

en: Edit
ro: Editați

en: Enable secure communication with DDNS provider
ro: Activează comunicarea securizată cu furnizorul DDNS

en: Enabled
ro: Activat

en: Error
ro: Eroare

en: Error Retry Counter
ro: Număr de reîncercări in caz de eroare

en: Error Retry Interval
ro: Intervalul reîncercărilor în caz de eroare

en: Event Network
ro: Rețeaua de evenimente

en: Example for IPv4
ro: Exemplu pentru IPv4

en: Example for IPv6
ro: Exemplu pentru IPv6

en: File
ro: Fișier

en: Follow instructions you will find on their WEB page.
ro: Urmați instrucțiunile pe care le veți găsi pe pagina lor WEB.

en: For supported codes look here
ro: Pentru coduri acceptate, uitați-vă aici

en: Force IP Version
ro: Forțează versiune IP

en: Force IP Version not supported
ro: Forțarea versiunii IP nu este suportată

en: Force Interval
ro: Interval de forță

en: Force TCP on DNS
ro: Forțați TCP pe DNS

en: Force Unit
ro: Unitatea de forță

en: Format: IP or FQDN
ro: Format: IP sau FQDN

en: GNU Wget will use the IP of given network, cURL will use the physical interface.
ro: GNU Wget va folosi IP-ul rețelei date, iar cURL va folosi interfața fizică.

en: Global Settings
ro: Setări generale

en: Grant access to ddns procedures
ro: Acordați acces la procedurile ddns

en: HTTPS not supported
ro: HTTPS nu este acceptat

en: Hostname/FQDN to validate, if IP update happen or necessary
ro: Numele de gazdă/FQDN de validat, dacă se întâmplă sau este necesară actualizarea IP-ului

en: IP address source
ro: Sursa adresei IP

en: IP address version
ro: Versiunea adresei IP

en: IPv4-Address
ro: Adresa IPv4

en: IPv6 address must be given in square brackets
ro: Adresa IPv6 trebuie indicată între paranteze drepte

en: IPv6 is currently not (fully) supported by this system
ro: IPv6 nu este în prezent (pe deplin) acceptat de acest sistem

en: IPv6 not supported
ro: IPv6 nu este suportat

en: IPv6-Address
ro: Adresă IPv6

en: If Wget and cURL package are installed, Wget is used for communication by default.
ro: În cazul în care sunt instalate pachetele Wget și cURL, Wget este utilizat în mod implicit pentru comunicare.

en: If this service section is disabled it could not be started.
ro: Dacă această secțiune de serviciu este dezactivată, nu a putut fi pornită.

en: If using secure communication you should verify server certificates!
ro: Dacă utilizați o comunicare securizată, ar trebui să verificați certificatele serverului!

en: In some versions cURL/libcurl in OpenWrt is compiled without proxy support.
ro: În unele versiuni, cURL/libcurl din OpenWrt este compilat fără suport pentru proxy.

en: Info
ro: Informații

en: Information
ro: Informație

en: Insert a Update Script OR a Update URL
ro: Introduceți un script de actualizare SAU un URL de actualizare

en: Install 'ca-certificates' package or needed certificates by hand into /etc/ssl/certs default directory
ro: Instalați pachetul 'ca-certificates' sau certificatele necesare manual în directorul implicit /etc/ssl/certs

en: Install Service
ro: Instalarea serviciului

en: Interface
ro: Interfață

en: Interval to force updates send to DDNS Provider
ro: Interval pentru a forța trimiterea de actualizări către furnizorul DDNS

en: Interval unit to check for changed IP
ro: Intervalul de verificare pentru IP schimbat

en: Interval unit to force updates send to DDNS Provider
ro: Unitatea de interval pentru a forța trimiterea de actualizări către furnizorul DDNS

en: Last Update
ro: Ultima actualizare

en: Log File Viewer
ro: Vizualizator de fișiere jurnal

en: Log directory
ro: Director de jurnal

en: Log length
ro: Lungimea jurnalului

en: Log to file
ro: Înregistrare în fișier

en: Log to syslog
ro: Înregistrare în syslog

en: Lookup Hostname
ro: Căutarea numelui de gazdă

en: Name
ro: Nume

en: Neither GNU Wget with SSL nor cURL installed to select a network to use for communication.
ro: Nici GNU Wget cu SSL și nici cURL nu sunt instalate pentru a selecta o rețea de utilizat pentru comunicare.

en: Neither GNU Wget with SSL nor cURL installed to support secure updates via HTTPS protocol.
ro: Nici GNU Wget cu SSL și nici cURL nu sunt instalate pentru a suporta actualizări securizate prin protocolul HTTPS.

en: Neither from LuCI interface nor from console.
ro: Nici de la interfața LuCI, nici de la consolă.

en: Network
ro: Rețea

en: Network on which the ddns-updater scripts will be started
ro: Rețeaua pe care vor fi pornite scripturile ddns-updater

en: Never
ro: Niciodată

en: New DDns Service…
ro: Noul serviciu DDns…

en: Next Update
ro: Următoarea actualizare

en: No Data
ro: Nu există date

en: No certificates found
ro: Nu s-au găsit certificate

en: No logging
ro: Fără logare

en: Non-public and by default blocked IP's
ro: IP-uri nepublice și implicit blocate

en: Not Running
ro: Nu funcționează

en: Notice
ro: Aviz

en: Number of last lines stored in log files
ro: Numărul ultimelor linii stocate în fișierele jurnal

en: OPTIONAL: Force the usage of pure IPv4/IPv6 only communication.
ro: OPȚIONAL: Forțează utilizarea exclusivă a comunicațiilor IPv4/IPv6.

en: OPTIONAL: Force the use of TCP instead of default UDP on DNS requests.
ro: OPȚIONAL: Forțează utilizarea TCP în loc de UDP implicit pentru cererile DNS.

en: OPTIONAL: Network to use for communication
ro: OPȚIONAL: Rețeaua de utilizat pentru comunicare

en: OPTIONAL: Proxy-Server for detection and updates.
ro: OPȚIONAL: Proxy-Server pentru detectare și actualizări.

en: OPTIONAL: Use non-default DNS-Server to detect 'Registered IP'.
ro: OPȚIONAL: Utilizați un server DNS care nu este prestabilit pentru a detecta "Registered IP".

en: On Error the script will retry the failed action after given time
ro: La Eroare, scriptul va încerca din nou acțiunea eșuată după un anumit interval de timp

en: On Error the script will stop execution after given number of retrys
ro: La eroare, scriptul va opri execuția după un anumit număr de încercări

en: Optional Encoded Parameter
ro: Parametru codificat opțional

en: Optional Parameter
ro: Parametru opțional

en: Optional: Replaces [PARAMENC] in Update-URL (URL-encoded)
ro: Opțional: Înlocuiește [PARAMENC] în Update-URL (URL-encodat)

en: Optional: Replaces [PARAMOPT] in Update-URL (NOT URL-encoded)
ro: Opțional: Înlocuiește [PARAMOPT] în Update-URL (NU este codificat URL)

en: Password
ro: Parolă

en: Path to CA-Certificate
ro: Calea către certificatul CA

en: Please follow the instructions on OpenWrt's homepage to enable IPv6 support
ro: Vă rugăm să urmați instrucțiunile de pe pagina de start a OpenWrt pentru a activa suportul IPv6

en: Please press [Read] button
ro: Vă rugăm să apăsați butonul [Read]

en: Read / Reread log file
ro: Citiți / Recitiți fișierul jurnal

en: Really switch service?
ro: Chiar schimbați serviciul?

en: Registered IP
ro: IP înregistrat

en: Reload
ro: Reîncărcați

en: Reload this service
ro: Reîncărcați acest serviciu

en: Replaces [DOMAIN] in Update-URL (URL-encoded)
ro: Înlocuiește [DOMAIN] în Update-URL (URL-encoded)

en: Replaces [PASSWORD] in Update-URL (URL-encoded)
ro: Înlocuiește [PASSWORD] în Update-URL (URL-encoded)

en: Replaces [USERNAME] in Update-URL (URL-encoded)
ro: Înlocuiește [USERNAME] în Update-URL (URL-encoded)

en: Restart DDns
ro: Reporniți DDns

en: Retry Unit
ro: Unitate de reluare

en: Run once
ro: Rulați o dată

en: Running
ro: Rulare

en: Script
ro: Scenariu

en: Select a service
ro: Selectați un serviciu

en: Service doesn't support this ip type
ro: Serviciul nu acceptă acest tip de ip

en: Service not installed
ro: Serviciul nu este instalat

en: Services
ro: Servicii

en: Services URL Download
ro: Servicii URL Descărcare

en: Services list last update
ro: Ultima actualizare a listei de servicii

en: Setting this parameter to 0 will force the script to only run once
ro: Setarea acestui parametru la 0 va forța scriptul să ruleze doar o singură dată

en: Start DDNS
ro: Porniți DDNS

en: State
ro: Stat

en: Status
ro: Stare

en: Status directory
ro: Director de stare

en: Stop DDNS
ro: Opriți DDNS

en: Stop this service
ro: Opriți acest serviciu

en: Stopped
ro: S-a oprit

en: Switch service
ro: Comutați serviciul

en: The default setting of '0' will retry infinite.
ro: Setarea implicită de "0" va reîncerca la infinit.

en: The service name is already used
ro: Numele serviciului este deja utilizat

en: There is no service configured.
ro: Nu este configurat niciun serviciu.

en: This is the current content of the log file in
ro: Acesta este conținutul actual al fișierului jurnal din

en: This is the default if you run DDNS scripts by yourself (i.e. via cron with force_interval set to '0')
ro: Aceasta este valoarea implicită în cazul în care rulați singur scripturile DDNS (de exemplu, prin cron cu force_interval setat la '0')

en: This will be autoset to the selected interface
ro: Aceasta va fi setată automat pe interfața selectată

en: Timer Settings
ro: Setări temporizator

en: URL to detect
ro: URL de detectat

en: Unknown
ro: Necunoscut

en: Update DDns Services List
ro: Actualizarea listei de servicii DDns

en: Update URL to be used for updating your DDNS Provider.
ro: URL de actualizare care urmează să fie utilizat pentru actualizarea furnizorului DDNS.

en: Url used to download services file. By default is the master openwrt ddns package repo.
ro: Url utilizat pentru a descărca fișierul de servicii. În mod implicit, este repo-ul principal al pachetului openwrt ddns.

en: Use HTTP Secure
ro: Utilizați HTTP Securizat

en: Use cURL
ro: Utilizați cURL

en: User defined script to read systems IP-Address
ro: Script definit de utilizator pentru a citi adresa IP a sistemelor

en: Username
ro: Nume Utilizator

en: Using specific DNS Server not supported
ro: Nu se acceptă utilizarea unui server DNS specific

en: Values below 5 minutes == 300 seconds are not supported
ro: Valorile sub 5 minute == 300 de secunde nu sunt acceptate

en: Values lower 'Check Interval' except '0' are not supported
ro: Valorile mai mici ale 'Intervalului de verificare', cu excepția lui '0', nu sunt acceptate

en: Verify
ro: Verifică

en: Warning
ro: Avertisment

en: Writes detailed messages to log file. File will be truncated automatically.
ro: Scrie mesaje detaliate în fișierul jurnal. Fișierul va fi trunchiat automat.

en: Writes log messages to syslog. Critical Errors will always be written to syslog.
ro: Scrie mesajele de jurnal în syslog. Erorile critice vor fi întotdeauna scrise în syslog.

en: You should install 'bind-host' or 'knot-host' or 'drill' or 'hostip' package, if you need to specify a DNS server to detect your registered IP.
ro: Ar trebui să instalați pachetul "bind-host" sau "knot-host" sau "drill" sau "hostip", dacă aveți nevoie să specificați un server DNS pentru a vă detecta IP-ul înregistrat.

en: You should install 'bind-host' or 'knot-host' or 'drill' package for DNS requests.
ro: Ar trebui să instalați pachetul 'bind-host' ori 'knot-host' sau 'drill' pentru cererile DNS.

en: You should install 'wget' or 'curl' or 'uclient-fetch' package.
ro: Ar trebui să instalați pachetul 'wget' ori 'curl' sau 'uclient-fetch'.

en: You should install 'wget' or 'curl' or 'uclient-fetch' with 'libustream-*ssl' package.
ro: Ar trebui să instalați "wget" sau "curl" sau "uclient-fetch" cu pachetul "libustream-*ssl".

en: You should install 'wget' or 'curl' package.
ro: Ar trebui să instalați pachetul "wget" sau "curl".

en: You should install 'wget' or 'uclient-fetch' package or replace libcurl.
ro: Ar trebui să instalați pachetul 'wget' sau 'uclient-fetch' sau să înlocuiți libcurl.

en: cURL is installed, but libcurl was compiled without proxy support.
ro: cURL este instalat, dar libcurl a fost compilat fără suport pentru proxy.

en: cURL without Proxy Support
ro: cURL fără suport Proxy

en: custom
ro: personalizat

en: days
ro: zile

en: directory or path/file
ro: director sau cale/file

en: hours
ro: ore

en: minutes
ro: minute

en: or
ro: sau

en: or update your system to the latest OpenWrt Release
ro: sau actualizați-vă sistemul la cea mai recentă versiune OpenWrt

en: seconds
ro: secunde

en: to run HTTPS without verification of server certificates (insecure)
ro: pentru a rula HTTPS fără verificarea certificatelor serverului (nesigur)
